Da li je pohlepa mentalni poremećaj?

Schrodinger

Poznat
Poruka
8.740
Dakle, obicno se umetnicima pa i naucnicima pripisuju razlicite mentalne bolesti, dok su bogatasi nepravedno izostavljeni sa spiska. Ima li odgovarajucih naucnih istrazivanja koja bi mogla da pruze precizniju klasifikaciju?
Sta je ono sto nas motivise da, kad imamo mnogo, stalno hocemo jos, makar i po cenu sopstvenog samoizrabljivanja i samounistenja?
Ova neprijatna osobina je temelj postojeceg drustvenog poretka (a i mnogih koji su mu prethodili). Poznate i primenjene terapije (Goli otok, Gulag) nisu dale ocekivane rezultate... Postoji li nada za covecanstvo ili je bolest ipak neizleciva? :confused:

U rječniku piše da je pohlepa pretjerano izražena sklonost za stjecanjem materijalnih dobara i privilegija. A pohlepnost je osobina onoga koji je pohlepan.
Sinonimi:
pohlepa - pohlepnost, hlepnja, lakomost, gramzljivost/gramzivost, grabežljivost, nezasitnost, nezasitljivost, neumjerenost, koristoljublje, koristoljubivost, korumpiranost, srebroljubivost, želja, žudnja, strast, neutaživost, neugasivost, nepomirljivost, glad, proždrljivost, nesitost, pohota; halapljivost, (- za vlašću) vlastohleplje, vlastohlepnost; pomama
pohlepan - lakom, gramziv, grabežljiv, nezasitan, nezasitljiv, neumjeren, otimački, koristoljubiv, srebroljubiv, željan, žudan, neutaživ, neugasiv, nepomirljiv, gladan, proždrljiv, nesit, pohotan, sebičan, (- za vlašću) vlastohlepan; halapljiv

pohlepa1.gif
 
Pohlepa je preduslov za život. Svako grabi sebi, to je prvi i najjači instinkt. Ne samo kod sisara, već praktično svih životinjskih vrsti. Koliko si ti svojih nerođenih braća i sestara eliminisao pohlepnim zauzimanjem jajnika svoje majke samo za sebe...? Mogao si da se rodiš sa sestrom ili bratom blizancem, ali nisi. Nisam ni ja. Jer sam pohlepan. Dobro je biti pohlepan ponekad, naga žena recimo voli pohlepne poljupce muškarca po svom telu...
 
Pohlepa je preduslov za život. Svako grabi sebi, to je prvi i najjači instinkt. Ne samo kod sisara, već praktično svih životinjskih vrsti. Koliko si ti svojih nerođenih braća i sestara eliminisao pohlepnim zauzimanjem jajnika svoje majke samo za sebe...? Mogao si da se rodiš sa sestrom ili bratom blizancem, ali nisi. Nisam ni ja. Jer sam pohlepan. Dobro je biti pohlepan ponekad, naga žena recimo voli pohlepne poljupce muškarca po svom telu...

Gomila OCIGLEDNIH gluposti.

- - - - - - - - - -

ima neki pojam "zdrava " ili "konstruktivna" pohlepa... u smislu imaš prava da preživiš i planiraš zalihe
?

Gluposti. Pohlepa je suvisak.
 

Back
Top