вук са Авале
Aktivan član
- Poruka
- 1.777
Njemačkoj je nametnuto, da mora platiti strahovito veliku ratnu odštetu, koja je ugušila svaki razvoj i izcrpila Njemačku.
Hitler je čim je došao na vlast, prekinuo plačanje te odštete i počeo masovno da otima od onoga koji su imali najviše a to su Jevreji.
Zato je izmislio da su oni krivi samo zato da bi ih opljačkao i uništio.
Прича о миру из Јула 1919. као ''Картагинском'' јесте елоквентна, али порешна денуцијација из пера Џона Мејнарда Кејнза, која је олако прихватана, како у јавном, тако и у академском дискурсу.
На основу члана 232. мировног договора из Париза одлучено је да је Немачка дужна да исплати ограничену репарацију Савезницима, мада цифра није поменута.
Одлучено је да репарације не буду базиране на тоталној штети, а још мање на цени рата ( која обухвата, нпр, и плате војника, цену муниције...), већ искључиво на основу штете које је Немачка проузоковала цивилима ( владе Немачке и Белгије су се, у билетаралним разговорима, који су претходили мировном уговору, договориле да о суми коју Немачка треба да надокнади Белгији).
Јануара 1921. на Париској репарационој конференцији је одлучено да је Немачка дужна да у року од 42 године исплати ратну одштету од 269 милијарди златних рајхс марака , да би маја исте године савезничка репарациона комисија на састанку у Лондону ову суму преполовила на 132 милијарде ( или 6,25 милијарди фунти стерлинга).
У суштини, ова номинална бројка је била илузија, осмишљена како би се обмануло, у послератним годинама, изузетно анти-немачки расположено јавно мњење.
Стварна цифра је износила око 50 милијарди рајхс марака ( 2,5 милијарди фунти стерлинга), и више-мање је одговарала суми коју је исплатила Француска након пруско-француског рата 1870/71.
Реалне штете, нанете Савезницима, према процени британске владе су износиле око 24 милијарде фунти стерлинга, а само спољни ратни дугови Француске ( и Британије ) су премашивали ових 2.5 милијарде фунти ( за разлику од Француске и Британије, Немачка је своје унутрашње дугове обезвредила).
Уосталом, немачка визија мировног уговора били су Септембарски програм (Septemberprogramm) и Брест-Литовск,па је утолико смешније ламентирање Хиндембурга, Лудендорфа, и немачке политичке и економске елите о ''неправедном Париском миру''.
Poslednja izmena: