Образовани годишње „однесу” милијарду евра одлазећи из Србије!

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
studenti-----------foto-D-JEVREMOVICH.jpg


Из наше земље се током године исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је, рецимо, четвртина са високим образовањем. Процењује се да свршени дипломац Србију кошта око 100.000 евра.


Др Александар Бауцал, професор на Филозофском факултету у Београду, износи своју рачуницу: само за образовање студента до дипломирања који се школује на рачун државног буџета потребно је од 30.000 до 35.000 евра (трошкови породице, државе и локалне самоуправе). Породични трошкови су већи ако је реч о самофинансирајућем студенту, поготову ако им се додају издаци породице и државе за здравство, исхрану, одевање... Бауцал каже и да је реална претпоставка коју износи Владимир Гречић да породица издваја за дете 30 одсто прихода, што је у нашем случају месечна сума од 210 евра (30 одсто од две просечне плате од по 350 евра). Кад се ових 210 евра помноже с дванаест годишњих месеци, а затим с 25 година (до завршетка факултета), долазимо до износа од око 60.000 евра, колико породица укупно уложи у свог најмлађег члана. Ако се овоме додају издвајања државе и локалне самоуправе, долазимо до податка да један свршени дипломац у Србији кошта око 100.000 евра.
Реч је о знатно нижем износу од оног који се помиње у САД и Великој Британији, али кад се наш дипломирани становник одсели на Запад и кад после додатног школовања (мастер, докторске студије) тамо почне да ради, тада је богата држава добила стручњака уз своје минималне трошкове, док је сиромашна Србија и у финансијском и у кадровском минусу. Колики је то укупан, у новцу исказани губитак, тешко је израчунати, али ако се из Србије током године исели од 30.000 до 60.000 људи (процена ОЕЦД), од којих је, рецимо, четвртина високообразованих, то значи да годишње само на исељавању високообразованих губимо милијарду евра.
http://www.politika.rs/scc/clanak/4...snje-odnesu-milijardu-evra-odlazeci-iz-Srbije
*******************************
Да ли Србија одласком ,,дипломца'' губи само једну милијарду евра годишње? Сигурно да није и та цифра је можда и дупло већа.
А из разних анкета се поуздано може закључити да млади који су још у школским клупама већ унапред имају зацртани циљ: после школовање, пут у иностранство!
Свијевремено , Румунија је 70-тих и 8о-тих година прошлог века, тај проблем решавала тако што су пасоши издавани оним грађанима који су држави намирили све трошкове школовања. Данас су друга времена и у име ,,слободног протока роба и људи'' је апсолутно неприменљива.

Можда би било добро да се после обавезног основног образовања за даље школовање услов био, поред положеног пријемног испита и уговор о надокнади трошкова школовања за случај да да кандидат запослење заснује у иностранству. И то трошкови у ратама колико је школовање трајало.
Па ако се ,,школовање'' спортиста наплаћије у трансферима, зашто неби се наплаћивали и трошкови школовања стручњака.





 
Па ови што су на буџету нека се некако обавежу да ће радити овде кад дипломирају, мада не знам шта ће радити.
Овде је уствари то факултетисање постало један велики бизнис, професори траже да на испиту покажеш да си купио њихову књигу, па је онда и потпишу да не би могао да позајмиш колеги...
 
Па ови што су на буџету нека се некако обавежу да ће радити овде кад дипломирају, мада не знам шта ће радити.
Овде је уствари то факултетисање постало један велики бизнис, професори траже да на испиту покажеш да си купио њихову књигу, па је онда и потпишу да не би могао да позајмиш колеги...

Bez obzira na sve ali ja sam za ovaj sistem školovanja-svi troškovi na poreske obaveznike.Ovdi čak daju olovke,gumice.naliv pero
jednostavno sav školski pribor tako da đak ili roditelj ništa ne razbijaju glavu,gde šta da nabave.Živim ovde više decenija i koliko
vidim pored tih trošova ne ide im loše.
 
Сигуран сам да постоји формула (а можда и више) за заштиту одлива кадрова које је школована у Србији. Примена било које формуле, неминовно би изазвала реакцију држава у које ти кадрови одлазе бесплатно. Ко зна какве би нам формулације приписивали.
Зато се ово питање као ,,осетљиво питање'' до даљњег и не потеже.
 
Сигуран сам да постоји формула (а можда и више) за заштиту одлива кадрова које је школована у Србији. Примена било које формуле, неминовно би изазвала реакцију држава у које ти кадрови одлазе бесплатно. Ко зна какве би нам формулације приписивали.
Зато се ово питање као ,,осетљиво питање'' до даљњег и не потеже.

A iz Nemačke što odlaze kadrovi,šta treba da rade Nemci?
 
Па нећемо ваљда да немачку бригу да бринемо! Проблем је наш - српски!

Ja bi reko da Srbi najviše brinu tamo gde u stvari problema nema.Uzmite samo stranu politike kako ljudi brinu o Venecueli,
Severnoj Koreji Boga pitaj o čemu sve ne brinu jedino o Srbiji slabo brinu.Doduše da brinu o Srbiji ista ta Srbija bi se vinula
u nebesa.
 
Ja bi reko da Srbi najviše brinu tamo gde u stvari problema nema.Uzmite samo stranu politike kako ljudi brinu o Venecueli,
Severnoj Koreji Boga pitaj o čemu sve ne brinu jedino o Srbiji slabo brinu.Doduše da brinu o Srbiji ista ta Srbija bi se vinula
u nebesa.
Па отвори тему о српским бригама за Венецуелу, Немачку, Кореју, ...... !
На овој ипак бринемо српску бригу!
 
Па отвори тему о српским бригама за Венецуелу, Немачку, Кореју, ...... !
На овој ипак бринемо српску бригу!

Ja još nikada nisam otvarao temu o Venecueli ili Koreji.O Srbiji sam temu otvarao ali nikom se ne sviđa
tema o Srbiji i moderator zatvori takvu temu pod izgovorom da je to pljuvanje po Srbiji.Mogu samo nešto
da dopišem na osnovu mog višedeceniskom iskustvu kako se to radi u CH,ali se to mnogima ne sviđa.
 

Back
Top