Los stav u glavi

jovan24

Zainteresovan član
Poruka
141
Kako se osloboditi kompleksa nize vrednosti i stavova
- "Ja nisam dovoljno dobar"
- "Ta devojka nije za mene jer ja nisam dovoljno lep za nju"

Kako se osloboditi trazenja perfekcionizma u sebi i u drugima? Iako mi je taj perfekcionizam pomogao da radim na sebi i da se poboljsam u mnogim stvarima jako me koci u glavi kod nekih drugih stvari. Kako prihvatiti ono sto ne mogu da promenim? Pozeljan i po neki odgovor ili savet od nekog sa iskustvom u psihoterapiji ili profesionalca.

PS. Molim vas da ne trolujete temu i da ne pisete bezveze postove od 2-3 reci.
 
opusti se i prestani da razmishljash..kao prvo, zhene nisu sa druge planete, ti si isti kao i drugi, ona je isto shto i ti i toliko razlichito, kao i ti, dishe, misli, osecja , zhivi
pokushaj da radish sve shto ti u trenutku padne na pamet, sve shto pomislish, opusti se i pusti spontanosti da te vodi, zhivi i ne razmishljaj kako bi bilo da si drugachiji ili da si negde drugde, zhivi tu i sad, kad se pomerish, zhivi tamo, jednostavno, opusti se, nauchi se da uzhivash u svemu shto imash, shto dobijash i pruzhash, nije bitno shta drugi misle
ako se deslo da si sa tom devojkom, nekako se desilo, onda je i trebalo da se desi
nisi savrshen,nije ni ona, niko nije, ali ste savrsheni u tom trenutku, takvi kakvi ste
 
Ja sam od onih koji su trazili perfekcionizam o sebi, ne u drugima...njih sam prihvatala lakse nego sebe...Godinama...A onda poceh da uvidjam da sam savrsena takva kakva jesam...
Kako prihvatiti ne znam... Meni licno su godine puno pomogle...
 
jovan24:
Kako se osloboditi kompleksa nize vrednosti i stavova
- "Ja nisam dovoljno dobar"
- "Ta devojka nije za mene jer ja nisam dovoljno lep za nju"
Kad vidis super skockanu ribu, veruj mi da se ona vise unervozi kad joj pridjes nego ti sam...

A ti ako bi da pobedis taj zent u sebi, izdvoji jedno vece i startuj 20 gabora, cisto da izvezbas spiku, i oslobodis se malo, a i da ti ne bude zao ako popijes korpe... :razz:
 
Kakvih pacijenata ima..Sve odlijepilo....Tako im i treba kad razmishljaju....Razmisljam i ja ..Ali sve u fazonu kad treba da jedem..da ***** itd...sto manje to bolje... :D :D
 
Ja sam dosta dugo imao taj stav o sebi ustvari jos gori.... medjutim poceo sam nekako slucajno da se druzim s nekim ljudima i vremenom poceli smo onako u sali da se prepucavamo tako da je svko o sebi govorio kako je najbolji kako je ovakav onakav, pa kad vidimo neku extra ribu odmahnemo onako rukom u fazonu nije ona dorasla meni itd... Napominjem da je to sve onako u sali i zafrkanciji, ali meni je to mnoooogooo pomoglo ;)
 
Kod takvih i sličnih kompleksa uvijek pomaže jedan jednostavan trik: promatrani subjekt zamisliš na WC školjki sa spuštenim gaćama. A ako si perfekcionist onda zamisliš i sebe.
Slika doduše nije više tako čarobna, ali sve postaje puno jednostavnije.
(Poslije, naravno, izbrišeš sliku... do neke sljedeće prilike. Rastanka, recimo.)
 
Ja imam iskustva u psihoterapiji, mislim zasto i sam ne odes. To moze prerasti u vrlo ozbiljan problem ali i ne mora ako se lepo pozabavis time. Ponavljaj sebi ja nisam savrsen a ni drugi i to je skroz normalno. Vezbaj se po malo. Prvo startuj samo malo lepsu, pa posle jos malo lepsu i posle najlepsu, a onda si spreman i za mene :D
 
hvala ljudi na zaista konstruktivnim predlozima ;)

Samantha Jouns Na sta mislis pod "Jel ovo?"

teresa: mislim da je izgled mozda i najvaznija osobina kod ljudi, o tome sam mislio da otvorim posebnu temu malo kasnije kad skupim sve argumente koje imam :) Slazem se sa tobom da neke stvari dolaze samo sa godinama, ali kod mene se mnogo toga ne menja vec upravo godinama.

DJ_MaRe: Neverujem da je bas to tako... razmisli: npr ti si vrh riba i znas da te svi muskarci gledaju i znas da imas moc... pridje ti neko, ok mozes da radis sa njim sta hoces, sta god da kazes neces ispasti losa u bilo kom smislu jer ti si ta koja ima moc a on je neko tamo ko ti nudi nesto.. Ako me razumes, neko dolazi tebi da ti ponudi nesto tj neko od tebe trazi nesto a ne obrnuto, a ti biras da li ces da prihvatis ili odbijes jer ti se moze, imas moc, radis sta ti je volja...

Dovla: Mnogo mi se svidja ideja legendo, probacu obavezno :)

morphea: Malo sam opustenije poceo da se ponasam u zadnje vreme, to pomaze zaista... I pre sam uvek bio u cosku a sad sam sve cesce u centru paznje. Ipak i dalje ja ne vidim neke "iskrice" u ocima kod devojaka kad me gledaju. Ne znam, mozda slep pa slabo citam te znake, ali sve nekako ostaje na nivou "zabavan ovaj lik"

Problem po meni je sto imam mozda visoke kriterijume ali ne zato sto sam neki snob ili nesto nego zato sto jednostavno drzim do sebe. Eto cesto se desi da sa nekim ortacima komentarisemo devojke i primecujem da su njima mnogo nizi kriterijumi i mnogo veci broj devojka su im "slatke" nego meni. Ja razmisljam na sledeci nacin:
- ako sam ja mogao da se bavim sportom i da izgradim lepo telo, da nemam stomak i da mi ne visi dupe - zasto onda ne bi mogla i ona
- ako sam ja mogao da idem redovno kod dermatologa i da lecim problematicnu mladalacku kozu lica, da redovno perem zube i idem kod zubara da imam lep osmeh - zasto ne bi mogla i ona
- ako sam ja mogao da ucim i zavrsavam skolu ili fakultet da budem obrazovan i da stvorim nesto - zasto ne bi mogla i ona
- ako sam ja mogao ovo ili ono zasto i ona ne bi ...


Ako sam ja mogao mnogo toga da uradim za sebe i da se poboljsam u svakom smislu meni bi zaista smetalo da budem sa nekom osobom koja nije bar priblizno takvog razmisljanja i energije i bez nekog truda i ulaganja u sebe kao ja. Naravno postoje stvari koje nemogu da se promene, npr opadanje kose ili kriv nos ili ovo ili ono, ali na sve sto mogu da delujem ja to cinim. Pa izgleda da te stvari koje nemogu da promenim me bas stavljaju u bedak i tako da mi je samopouzdanje konstantno izmedju 0 i 2 na skali (ili molderu) od od 10 podeoka. Tome su naravno doprinela i cesta kuliranja od strane devojka kad im pridjem tako da sam to odavno prestao da radim.

Zreo za psihoterapiju? OK i ja mislim da jesam ali tu je jos jedan problem, mnoge stvari mi je tesko da kazem (kako se osecam, kako razmisljam) pa nisam siguran da bih to mogao da ispricam ni terapeutu (koji je eto stranac a mnogo toga ne govorim ni najblizima).

Veoma sam realan po pitanju ovih analiza o sebi tako da ako imam neku manu ne bezim od nje, ne zatvaram oci samo zato sto je to moj nedostatak nego je sagledavam realno i to je to. Ne mislim da sam uvek u pravu, vrlo sam kritican i jako je moguce da kod mnogih stvari gresim (npr kod ove). Dakle uzimam kao mogucnost da je dosta stvari koje mislim o sebi pogresno ali takodje mislim da to nije slucaj.
Inace mislim da sam ovako sasvim ok u stvarnosti, sumnjam da neko ko me poznaje misli da mi nesto fali u glavi, valjda se dobro skrivam... tako da neogeo kad cemo na to picence? ;)


(auu kolko sam ispisao.... svaka cast onom ko procita)
 
Mislim da je ipak ok da imas neku viziju o tome kakva treba da bude osoba sa kojom se vidjas. Najcesce se slazu oni slicni, pa sad po svemu. To sto te perfekcionizam koci u nekim stvarima, ima vremena, naci ces meru a i ako ne nista strasno, nikad nista ne ide kao podmazano. Bar ne zauvek.

Sta da ti kazem, smanji kriterijume povecaj spisak. Ili se strpi. I ne idu samo ludi kod psihoterapeuta i oni znaju sta da rade. Veruj mi svako bi imao sta da popravlja.

A picence, pa kad dodjes na 5 javi se.
 
Ti, Jovane, nemaš kompleks niže nego više vrednosti. I ne kažem to neprijateljski. Previsoki kriterijumi potpuno isključuju tvoj "strah od devojaka" i pretvaraju ga u nešto drugo: "Strah od devojke sa kojom će da te vide".
Bar se meni tako čini...
Pa, ako posle toga imaš problem da startuješ neku koja ti se na oko svidi, to će pre biti jer nisi siguran šta da očekuješ i kako da joj posle objasniš da "ipak ne možeš biti sa njom, jer nisi u startu uočio kvaran zub, kao i da puši i da se ne bavi sportom"...
Sad, ti napiši ako nisam u pravu...
 
Uh moram priznati kao mladja i ja sam imala kompleks vise vrednosti...niko mi nije bio dovoljno dobar...bilo mi je bitno s kim ce me videti...to je opasna " boljka" jer te kriterijume je tesko ispuniti...
A svi smo puni mana , a ne samo vrlina...i svi moramo nesto i da " progutamo"...
E sad zaklucak je da i devojke ne traze savrsene muskarce...i sigurna sam da imas dovoljno kvaliteta kojima mozes neku da osvojis... bitno je da da budes svestan sebe...kao i drugih... i da se oslobodis tih nepotrebnih kocnica...
Nadam se da sam bila jasna :)
 
Potraži temu ponos bez gordosti na krstarici.....

Koliko ljudi je danas ponosno na svoje godine, na svoje telo , a da nije gordo?
Koliko ljudi ne skreće pogled, od straha od izbegavanja , uopšte nije bitno....
Kao da je svaki pogled manijak....
 
Uf,uf,ufff, Jovane, sivi ticu!!

Svi smo kroz to prosli, ali kod tebe je ovo bas jebeno!
Ala si ti zaglibio.

Idi na psihoterapiju, pomoci ce ti sigurno! Ovo ti iskreno kazem, bez nekog cinizma ili ruganja, krajnje iskreno i dobronamerno!

Ovo mi uopste nije jasno: "ako sam ja prao zube, ako sam ja isao kod dermatologa, ako sam se ja bavio sportom, ako sam ovo, ako sam ono...." Pa covece jesi li ti to radio radi sebe ili radi drugih?! Sto se mene tice, nisi morao nista od ovoga da radis. :-D
 
Sto sam preterao?
Ja sam mu dao predlog kako da na najbolji nacin resi problem. Siguran sam da bi mu to pomoglo. Jos se ne zna kolika je moc podsvesti.

Sa ovim stavom nece razbiti led za jos 24 godine.
Samo mi reci, a po cemu je "razbijanje leda" najtezi deo?
I kako sam shvatio, Jovan prilazi devojkama i to mu nije problem.
 
Za momka koji je rekao da imam kompleks vise vrednosti.. Naravno da se ne ljutim, nisam sujetan tako da prihvatam tvoju kritiku dobronamerno :)
Po definiciji nizi kompleks je kad se osecas inferiorno, a visi kad se osecas superiorno i ponasas u skladu sa tim. Ja se osecam inferiorno, dakle ne vidim kako to moze da bude kompleks vise vrednosti. Drugo, apsolutno mi je ne vazno ko ce da me vidi sa kim i sta ce on da misli o tome ako je meni lepo. Ne mogu dovoljno da nalgasim prethodnu recenicu...

Treca stvar ono oko pranja zuba i sl, to je bio primer dakle karikiram da bi lakse shvatili. Naravno da mi ne smeta rana faza karijesa na levoj sestici dole ali mi smeta kad se neko ne trudi da uradi nesto najbolje sto moze, pa bio to zub, pravljenje rucka ili popravljanje karburatora. Najlakse je ne raditi nista i ostaviti kako jeste, ja se sa tim stavom ne mirim i zato i pokusavam da resim problem kakav god da imam, a imam ga. Dakle ako izuzmemo izuzetke, u 99% slucaja neciji nedostatak je proizvod neke lenjosti ili nevolje da se nesto popravi ili problem resi.

E dosta filozofije :) Sad ispada da ja ne gledam nista ispod Ksenije Pajcin ali zaista nije tako. Verovatno imam malo jace kriterijume ali nije to sad nekog patoloskog oblika. Jednostavno ne mogu da budem sa nekim ko mi se nesvidja a spustanje kriterijuma je izgleda upravo to. Pa sad eto, ako neko moze da mi kaze gde gresim u razmisljanju bio bih mu zahvalan.
 
Jes' bre u pravu ste: nigde nije napisao da ima problem sa prilaženjem...
Onda da se ispravim, tj dopunim: treba da razbije led po pitanju kriterijuma. I ja kada sam počeo da izlazim sa sadašnjom devojkom, samo sam video nedostatke - mnogo toga mi se nije sviđalo. Ipak, vremenom sam video da ona ima toliko dobrih osobina da ove loše postaju minorne u poređenju sa njima. Ali, to sam video tek kada sam ušao u vezu. A do tada sam bukvalno terao sam sebe da izađem s njom. Jer me je mrzelo da se cimam po pitanju cele problematike. A imao sam slično razmišljanje kao i Jovan, ali sam srećom uspeo da ga prevaziđem.
 

Back
Top