Etika otpora

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ti si banovan iz svog kraja. Znaš kakav je osećaj.

Hakime, ako je ovo upućeno meni., moram te ispraviti; ja nikada nisam bio “banovan” iz svoga kraja. Ja sam svojevoljno otišao u svijet. To mi je samo pomoglo da istinski doživim da su svi ljudi isti da imaju iste vrline i mane, da prave iste greške, i da ja sve svoje nosim sa sobom, ma gdje pošao.

Ja sam od “Svijeta” stvorio jednu Nebesku Srbiju u kojoj smo svi podjednako Srbi, a od Srbije (one moje krvne u Bosni) sam stvorio Svijet. U toj Srbiji svi ljudi “Svijeta” su moja braća. Ali u kući mojih prijatelja, recimo sada u Dubaiu, svi smo Novo Zelanđani, i Nijemci smo i Arapi u isto vrijeme, jer njihova je kuća njihova Nebeska Zemlja i ovdje u Dubaiu. Da li je moguće biti Srbin u njihovoj kući i biti Novo Zelanđanin i Nijemac u isto vrijeme, a biti Arapin u Arapskoj zemlji koja i ovu kuću drži u sebi?

Moguće je, ako je ono što Nebeskim Srbinom smatram isto ono što i oni Nebeskim Novo Zelanđaninom, Nebeskim Nijemcem kao i Nebeskim Arapinom u sebi smatraju, a to je ako sebe smatramo “Nebeskim čovjekom”.
...

Ne, nikada me niko nije izopštio (“banovao”) iz mog kraja.
 
Moram dodati ... kada sam prvi put kročio nogom u Engkesku zemlju shvatio sam to i prihvatao kao avanturu. Ništa mi nije smetalo u njoj. Kad sam ostao živjeti u njoj stvorio sam i prvi otpor, otpor prema jeziku kojeg uopšte nisam poznavao. Odjednom sam vidio da sam stranac u tuđoj zemlji i prvu godinu nisam uspijevao da izustim riječi. Jezik me je vratio u doba infanta. Pomislio sam kako nikada više neću uspjeti pročitati knjigu a kamoli izraziti svoj duh kroz riječ. To je bio pravi osjećaj izgnanstva. Ali, sad ne da mogu čitati knjige već sam i knjigu pisao na engleskom. Kada pričam s Englezima mislim na Engleskom. Da sam zadržao otpor u sebi još uvijek bih bio izgnanik u tuđoj zemlji.
 
Dakle, otpor prema nečemu daje snagu tom nečemu. Tako i ovdje, otpor ne donosi one rezultate koje misliš da treba donijeti već potvrđuje upravo ono čemu se opireš. Potvrđivanje je istinska uloga otpora. Za promjenu, za istinsku promjenu potrebno je pomjeriti fokus sa onog što ne voliš na ono što voliš. U drugim riječima:
Budi promjena koju želiš da vidiš u Svijetu.
 
Nemam ti sta drugo reci osim, stidi se Hakime svog perfidnog bezobrazluka.

Da bi ljudi imali pojma o cemu se ovde radi, objasnicu.
Hakim je citirao izbrisan post iz kafane "pricamo dakle postojimo" gde se korisnik Ilic
nasalio i rekao da sam mu prva zena. Naravno da to nije istina, ja tom coveku oci nisam videla u zivotu svom.

Hakime, otpor bez razloga je glupost. Niko tebi ne brise postove, brises ih najcesce sam a sve sa
razlogom da stignes po svaku cenu do nekog sebi zacrtanog cilja a cilj ti je da moderatori banuju nekoga zato sto ti to zelis
i sve vreme ubedjujes ljude da je tvoj stav ispravan...Nije druze ispravan..

Ova tema ce ici pod kljuc jer vidim da si je otvorio samo da bi mesetario i manipulisao ljudima a ne zato sto
stvarno imas izgradjeno misljenje o ovoj temi koja je, uzgred budireceno, dobra za normalnu filozofsku diskusiju...
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top