Pogledajte prilog 1357601
Балкански Албанци пореклом са Кавказа (дакле дошљаци, а не староседеоци).
Византијски заповедник Сицилије Ђорђе Манијак, у намери да силом заузме Цариград и отме царски престо, кренуо је 1043. године са својом војском, у којој су били и сицилијански Албанци (претходно насељени на Сицилији са Кавказа од стране Арапа). Након војног пораза од стране легитимног царског заповедника код Дојранског језера сицилијански Албанци су замолили локалне Србе да им дозволе да се населе у оближњим планинама, што су им ови и допустили. Тако су се, према овом византијском извору, кавкаско-сицилијански Албанци (на турском Арнаути – „они који се нису вратили”) населили у области североисточно од града Елбасана уз дозволу тадашњих византијских власти. Ову „кавкаску” теорију о пореклу балканских Албанаца потврђују и неки албански историчари, као што је то случај у књизи: Stefang Pollo, Arben Puto,
The History of Albania, London: Routledge & Kegan, 1981, стр. 37.
Албански језик се у историјским изворима први пут помиње касно: тек 1285. године, као „lingua albanesesca”, у једном дубровачком рукопису. Ипак, да се етноним Албанци не мора везивати само за данас нам познате Албанце/Шиптаре/Арбанасе, говоре нам византијски извори из 9. века у којима се етнонимом „Албани” („Albanoi”) називају словенски (српски) становници из околине града Драча. Албанци, наравно, овај етноним директно везују за себе само због случајне језичке сличности. Уосталом, све што је „бело” („alba”) не значи аутоматски и да је албанско у етнографском смислу генезе овог народа. По тој логици, главни град Србије је албанског порекла само зато јер је „бео” у свом називу.
Сасвим је разумљиво зашто албанска албанологија одбацује „кавкаско”, а говори само о „илирском” пореклу Албанаца – поред етничког, жели се зацементирати тапија над Косметом (чији су топоними скоро искључиво словенско-српски) и на основу наводног старијег албанског повесног права у односу на Србе пред међународном научном јавношћу. Ипак, „кавкаска” теорија о етногенези Албанаца има једну (али научно вредну) предност у односу на „илирску” теорију: заснована је на најмање једном директном веродостојном историјском извору (постоји још осам других), док се теорија о „илирском” пореклу Албанаца не заснива ни на једном једином директном повесном источнику, већ искључиво на конструкцијама натегнутих лингвистичко-етнографских хипотеза.
https://www.politika.rs/scc/clanak/427078/Pogledi/Odakle-poticu-Albanci
*****************************************
Дакле, нема говора о неком аутохтоном пореклу Албанаца на Балкану. Али им је понашање племенско и номадско. Номадско јер су стално у некаквој ,,шетњи'' са освајањем. Са Кавказа на Сицилију па потом на простор данашње Албаније и на крају део Албанаца (Шиптари) преко Проклетија доспели на западни део КиМ-а. И данас би и даље: простор Македоније и прете Србији за дање освајање.