6/2 (2+1) =? 9 ili 1?

Poruka
6.708
Kakav vihor od teme na drustvenim mrezama:

1710794970842.png


i onda debata... koja se skoro granici sa konfliktom medju religioznim redovima.
Sta mislite o ovome?
 
Zagrade prvo, onda sa leva na desno, jer deljenje i množenje imaju isti prioritet.
Znači, 9.

Argumentacija da mnozenje i deljenje imaju isti prioritet je osnova ovog problema i debate.

U tom slucaju:

6 / 2 (2 + 1) bi bilo isto sto i
6 / (2(2+1)) koje bi trebalo da bude isto sto i
(6 / 2)(2+1) a nije.
stavio sam dodatne zagrade da naglasim razmisljanje sta ide prvo a sta drugo

Dakle ili dajete prioritet prvo deljenju ili prvo mnozenju jer od toga zavisi rezultat. Cime se pobija stavka "deljenje i množenje imaju isti prioritet."

kako je zadata jednacina ona moze da se u zavisnosti od pristupa interpretira razlicito.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Редослед_операција#Дефиниција

https://sr.wikipedia.org/wiki/Редослед_операција#Изузеци
 
Argumentacija da mnozenje i deljenje imaju isti prioritet je osnova ovog problema i debate.

U tom slucaju:

6 / 2 (2 + 1) bi bilo isto sto i
6 / (2(2+1)) koje bi trebalo da bude isto sto i
(6 / 2)(2+1) a nije.
stavio sam dodatne zagrade da naglasim razmisljanje sta ide prvo a sta drugo

Dakle ili dajete prioritet prvo deljenju ili prvo mnozenju jer od toga zavisi rezultat. Cime se pobija stavka "deljenje i množenje imaju isti prioritet."

kako je zadata jednacina ona moze da se u zavisnosti od pristupa interpretira razlicito.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Редослед_операција#Дефиниција

https://sr.wikipedia.org/wiki/Редослед_операција#Изузеци
Значи израр је двозначан. Је л сигурно то? Не постоји ниједно правило у математици које ограничава овај израз само на једно исправно тумачење?
 
Значи израр је двозначан. Је л сигурно то? Не постоји ниједно правило у математици које ограничава овај израз само на једно исправно тумачење?

ima link na wikipediju (ukljucen) koji malo blize objasnjava neke izuzetke.

ovi se prepucavaju da li je hriscanstvo ili islam ...

1710815460859.png

pogledati na primer sledece:

-3^2

excel kaze da je unarni operator - visi pa je (-3)^2

gornja pravila kazu: -(3^2) = -9
C calc kaze isto:
$ calc
C-style arbitrary precision calculator (version 2.12.7.2)
Calc is open software. For license details type: help copyright
[Type "exit" to exit, or "help" for help.]

; -3^2
-9

vrv vecina programskih jezika ce da uradi isto.

i tako dalje....
 
hteo sam da kazem, otkad je to da je matematika religija?
ja sam uvek bio ubedjen da je matematika egzaktna nauka. Sa jasnim pravilima. Sad ispada da pravila nisu jasna.
Sto znaci da treba ponovo da se dogovaramo. Msm jasno je da je matematika (osim americke retail matematike) stvar dogovora gde:

1+1 =2
2+2 =4 itd

u americkoj retail matematici pravila su razlicita:

parce pice = $1.5
2 parceta pice = $2.5
sok = $1
parce pice i sok = $2.5
2 parceta pice + sok = $3

i niko se ne buni 🤣
 
Ako nekom treba digitron da bi rešavao ovakvu jednačinu, onda mu rešenje ničemu i ne služi. ;)
A svaki digitron je izračunao zavisno od toga kojim redosledom mu je programer napisao u programu da radi.
Svakako, matematički gledano, po svim pravilima, rešenje jeste 9.
 
Da bi tačno rešenje bilo 1, a s obzirom na ograničenost pisanja razlomka kosom crtom, pa se ne može odrediti tačna pozicija činioca (2+1), moralo bi da piše

6/(2(2+1))

kako bi se tačno znalo da činilac (2+1) pripada imeniocu, a ne brojiocu razlomka (u ovom slučaju to nije nepotrebno pisanje/nagomilavanje zagrada).

Ako nije drugačije naglašeno, podrazumeva se da (2+1) pripada brojiocu razlomka.
 
6 / 2 (2 + 1) bi bilo isto sto i
6 / (2(2+1)) koje bi trebalo da bude isto sto i
(6 / 2)(2+1) a nije.
stavio sam dodatne zagrade da naglasim razmisljanje sta ide prvo a sta drugo
Pogrešno razmišljaš, nikako nije isto.
Stavljanjem dodatnih zagrada određuješ prioritet.

Jedino kako bi mogao ispravno da dodaš (nepotrebne) zagrade je:
(6 / 2) × (2 + 1).
 
Pogrešno razmišljaš, nikako nije isto.
Stavljanjem dodatnih zagrada određuješ prioritet.

Jedino kako bi mogao ispravno da dodaš (nepotrebne) zagrade je:
(6 / 2) × (2 + 1).
Slažem se u potpunosti.
Mogu se dodati nepotrebne zagrade, ali to ništa neće promeniti, rešenje će ostati isto, tj. 9.

Ne znam zašto je ovako nešto uopšte izazvalo bilo kakvu polemiku na netu. Ovo su baš osnove matematike.

Na onoj slici u početnom postu, gde na digitronu piše rešenje 1, ili je u pitanju fotomontaža, da bi neko to pustio na net i "imao veliki broj reakcija i pregleda" ili je digitronu baterija na izdisaju, pa lupeta brojke kao rešenje. ;)
Naravno, ako izuzmemo grešku pri pisanju programa za taj digitron. :)

P.S. Ako obratite pažnju na sliku digitrona, videćete da broj 1 ne izgleda isto u zadatku i rešenju, što se kod digitrona ne dešava - isti broj uvek izgleda isto na istom ekranu
Definitivno je fotomontaža, da bi se od toga napravio dobar fazon. ;)
 
Poslednja izmena:

Back
Top