22 pravila najpoznatijeg ruskog psihologa za srećan život, a ključan je odnos sa neprijateljima

Sonatica72

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.709
1705265604151.png

Saveti zlata vredni.

Migail Litvak je jedan od najpoznatijih ruskih psihologa, a ističe se po neobičnim stavovima i primerima iz lične prakse. On je jedan od najvećih stručnjaka za psihologiju u svetu. Njegova pravila za srećan život bi svi trebalo da primenimo.

Ostao je upamćen po savetima kako se izboriti sa svakodnevnim problemima, koji nam svima zadaju velike muke. Svaka njegova smernica bila je potkrepljena i adekvatnim primerom iz prakse
.

Ovaj veliki stručnjak je ostavilo mnogo naučnih radova i knjiga iza sebe, preko 30, od kojih je najpoznatija „Psihološki aikido“. Ceo svoj životni vek posvetio je tome da pomogne ljudima u trenucima psihičkih lomova. Učio ih je kako da razumeju sebe na najbolji način.

Njegova pravila za srećan život bi trebalo svi da dobro pročitaju i usvoje svako od njih. U početku će vam delovati da su Litvakove reči grube i okrutne, možda pomalo i sebične, ali na kraju ćete shvatiti da se iza njih krije velika mudrost koja će vas naučiti da živite mnogo rasterećenije.

Sreća nije cilj​

Ne jurite za srećom. Nećete naći zadovoljenje u drugim ljudima ili materijalnim stvarima. Sreća dolazi iznutra, a ovo stanje možete postići kada naučite da uživate u životu. Morate da savladate veštinu razvijanja svojih sposobnosti i da ostvarite ono što ste želeli da postignete, i to će biti vaš put do sreće.

Ne čekajte i ne pitajte​

Ako zaista nešto želite da uradite, nemojte čekati i pitati nekog za dozvolu da to uradite. Pokušajte da budete onaj koji kontroliše svoje poteze.


Niste dolar da svima udovoljite​

Ako pokušavate da ugodite svima, odmah ćete upasti u velike probleme. To je nemoguće. Ako i pokušate, osećaćete se neprijatno i emocionalno iscrpljeno.

Sanjate realne snove​

Ako volite da maštate, sanjajte o onome što je moguće da ostvarite. Ne gubite vreme razmišljajući o nerealnim planovima.

Prestanite da zavisite od tuđih mišljenja​

Ako ste zadovoljni sobom i uvereni da ste dobra, pametna i vredna osoba, nikada vam neće biti bitne procene ili osude drugih ljudi.


Ne krivite druge za svoje greške​

Vaš najveći neprijatelj je onaj koji vreba u budućnosti, čekajući da se okliznete. Vaš najveći neprijatelj – to ste vi sami. A borba protiv ovog neprijatelja je žestoka.

Ne budite teoretičari​

Budite zrela osoba koja znanje pretvara u delo. Nezreo čovek često ima znanje, ali ne ume da ga primeni, pa mu ne preostaje ništa nego da kritikuje druge.

Dobro planirane akcije su ključ uspeha​

Obavezno planirajte svoje aktivnosti i organizujte svoj život u skladu sa svojim prioritetima, i sreća će vas neupitno pratiti.

Nikom ne ostajte dužni, ni novac, a ni usluge​

Zapamtite ovo pravilo. Ništa ne dolazi lako, ni besplatno. Nemojte se plašiti da saznate cenu neke usluge, pitajte i nemojte nikom ostati dužni, čak ni kad vam nešto prijateljski učini.


Depresija nije prosti mrak​

Ne potiskujte depresivna osećanja. Depresija je bolna, loša i neprijatna. Ali daje nam i uvide u našu ličnost – šta je ono što vas tera da idete dalje, a šta vas usporava na putu.

Provodite vreme pristojno i korisno​


Ne zalazite u tuđe živote, već se fokusirajte na ono što vam pomaže kao što su nauka ili filozofija, na primer.

Komunicirajte sa neprijateljima​

Razgovor sa prijateljima je, bez sumnje, veoma prijatan. Ali samo u razgovoru sa neprijateljima možete da naučite nešto novo o sebi. Zato je ponekad bolje slušati neprijatelje nego prijatelje.


Knjiga je najbolji savetnik​

Čitanje pouzdanih knjiga je uvek korisnije od usputnog razgovora koji vodite samo da biste se družili.

Nema razlike među polovima​

Ideja o razlici između muške i ženske logike je sama po sebi nelogična. Čovek je ili pametan ili nije.

Odnosi služe za lični rast​

Ako otkrijete da vam veza, bilo romantična ili poslovna, smeta i imate problema u njoj, preispitajte je ili idite iz nje. Život je jedan, živite ga srećno.

Ne plašite se novih ljudi​

Ako se plašite razgovora sa ljudima, oslobodite se ovog straha, Dozvolite sebi, samo na trenutak, pomisao da vas ta osoba možda doživljava pozitivno i tretira ispravno.


Pratite svoj tempo​

Neki idu kroz život sporo, neki brzo. Svi smo različiti, svi živimo svojim tempom.

Ne bojte se usamljenosti​

Ako ste sami, ili čak ostavljeni, nemojte se plašiti. Celibat je deo vaše zrelosti i duhovnog rasta. Osim toga, kada ste sami, možete da budete daleko produktivniji nego inače.

Delite radost​

Nikada nemojte biti previše sebični u pogledu sopstvene sreće. Kada je delite sa prijateljima, sreća se uvećava.

Naučite da živite za sebe​

Dok god se trudite da nađete odobrenje od okoline, živećete za druge.


Ignorišite uvrede i kritike​

Onog dana kad postigneš svoj cilj, ništa od toga neće biti važno.

Pohvalite sebe​

Ko ne zna da pohvali sebe, taj će obavezno kritikovati nekog drugog. Čak i onda kada nema šta da kaže, piše Kurir Stil.

Preneto sa

https://zadovoljna.nova.rs/psiholog...n-zivot-a-kljucan-je-odnos-sa-neprijateljima/

*
Kako vam se čine ova pravila? U kojoj meri su korisna?

Ja ću kasnije napisati svoje mišljenje 🙂
 
Ne plašite se novih ljudi
To proživljavam. Strah od novih ljudi.
Imam definicije kakvi ljudi mogu da budu-iz iskustva.
Time su me uveli, ili sam sama sebe iz odnosa sa njima, uvela u patnju i u moju glavnu bolest. Alkoholizam.
Nema stvari, ideja, svega dobrog što je humano društvo stvorilo, a koje ne razumem, ali ljude... najmanje razumem.
Gledam kako sebi da pomognem.
Sama sebi sam oduvek najbolji lekar.
Poručujem tablete. Kudžu tablete. Polažem velike nade u njih.
 
Ово сам негде већ читао.
Мудар човек је ово писао...
Додуше, учим да игноришем увреде и критике...
на добром сам путу, али још реагујем на увреде ДРУГИМА до којиих ми је стало...
Иначе, не плашим се нових људи...
Кад мало боље погледам списак, углавном живим онако како он саветује...
Додуше, требало ми је доста времена да то све схватим...
али успео сам потпуно сам, без помоћи људи...
зна се ко ми је једини помогао... :heart: :heart: :heart: и захвалан сам увек...
Не трудим се више да разумем било кога, још мање да живим за друге...
Многи које знам су тако пропали, или упали у велике проблеме...
Живим за себе, и у тренутку, Себично? Не знам. И више ме ниије брига.
 
Ово сам негде већ читао.
Мудар човек је ово писао...
Додуше, учим да игноришем увреде и критике...
на добром сам путу, али још реагујем на увреде ДРУГИМА до којиих ми је стало...
Иначе, не плашим се нових људи...
Кад мало боље погледам списак, углавном живим онако како он саветује...
Додуше, требало ми је доста времена да то све схватим...
али успео сам потпуно сам, без помоћи људи...
зна се ко ми је једини помогао... :heart: :heart: :heart: и захвалан сам увек...
Не трудим се више да разумем било кога, још мање да живим за друге...
Многи које знам су тако пропали, или упали у велике проблеме...
Живим за себе, и у тренутку, Себично? Не знам. И више ме ниије брига.
Mislim da mi treba extra pažnje-makar i samo sopstvene, na to možemo makar da računamo. Nisam kao ti.
 
Mislim da mi treba extra pažnje-makar i samo sopstvene, na to možemo makar da računamo. Nisam kao ti.
:dzentlmen:
Svi smo različiti.
Ključ je u tome da prepoznamo GDE smo različiti od nekoga ko ima ISTI problem.
Strpljivost je isto bitna.
Da nisam strpljiv, ne verujem da bih uspeo u svojoj borbi...
ona još traje, ali ne bih se sigurno pomerio s mesta...
Samo polako...
Ima jedna rečenica kojom počinje jedna knjiga.
Don't panic !!!
To je moj moto u životu.
 
:dzentlmen:
Svi smo različiti.
Ključ je u tome da prepoznamo GDE smo različiti od nekoga ko ima ISTI problem.
Strpljivost je isto bitna.
Da nisam strpljiv, ne verujem da bih uspeo u svojoj borbi...
ona još traje, ali ne bih se sigurno pomerio s mesta...
Samo polako...
Ima jedna rečenica kojoj počinje jedna knjiga.
Don't panic !!!
To je moj moto u životu.
Čoveče, konačno sam sebi priznala da sam alkoholičarka. Prava.
Mogu da budem svaka uloga u životu, jaka sam, imam nešto što me drži, ali alkohol me preuzima, vlada mojom ličnošču.
 
Čoveče, konačno sam sebi priznala da sam alkoholičarka. Prava.
Mogu da budem svaka uloga u životu, jaka sam, ali alkohol me preuzima, vlada mojom ličnošču.
Žao mi je što ovo čitam.
Ipak mislim da ćeš uspeti u svojoj borbi.
Čim neko postane svestan problema, rešenje počinje da se nazire.
Da te preuzima, kao što pišeš, ne bi to znala ni shvatila, a još manje napisala.
Put od hiljadu milja počinje prvim korakom.
Ti si svoj napravila.
Samo hranro...
:heart: :heart: :heart:
 
Žao mi je što ovo čitam.
Ipak mislim da ćeš uspeti u svojoj borbi.
Čim neko postane svestan problema, rešenje počinje da se nazire.
Da te preuzima, kao što pišeš, ne bi to znala ni shvatila, a još manje napisla.
Put od hiljadu milja počinje prvim korakom.
Ti si svoj napravila.
Samo hranro...
:heart: :heart: :heart:
Osećam...
u treznom stanju sam briljirala na Forumu. Nedostaje mi to moje stanje, iako imam zabavu sve vreme. Ima leka... svi će primetiti razliku.
 
Osećam...
u treznom stanju sam briljirala na Forumu. Nedostaje mi to moje stanje, iako imam zabavu sve vreme. Ima leka... svi će primetiti razliku.
Не треба да те брине шта ће и да ли ће неко нешт да примети.
Још мање да ли ћеш да "бриљираш"...на форуму или било где.
Битна је само твоја добробит и здравље...
Туђе мишљење и жеље слободно окачи о реп првој мачки која прође крај тебе.
Видећеђ да ће бити боље.
Свако добро !!!
 
Čoveče, konačno sam sebi priznala da sam alkoholičarka. Prava.

I samo priznanje znači mnogo. To pokazuje želju da želis da se lečiš. Iskreno se nadam da ćeš uspeti :heart: Budi hrabra! Mislim da to jesi.

Ne krivite druge za svoje greške​

Vaš najveći neprijatelj je onaj koji vreba u budućnosti, čekajući da se okliznete. Vaš najveći neprijatelj – to ste vi sami. A borba protiv ovog neprijatelja je žestoka

Ovo je potpuno tačno kada sam ja u pitanju. I nikako da naučim da se više ne zanosim kada je objavljivanje knjige priča i objavljivanje romana u pitanju.
Nemam para, nemam sponzora i nemam mogućnost da prisustvujem svim eventualnim promocijama kad želim anonimno da objavim knjigu.

Ne plašite se novih ljudi
Ne plašim se. Ne smem da dozvolim da me jedan problem sputava kada je upoznavanje novih ljudi u pitanju.

Sve u svemu, dopadaju mi se ova pravila.
 

Provodite vreme pristojno i korisno​


Ne zalazite u tuđe živote, već se fokusirajte na ono što vam pomaže kao što su nauka ili filozofija, na primer.

Ovo pravilo mi se takođe dopada. Fokusiram se na književnost i na medije.

Knjiga je najbolji savetnik​

Čitanje pouzdanih knjiga je uvek korisnije od usputnog razgovora koji vodite samo da biste se družili.

I ovo pravilo je tačno.

Ovo su sve lepa pravila i svi smo upoznati sa istim manje-više. Ono što se javlja kao problem je to što se tu upletu životne situacije, odrastanje, roditelji, sredina itd, što te prilično osakati da ti i ne shvatiš da si osakaćen, to posle stotinu lajf koučeva ne može tek tako da ispravi.

Da..Problem je kada te životne situacije utiču na samopouzdanje. Ipak, ne možemo da pobegnemo od roditelja, niko ne bira roditelje, i u tinejdžerskom dobu ne može da se promeni sredina.
 
To proživljavam. Strah od novih ljudi.
Imam definicije kakvi ljudi mogu da budu-iz iskustva.
Time su me uveli, ili sam sama sebe iz odnosa sa njima, uvela u patnju i u moju glavnu bolest. Alkoholizam.
Nema stvari, ideja, svega dobrog što je humano društvo stvorilo, a koje ne razumem, ali ljude... najmanje razumem.
Gledam kako sebi da pomognem.
Sama sebi sam oduvek najbolji lekar.
Poručujem tablete. Kudžu tablete. Polažem velike nade u njih.

Ti si vodka girl ?????

Ajde brze se saberi i ne kukumavci i cepaj dalje ... :heart:

Previse razmisljas i onda casica nije jedna vec 4-5-6-7.... sama si sebi najveci neprijatelj !

Pomiri se sama sa sobom a verujem da mozes i da ces biti opet ona neka "indigo"
 

Back
Top