Omiljena zemlja za Balkance: Plata preko 5.000 EUR

Omiljena zemlja za Balkance: Plata preko 5.000 EUR


Kopenhagen -- Za narode sa Zapadnog Balkana, pored Nemačke, Austrije i Švajcarske, među favoritima je i Danska.


Po površini je manja od Bosne i Hercegovine, a ima oko 5,5 miliona stanovnika. Poznata je po odličnoj socijalnoj politici i veoma visokim platama.

Kako piše "Poslovni dnevnik", Danska je jedna od najuređenijih i najstabilnijih država na svetu i to se vidi na svakom koraku. Baš je ovih dana objavljeno da je to zemlja s najmanje korupcije na svetu. Skupo je, ali su i plate velike. Prosečna bruto plata je 5.124 evra. Visoki su i porezi, ali su zato povlastice takve da se niko ne buni.

Kako piše ovaj hrvatski portal, Danska za podizanje nataliteta isplaćuje “ekonomsku pomoć” deci do 18. godine – od 2.500 evra godišnje za decu do dve godine. Do 1.500 evra godišnje za one od 15. do 18. godine. Vrtići su im u prirodi, a obrazovanje je potpuno besplatno – od prvog razreda do kraja fakulteta.

Kako pišu hrvatski mediji, ona je dobra destinacija za nekoga ko želi da zaradi i usput nauči poštuje zakon. Jer strogo poštovanje zakona ovde je princip života. I to se oseća na svakom koraku.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2019&mm=02&dd=04&nav_id=1501740

Odlican izbor nema sta.

1500 eur godisnje do 18. godine? Pa to je manje od 150 eur mesecno to je mozda i najnizi dodatak medju bogatim zemljama koliko ja znam. Au ala su skrti.

A prosecna bruto plata u Srbiji je oko 1000 eur :D Mani se ti bruto plate.

Dobro je tamo daleko od toga da nije... ALI! Ne toliko dobro.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poresko opterećenje jeste veoma veliko u Danskoj i svim skandinanvskim zemljama.
Kao što je veliko i u Srbiji.
Skandinavci mnogo dobijaju za to što uplaćuju na ime poreza. Srbi dobijaju malo.
To je ključna razlika

I Srbi dobijaju puno (sve iz budžeta neki Srbi dobijaju, kao što dobijaju i svi Danci), samo što to nije raspoređeno kako treba, kao u Danskoj. Farska ostrva jako malo imaju benefita, naspram Danaca :D

- - - - - - - - - -

Dokle god budete radili nesto samo zbog (velike) plate, a ne zato sto volite to da radite i u tome ste dobri, bicete fukara.
Eto, sad mozete da zatvorite temu i zaboravite na Dansku. :lol:

To je taj pokondireni sindrom kada predmoderno društvo, nije ni moderno, a hoće pošto poto da bude postmoderno civilno društvo.

Studira se zbog veće plate.

Investira se i kupuju se diplome.

Ide se na "bolje" radno mesto ne zbog poziva, već zbog "bolje" plate.

To "bolje" često zahteva nemoral
 
Poslednja izmena:
I Srbi dobijaju puno (sve iz budžeta neki Srbi dobijaju, kao što dobijaju i svi Danci), samo što to nije raspoređeno kako treba, kao u Danskoj. Farska ostrva jako malo imaju benefita, naspram Danaca :D

- - - - - - - - - -



To je taj pokondireni sindrom kada predmoderno društvo, nije ni moderno, a hoće pošto poto da bude postmoderno civilno društvo.

Studira se zbog veće plate.

Investira se i kupuju se diplome.

Ide se na "bolje" radno mesto ne zbog poziva, već zbog "bolje" plate.

To "bolje" često zahteva nemoral

Da ti kazem para treba imati. Ne valja da se radi za 300 eur i robuje. Neki onda odu na zapad pa robuju za 1500. Neki i za vise. No robovanje ostaje robovanje. Kad prevazidjes 1000 eur mesecno i pocnes normalno da zivis onda si nezadovoljan sto si rob.

Znaci mooj savet ljudima je da pocnu da se bave necim gde ce malo da rade, a puno da zarade. A te price oko rmbanja po Danskoj, Svajcarskoj.. ma daj molim te poserem se u zivot roba, ne znam za kolike pare. Neka hvala!

Nemojte da mislite da ce vam se ropstvo umanjiti ako budete imali vecu platu. Hoce samo ako ste low IQ. Debilima ce biti bolje jer on voli da je rob. Ali vi koji citate, koji ste pametni ljudi, znajte da je rob rob, kolika god da je plata. :D
 
Jedna je Srbija, otadzbina, majka. Ne bi je dao za 3 danske!

zasto?............pa i u Danskoj mozes da nista ne radis, pijes pivo, mlatis praznu slamu sa nasima, a od socijale mozes podici mermerne zamkove u Srbiji , voziti Mercedes ..........i kurciti se do mile volje po Srbiji kako si uspeo.........tamo u Danskoj.............ne brini, Danska je daleko i niko nece kontrolisati da ti tamo zivis od socijalne pomoci.................kao i 80 posto nasih "uspesnih" gedza po svetu.

zato brzo pakuj kofere i pravac Kopenhagen...............i ne pricaj drugima di si otisao..........da ne podju za tobom i saznaju "ISTINU"
 
zasto?............pa i u Danskoj mozes da nista ne radis, pijes pivo, mlatis praznu slamu sa nasima, a od socijale mozes podici mermerne zamkove u Srbiji , voziti Mercedes ..........i kurciti se do mile volje po Srbiji kako si uspeo.........tamo u Danskoj.............ne brini, Danska je daleko i niko nece kontrolisati da ti tamo zivis od socijalne pomoci.................kao i 80 posto nasih "uspesnih" gedza po svetu.

zato brzo pakuj kofere i pravac Kopenhagen...............i ne pricaj drugima di si otisao..........da ne podju za tobom i saznaju "ISTINU"

Isao bih ja samo sto tamo od socijale nemas za pivo.
 
sto? jel pivo tolko skupo il je socijala manja od Vuciceve?

ma ye.bes takvu zemlju di ne mozes od nerada da zivis. Nije to za nas.

Iskreno u svim tim zemljama kada steknes pravo na socijalu a za to su potrebene nekad i godine.. u UK recimo 5 godina od skoro... ta socijala je dovoljna za puko prezivljavanje. Znaju oni da izmere svaki cent. Tako da je kvalitet zivota na socijali prilicno jadan.. pogotovo kad si tamo... kada vidis kako ljudi oko tebe zive od robovskog rada...

:D

- - - - - - - - - -

Danska je niz godina na prvom mestu na svetu gde ima najmanje korupcije. Gde nije retkost da vidite kakvog ministra/politicara da pazari u lokalnom supermarketu, i ide biciklom na posao ili busom. Da Princ vozi biciklom svoju decu u opstinskom obdanistu bez ikakve pratnje.

Taj link je prosta idealizacija. Znam cooeka koji zivi tamo i radi u farmaceutskoj industriji. Kao radnik. I kaze da popodne radi dodatno... jer od plate tamo zivis kao ovde od 400 eur.

Kod vas na Kosovu od 200.

Zakljucak generalno... kao i svuda... dobro je zanatlijama, medicinarima, inzenjerima.

A i oni sto da idu u Dansku hladnu, bolje im je Francuska, Nemacka, Austrija... slicna prica kao s Finskom. Sta ce u Finskoj. U mraku. :D
 
Danska je niz godina na prvom mestu na svetu gde ima najmanje korupcije. Gde nije retkost da vidite kakvog ministra/politicara da pazari u lokalnom supermarketu, i ide biciklom na posao ili busom. Da Princ vozi biciklom svoju decu u opstinskom obdanistu bez ikakve pratnje.

"Mama" je izgleda zaboravila neke stvari da nam kaze. Mozda i najvaznije kada je u pitanju buducnost njene dece. NAIME, BUDUCNOST NJENE DECE BICE U ZEMLJI GDE BRAK NE POSTOJI NI KAO BIOLOSKI NI KAO DRUSTVENI POJAM. NJENA DECA CE ZIVETI U ZEMLJI GDE NE POSTOJI INTIMNI ZIVOT, LJUBAV,.....GDE SU OVE RECI ZAMENJENE TERMINOM "SVINGER", GDE "DRUSTVENA" SEKSUALNA PERVERZIJA IDE DO TIH KRAJNOSTI DA JE SEKS SA ZIVOTINJAMA KAO I PEDOFILIJA SASVIM NORMALNA POJAVA I POCINILAC NE SNOSI NIKAKVU ZAKONSKU I, STO JE NAJGORE, MORALNU ODGOVORNOST.......................................ali za "mamicu" je izgleda najvaznije da USPE kako u profesiji tako i na materijalnom planu. Za letovanje na Maledivima,, za 5 biciklova, za Landrover,.........i novoizgradjeni stan na Klisi u Novom Sadu (kao dokaz uspeha u Danskoj, a nece se inace nikada koristiti)...............unistice buducnost svoje dece.........al to i nije vazno. U Srbiji to niko i nikada nece saznati.

Naravno, ni u Srbiji nemaju sigurnu buducnost ...............al bolje je imati nesigurnu buducnost nego sigurnu propast u buducnosti.
 
"Mama" je izgleda zaboravila neke stvari da nam kaze. Mozda i najvaznije kada je u pitanju buducnost njene dece. NAIME, BUDUCNOST NJENE DECE BICE U ZEMLJI GDE BRAK NE POSTOJI NI KAO BIOLOSKI NI KAO DRUSTVENI POJAM. NJENA DECA CE ZIVETI U ZEMLJI GDE NE POSTOJI INTIMNI ZIVOT, LJUBAV,.....GDE SU OVE RECI ZAMENJENE TERMINOM "SVINGER", GDE "DRUSTVENA" SEKSUALNA PERVERZIJA IDE DO TIH KRAJNOSTI DA JE SEKS SA ZIVOTINJAMA KAO I PEDOFILIJA SASVIM NORMALNA POJAVA I POCINILAC NE SNOSI NIKAKVU ZAKONSKU I, STO JE NAJGORE, MORALNU ODGOVORNOST.......................................ali za "mamicu" je izgleda najvaznije da USPE kako u profesiji tako i na materijalnom planu. Za letovanje na Maledivima,, za 5 biciklova, za Landrover,.........i novoizgradjeni stan na Klisi u Novom Sadu (kao dokaz uspeha u Danskoj, a nece se inace nikada koristiti)...............unistice buducnost svoje dece.........al to i nije vazno. U Srbiji to niko i nikada nece saznati.

Naravno, ni u Srbiji nemaju sigurnu buducnost ...............al bolje je imati nesigurnu buducnost nego sigurnu propast u buducnosti.

Kad klinka pocne da joj se siba sa starcima predomislice se :hahaha:

Ali siptarima ne smeta oni su na koze navikli :D
 
Taj link je prosta idealizacija. Znam cooeka koji zivi tamo i radi u farmaceutskoj industriji. Kao radnik. I kaze da popodne radi dodatno... jer od plate tamo zivis kao ovde od 400 eur.


Zakljucak generalno... kao i svuda... dobro je zanatlijama, medicinarima, inzenjerima.

A i oni sto da idu u Dansku hladnu, bolje im je Francuska, Nemacka, Austrija... slicna prica kao s Finskom. Sta ce u Finskoj. U mraku. :D

Nije idealizacija. Ti znas nekog koji ti prica price, a ja sve to znam iz prve ruke :) Znas neko je zadovoljan i sa 1500 evra a neko nije ni sa 5000. Zavisi od rektralnog otvora :p
U Danskoj je najvece ulaganje u obrazovanju koje dostupno svakome ko zeli. A posla ima dosta za one koji hoce da rade i zive solidno.
Znam ja neke ove nase Balkanjerose vec skoro 3 decenije nemaju ni dana radnog staza, socijala milina i ne znaju da beknu Danski, po celi bogovetni dan bistre politiku ognjista iz kojih su dosli. :)
 
Nije idealizacija. Ti znas nekog koji ti prica price, a ja sve to znam iz prve ruke :) Znas neko je zadovoljan i sa 1500 evra a neko nije ni sa 5000. Zavisi od rektralnog otvora :p
U Danskoj je najvece ulaganje u obrazovanju koje dostupno svakome ko zeli. A posla ima dosta za one koji hoce da rade i zive solidno.
Znam ja neke ove nase Balkanjerose vec skoro 3 decenije nemaju ni dana radnog staza, socijala milina i ne znaju da beknu Danski, po celi bogovetni dan bistre politiku ognjista iz kojih su dosli. :)

Pa to verujem da ima sljama koji zivi od socijale, pogotovo siptarija ali sta ces. Meni to nije zivot, ja sam madjarskim pasosem mogu a odem gde hocu i opet sam u Srbiji, a i bio sam video. Da je tako lepo tamo ne bi u Rumuniji ostalo 18 miliona ljudi, u Buugarskoj 7 i slicno.

Rumun moze da ode isto gde hoce pa ostaje u Rumuniji... nemoguce da su 18 000 000 ljudi glupi i nesposobni. Bice da nije tamo toliko lepo koliko ti mislis.
 
51672137_2694709247236047_2267900134249463808_n.jpg
 
Svaka cast Dancima , mogli bi mi u mnogo toga da se ugledamo na njih , mada generalno to je ipak neki drugi svet, drugacija istorija....itd.

Konkretno Danska je mala drzava (odprilike duplo manja od Srbije po teritoriji) i ima negde oko 5,6 miliona stanovnika (pa ih je i lakse sve namiriti) , takodje relativno su geografski izolovani tamo na severu i prakticno nisu ratovali vec 150 godina , poslednji rat koji su imali je bio slezvicki rat kad su ratovali sa Nemackom oko zbog teritorijalnog spora oko Slezviga i Holstajna a to je bilo pre vise od 150 godina , pa imali su vremena da uhvate neki kontinuitet i da se razvijaju , a i generalno jaka su socijalna drzava , imaju dobru socijalnu politiku koja ide u korist gotovo svima (besplatno skolovanje, besplatno lecenje, socijalna zastita, jaki i uticajni sindikati....itd) a to je kljuc svega i zato i mogu u miru da se razvijaju i grade buducnost.
 
Oni imaju puno farmi svinja. Vole da tove krmad.

Inace Kanada ili Australija su dve najbolje drzave. Pogotovo Australija

Australija je mnogo vruca i ima opasnih malih zivotinja. Kanada je hladna i ima opasnih velikih zivotinja. Sve u svemu, nigde nije idealno, ne treba da budete materijalisti. Zaraditi se moze ovde, ali su i troskovi veliki. Otisla sam u prodavnicu pre neki dan, nista spektakularno nisam kupila i bum 315 dolara.
Mesecna rata za kredit na kuci sa osiguranjem je skoro 2000 dolara (i to je povoljno), kredit za auto 440 dolara (i to je povoljno), internet i televizija 170 dolara mesecno, mobilni telefon za jednu osobu 90 mesecno (bio je 70 dok nisam uzela novi XS model i to je super cena jer znam vec kako stvari ovde funkcionisu drugi placaju po 150 za isti servis), casovi klavira za dva deteta 320 dolara mesecno. Od sledece godine deca krecu u privatnu skolu i to ce biti 500+ dolara mesecno. I u Kanadi je skola besplatna ako zelite da vam dete nauci da bude drustveni problem.

Ono sto mene drzi u Kanadi je obavezna vakcinacijau Srbiji.
 
zapad je samo za strucake... sve otalo je jeftina radna snaga. i to je normalno... Ja nikada necu shavati srpski menatalitt da uopste poveruje da ce u nemackoj ziveti do jaja.

- - - - - - - - - -

Australija je mnogo vruca i ima opasnih malih zivotinja. Kanada je hladna i ima opasnih velikih zivotinja. Sve u svemu, nigde nije idealno, ne treba da budete materijalisti. Zaraditi se moze ovde, ali su i troskovi veliki. Otisla sam u prodavnicu pre neki dan, nista spektakularno nisam kupila i bum 315 dolara.
Mesecna rata za kredit na kuci sa osiguranjem je skoro 2000 dolara (i to je povoljno), kredit za auto 440 dolara (i to je povoljno), internet i televizija 170 dolara mesecno, mobilni telefon za jednu osobu 90 mesecno (bio je 70 dok nisam uzela novi XS model i to je super cena jer znam vec kako stvari ovde funkcionisu drugi placaju po 150 za isti servis), casovi klavira za dva deteta 320 dolara mesecno. Od sledece godine deca krecu u privatnu skolu i to ce biti 500+ dolara mesecno. I u Kanadi je skola besplatna ako zelite da vam dete nauci da bude drustveni problem.

Ono sto mene drzi u Kanadi je obavezna vakcinacijau Srbiji.

da, ali ti plivas... a nasi ljudi misle da ce prevrcuci nemacke babe da zararade za godinu mercedes majbah i kupe vilu na jezeru komo.
 

Back
Top