9/11-Sloboda govora u Americi

Malo je off topic ali sad je bbc prenijeo da je Bush izjavio (na palestinsko- izraelskim razgovorima prije 4 mjeseca nekom diplomati) da mu je Bog rekao da treba da napadne Afganistan i Iraq, i prokomentarisao da je izgleda tačno da se Bush smatra izvršiteljem božje volje...
 
intra:
Malo je off topic ali sad je bbc prenijeo da je Bush izjavio (na palestinsko- izraelskim razgovorima prije 4 mjeseca nekom diplomati) da mu je Bog rekao da treba da napadne Afganistan i Iraq, i prokomentarisao da je izgleda tačno da se Bush smatra izvršiteljem božje volje...

Па да... ништа се друго и није могло очекивати... па ја лепо говорим да су Амери крелци над крелцима... ми смо за њих оличење здраве памети и разума...
 
Ако уђемо у Е.У готови смо, даће се апсолутна права свакој нацији.авакој секти а ПРАВОСЛАВЉУ И СРБИМА ће се десити позитивна дискриминација у местима где живе маљине.

ЕУ је ЗЛО
 
Михајло:
Ако уђемо у Е.У готови смо, даће се апсолутна права свакој нацији.авакој секти а ПРАВОСЛАВЉУ И СРБИМА ће се десити позитивна дискриминација у местима где живе маљине.

ЕУ је ЗЛО
ti posto si iz banja luke mozes da se zalazes oko rs i bh a ne oko ulaska ili ne srbije u eu..
p.s. to sto si cuo o sektama nema veze s vezom,npr. francuska ima najjaci "antisekta" model na svetu..ne moze nista da se desi pravoslavlju,jer se ono sastoji od pojedinacnih vernika koji veruju ili ne,a to ne zavisi od prava,vec od izbora i odnosa pojedinca..ako sam ja pravoslavac,vernik, ni eu ni bilo ko me nece spreciti da to budem( a to naravno eu ni ne radi)
 
Јован Дучић

Ave Serbia



Твоје сунце носе сад на заставама,

Ти живиш у бесном поносу синова;

Твоје светло небо понели смо снама,

И зоре да зраче на путима снова.



Још си уз нас, света мајко, коју муче;

Све су твоје муње, у мачева севу,

Све у нашој крви твоје реке хуче,

Сви ветри у машем осветничком гневу.



Ми смо твоје биће и твоја судбина,

Ударац твог бића у свемиру. Вечна,

Твој је удес писан на челу твог сина,

На мач његов реч ти страшна, неизречна.



Млеком своје дојке нас си отровала,

У болу и слави да будемо први;

Јер су два близанца што си на свет дала-

Мученик и херој, кап сузе и крви.



Ти си знак на небу и светлост у ноћи,

Колевка и гробље, у одећи сунца;

Ти си горки завет страдања и моћи,

једини пут који води до врхунца.



Ми смо твоје трубе победе, и вали

Твог огњеног мора и сунчаних река:

Ми смо, добра мајко, они што су дали

Свагда капљу крви за кап твога млека.
 
upravu si..
a za topic-zaista je tuzno da zemlja koja jeste kolevka modernih tokova demokratije je sada u ovako losem stanju po tom pitanju..prosto,mislim da se nije desilo dugo da radikalni neokonzervativci,i zaista losi momci budu tako ukorenjeni u najjacoj sili sveta..
strasne su to stvari oko toga-ne samo sloboda govora,vec i globalno kretanje ekonomije,socijalne politike,sve u korist tih neo grupa..zaista nisam u fazonu da pljujem po americi iz patoloskih razloga,i svestan sam takodje da amerika nije samo ni ono sto mi pokusavamo da smilslimo kao jedinu sliku o njima-debeli,glupi ameri koji jedu u mc-u..postoji ta druga strana,slobodni intelektualci,srednji sloj,mediji..pitanje je samo sta se sa njima desava..
 
Petar_FPN:
upravu si..
a za topic-zaista je tuzno da zemlja koja jeste kolevka modernih tokova demokratije je sada u ovako losem stanju po tom pitanju..prosto,mislim da se nije desilo dugo da radikalni neokonzervativci,i zaista losi momci budu tako ukorenjeni u najjacoj sili sveta..
strasne su to stvari oko toga-ne samo sloboda govora,vec i globalno kretanje ekonomije,socijalne politike,sve u korist tih neo grupa..zaista nisam u fazonu da pljujem po americi iz patoloskih razloga,i svestan sam takodje da amerika nije samo ni ono sto mi pokusavamo da smilslimo kao jedinu sliku o njima-debeli,glupi ameri koji jedu u mc-u..postoji ta druga strana,slobodni intelektualci,srednji sloj,mediji..pitanje je samo sta se sa njima desava..


E do moga Petre. Jaka demokratija. Losi momci se usunjali na kvarno pa sad prave sranje. Smesno je.

Niko ovde ne pljuje po Americi iz patoloskih razloga, barem ja to ne radim, nemam razloga....cak nasuprot video sam i prosao je od Istoka do Zapada. Jako velik procenat Amera su opiceni i tupi. To u Srbiji nema. Ne mora prost covek da poznaje geografiju i drustvene nauke da bi rekao za njega da nije glup. Nas srpski seljak je po shvatanju zivota i umu za njih nedostizan san. Naravno ima u Americi briljantnih ljudi i umetnika, kao nigde u svetu. Uzivanje je boraviti u New Yorku i susretati se sa takvima. Cinjenica je da USA polako propada iznutra svakim danom sve vise. Njih jedino moze izvuci iz krize rat velikh razmera u svetu, kao sto je i bilo za vrema Hitlera, gde su najvise profitirali. Svaka velika sila je pocela da propada, urusavajuci se iznutra. Tako je i sa njima i sa ovim sto se desava o cemu je topic postavio Vangelis.
 
@ marlon

Ja sam stvarno pokusao da samome sebi objasnim kako je moguce ono sto se desilo u nju orleansu pre koju nedelju - da se posle najstrasnije katastrofe narod onako :

a) izgubi
b) raspistolji
c) krene u okrsaje

... jedino objasjenje koje sam mogao sebi da dam je, da su ispod povrsine, tinjali uzasni sukobi i netrpeljivosti, rasne, klasne, kako hocete, tj da je amerika duboko crvotocna. Kad se desi kataklizma u nekim drugim zemljam, vojska uzme bagere i lopate - pa rascicava
... a u USA - Hamere i M16... pa zavodi red...

ali, vrlo sam oprezan po tom pitanju jer amerika nikada nije pravljena kao pravdeno i sta ja znam drustvo... to je ipak drzava zasnovana na interesu.
nema nacije, nema homogenosti, nema etnosa, tradicije ... samo ogromna gomila individua koje spaja interes.
tako da to sto nama izgleda da je USA u krizi... moze lako da bude nesitina... i da je ona od pocetka takva.
ne znam... ali me interesuje...
...
 
Vangelis:
E, u tom slucaju imam za tebe dve lose vesti. Prva: Srbija ce sigurno uci u EU. Druga: I Turska ce uci u EU, samo koju godinu kasnije.

E dragi Vangelis, ne bih se slozio sa ovim. Mislim da ce trebati mnogo toga da se ispodogadja pa da mi udjemo u tu nakaradnu tvorevinu koja po meni nema izgledniju buducnost.
Sto se tice Turske, sa njom je drugaciji problem. Kemal Ataturk koje je postavio Republiku i raskinuo sa Otomanskom dinastijom jos je za zivota stekao puno neprijatelja u radikalnim islamskim krugovima. Danasnja Turska je zanimljiva za proucavanje jer sa jedne strane mozete videti zabradjene zene koje hodaju ulicama u salvarama kao i moderni turski narastaj koji se ne razlikuje mnogo od japi tipologije na Zapadu. Sve podseca na Kinu pre desetak do petnaest godina. Danasnja Kina i ona ranije su nebo i zemlja.
Sad, ja sam pristalice teorije da Turska mozda i udje u EU, ali ce to izazvati takav lom u islamskom svetu da su implikacije sukoba neizbezne, znaci naravno prvo sa susedima Grcima pa onda ostalima.
 
marlone, nisam ja rekao da ce Srbija u EU za dva - tri meseca. Naravno da ce proci dosta vremena dok nas ne ufuraju u tu "zajednicu drzava i vrednosti". Govorim samo o trendovima, jer, kao sto si i sam zapazio u slucaju Kine, potrebno je 10 - 15 godina da se unutar neke nacije dogode radikalne promene, dovoljne da bi, recimo, zadovoljile standarde koje postavlja EU. Danasnja Turska ne ispunjava te standarde, ali niko ne moze da tvrdi da se ona, bas kao kad je Ataturk raskidao sa reliktima otomanskog imperijalizma, nece vremenom transformisati u demokratiju zapadnog tipa. Da li ce to izazvati potrese unutar islamskog sveta i potencijalni sukob sa Grcima...sumnjam. Turska vec godinama saradjuje sa zapadom, pre svega Amerikom, u svakom smislu i iritira ostatak muslimanskog sveta, pa se to nije odrazilo na tursku drzavu, u meri da bi destabilizovalo njen rezim i dalo prostora muslimanskim fanaticima da izvrse prevrat. Statistika kaze da takvih fanatika u Turskoj danas ima 6 - 7 %, sto je mnogo manje nego u bilo kojoj drugoj islamskoj zemlji. E, sad, hoce li se prijem Turske u EU dopasti Grcima - naravno da nece. Ali ko ce Grke i ostale balkanske narode pitati bilo sta? Ovde dolazimo do tvoje druge recenice gde na uniju gledas kao na nakaradnu tvorevinu. U cemu je njena nakaradnost? Pa, to je pre svega zajednica zasnovana na ekonomiji i trzistu, koja skoro da ne uvazava nacionalne i kulturne vrednosti bilo koje nacije unutar nje. Zbog toga se i krenulo sa donosenjem evropskog ustava, koji su pojedine clanice odbacile na referendumu, prepoznavsi u njemu potencijalnu opasnost za, i ono malo suvereniteta sto ga imaju. Ali, vremena za popravni ima, i siguran sam da ce pronaci nacina da ubede svoje gradjane da na nekom ponovljenom referendumu izglasaju ustav. Ljudi se verovatno pitaju zasto se toliko insistira na prijemu Turske kada i bez nje unija moze funkcionisati. I sa pavom se pitaju. Ali, onima kojima je na prvom mestu ekonomski interes i koji u sustini, duboko u sebi mrze i preziru evropsku kulturu i civilizaciju, njima je to irelevantno pitanje. Njihov ideal su SAD, kao drzava, kao nacija, kao "kultura". Naravno, i ovo je samo hipoteza, ja ne mogu 100% tvrditi da ce se stvari razvijati u tom pravcu. To ne moze niko ( osim ako nije prorok ). Uopste, nezahvalno je davati bilo kakve dugorocnije prognoze u hiperdinamicnom svetu kakav je danas. Govorim samo na osnovu dosadasnjeg iskustva i pokusavam pratiti trendove. Intimno, naravno, ostavljam mogucnost i za drugaciji razvoj dogadjaja...
 
Vangelis:
marlone, nisam ja rekao da ce Srbija u EU za dva - tri meseca. Naravno da ce proci dosta vremena dok nas ne ufuraju u tu "zajednicu drzava i vrednosti". Govorim samo o trendovima, jer, kao sto si i sam zapazio u slucaju Kine, potrebno je 10 - 15 godina da se unutar neke nacije dogode radikalne promene, dovoljne da bi, recimo, zadovoljile standarde koje postavlja EU. Danasnja Turska ne ispunjava te standarde, ali niko ne moze da tvrdi da se ona, bas kao kad je Ataturk raskidao sa reliktima otomanskog imperijalizma, nece vremenom transformisati u demokratiju zapadnog tipa. Da li ce to izazvati potrese unutar islamskog sveta i potencijalni sukob sa Grcima...sumnjam. Turska vec godinama saradjuje sa zapadom, pre svega Amerikom, u svakom smislu i iritira ostatak muslimanskog sveta, pa se to nije odrazilo na tursku drzavu, u meri da bi destabilizovalo njen rezim i dalo prostora muslimanskim fanaticima da izvrse prevrat. Statistika kaze da takvih fanatika u Turskoj danas ima 6 - 7 %, sto je mnogo manje nego u bilo kojoj drugoj islamskoj zemlji. E, sad, hoce li se prijem Turske u EU dopasti Grcima - naravno da nece. Ali ko ce Grke i ostale balkanske narode pitati bilo sta? Ovde dolazimo do tvoje druge recenice gde na uniju gledas kao na nakaradnu tvorevinu. U cemu je njena nakaradnost? Pa, to je pre svega zajednica zasnovana na ekonomiji i trzistu, koja skoro da ne uvazava nacionalne i kulturne vrednosti bilo koje nacije unutar nje. Zbog toga se i krenulo sa donosenjem evropskog ustava, koji su pojedine clanice odbacile na referendumu, prepoznavsi u njemu potencijalnu opasnost za, i ono malo suvereniteta sto ga imaju. Ali, vremena za popravni ima, i siguran sam da ce pronaci nacina da ubede svoje gradjane da na nekom ponovljenom referendumu izglasaju ustav. Ljudi se verovatno pitaju zasto se toliko insistira na prijemu Turske kada i bez nje unija moze funkcionisati. I sa pavom se pitaju. Ali, onima kojima je na prvom mestu ekonomski interes i koji u sustini, duboko u sebi mrze i preziru evropsku kulturu i civilizaciju, njima je to irelevantno pitanje. Njihov ideal su SAD, kao drzava, kao nacija, kao "kultura". Naravno, i ovo je samo hipoteza, ja ne mogu 100% tvrditi da ce se stvari razvijati u tom pravcu. To ne moze niko ( osim ako nije prorok ). Uopste, nezahvalno je davati bilo kakve dugorocnije prognoze u hiperdinamicnom svetu kakav je danas. Govorim samo na osnovu dosadasnjeg iskustva i pokusavam pratiti trendove. Intimno, naravno, ostavljam mogucnost i za drugaciji razvoj dogadjaja...

Vangelis, ja bih bio najsretniji da nama u Srbiji krene na bolje i da udjemo u EU. To nece biti tako lako. Covece mi nemamo drzavu ni granice, a pricamo o ulasku u Uniju. Procice dugo, dugo, pre nego pocnu da razmatraju nasu molbu. Ne kazem da smo mi nesposobni i manje vredni za saradnju sa drugima. Cak je suprotno. Svaki profesionalac sa zapada koji je jedanput radio sa nasim ljudima nosi neponovljivo pozitivno iskustvo. Naravno ima hohstaplera u celom svetu, pa i kod nas. Udaljavam se.

Sta ce biti za 15 godina, seti se sta je bilo 1990.? Kako se dogadjaji intenziviraju u svetu svaki dan sve vise, zato nisam siguran u to. Plus kad god nam se desi u istoriji da nesto uradimo pozitivno za drzavu, desi se veliko sranje u svetu i mi ispusimo.

Za Turke ne brini. Ako Orao resi zbog ugrozenog geostrateskog polozaja koji sada imaju, da im napakosti, ima da bude ne 6-7% fanatika ima da ih umnogostruce. A svi i zaboravljaju na veliku Rusiju, maltene kao da ne postoji. Turska, da bi postala sto je Kemal hteo mora da prodje jos najmanje 50 godina. Video sam kako izgleda taj raskol izmedju jednih i drugih. Mi ovde kod nas nemamo takvu ideolosku i religijsku zatucanost, pa samo sad imamo preko 25 % ekstremista doduse ne kao talibani, ali ako bude stani pani, videces sta ce biti. I cudices se. A sta smo mi u odnosu na Tursku.
 
Ma, ne, nisam ja nigde rekao da je ulazak u uniju ideal kome svi treba obavezno da tezimo, naprotiv. Kada je drzava siromasna kao nasa, sve su oci uprte u razvijeni svet i sve izgleda bajkovito u tom svetu. Zato danas na Balkanu gotovo da i nemas opoziciju kad je ulazak u EU u pitanju. Evroskeptici su na Balkanu beznacajna manjina. Kako da nekoga ubedjujes da ta tvorevina mozda i nije najbolje sto je civilizacija iznedrila kad on vidi da je kapital koncentrisan tamo, da su nove tehnologije tamo, da im se otvara mogucnost slobodnog protoka usluga, roba i kapitala... Tesko ces medju ljudima siromasnog Balkana pronaci one koji na EU gledaju sa rezervom i kriticki. Evropska superdrzava, u sta ce se neizostavno pretvoriti EU, jeste u dobroj meri nalik SAD-u, konglomerat razlicitih nacija okupljenih oko ekonomskog interesa. Naravno, kao i u USA, imas privid demokratskog - slobodnog odlucivanja, a u stvari odluke se donose u skucenim centrima moci. I naravno, bas kao i USA, i EU ce polako i sigurno postajati strogo, od strane "elite" kontrolisano drustvo u kojoj ce uloga pojedinca biti svedena na puku refleksiju onoga sto mu se prezentuje putem medija, koji su, opet, u rukama "medijskih barona". Zakoni koji se donesu u Briselu, vazice za svakoga, i nece biti moguce da se bilo sta radi, u bilo kojoj drzavi, mimo tih zakona. A sto se tice Srbije, pa seti se koliko je bilo nepoverenja oko uvodjenja fiskalnih kasa, koliko je bilo otpora....i? Eto, vec par godina taj "projekat" funkcionise, gotovo besprekorno. Pa, evo, Bugaska i Rumunija su na korak od ulaska u EU. Ako izuzmemo procenat nezaposlenih, koji je u Srbiji duplo visi, ne vidim da su te drzave naprednije i razvijenije od Srbije. Obe imaju gotovo identicne probleme kao i Srbija, ali je odluka, pre svega, politicka odluka o njihovom prijemu u clanstvo donesena u Briselu, i gotovo niko ne postavlja vise pitanje oko njihovog pristupanja EU. To je samo tehnicko pitanje. U pravu si kad kazes da nemamo reseno pitanje granica, ali zar ne vidis da je na pomolu novi Dejton? O sudbini Kosova opet ce se odlucivati za zelenim stolom. Tek kad se to pitanje resi, pristupice se ozbiljniom pregovorima o prikljucenju Srbije EU. A "faktor iznenadjenja" koji si ukalkulisao u moguci scenario...hm... sta mislis zasto se na Rusiju uopste ne racuna vise kao na ozbiljniji medjunarodni cinilac? Zasto su na zapadu toliko sigurni da je u Rusiji "sve pod kontrolom"? Nece biti da je to stoga sto nemaju informacije, zar ne? To naravno nikako ne znaci da stvari ne mogu da se "otrgnu kontroli" u nekom momentu, ja to nisam spreman da potpisem, ali, ovako kako je sada, Rusija zaista u "medjunarodnom poretku" ima ulogu statiste.
 
Vangelis:
Ma, ne, nisam ja nigde rekao da je ulazak u uniju ideal kome svi treba obavezno da tezimo, naprotiv. Kada je drzava siromasna kao nasa, sve su oci uprte u razvijeni svet i sve izgleda bajkovito u tom svetu. Zato danas na Balkanu gotovo da i nemas opoziciju kad je ulazak u EU u pitanju. Evroskeptici su na Balkanu beznacajna manjina. Kako da nekoga ubedjujes da ta tvorevina mozda i nije najbolje sto je civilizacija iznedrila kad on vidi da je kapital koncentrisan tamo, da su nove tehnologije tamo, da im se otvara mogucnost slobodnog protoka usluga, roba i kapitala... Tesko ces medju ljudima siromasnog Balkana pronaci one koji na EU gledaju sa rezervom i kriticki. Evropska superdrzava, u sta ce se neizostavno pretvoriti EU, jeste u dobroj meri nalik SAD-u, konglomerat razlicitih nacija okupljenih oko ekonomskog interesa. Naravno, kao i u USA, imas privid demokratskog - slobodnog odlucivanja, a u stvari odluke se donose u skucenim centrima moci. I naravno, bas kao i USA, i EU ce polako i sigurno postajati strogo, od strane "elite" kontrolisano drustvo u kojoj ce uloga pojedinca biti svedena na puku refleksiju onoga sto mu se prezentuje putem medija, koji su, opet, u rukama "medijskih barona". Zakoni koji se donesu u Briselu, vazice za svakoga, i nece biti moguce da se bilo sta radi, u bilo kojoj drzavi, mimo tih zakona. A sto se tice Srbije, pa seti se koliko je bilo nepoverenja oko uvodjenja fiskalnih kasa, koliko je bilo otpora....i? Eto, vec par godina taj "projekat" funkcionise, gotovo besprekorno. Pa, evo, Bugaska i Rumunija su na korak od ulaska u EU. Ako izuzmemo procenat nezaposlenih, koji je u Srbiji duplo visi, ne vidim da su te drzave naprednije i razvijenije od Srbije. Obe imaju gotovo identicne probleme kao i Srbija, ali je odluka, pre svega, politicka odluka o njihovom prijemu u clanstvo donesena u Briselu, i gotovo niko ne postavlja vise pitanje oko njihovog pristupanja EU. To je samo tehnicko pitanje. U pravu si kad kazes da nemamo reseno pitanje granica, ali zar ne vidis da je na pomolu novi Dejton? O sudbini Kosova opet ce se odlucivati za zelenim stolom. Tek kad se to pitanje resi, pristupice se ozbiljniom pregovorima o prikljucenju Srbije EU. A "faktor iznenadjenja" koji si ukalkulisao u moguci scenario...hm... sta mislis zasto se na Rusiju uopste ne racuna vise kao na ozbiljniji medjunarodni cinilac? Zasto su na zapadu toliko sigurni da je u Rusiji "sve pod kontrolom"? Nece biti da je to stoga sto nemaju informacije, zar ne? To naravno nikako ne znaci da stvari ne mogu da se "otrgnu kontroli" u nekom momentu, ja to nisam spreman da potpisem, ali, ovako kako je sada, Rusija zaista u "medjunarodnom poretku" ima ulogu statiste.

Vangelis, ti i ja kad krenemo u diskusiju pocnemo u Beogradu, a zavrsimo u Krusevcu. Sto se tice Brisela , lepo si rekao, sve ce se tamo resavati. Koji ce status imati Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Srbija, u novoj Uniji nisam siguran, samo znam da nece biti ravnopravnosti u odnosima unutar Unije. Ja ti samo iznosim moje misljenje da to nije mozda najbolje resenje za Srbiju. Ako je to dogovoreno na nivou Velikih, onda je zavrsena stvar. Ja nisam siguran u to, kao sto nisam ni siguran kakvu ce ulogu Srbija imati u buducem konglomeratu. Niti sam ja Evroskeptic niti zagovornik nezavisne Srbije.,samo merim za i protiv.

Sto se tice fiskalnih kasa, o tome mozemo da pricamo danima i mislim da znam malo vise o tome sta se sve radi i kakvi su sve marifetluci od strane pojedinaca iz vrha vlasti upleteni u tu pricu. Mi smo jos divlje trziste, bez obzira na fiskalne kase, naravno u mnogo boljem stanju nego ranije, ali ne moze se primenjivati ekonomska politika razvijenog Zapada ili EU kako hoces na ovaj obogaljen prostor.

O Rusiji ja necu da pricam. To radi Jabuchilo sjajno i svaki njegov post treba procitati. Sve je tu receno.

Sta nam buducnost donosi videcemo. Nadajmo se samo dobro. I bre odosmo u Krusevac opet. :lol:
 

Back
Top