Добро дошли
Buduća legenda
- Poruka
- 27.854
Из наше земље се током године исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је, рецимо, четвртина са високим образовањем. Процењује се да свршени дипломац Србију кошта око 100.000 евра.
Др Александар Бауцал, професор на Филозофском факултету у Београду, износи своју рачуницу: само за образовање студента до дипломирања који се школује на рачун државног буџета потребно је од 30.000 до 35.000 евра (трошкови породице, државе и локалне самоуправе). Породични трошкови су већи ако је реч о самофинансирајућем студенту, поготову ако им се додају издаци породице и државе за здравство, исхрану, одевање... Бауцал каже и да је реална претпоставка коју износи Владимир Гречић да породица издваја за дете 30 одсто прихода, што је у нашем случају месечна сума од 210 евра (30 одсто од две просечне плате од по 350 евра). Кад се ових 210 евра помноже с дванаест годишњих месеци, а затим с 25 година (до завршетка факултета), долазимо до износа од око 60.000 евра, колико породица укупно уложи у свог најмлађег члана. Ако се овоме додају издвајања државе и локалне самоуправе, долазимо до податка да један свршени дипломац у Србији кошта око 100.000 евра.
Реч је о знатно нижем износу од оног који се помиње у САД и Великој Британији, али кад се наш дипломирани становник одсели на Запад и кад после додатног школовања (мастер, докторске студије) тамо почне да ради, тада је богата држава добила стручњака уз своје минималне трошкове, док је сиромашна Србија и у финансијском и у кадровском минусу. Колики је то укупан, у новцу исказани губитак, тешко је израчунати, али ако се из Србије током године исели од 30.000 до 60.000 људи (процена ОЕЦД), од којих је, рецимо, четвртина високообразованих, то значи да годишње само на исељавању високообразованих губимо милијарду евра.
http://www.politika.rs/scc/clanak/4...snje-odnesu-milijardu-evra-odlazeci-iz-Srbije
*******************************
Да ли Србија одласком ,,дипломца'' губи само једну милијарду евра годишње? Сигурно да није и та цифра је можда и дупло већа.
А из разних анкета се поуздано може закључити да млади који су још у школским клупама већ унапред имају зацртани циљ: после школовање, пут у иностранство!
Свијевремено , Румунија је 70-тих и 8о-тих година прошлог века, тај проблем решавала тако што су пасоши издавани оним грађанима који су држави намирили све трошкове школовања. Данас су друга времена и у име ,,слободног протока роба и људи'' је апсолутно неприменљива.
Можда би било добро да се после обавезног основног образовања за даље школовање услов био, поред положеног пријемног испита и уговор о надокнади трошкова школовања за случај да да кандидат запослење заснује у иностранству. И то трошкови у ратама колико је школовање трајало.
Па ако се ,,школовање'' спортиста наплаћије у трансферима, зашто неби се наплаћивали и трошкови школовања стручњака.