Za šta se borimo tokom našeg života ?

memento mori

Ističe se
Banovan
Poruka
2.758
Za ideale ?

Za neko sećanje zapisano u mozgovima i papirima onih koji ostaju a koji će na kraju i oni nestati isto kao i ja ?

Zašto i zbog čega se uopšte boriti kada će sve to crna zemlja da pokrije....u čemu je poenta ?...
... u vrednosti postojanja !?

sad me ima, sad me nema...ko te pita...
 
Za ideale ?

Za neko sećanje zapisano u mozgovima i papirima onih koji ostaju a koji će na kraju i oni nestati isto kao i ja ?

Zašto i zbog čega se uopšte boriti kada će sve to crna zemlja da pokrije....u čemu je poenta ?...
... u vrednosti postojanja !?

sad me ima, sad me nema...ko te pita...

Овакави ставови су последица сировог материјализма. Они који су вођени тиме сматрају објективан свет апсолутно реалним а своју свест само пролазним феноменом који се појављује у том свету и занавек нестаје.

Али пустимо идеалистичку филозофију која то негира и у коју и овако већина гледа бело, него размишљам колико су заправо опасни такви људи са таквим потпуно материјалистичким ставовима.
Шта такве спречава да своје жеље задовољавају по сваку цену, без имало обзира газећи преко лешева, буквално. Шта такве може спречити у томе?
Претња кривичним закоником, није довољна да би обуздала егоизам и хаос који би настао да је већина људи таква и да вреба само прилику да заобиђе закон и да се окористи без обзира на последице. И да потпуно и искрено верује да је овај живот све и свја и да никакве метафизичке приче ту нема.

Али ипак није тако. Иако већина нема знања да слутњу бесмртности нашег бића приведе јасној свести, она је ту. Уроњени смо у њу као у море, па је зато и не примећујемо.

Али како каже Шопенхауер:
Ja tvrdim da se izvesno neposredno, intuitivno ubedjenje mora svakom nametnuti, to jest, bar svakom onom čiji duh nije sasvim prostog soja, tog soja koji je sposoban da spozna samo šta je pojedinačno, pa je, prema tome, strogo ogranlčen na poznavanje individua, kao životinjski intelekt. Ko nasuprot tome, pa ma i sa jedva nesto malo višim i moćnijim sposobnostima, počne da u individuama vidi оno sto im je opšte, njihovu ideju, taj će, bar do izvesnog stepena, imati to isto ubedjenje i to neposredno, pa zato i pouzdano.
U stvari, samo male, ograničene glave se sasvim ozbilljno plaše smrti kao svog uništenja, dok su za one koji su zaista privilegovana duha, takve strave nešto sasvim strano.
 
Овакави ставови су последица сировог материјализма. Они који су вођени тиме сматрају објективан свет апсолутно реалним а своју свест само пролазним феноменом који се појављује у том свету и занавек нестаје.

Али пустимо идеалистичку филозофију која то негира и у коју и овако већина гледа бело, него размишљам колико су заправо опасни такви људи са таквим потпуно материјалистичким ставовима.
Шта такве спречава да своје жеље задовољавају по сваку цену, без имало обзира газећи преко лешева, буквално. Шта такве може спречити у томе?
Претња кривичним закоником, није довољна да би обуздала егоизам и хаос који би настао да је већина људи таква и да вреба само прилику да заобиђе закон и да се окористи без обзира на последице. И да потпуно и искрено верује да је овај живот све и свја и да никакве метафизичке приче ту нема.

Али ипак није тако. Иако већина нема знања да слутњу бесмртности нашег бића приведе јасној свести, она је ту. Уроњени смо у њу као у море, па је зато и не примећујемо.

Али како каже Шопенхауер:



mda, sprecice ih tvoje tlapnje o zagrobnom zivotu za koji btw i sam kazes da je nedokuciv, u prevodu pojma nemas na koji nacin bilo sta u ovom zivotu utice na njega. ta tvoja proseravanja su nista drugo do prerusena religija gde ti ides okolo i govoris ljudima da grese na osnovu svog uverenja da se egzistencija ne zavrsava posle fizicke smrti. pri tom ispadajuci vrlo glup jer i sam priznajes da pojma nemas kakve veze bilo koji njihov postupak ima s tim nastavkom egzistencije

zapravo, ako objektivan svet nije apsolutno realan, zasto bih se ustrucavao da recimo kradem? svakako necu umreti a mizerija egzistencije ce biti ublazena

sad, necu dobiti pohvale tupana poput tebe ali to je nesto s cime se moze ziveti
 
mda, sprecice ih tvoje tlapnje o zagrobnom zivotu za koji btw i sam kazes da je nedokuciv, u prevodu pojma nemas na koji nacin bilo sta u ovom zivotu utice na njega. ta tvoja proseravanja su nista drugo do prerusena religija gde ti ides okolo i govoris ljudima da grese na osnovu svog uverenja da se egzistencija ne zavrsava posle fizicke smrti. pri tom ispadajuci vrlo glup jer i sam priznajes da pojma nemas kakve veze bilo koji njihov postupak ima s tim nastavkom egzistencije

zapravo, ako objektivan svet nije apsolutno realan, zasto bih se ustrucavao da recimo kradem? svakako necu umreti a mizerija egzistencije ce biti ublazena

sad, necu dobiti pohvale tupana poput tebe ali to je nesto s cime se moze ziveti

Мора да сам нечим продрмао твој кавез. Додирнуо неки комплекс па је то резултовало овим постом који не заслужује коментар. Постоји она лепа изрека на интернету "Не храни трола". Тако да ћу игнорисати та лајања и осврнути се само на ово:
zapravo, ako objektivan svet nije apsolutno realan, zasto bih se ustrucavao da recimo kradem? svakako necu umreti a mizerija egzistencije ce biti ublazena

Ту нема "ако". Објективан свет није реалан. Он је представа у свести. И то није некакава хипотеза. Јeр...

"Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima."
Шопенхауер

Али пустимо то. Ти очито сматраш да је свет реалан и да се твоја свест појављује у њему и занавек нестаје. И нема те силе која ће те убедити у супротно.

Дакле, ако је тако, баш ме занима шта те спречава да не удовољаваш свом егоизму по сваку цену? Зашто се уздржаваш? Дамоклов мач виси над тобом и може пасти сваког тренутка. За неколико секунди, минута, дана, месеца, година, за пар деценија сигурно прелазиш у ништа.
Па зашто се онда уздржаваш? Шта вас сирове материјалисте спречава да за то мало времена док сте живи не следите својим нагонима и жељама по сваку цену пре него се преселите у ништавило?
 
sem nekakvih histericnih iscudjavanja jednog farisejskog tupana zasto njegovi tupavi postupci iritiraju ljude nismo culi ni slovceta na temu kako to nedokuciv nesaznatljiv nastavak egzistencije posle smrti postavlja pravila zivljenja i razmisljanja u ovom svetu. a necemo ni cuti jer je to nemoguce.

btw tupane, da udovoljavam svom egoizmu sprecava me upravo zakon nametnut od strane tupana slicnih tebi koji 'znaju' sta je dobro a sta lose
 
Шта вас сирове материјалисте спречава да за то мало времена док сте живи не следите својим нагонима и жељама по сваку цену пре него се преселите у ништавило?

Negativne posledice.

Mozes da sledis svoje nagone i nazderes se ko svinja ali onda ces postati debeo i trom i bice ti teze da prezivis ako se nadjes u zivotnim okolnostima koje zahtevaju da si fizicki sposoban. Osim toga, devojkama ces biti manje privlacan pa su ti zbog toga sanse da nastavis svoju lozu manje.

A zamisli da nakon smrti idemo u raj. Sta bi to znacilo? Znacilo bi da postupci tokom naseg zivota nemaju nikakav znacaj; drugim recima, znacilo bi da je sasvim svejedno kako cemo da prozivimo svoj zivot jer su dugorocne posledice u svakom slucaju pozitivne.
 
Poslednja izmena:
samo ti tako razmisljaj, pa ode u depresiju...jer sustinski sve je besmisleno, posto se zivot zavrsava smrcu. jedino je bitno boriti se za svoje doope da koliko toliko uziva u par decenija koje su nam date tjah boriti se za nesto u cemu covek uziva.

znaci svesni smo da je sve besmisleno, ali treba da to zaboravimo, potisnemo, racionalizujemo?

uzivanje kao cilj? sta te onda sprecava da budes heroin dzanki?
strah , inhibicije? ili mozda ne uzivamo svi u istim stvarima?

neko u zderanju i seksu neko u borbi, neko u filozofiranju, neko u raconalizacijama, neko u radu

blago onima koji uzivaju u besmislu, njihovo je carstvo...
 
Овакави ставови су последица сировог материјализма. Они који су вођени тиме сматрају објективан свет апсолутно реалним а своју свест само пролазним феноменом који се појављује у том свету и занавек нестаје.

Али пустимо идеалистичку филозофију која то негира и у коју и овако већина гледа бело, него размишљам колико су заправо опасни такви људи са таквим потпуно материјалистичким ставовима.

zašto odmah potežeš za nekim materijalističkim usmerenjem da je autor teme imao takav vid razmišljanja ?
ne isključujem, naravno i tu opciju, jer postoje različiti stavovi odnosa : materija - duh(nematerijalno) pa nisam hteo da ograničavam dijapazon polemike
samo na 'duhovni' deo života

neko će izdvojiti samo duh, neko samo materiju a neko će opet pokušati da spoji ta dva entiteta
 
znaci svesni smo da je sve besmisleno, ali treba da to zaboravimo, potisnemo, racionalizujemo?

uzivanje kao cilj? sta te onda sprecava da budes heroin dzanki?
strah , inhibicije? ili mozda ne uzivamo svi u istim stvarima?

neko u zderanju i seksu neko u borbi, neko u filozofiranju, neko u raconalizacijama, neko u radu

blago onima koji uzivaju u besmislu, njihovo je carstvo...

paaaa....heroin dzanki pre rikne od onog ko nije heroin dzanki...uglavnom pre:mrgreen: a i ne vidim to kao neko uzivanje bolest, smrt, prljavstina

- - - - - - - - - -

Borimo se za svoje ciljeve kakvi god da su. Nekoga je zivot pregazio do te mere da mu je tesko da sebi postavi bilo kakav cilj osim da ide okolo i tvrdi kako je sve besmisleno.

gle..opet se javljas, volis da budes pregazen :mrgreen:
 
Za ideale ?

Za neko sećanje zapisano u mozgovima i papirima onih koji ostaju a koji će na kraju i oni nestati isto kao i ja ?

Zašto i zbog čega se uopšte boriti kada će sve to crna zemlja da pokrije....u čemu je poenta ?...
... u vrednosti postojanja !?

sad me ima, sad me nema...ko te pita...

Uglavnom i nazalost za prezivljavanje. A ovo, u cemu je poenta, verovatno da iskoristis to malo zivota jednog, mada je vecan i radjaces je dok je sveta. Za prezivljavanje, nazalost.
Jedi, jebbi, spavaj. Spavaj, jedi, jebbi. Meni to lici na zivot vecine ljudi?
 
OZIMAN:

Ту нема "ако". Објективан свет није реалан. Он је представа у свести. И то није некакава хипотеза. Јeр...

Ovaj svet nije realan, to je tačno, ali ne zato što je on "predstava u svesti", već zato što se on u celini sastoji iz sedam fizičkih i psihičkih radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja - koje nemaju značenje postojanja. Značenje postojanja ima onaj ko raspolaže sposobnostima vršenja tih fizičkih i psihičkih i radnji. Koji postoji pre početka vršenja svih fizičkih i psihičkih radnji i koji ostaje da postoji i posle vršenja svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji. To je naravno ono što zovemo imenom SVEST, koja postoji u svakoj maloj i velikoj fizičkoj ili psihičkoj radnji iz koje se univerzhum sastoji i deluje iz njene nutrine i koja sebe zove imenom "JA".

Svest nije materijalna i pre početka vršenja fizičkih i psihičkih radnji se manifestuje kao kvantni vakuum, tj. kao polje u kojem nema materije i materijalnih formi. A kada se napregne i pokrene, poprima objektivna svojstva sile i mase i počinje da se manifestuje kao materija, odnosno kao energija, kao svetlost, kao elektricitet i kao elektromagnetno živo i svesno polje koje vibrira. Organske i neorganske materijalne forme su samo oblici organizovanog i harmoničnog kretanja i rada tih živih i svesnih elektromagnetnih polja, tj. velikih i malih, tj. polja Svesti i ništa drugo.

I tek kad se sve ovo zna i razume - a to sve su, naravno, naučno dokazane činjeinice - mogu se postavljati pitanja i davati odgovori, kao na primer, da li je život večan ili nije i kakv je smisao života i postojanja. Kažem, ovo su naučno dokazane činjienice zato što u okviru prirodnih nauka postoji obilje dokaza da je sve materija i da je sve napravljeno od materije, kao što postoji obilje dokaza da ta ista materija raspolaži sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti pomoću kojih od sebe same gradi sve materijalne forme u univerzumu, kako neorganske, tako i organske, kao harmonične sisteme svog kretanja i rada. Pomoću ovih činjenica se lako dokazuje da je materija istovremeno i Svest, jer u okviru eksperimentalne psihologije postoji obilje dokaza da je Svest ono što raspolaže sa psihičkim sposobnostima opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja, koja sebe u ljudskom organizmu, na primer, zove imenom "JA". Kao što je dokazano i poznato i to da sem materije koja gradi ljudski organizam nikakva druga "duhovna i božanka" sila ne postoji koja bi bila sposobna pomoću svojih sedam sposobnosti i da sagradi ljudski organizam ili da se u njemu tako sagrađenom za neko (potrebno) vreme održi.

Narvno, u nauci se takođe zna i to da se život, tj. Svest u sebi uvek manifestuje kao NAGON ZA SAMOODRŽANJEM, koji se uvek svodi na izbegavanje nepostojanja sa značenjem ZLA i težnju da se ostane u stannju postojanja sa značenjem DOBRA. Misli se, naravno na stanje materijalnog postojanja koje uvek ima značenje DOBRA. Pa je to ujedno i odgovor koji je u skladu sa postavljenom temom "Zašto se borimo tokom našeg života". Borimo se da OPSTANEMO I DA NAM TOKOM POSTOJANJA BUDE DOBRO. Drugi odgovor na ovo pitanje ne postoji.

Naravno na ovaj odgovor može i da se nadoveže pitanje šta treba da činimo da bi se u životu što duže održali i da bi nam svima bilo dobro? Odgovor i na ovo pitanje postoji jer rešenje na koji način se to postiže je UNIVERZALNO i uvek se svodi na to da treba da se napravi svršana i ravnopravna organizacija kretanja i rada. Poput ljudskog organizma, na primer ili bilo kojeg drugog harnoničnog oblika kretanja i rada unutar Univerzuma kao nebeskoj hijerarhiji mnoštva različitih, velikuh i malih organizovanih oblika kretan ja i rada. Kada je čovečanstvo u pitanju to podrazueva da ono treba da bude jedinstvena svetska društvena i ekonomska zajednica napravljena na principu pravedne podele rada i rezultata rada. Dakle, ekonomska zajednica bez ikakvih političkih, verskih, nacionalnih i klasnih podeljenosti u kojoj nema nikakvih suprotnosti, mržnje, pohlepe, ratova i nasilja.
 
Besmisleno je kad radis nesto sto ti ne pomaze da ostvaris svoj cilj, a najbesmislenije je kad postavis sebi nedostizan cilj tako da sta god uradio nikada neces postici svoj cilj tj. uspeti u zivotu.

Besmrtnost je jedan takav cilj. Ko je lud da sebi postavi besmtrnost kao cilj? Izgleda da neko ovde jeste lud. Naravno da ce ti sve biti besmisleno ako ti je cilj da nikada ne umres.
 

Back
Top