SAVET za platu, vrstu vize, start

deab_21

Početnik
Poruka
24
Suprugu preko firme nude odlazak u Sydney. Jos nismo dobili konkretnu ponudu, ali znamo da ce sigurno biti u rangu prosecne plate za stuku, oko 120k bruto godisnje.

Molim za savet. Da li je taj novac dovoljan petoclanoj porodici da zivi? Koja je to suma koja bi bila dovoljna za pristojan zivot, jer ne bismo da odemo tamo i zivimo losije nego ovde?

Koju vrstu vize bi bilo najbolje da pokusa da dobije? Ja pretpostavljam da ce oni ponuditi neku dugorocnu radnu, jer je predvidjeno da projekat na kom radi traje 3 godine. Da li da pristanemo na to ili ne? Koji su nedostaci takve vize? Na sta da se spremimo?

Da li neko zna kakva je procedura za socijalne radnike?

Kakav je obrazovni sistem s obzirom da imamo dete od 14 godina koje ovde zavrsava osnovnu? Sta tamo upisuje? Sta od dokumentacije treba da ponesemo?

Zapravo sve informacije koje mozete da mi pruzite u vezi sa preseljenjem za petoclanu porodicu bi mi znacile do neba. Hvala unapred za odvojeno vreme.
 
Ponudom je planirano da firma sredi vize za celu porodicu. Za mene naravno radnu vizu. Podrazumeva se da ci da radim, zavrsila sam dva fakulteta i nemam nameru da sedim kuci, ali smo svesni da cu u startu morati da se prvo postaram da sve sredim oko dece, upoznam sredinu, javljam se na konkurse pa kad bude. Za to vreme zivimo samo od jedne plate, a ne zelimo da ta plata bude.tolika da od nje ne mozemo da zivimo pristojno. Drugo, reseni smo da probamo, ali kada ides na drugi kraj sveta sa troje dece nije ti bas do probanja. Ovde imamo pristojan zivot, tamo treba da se kucimo. Ne trosi nam se novac na stvaranje novog domacinstva ako ne postoji sansa da ostanemo, prosto nije nam isplativo. Zato sam i postavila ova pitanja. Trebaju.mi konkretni saveti, ako ih neko ima.
 
Suprugu preko firme nude odlazak u Sydney. Jos nismo dobili konkretnu ponudu, ali znamo da ce sigurno biti u rangu prosecne plate za stuku, oko 120k bruto godisnje.

Molim za savet. Da li je taj novac dovoljan petoclanoj porodici da zivi? Koja je to suma koja bi bila dovoljna za pristojan zivot, jer ne bismo da odemo tamo i zivimo losije nego ovde?

Koju vrstu vize bi bilo najbolje da pokusa da dobije? Ja pretpostavljam da ce oni ponuditi neku dugorocnu radnu, jer je predvidjeno da projekat na kom radi traje 3 godine. Da li da pristanemo na to ili ne? Koji su nedostaci takve vize? Na sta da se spremimo?

Da li neko zna kakva je procedura za socijalne radnike?

Kakav je obrazovni sistem s obzirom da imamo dete od 14 godina koje ovde zavrsava osnovnu? Sta tamo upisuje? Sta od dokumentacije treba da ponesemo?

Zapravo sve informacije koje mozete da mi pruzite u vezi sa preseljenjem za petoclanu porodicu bi mi znacile do neba. Hvala unapred za odvojeno vreme.
 
Troskovi zivota su veci u Sidneju i Melburnu nego u ostalim gradovima Australije..pitanje da li je 130K dovoljno je malo nezahvalno jer nismo svi isti :)).
Racunaj da cete na rentu trosti sigurno izmedju 2,5-3000 mesecno ako zelite da zivite blize centru. Najbolje da odes na www.realestate.com i proveris kako se krecu cene kuca. Trebace vam auto (ili 2 ) jer ovde bez kola apsolutno ne mozes nista. Cene kola su vrlo pristupacne(naravno sve zavisi sta hoces) ja bih se usudila da kazem i dosta jeftinije nego u Beogradu (Srbiji)
Meni licno 130K zvuci kao dobra cifra ,jos kad ti nadjes posao,bice super :)
Ne znam kakve su cene hrane itd u Sidneju ali ako su slicne kao u Pertu onda ce te odlazak u prodavnicu izlaziti min izmedju 70-100$,opet da napomenem,nismo svi isti i ne trosimo na iste stvari novac,pa ovo mozes da uzmes sa rezervom..ali ako hoces da kupis neko meso,povrce/voce ,mleko otd to ke otprilike ta cifra.
Alkohol i cigarete su skupi pa ako ste pusaci spremite se da kutiju cigareta placate 30$.
Ono sto je stvarno jeftino je decija garderoba i igracke,mnogo jeftinije nego u Beogradu npr..
Sto sw ostalih racuna tice,zavisi da li cete ziveti u kuci ili stanu ,da li je veca ili manja kuca ...veca kuca,visi racun za struju,vodu itd.

U svakom slucaju,sta god da odlucite.srecno :)))
 
Hvala! Dobili smo konkretnu ponudu. Visa 482, i plata od 130k $neto. Molim za komentare. Sa ovom vizom se placaju skole, vrtici, da li je ovo dovoljno novaca.
Sa tom platom biće ok. Šta je sa školom, hoće li deca imati pravo da pohađaju besplatnu državnu ili će morati u privatne ? Privatne škole su ti minimum 8000$ iole pristojna (one od 30 do 50k ni ne spominjem).
Kad je rođen stariji od 14 ? Ako je posle 01.07., jee ići će u isti razred kao i u Srbiji. Moj je na žalost krajem marta pa je iz prvog polugodišta sedmog prešao u deveti razred.
Neka kaže firmi da očekuje od njih da mu ponude opciju za permanent nakon isteka od tri godine. To mi zvuči kao super priča, prihvatite bez razmišljanja.
Što se tiče socijnih radnika, slična je procedura kao i za psihologe, avaj ! Pošto mi u Srbiji nemamo Honours, tj. upišeš faks i odmah završiš 4 godine, ane kao ovde tri godine pa samo ako imaš dobar prosek možeš na četvrtu, zbog toga baš i ne priznaju naš faks. Ti pokušaj da nostrifikuješ, izguglaj gde šalješ dokumenta, i daj Bože da ti priznaju. Plate su odlične, računaj da sa tvojim islustvom imaćeš bar 100k$. Ako ti i ne priznaju, daj razliku ispita koju traže i ne odustaj.
Za ne daj Bože da ti ne priznaju, vidi koji je najjeftiniji Master iz Socijalnog rada, ako nađeš za 30$, bez razmišljanja upiši jer ako si na master studijama, deca ti idu besplatno u državne škole, znači ne plaćaš školarine, a steći ćeš njihovu kvalifikaciju i moću ćeš sve to dobro da unovčiš.
Šta god da ti treba, pošalji mi pp.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Nisam pisala, nikako da stignem da se sa troje dece i poslom, a i muzevljevim stalnim putovanjima sahvatam sa vremenom i upustim u dalju pricu.
Naime, mi smo dobili vizu i letimo 29.07. Dogovorena plata je 12.000$ neto mesecno, pa smo nekako sracunali da ce to biti dovoljno da poplacamo sve stop treba.

Trenutno su nam najvece nedoumice u koju srednju skolu da upisemo dete. Spominju se razliciti sistemi ucenja, neki izborni, i neizborni (ako sam ja to dobro razumela). Mi smo resili da ide u co-educational skolu, ali njih je jako malo i opet, po nekim forumima se spominje da i tu ima odstupanja u broju dece. Znacilo bi mi ako neko zna nesto vise o ovoj temi.

Svaki savet u vezi sa povoljnom kupovinom svega sto je potrebno za opremanje kuce dobrodosao je, jer smo resili da sa sobom nosimo samo garderobu i osnovne neke stvari pa nam predstoji kompletno opremanje kuce, od igle do lokomotive.

I potreban mi je prevodilac. Videla sam da se spominju NAAti prevodioci, pa bih molila kratko objasnjenje, u cemu je razlika, i savet sta bi sve trebalo prevesti i poneti sa sobom od dokumenata. Da li je potrebno traziti kompletan zdravstveni karton, za karton vakcinacije znam.

Sledece, zanima me ima li neka posebna procedura kad stignemo tamo. Da li moram nekom da se javim, prijavim, sta se sredjuje prvo, drugo, trece? Citala sam forum zimus, ali sam zaboravila. Od sledece nedelje prestajem da radim pa cu onda precesljati ponovo sve, ali ako je neko voljan da u par recenica to ovde napise bila bih bas zahvalna jer bi mi to skratilo vreme, a predstojece pakovanje petovclane porodice vec samo po sebi deluje zastrasujuce.
 
Nisam napisala, deca ce ici u public schools, ali placamo neku skolarinu koja je ok, oko 5100$ i to nam placa firma. Malecka ce morati da placa vrtic, ali ok, na to smo se spremili.

Ja imam diplomu sa jednog evropskog univerziteta tako da sam zavrsila 3 god osnovnih studija i ternutno mi je ostao samo diplomski na master studijama. E to ne znam kako cu zavrsiti jer je odbrana u decembru :/ Za socijalne radnike, ako sam sve dobro pronasla, pise se Asocijaciji socijalnih radnika Australije, salje se diploma, 980 upisanih sati rada i engleski po potrebi, kako oni procene. Ja nemam upisanog radnog staza, jer u Srbiji (necu da psujem) radim u Centru na nekim ugovorima o projektu, ovako, onako, i naravno, za sve to mi ne ide radni staz, vec imam samo osiguranje, iako radim sve poslove, imam svoje korisnike i svoju kancelariju (to samo kod nas moze i prosto se nadam da cu naleteti na nekog ko ce sve to tako moci da shvati). Tako da su mi ovde na poslu izdali samo neku potvrdu koju cu prevesti i nadati se da ce to biti dovoljno da dokazem rad u struci. Izvadila sam i Uverenje iz Centralnog registra gde se vidi po kom osnovu sam bila osigurana pa cu i to prevesti i nadati se da ce to biti jos jedan dokaz.

Videcu da otvorim novu temu ako je nema, jer mene jako kopka, a to nigde nisam uspela da nadjem. Ne znam kako da se spakujem, ne znam sta da ponesem, ne znam sta cu sa emocijama. Kako ste pokidali u sebi to da vidite neke ljude poslednji put? Kako ste se zagrlili sa onima koji su daleko i mislili ste da cete se jos sresti, a eto odlazite i nece biti vise prilike? Kako ste dec spremili da se oproste od drugara? Puno me pitanja trenutno muci, nadam se da cu odgovore naci.
 
Videcu da otvorim novu temu ako je nema, jer mene jako kopka, a to nigde nisam uspela da nadjem. Ne znam kako da se spakujem, ne znam sta da ponesem, ne znam sta cu sa emocijama. Kako ste pokidali u sebi to da vidite neke ljude poslednji put? Kako ste se zagrlili sa onima koji su daleko i mislili ste da cete se jos sresti, a eto odlazite i nece biti vise prilike? Kako ste dec spremili da se oproste od drugara? Puno me pitanja trenutno muci, nadam se da cu odgovore naci.
Ja cu ti odgovoriti samo na ovaj deo posta posto se u prethodni ne razumem :)
Kako da se spakujes?
Iz mog iskustva ,ako imate stan u Srbiji ili nekog kod koga mozete da ostavite neke stvari,ostavite. Ako nemate,prodajte sve sto mozete. Spakuj ono sto ti je najbitnije u kofere (kapiram da imate pravo na po 30kg) jer ,mnogo ce te manje kostati da odredjene stvari ovde kupis nego da ,npr saljes brodom kao sto smo mi uradili ( i zajebali se).

Sto se emocija tice,cini mi se da je najbitnije da u glavi preseces da si donela odluku da zapocnes prakticno zivot iz pocetka,na drugom kontinentu,gde je sve drugacije ..i da ti to bude polazna tacka za sve. Australija jeste daleko ali ne toliko daleko da ne mozes da redovno posecujes svoju zemlju,prijatelje ,porodicu ,ako imas zelju.
Ja sam ovde,evo bas danas,tacno 10 meseci. Moja cerka (imala nepune 4 god kad smo dosli) vec ima drugare sa kojima se super slaze i redovno vidja.
Moj sin,10god ,koji je jos uvek u Srbiji sa svojim ocem ,jedva ceka da dodje (skoro su mu odobrili permanent residence i iskreno ,to sto nije krenuo sa nama je jedina stvar koja je meni tesko pala ali ja sam svesno donela odluku i bila sam spremna na to da cu morati malo da patim,medjutim eto i tp je proslo i ja uskoro idem po njega :) ). Veruj mi,mislim da ce ti to svako reci,deca se mnoogo brze adaptiraju na promene nego mi odrasli.

Meni su roditelji,sestra,brat prijatelji,svi su u Srbiji. Da,naravno da mi nedostaju ali ja znam zasto sam dosla ovde. Svako ima svoje razloge.
Ja uvek kazem,ako nam se ne svidja,uvek mozemo da se vratimo zar ne? Nisam drvo pa da ne mogu da se pomeram:)
Australija je prelepa zemlja za zivot. Znam da ima razlicitih iskustava ali ja pricam iz svog.
Ne,naravno da mi se ne dopada bas sve ovde ali sto se mene tice ima mnogo vise + nego - .
Ja vec imam i prijatelje ovde ,ozije,brazilce,engleze..naravno da ti oni ne mogu biti isti kao oni sto znas ceo zivot ali hej,jos gore bi bilo da odbijas da upoznajes nove ljude.

Da budem iskrena,za ovih 10m ja sam imala 1 nedelju u kojoj sam bas bila u depri ali to se vise odnosilo na to sto mi je nedostajao sin..onda malo pokupis te komadice sebe i guras dalje:)

Srecno:)!
 
Ja cu ti odgovoriti samo na ovaj deo posta posto se u prethodni ne razumem :)
Kako da se spakujes?
Iz mog iskustva ,ako imate stan u Srbiji ili nekog kod koga mozete da ostavite neke stvari,ostavite. Ako nemate,prodajte sve sto mozete. Spakuj ono sto ti je najbitnije u kofere (kapiram da imate pravo na po 30kg) jer ,mnogo ce te manje kostati da odredjene stvari ovde kupis nego da ,npr saljes brodom kao sto smo mi uradili ( i zajebali se).

Sto se emocija tice,cini mi se da je najbitnije da u glavi preseces da si donela odluku da zapocnes prakticno zivot iz pocetka,na drugom kontinentu,gde je sve drugacije ..i da ti to bude polazna tacka za sve. Australija jeste daleko ali ne toliko daleko da ne mozes da redovno posecujes svoju zemlju,prijatelje ,porodicu ,ako imas zelju.
Ja sam ovde,evo bas danas,tacno 10 meseci. Moja cerka (imala nepune 4 god kad smo dosli) vec ima drugare sa kojima se super slaze i redovno vidja.
Moj sin,10god ,koji je jos uvek u Srbiji sa svojim ocem ,jedva ceka da dodje (skoro su mu odobrili permanent residence i iskreno ,to sto nije krenuo sa nama je jedina stvar koja je meni tesko pala ali ja sam svesno donela odluku i bila sam spremna na to da cu morati malo da patim,medjutim eto i tp je proslo i ja uskoro idem po njega :) ). Veruj mi,mislim da ce ti to svako reci,deca se mnoogo brze adaptiraju na promene nego mi odrasli.

Meni su roditelji,sestra,brat prijatelji,svi su u Srbiji. Da,naravno da mi nedostaju ali ja znam zasto sam dosla ovde. Svako ima svoje razloge.
Ja uvek kazem,ako nam se ne svidja,uvek mozemo da se vratimo zar ne? Nisam drvo pa da ne mogu da se pomeram:)
Australija je prelepa zemlja za zivot. Znam da ima razlicitih iskustava ali ja pricam iz svog.
Ne,naravno da mi se ne dopada bas sve ovde ali sto se mene tice ima mnogo vise + nego - .
Ja vec imam i prijatelje ovde ,ozije,brazilce,engleze..naravno da ti oni ne mogu biti isti kao oni sto znas ceo zivot ali hej,jos gore bi bilo da odbijas da upoznajes nove ljude.

Da budem iskrena,za ovih 10m ja sam imala 1 nedelju u kojoj sam bas bila u depri ali to se vise odnosilo na to sto mi je nedostajao sin..onda malo pokupis te komadice sebe i guras dalje:)

Srecno:)!

Hvala puno na ovakvom odgovoru. Mnogo znaci. Ponavljam sebi da smo dobili sjajnu priliku koju je steta ispustiti, da nam baba vec sledece godine stize, da smo svi na okupu i zdravi i da je to najvaznije. Ali gledam albume, pa biram, koji da nosim koji ne, biblioteku sa preko 3000 knjiga koju ne znam kako da prenesem, cipele koje volim i cuvam jer me secaju na mladost,a ne nosim ih, prve starke...

Radujem se sto su iskustva vecine dobra i sto cu najzad moci najstarijem deranu da pruzim mogucnost da roni i istrazuje, da se bavi, ako nastavi da ga interesuje, pomorskom biologijom...

Gnjavicu sa jos pitanja kako bude nailazilo.

Inace, dobili smo 5000$ za prevoz prtljaga, pa sad hocemo li brodom, avionom, kako god, i ja sad ne znam dali da pakujem ili ne. Makar igracke i knjige. Mozda TV???
 
Ako planiras da nosis knjige,da znas da prvo moras da ih odneses ..jao stao mi mozak,ako se setim napisacu ti,uglavnom,pazi sad ovo: moraju da provere da li su knjige od nacionalnog znacaja
Mi smo pukli 3000$ ,imali smo 32kutije u kojoj su bile,igracke,posteljina jos neke gluposti..da budem iskrena,ja stvarno mislim da smo napravili gresku sa tim ali ajde vi bar ne dajete pare iz svog dzepa pa onda i mozes da razmisljas o slanju stvari. Mi smo slali brodom,avion je preskup pa nam i nije bio opcija.
Sto se igracaka tice,sta da ti kazem,ovde su igracke toliko jeftine da ne vidim poentu nosenja iz Sr,osim naravno ako deca imaju neke za koje su bas vezani.
Tv mozes i ovde da kupis,ja bih rekla da je i tehnika ovde jeftinija ili bar u istom rangu kao kod nas.
 
Razmisljala sam i ja o tome, ali nekako mi bzvz da trosim novac na nesto sto vec imam, a neko mi placa da stvari donesem. A od igracaka bih ponela to nesto sto bas vole. Svakakko cu staviti na papir sta i kako. Za knjige znam da mora da se pise msm Narodnoj biblioteci pa da oni daju saglasnost za svaki naslov posebno. Mislila sam da napravim spisak pa da, ako resimo da ostanemo preselim biblioteku tada, sada mi je to bzvz jer ne znam ni da li cemo ostati nakon te 2 godine.
 
Razmisljala sam i ja o tome, ali nekako mi bzvz da trosim novac na nesto sto vec imam, a neko mi placa da stvari donesem. A od igracaka bih ponela to nesto sto bas vole. Svakakko cu staviti na papir sta i kako. Za knjige znam da mora da se pise msm Narodnoj biblioteci pa da oni daju saglasnost za svaki naslov posebno. Mislila sam da napravim spisak pa da, ako resimo da ostanemo preselim biblioteku tada, sada mi je to bzvz jer ne znam ni da li cemo ostati nakon te 2 godine.
Nama je pošta bila najjeftinija opcija. Otprilike 10$ po kg, poslali smo 3 puta po 20 kg, ostalo koferima. Naravno da sve možeš kupiti ovde, ali i to je cimanje, treba ići po radnjama. Mi smo u Srbiji kupili nove pokrivače, štep deke i to poneli, to nam je bilo bitno. Kompletne šerpe, tanjire. Ovde ima neka radnja House, imaju kvalitetnih stvari i na sniženju može dosta toga da se kupi I sad sam nakupovala peškira u Svilanitu, volim te i ne interesuje me što ima i u Australiji :D Za 5000 $ puno ćete toga moći da ponesete.
Ja detetu kompletnu garderobu kupujem i sad u Srbiji, a bogami i sebi. Ciciban je ovde pljačka skup a i nije neki izbor. Ovde nemaju mnoge brendove koje ja volim, poput Desiguala, Benetona. Kožna obuća im je retka i skupa, poneli smo oko 20 kg obuće. Koje kreme za lice koristiš ? Ovde nemaju Viši, moraš onlajn da naručuješ, i to donosim iz Srbije, kao i njihovo mleko za sunčanje.
Možeš poneti zalihu nekih stvari za par meseci, čisto da ne trčiš u prodavnicu sa aerodroma, razmisli i o tome. Kada dođete, morate na nešto leći (posetljina), pokriti se, obrisati se. Ja sam na kraju poludela od pakovanja, umalo da zakasnim na avion (kakav otpor selidbi !), drka me šalteruša kako mi je kofer malo većih dimenzija. Samo sam je pogledala sa očajem i rekla ženo ja se iseljavam znaš li šta to znači ?! Za Australiju sam se selila godinama, prvo smo validirali vizu, suprug je ostao a ja sa decom došla nakon dve godine. Pošto sam po zanimanju i psihoterapeut, za sertifikaciju mi je bilo potrebno da imam određeni broj sati rada na ličnim temama sa spoljašnjim psihoterapeutom i veruj mi tema selidbe je bila prva na listi za obradu. To je jedna paradoksalna situacija, želiš da ideš, znaš da je to bolje za tebe i decu, a srce ti ostaje u Srbiji. Ono što sam rekla samoj sebi, a govorim i klijentima koji su u sličnoj situaciji jeste da ništa ne mora da bude do kraja života. Jedna osoba koju poznajem se nadrogirala lekovima za smirenje i sela u avion, nije drugačije mogla.
Daš sebi neki vremenski okvir za ostanak, Srbija te uvek čeka ako želiš da se vratiš. Mi svake godine idemo, budemo bar 6 nedelja, to mi je dovoljno da mi srce bude na mestu. Ovde se družimo samo sa našim ljudima, jer iskreno, smara me da pričam na engleskom i da se uklapam u nečiji sistem vrednosti. Multikulturalizma mi je dosta na poslu. Želim da mi mlađi sin priča srpski, i takvo mu društvo i tražimo. Ima toliko naših ljudi da ćete ako želite imati veliki krug dobrih i kvalitetnih ljudi oko sebe.
Što se tiče prevoda, sve mora biti NAATI prevedeno, od izvoda za školu za decu do imunizacije. Dobra stvar da kad jednom prevedeš ostaje ti zauvek jer uglavnom šalješ elektronske kopije. Ako želiš, pošalji mi pp da ti pošaljem mejl na koji da mi pošalješ dokumenta. To uradi pre dolaska, da te sve bude gotovo.
Ako imaš bilo kakvih pitanja, tu sam :)
 
Ja bas kontra od NAATI :)..vise volim da se druzim sa strancima i Ozijima i da pricam engleski jer smatram da ako smo vec doneli odluku da zivimo ovde,treba da koristimo taj engleski kako treba ( a engl ces najbolje nauciti kroz konverzaciju) i treba da se prilagodimo ovom nacinu zivota.
Po meni to ne znaci da ces promeniti svoj sistem vrednosti jer,isto kao sto ces ti nauciti nesto novo, i njima (australijancima ili bilo kome drugome) mozes da predstavis i pokazes nesto novo i drugacije a moje iskustvo sa njima do sada je pokazalo da su prilicno otvoreni za nove stvari :)
To ne znaci da se ne druzimo i sa nasim ljudima naravno.
Msm ,otprilikw moze da se napravi paralela kao kad neko dodje iz sela u grad da zivi:)
Pa valjda ces da se prilagodis zivotu u tom gradu,neces furati isti fazon kao u selu ..jer ono,nisi vise u selu :D

Sto se jezika i dece tice,slazem se sa NAATI. Mislim da je bitno da mladja deca ne zaborave svoj maternji jezik ali isto tako smatram da su roditelji ti koji oko toga moraju da se potrude.
 
Gotovo sve, mi sinoc stigli. Pakovanje je izgledalo tako da smo se pakovali poslednjih 10 sati pred put. Poslali smo 4 kutije od 20ak kg, uglavnom zepter posudje, obuca, knjige, igracke, garderoba. Ostalo.cu kupiti ovde. NAATi, mi smo u hotelu dok ne nadjemp kucu, tako da bukvalno imamp sve, mislim i bolje nego sto cu iznajmiti kucu (lako je kad drugi placa). Sto se prevoda tice, jbg, ja sam prevela sta sam nasla da treba kod sudskog tumaca. Videcemo hoce li praviti problem ili cu morati ponovo da prevodim. Kako god. Sutra idemo da pogledamo prve kuce. Danas smo obavili prvu kupovinu i iznenadjena sam time da su cene prakticno iste ili tek nesto malo vise u odnosu na cene u Srbiji. Ponela sam zalihe svog sampona i regeneratora, mada mislim da cu to i ovde.moci da nadjem.

U svakom slucaju, sta je poneto poneto je, sta bude falilo kupice se. Sad mi treba konkretan savet, mozda glup, ali sta ovde valja? Msm, idem kroz radnju i gledam i ne znam sta je ok, a sta ne. Koji prasak da kupim, cime da skidam fleke deci, koji sok je ok (kupili neki srednje cene od narandze, meni blljak) i tako to. Sve sto ste proverile.i isprobale mi znaci

Koliko vremena treba da protekne od aktiviranja sim kartice do uspostavljanja mreze? Ceo dan mi ne radi mreza. Uzas.

Sta sa decom? Zovem dr opste prakse i idemo na neki prvi pregled pa nosim kartone vakcinacije ili sta? Fala!
 
Dobrodošli :)
Nemate Medicare, ali verujem da vam firma plaća privatno osiguranje, i da već imate polisu. Skupljaj sve račune od dr i posle im daj da refundiraju. Vidi ko je naš dr u Sidneju, sigurno ih ima dosta. Mi u Pertu imamo jednu predobru ženicu iz Bg-a, prezadovoljna sam.
Decu kod dr odmah, sa kartonom vakcinacije jer mora poslati u registar. Vakcinaciju traže za upis u školu.
Za fleke koristim kao i u Srbiji Veniš. Praškovi su im tiha jeza, OMI je najviše na glasu, ali ne može da se uporedi sa Arijelom. Mi kupujemo Ariijel u našoj radnji, čak je i naš Duel svet izmislio za njihove praškove. Hrana im je drugačija, to ćeš se uveriti, i treba malo vremena da se navikneš na ukus. Sokove ne konzumiramo, tako da nisam pametna. Nekad malom uzmemo one po 8 malih pakovanja za vrtić. Najsličniji slatkiši našim i još po nešto su u Aldiju, proveri kako ti se sviđa.
U svakom slučaju sve naše proizvode ovde možeš naći, mi kupujemo Dijamant majonez, lokal patriotizam na delu :)
Dva su ti najveća supermarketa ovde, Coles i Woolworths, ja lično preferiram Coles. Imaju Flybuys program, skupljaš poene kada kupuješ, imaš neke akcije za dodatne poene, nakupi se. Godišnje oko 300$ prosečna porodica dobije bonus preko toga.
Potpuno si u pravu, cene su iste kao u Srbiji, možda je neko meso poput jagnjetine malo skuplje, ali neznantno. Sve postalo je čak skuplje u Srbiji. Sad smo bili na odmoru i u šoku sam i dalje, ne znam kako naši ljudi uspevaju. Ovde ti je dobro što često imaš popuste, ili 1/2 od cene na sve osim na meso i mleko. Ako kupuješ kad su određeni artikli sniženi, onda je čak jeftinije nego u Srbiji.
Što se mreže tiče, odmah bi trebalo da proradi, nadam se da si to već rešila.
Kupujete nameštaj ? Harvey Norman je dobar odnos cene i kvaliteta, sad bi trebalo i neke popuste da imaju. Kad smo se selili, gledali smo da prođemo što jeftinije, i sve smo kupili u Super Amart, nismo nezadovoljni, ali za 20 do 30% više para, mogli smo da imamao mnogo kvalitetnije iz Harvi Normana. Nakon dve godine gledanja u ugaonu koja mi se i nije sviđala ali je bila povoljna, kupila sam novu :D
Ako plaćaš odmah, pitaj prodavca za sve koja je najbolja cena koju može da ti da. Bar ćeš dobiti 10% niže. Pogledaj na pločici koje je ime prodavca, mi smo u Good Guys naišli na nekog bosanca, čovek nam je dao super povoljnu cenu.
 
Hej dobrodosli:))
Vi ste se odmah bacili u akciju :)
Kartica bi trebalo odmah da ti radi..meni se desilo da moj telefon koji sam donela ovde nije radio i morala sam da kupim nov ( imala sam neki huawei valjda,nesto nije bilo kompatibilno bla bla)
Sto se prodavnice tice imala sam isti utisak kao i ti,da su cene vrlo slicne kao kod nas. Neke i jesu ali voce i povrce (bar ono kvalitetnije) je dosta skuplje nego kod nas . Npr. Mozes da kupis mandarine za 2-2.5$ ali su sranje. Mnogo lepse su one koje su 5,6$. Vec ces provaliti sta ti odgovara a sta ne( nismo svi isti :)) ). Mi sokove takodje ne pijemo pa ni ja ne bih znala da te posavetujem za to.
Sto se dr tice, ja sam svoju cerku odvela u neki medical centre koji sam nasla na googlu i koji nam je najblizi. Tamo je dobila ostale vakcine da bi bila up to date za upis u vrtic i zadovoljna sam. Mi imamo medicare tako da nista ne placamo ali dobra stvar kod ovih je sto zakazes i budu tacni,dakle nema nekog cekanja. Ponesi prevode kartona vakcinacije da bi ubacili decu u sistem.

Samo polako,sve cete stici da uradite i sve ces polako “nauciti” i provaliti :) .
 
Ovde splasne pisanje kad život krene da se odvija... Ali da ne bude tako, da se oglasim posle skoro puih 5 meseci ovde, možda nekom naše iskustvo bude značilo kad bude trebalo da prelomi.

Nama je najveći problem bio da predvidimo troškove života ovde i da na osnovu toga odlučimo da li je vredno da naš sređeni život u Srbiji zamenimo za neizvesnost na drugom kraju sveta. Savete što se tiče viza i ostalog ne mogu dati, jer je nama sve sređivala firma, tako da nismo imali nikakvog troška niti posla oko toga. Što se troškova života tiče i količine novaca koja je potrebna za isti mislim da je mnogo jednostavnije nego u Srbiji, u globalu. Naravno da to zavisi od navika i potreba svake porodice, ali ako uzmemo u obzir da iz Srbije dolazimo jer nam tamo nije sjajno i jer ej prosečna plata manja od potrošačke korpe onda se ipak mora priznati da je ovde bolje. I lakše.

Ja ću dati naš lični primer. Suprugu je ponuđena neto plata od nepunih 12000 dolara mesečno. Mi smo na vizi 482 i nemamo nikakvih pomoći od države Australije, znači plaćamo školu za decu, nemamo zdravstveno osiguranje, dečiji dodatak i sl. Sa ove vremenske distance mogu da kažem da je 12000 dolara apsolutno dovoljno za život 5očlane porodice. Ko dodje na drugi tip vize i ima podršku države njemu je i lakše. Naši troškovi su takvi da svakog meseca od te plate možemo da odvojimo oko 3500 dolara a nekad i više ukoliko ne kupujemo tog meseca nešto od tehnike, što bi bilo da su nam redovni mesečni troškovi oko 8500 dolara mesečno. U te troškove ne spada vrtić jer ćerku nismo upisali u isti jer u našem kraju nije bilo mesta. Troškovi vrtića su, za one koji plaćaju u celosti od 125 do 150 dolara dnevno (u NSW, ukoliko imate prava na pomoć države ona vam vraća 80 % od cene vrtića ukoliko je bar jedan roditelj nezaposlen ili 50% ukoliko radite (ovo mi je rekla jedna lokalna mama, nisam proveravala jer mi svakako nemamo pravo na to)). Znači, ovosu naši troškovi bez ustezanja u bilo čemu. Obilazimo grad, vozimo auto, plaćamo školarine, kupujemo redovno sve što smo i u Srbiji, planiramo putovanje. U startu nam je trebalo oko 12000e da opremimo osnovno u kući i kupimo auto. To podrazumeva da smo kupili frižider, mašinu za veš, usisivač, laptop, tv, ugaonu garnituru, trpezariju, spavaću sobu, 3 dečija kreveta, dušeke, 3 bicikla za odrasle i 2 dečija, i sve drugo sitno pokućstvo. Sve smo, sem našeg bračnog kreveta, 2 velike lampe i dečijih biciklova, kupili novo. Novac smo do sada vratili u štek. Sve u svemu, ukoliko dvoje zarađuju navedenu cifru od oko 12000 dolara mogu veoma pristojno da žive i uštede. Naravno, ta ušteđevina za ove pojmove ovde nije velika, niti može biti nešto značajno u životu, ali eto, znači.

Htela sam vam samo reći, ukoliko ovde možete da zaradite 8000 dolara mesečno, možete da živite pristojno. Ne pričam o luksuzu, pričam o normalnom životu u kom ne prebrojavate svaki novčić, i ne bojite se računa u sandučetu, vozite pristojan auto, rezervoar vam je pun, možete da kupiti sve što vam je u tom trenutku potrebno. Svako ko vam kaže da se ovde teško živi, iskreno, mislim da laže. Verujem da teško žive oni koji ne rade ili su jako malo plaćeni, mada, u poređenju sa Srbijom ja ne znam kako bilo ko može to da kaže. Troškovi života u Sydney su visoki jer su cene zakupa stana visoke, ali sve drugo je manje više slično kao i u Srbiji, a mnoge stvari su jeftinije. Mi npr plaćamo townhouse $680 nedeljno. Može da se iznajmi i za manje novaca u udaljenijim delovima grada. Naša kuća je starija, mogla bi biti bolja, ali eto, za sad smo tu.

I još nešto, steka sam utisak da je ovde mnogo jednostavniej za zanatlijske radnike, i da im se prizna zanimanje i da nadju posao. Za priznavanje fakultetskih diploma procedure su duge, skupe i neizvesne. Kakve su plate ne znam, ali znam da su nam bila dva vodoinstalatera i da su izgledala skroz gospodski, sa svom mogućom opremom. Drugi svet.
 
Hvala mnogo sto si podelila sa nama ovo iskustvo. Da, teme su zamrle jer izgleda vise niko osim mene ne ceka vizu. Svi su uplovili u kolotecinu kao sto to uvek biva i grade svoj novi zivot sto je apsolutno razumljivo. Svima zelim puno uspeha i srecne predatojece praznike ! :)
 

Back
Top