Savez za Srbiju: Režim u panici

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Под овим условима опорба неће ни излазити на изборе. Упс, пардон, од опорбе ће на избори изаћи једино твој Вјекослав, и то му је последње пред лустрацију :hahaha: :rotf:
Druže BLEJO, komentar je ocenjen Arnautom
Drug Blejo.JPG
, komada jedan! :zcepanje:

'Ajde Tužibabo da te čujemo. ;)
 
https://www.danas.rs/politika/ldp-djilas-unistio-opoziciju/

LDP: Đilas uništio opoziciju

Liberalno demokratska partija saopštila je da je Dragan Đilas imao zadatak da na beogradskim izborima uništi opoziciju i Demokratsku stranku gurne ispod cenzusa, a danas spaja nespojivo sa namerom da još više obesmisli politiku u Srbiji i reši svoje lične probleme i frustracije, terajući ljude u apstinenciju i bežanje iz politike.

cedafoto_FoNet_Zoran_Mrdja-1-678x381.jpg


FoNet 10. avgusta 2018. 13.34

Umesto alternative ovoj vlasti, Savez za Srbiju nudi mešavinu politike Vojislava Koštunice i Slobodana Miloševića, a ideje su mu nastale u želji da se promoviše Đilasov socijalizam i nacionalizam Boška Obradovića, navodi LDP.

Ta stranka navodi da je svaka od 30 tačaka programa Saveza sa Srbiju pogrešna, kao što su pogrešni i motivi zbog kojih je taj savez napravljen.

Rešenje Kosova vide u „zamrzavanju života“, pozivajući se na Rezoluciju 1244, zaboravljajući činjenicu da je od njenog usvajanja prošlo 19 godina i da je u međuvremenu Kosovo proglasilo nezavisnost i otišlo svojim putem, ukazuje LDP.

Takav savez, dodaje se u saopštenju, danas govori da je opozicija Srpskoj naprednoj stranci, ali još nismo čuli šta bi to oni drugačije uradili.

Mi vrlo dobro znamo da njihova lažna opoziciona borba ima za cilj samo jednu stvar, a to je da se u Srbiji nikada ništa ne promeni. To što su igrom slučaja oni danas opozicija onima koje su do juče jurili da ih prime u vlast, ne znači da će im LDP ćutati i gledati ih kako prikupljaju glasove građana koji posle toga treba da budu bačeni i tako se produži vlast SNS, poručila je Liberalno demokratska partija.
 
https://www.danas.rs/politika/dragan-djilas-odgovara-na-saopstenje-milenka-jovanova/

Dragan Đilas odgovara na saopštenje Milenka Jovanova

Ljudska glupost i bezobrazluk su neograničeni. To svaki dan dokazuju u svojim izjavama funkcioneri SNS-a.

dragan-djilas-beogradodlucuje.rs_-678x381.jpg


11. avgusta 2018. 21.26 Izmenjeno: 21.33

Poslednja ispod koje je potpisan Milenko Jovanov da sam sa Jeremićem i Obradovićem“predao Kosovo Albancima“ i da se “ brčkam u skupocenom Porto Karasu ulazi u red antologijskih, saopštio je večeras Dragan Đilas, reagujući na optužbe Jovanova.

“Ne znam kako sam sa pozicije gradonačelnika mogao da predam Kosovo, a tek ne znam kako je to mogao da uradi Boško Obradović koji nikada nije bio ni na jednoj funkciji. Za Vuka Jeremića svi znaju koliko se borio da broj zemalja koje su priznale Kosovo bude što manji. Uvek sam mislio da su izgradnji današnje pozicije Kosova najvise doprineli Milošević, Vučič i ostali članovi vlade koja nas je uvukla u rat sa Nato-om i donela odluku da povuče srpsku vojsku i policiju sa Kosova, navodi se u saopštenju Đilasa.

Kako se dalje navodi: “A što se tiče „brčkanja u skupocenom Porto Karasu“, odakle naređujem opoziciji, ovde upravo letuju i šef kabineta predsednika države i gradski sekretari za urbanizam i legalizaciju. Prošle godine su ovde bili i roditelji, sin i brat Aleksandra Vučića. Ja pare imam jer sam sve kako tvrde funkcioneri SNS- a i njihovi mediji opljačkao, ali odakle njima zaključite sami, zaključuje Đilas u saopštenju.
 
https://www.danas.rs/politika/nema-raskola-u-dveri-nakon-ulaska-u-savez-za-srbiju/

Boško Obradović, lider pokreta Dveri, za Danas o opozicionom savezu, Vučiću i Kosovu

Nema raskola u Dveri nakon ulaska u Savez za Srbiju

Cilj Saveza za Srbiju nikako nije da se sruši Vučić da bi došao neki novi Vučić.

bosko-678x382.jpg


Piše: Mirjana R. Milenković13. avgusta 2018.

Da je tako, Dveri u tom ne bi učestvovale, jer mi jesmo opozicija vlasti, ali nismo državi. Cilj Saveza je da se sruši jedna loša politika i da se kroz konkretne mere primeni 30 tačaka oko kojih smo se složili i stvore normalni uslovi za život u Srbiji, kaže u razgovoru za Danas Boško Obradović, lider pokreta Dveri, i potvrđuje da je tačno da je kritikovao Đilasa, ali da on svojevremeno nije prihvatio da bude kao Goran Vesić, Nebojša Krstić…

* Koliko takav heterogeni savez, sa ideološki nepomirljivim razlikama može da uspe?

– Kod ovakvog pitanja ne mogu da se ne zapitam kako niko ne pita šta u trenutnoj Vladi okuplja i Anu Brnabić i Popovića i Vulina i kako ta heterogenost nikom nije čudna? Po meni, pitanje ostvarivanja slobode govora, slobodnih izbora, zaustavljanje depopulacije Srbije i zaustavljanje daljeg siromašenja nije pitanje ideologije već pitanje opstanka zemlje i zato ovaj savez mora da uspe.

* Te razlike pokazale su se veće pre osnivanja kao kamen spoticanja kada su Dveri odlučile da ne podrže zahtev skupštinske opozicije za smenu Vjerice Radete.

– Ne bih se složio da je to bio bilo kakav kamen spoticanja. Savez se okupio oko precizno definisanih 30 tačaka, ali svi zadržavamo autonomiju u delovanju i to je izraz odgovornosti jer prvo, ne lažemo birače da razlika nema i drugo, ne stavljamo stvari pod tepih ali ostavljamo sujete po strani. Što se tiče ove inicijative, već sam rekao da se o njoj nismo izjašnjavali jer je taj tvit jedno odvlačenje pažnje sa važnih tema.

* Iako Savez još nije potpisan, mediji pišu da se dobar deo članova DS protivi saradnji sa Dverima, a čak se spominje i inicijativa za smenu Zorana Lutovca.

– Koliko znam on je izabran za predsednika DS upravo sa platformom osnivanja Saveza.

* I vi ste ulaskom u Savez sa Đilasom i demokratama rizikovali raskol u Dverima. Hoće li do njega i doći, s obzirom na to da se tridesetak članova GO izjasnilo protiv Saveza?

– Neulaskom bismo rizikovali da pustimo Vučića da radi šta hoće i da izdaje Kosovo bez ikog dovoljno jakog da se tome suprotstavi, pa je pitanje jesu li nam bitnije Dveri ili Srbija. Raskola srećom nema i ja sam ponosan na demokratsku proceduru koja je u Dverima sprovedena prilikom donošenja ove odluke. Na našem sajtu možete videti brojne tekstove onih članova Predsedništva koji su bili protiv, ali koji su naglasili da imaju poverenja u većinu i da će poštovati odluku.

* Mediji bliski Aleksandru Vučiću, zbog razlika koje postoje, vaš Savez nazivaju kupus koalicijom i navode da ćete vi i Đilas biti zajedno do poslednjeg evra.

– Isti ti mediji su 1999. godine, kada je Vučić bio ministar informisanja, nazivali patrijarha Pavla izdajnikom. Toliko o njihovoj kredibilnosti.

* Spočitavaju vam da ste u vreme kampanje za beogradske izbore žestoko kritikovali Đilasa i podsećaju na vašu predizbornu parolu da ovi odu, a da se oni ne vrate.

– Zanimljivo je da je većina onih zbog kojih smo kritikovali tu bivšu vlast sada u SNS-u. Tu su i Goran Vesić, i Siniša Mali, i Jelena Trivan, i Nebojša Krstić, i mnogi drugi, i nisam promenio mišljenje o svemu lošem što su radili tada i što rade sada kada su opet na vlasti samo u drugim dresovima. Tačno je da sam ranije kritikovao i Dragana Đilasa, sa kojim sam sad u Savezu. Ali je isto tako tačno da su njega i DS birači kaznili za tadašnju politiku i da je on imao ponude da bude isti kao i Goran Vesić i priđe SNS, ali nije na to pristao. Program oko kog smo se dogovorili i način odlučivanja u kom imamo pravo veta su nam garancija da sa njim i sa svim drugima u Savezu možemo sarađivati. A Dragan Đilas je još u vreme te vlasti dokazao da se razlikuje, makar u ekonomskim pogledima, od DS, jer je zadržao PKB u vlasništvu grada Beograda i nije dozvolio privatizaciju ovog strateškog privrednog resursa Srbije koji SNS sada želi da proda, što jasno govori da imamo isto shvatanje ekonomskog patriotizma.

* Vlast ne bira kvalifikacije na račun lidera Saveza, da li to iz straha ili iz opravdanih razloga? Da li ćete vi potražiti satisfakciju na sudu?

– Pripremamo nekoliko tužbi uvreda i laži, naročito s obzirom da smo iz Ministarstva državne uprave dobili potvrdu da u delovanju Dveri nema ništa fašističko i smatramo velikom uvredom kada vlast to potencira. Istina je da su očigledno u panici jer odavno nije zapamćeno ovakvo medijsko satanizovanje, napadi i etiketiranje opozicije. Nekim našim članovima GO su na ulaznim vratima osvanuli plakati sa našim slikama i pogrdnim natpisom, pred tribinu u Šapcu su nas dočekali SNS batinaši, itd. Sve to je već ozbiljno ugrožavanje bezbednosti i ne smemo da ćutimo na tako nešto jer se postavlja pitanje šta je sledeće.

* Jedna od tačaka programa vašeg saveza je i Kosovo. Ima li istine u tvrdnji predsednika da se vaši stavovi po pitanju Kosova ne razlikuju od stavova Sonje Biserko i Nataše Kandić?

– Predsednik Srbije je spin majstor dostojan neke Orvelove knjige. To što sam ja protiv podele Kosmeta ne znači da imam isti stav kao pomenute, već da ne želim da Srbi i srpska kulturna baština južno od Ibra ostanu izvan Srbije i da im bude ugrožena bezbednost. A to što predsednik izgleda upravo o tome pregovara za ratnim zločincem Hašimom Tačijem to se zove izdaja nacionalnih interesa, tako da definitivno imam različit stav od Vučićevog i on se zasniva na poštovanju Ustava i Rezolucije 1244.

* Vi često tvrdite da je predsednik Srbije sve nervozniji jer se bliži trenutak predaje Kosova. Na osnovu čega to zaključujete i da li je deo te nervoze i najnovija ljutnja na pojedine crkvene predstavnike?

– Zaključujem na osnovu njegovih postupaka i retorike. On priprema teren i opipava puls, pa malo tvrdi kako u pregovorima vodimo, malo kako će biti dobro ako dobijemo i metar Kosova, onda kaže da će o svemu odlučivati narod, a posle da će on biti odgovoran. I čim se neko pobuni protiv ovih tirada poput oca Save Janjića, odmah postaje državni neprijatelj broj jedan. Sve to mi govori da je tačno da je prilikom dolaska na vlast nekom obećao da će priznati nezavisno Kosovo i da sada to mora da ispuni, ali da se još uvek plaši reakcije naroda.

* Vaše opozicione kolege i vi već nekoliko puta držite skupove u Šapcu, koji je jedna od malobrojnih opozicionih opština u Srbiji. Kada ćete krenuti u sredine gde niste baš omiljeni?

– Evo u sredu smo imali tribinu i u Užicu i videli ste sa čim smo bili suočeni. Prvo su nam dan pred tribinu otkazali salu, a kada smo se obratili medijima, onda su je retroaktivno odobrili i rekli da smo sve izmislili. To je jedno potpuno vređanje inteligencije. Bez obzira na to, mi ćemo držati skupove gde god to bude moguće i nismo se uplašili pritisaka niti razgovora sa neistomišljenicima.

* Zašto je bio potreban incident u Šapcu sa vašim obezbeđenjem i da li je stvarno neka žena napadnuta?

– Na tribinu u Šabac sam došao sa svojim pristalicama. Obezbeđenje nemam i nisam ga imao ni taj dan. Dok sam ja ulazio nisam primetio tako nešto, a s obzirom na sve nedoslednosti priče o napadu na tu ženu i s obzirom na činjenicu da ona nije iz Šapca i da je članica SNS opravdano sumnjam da je sve opet izrežirano. Jedini incident koji sam lično doživeo je vikanje i nasrtanje nekoliko pristalica SNS na mene i saradnice koje su došle sa mnom dok smo ulazili.

* Kako komentarišete odluku DSS da sada izađe iz koalicije sa SNS i da li je taj izlazak bio uslov za priključenje Savezu?

– Koliko imam informacije od kolega iz DSS, izlazak iz koalicija su planirali još ranije i vezan je za odnos SNS prema Kosmetu. Što se tiče Saveza, to je svakako pozitivan signal za sve nas i DSS je dobrodošao u Savez.

Sledeći korak izmene izbornog zakona

* Da li ste u Savezu razgovarali o bojkotu izbora, ukoliko ovakvi izborni uslovi ostanu, i na koji način uopšte možete da izborite izmene izbornih zakona?

– Razgovarali smo o svim opcijama. Za početak moramo da se izborimo za poštovanje postojećih izbornih zakona, da na eventualnim izborima imamo dobro obučene kontrolore i pokrivena sva izborna mesta, da oslobodimo medije i za glas opozicije, da oslobodimo građane od straha itd. Izmene izbornog zakona su tek sledeći korak.
 
https://www.danas.rs/politika/lutovac-mnogo-vise-onih-koji-zele-promene/

Lutovac: Mnogo više onih koji žele promene

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac rekao je danas u Vranju da je u toj stranci mnogo više onih koji žele promene, nego onih koji žele da ostane ovako kako jeste.

Piše: Fonet 16. avgusta 2018. 22.12

zoran_lutovac_foto_FoNet_Zoran_Mrdja-2-678x505.jpg


On je tako odgovorio na pitanje kakvo je raspoloženje članova DS u vezi sa pristupanjem Savezu za Srbiju.

Obišli smo mnoge naše odbore u Srbiji i mogu reći da je raspoloženje gotovo apsolutno nepodeljeno u prilog podrške Savezu, rekao je Lutovac i dodao da nema disonantnih tonova, mada tu i tamo neko pita da li su demokrate baš morale da idu i sa Deverima.

Građani žele široki savez, a njega nema bez desne opcije. A u Srbiji su gotovo sve desne opcije pod direktnom ili posrednom kontrolom vladajuće koalicije, tako da je izbor bio da možemo biti samo sa onima koji nisu pod njihovom kontrolom, a to su Dveri, kazao je Lutovac.

Prema njegovim rečima, građani žele široki opozicioni savez, a ne programske koalicije.

Komentarišući svakodnevne optužbe vladajuće koalicije na račun opozicije, predsednik DS je rekao da to samo pokazuje da je Savez za Srbiju pun pogodak, jer ako ste stalno njihova tema, to znači da im to smeta.

On je istakao da je došao u Vranje da bi razgovarao sa predsednicima opštinskih odbora i članovima Glavnog odbora o revitalizaciji stranke, kao i o formiranju Saveza za Srbiju.

Da živimo u demokratskoj državi ne bi bilo potrebe za stvaranjem Saveza, svako od nas pojedinačno bi izašao na izbore i mi bismo svojim programima konkurisali kod građana, kazao je Lutovac.

Mi, međutim, nemamo normalnu državu, nemamo slobodne izbore, nemamo mogućnost da iskažemo svoje programe na javnom servisu, niti su mediji otvoreni za opoziciju. Na suptilan, često i otvoren način se pritiskaju mediji, tako da smo se okupili zbog tih stvari, zaključio je Lutovac.
 
ОВАКО СЕ И СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЋ ПОНАШАО ПРЕМА ОПОЗИЦИЈИ У ЗАДЊОЈ ЕТАПИ ЊЕГОВЕ СТРАХОВЛАДЕ!









https://www.danas.rs/politika/savez-za-srbiju-rezim-u-panici/

Savez za Srbiju: Režim u panici

savez-za-srbiju-678x381.jpg


07. avgusta 2018. 21.15

Naprednjačka vlast je u Užicu otkazala ranije rezervisanu opštinsku salu u kojoj je trebalo da bude održan skup Saveza za Srbiju, navode članice Saveza u zajedničkom saopštenju i ističu da je režim u panici od dolazećih promena.

Režim u panici i strahu od dolazećih promena, sada otkazuje sale predviđene za skupove Saveza za Srbiju u želji da sakrije istinu od naroda.

Nije im uspelo i neće im uspeti, ni to što šalju plaćene provokatore na naše skupove ni to što sada onemogućavaju korišćenje opštinskih prostora koji pripadaju svim građanima.

Sutra će ljudi iz Saveza za Srbiju svakako razgovarati sa gra đanima Užica u 19 sati ispred zgrade užičke Skupštine, najavljuje se u saopštenju koje, kako se navodi, potpisuju Dragan Đilas, Vuk Jeremić, Boško Obradović, Zoran Lutovac Borko Stefanović Milan Stamatović. Nebojša Zelenović, Janko Veselinović, Željko Veselinović.

Sve moj do mojega na čelu sa Dragolfom Đitlerom.
 
Druže BLEJO, komentar je ocenjen Arnautom Pogledajte prilog 504238, komada jedan! :zcepanje:

'Ajde Tužibabo da te čujemo. ;)
Чао "Слаткишу" нисам мого` раније да ти одговорим на поруку кaо што видиш радио сам у излогу! ХоЧеш и теби да набацим посо` у излогу, да мало твој светски батак избациш пред муштеријје? Ајд` упознаЧу те са Шјор Брнабом:per:

NP-6.jpg
 
https://www.danas.rs/politika/borko-stefanovic-kosovo-nije-srce-srbije-ali-necemo-ga-se-odreci/

Jedan od lidera SZS govori za Danas o kritikama na račun opozicije

Borko Stefanović: Kosovo nije srce Srbije, ali nećemo ga se odreći

Savez za Srbiju će pobediti ovu vlast. Građani traže da se opozicija okupi u jedinstven front i da ostavimo svoje razlike i programske specifičnosti po strani.

0401foto-FoNet-Nenad-Djordjevic-1-678x381.jpg


Piše: Lidija Valtner21. avgusta 2018. 14.30

Prelazna vlada će biti formirana kad voljom naroda pobedimo ovu štetočinsku i diktatorsku vlast. To koliko ko ima trenutno podršku je veoma diskutabilno jer se ta istraživanja namenski plasiraju da bi obeshrabrila građane da je promena moguća, a jeste moguća. Uostalom, Savez još nije formalno napravljen a već smo glavni protivnici SNS i već je jasno da imate alternativu vlasti koja uništava Srbiju. Stvar je jasna, ili Savez za Srbiju i nova politika i promena sistema ili ova vlast koja okuplja sve satelite i lakeje SNS, kaže u razgovoru za Danas Borko Stefanović, lider Levice Srbije, članice Saveza za Srbiju. On tako odgovara na pitanje šta je procena – posle kojih tačno izbora bi se moglo dogoditi da SZS formira prelaznu vladu.

* Kako komentarišete napade vlasti i zašto SZS kao opozicija nije stao u zaštitu Nataše Kandić, Sonje Biserko i ostalih nevladinih organizacija koje vlast napada zbog pisma poslatog Mogerini u kojem se od nje traži da ne podrži podelu i razgraničenje?

– Savez još nije formiran i deluje za sada na promociji programa po Srbiji. Još se formiraju naši budući organi. Mi ćemo uvek stati u zaštitu onih koji su na udaru ovog režima i nećemo nikad od SNS očekivati da budu De Goli ili evropejci. Mi tih iluzija nemamo, niti smo ikad imali.

* S obzirom na to da u programu od 30 tačaka nema jasnog zalaganja za ulazak Srbije u EU, a Vuk Jeremić pojašnjava da nije sada vreme za izjašnjavanje o tome jer će EU da se reformiše, da li to znači da će prelazna vlada ukinuti napravljenu strukturu onih koji se u ministarstvima bave evropskim integracijama, i neće se raditi na otvaranju novih poglavlja jer je članstvo daleko?

– Naravno da to ne znači. Svi poslovi koji su važni za Srbiju i njeno funkcionisanje će biti nastavljeni tih godinu dana, bez iluzija da će doći do nekog ogromnog zaokreta prema nama u smislu evropskih integracija. Mislim da je naivno verovati da tehnički poslovi, poglavlja i pregovori o njima mogu imati bilo kakav realni uticaj na naš ulazak u EU. Ti poslovi su tehničkog karaktera i trebalo bi da predstavljaju ono što jesu – promene koje se čine zbog Srbije a ne zbog nekog drugog. Zato i ne vidim problem u tome, niti razloga za strah zbog prisustva stranaka koje su protiv EU u Savezu. Ne treba niko da se plaši da će Savez zaustavljati bilo šta što je nesumnjivo dobro za Srbiju, ako ništa drugo, jer to činimo za svoju zemlju a ne za bilo čiju birokratiju u Briselu.

* Kako se osećate kada već sada i bez formalno formiranog Saveza morate da se ograđujete od istupa Boška Obradovića ili Vuka Jeremića?

– Sve stranke u Savezu su autonomne i imaju pravo na svoj politički i programski stav o određenim pitanjima. Svi se još uvek prilagođavamo na zajedničko političko delovanje, na naše razlike i na to da primarno promovišemo 30 tačaka i sam Savez za Srbiju. To često nije lako i ne ide brzinom kojom bismo voleli, ali biće u redu. Samo ono što je definisano u našem programu od 30 tačaka je Savez za Srbiju, ostalo su stranačke posebnosti u određenim oblastima za koje znam da će biti sve ređe i sve manje bitne u našoj zajedničkoj borbi za promenu Srbije nabolje. Jedna kolona je nužnost, ali sa politikom i programom, što mi imamo. Sve ostalo smo videli. Sve ostalo je dovelo samo do daljeg jačanja ovog zla na vlasti u Srbiji i njihovog bogaćenja, kriminala i gušenja svih sloboda. Mislim da je odgovor jasan. Moramo svi zajedno ako želimo promenu. Mislim da svi građanski pokreti treba da priđu Savezu za Srbiju i da zajedno nastavimo borbu do pobede. Građanski aktivizam bez politike, bez strukture i sa iluzijom da će mesne zajednice doneti promenu, može samo dalje jačati ovu vlast i ovu propast Srbije. Ko ne veruje neka pogleda rezultate izbora u Beogradu. Nova lica su sjajna stvar, ali je problem što građani nemaju gde da ih vide, a kada ih vide, pitaju : „Ko je sad ovaj?“. Tako je to u Srbiji i tako se samo bacaju glasovi. Zato moramo svi zajedno, pa kad se promeni ova vlast, da svi nastupimo sa svojim posebnostima, kada će ljudi to moći i da čuju i prepoznaju. Sada je to talasanje na margini.

* Kako to zamrznuti konflikt na Kosovu rešava trenutno lošu situaciju i u Srbiji i na Kosovu? I kako to da zamrznuti konflikt može da poboljša život Srba na Kosovu? Ili i vi nerešen odnos Beograda i Prištine, odnosno sadašnju situaciju, ne smatrate zamrznutim konfliktom?

– Ovo sad nije zamrznuti konflikt jer postoje pregovori, postoji sloboda kretanja i trgovine. Mi iz Levice Srbije nismo za zamrznuti konflikt i u potpunosti podržavamo stav Saveza iskazan u 30 tačaka da je neophodno izbeći radnje koje daju KiM bilo kakav prerogativ nezavisnosti, stolicu u UN, ali i da je potrebno nastaviti pregovore sa kosovskim Albancima. To je jedini put za rešavanje kosovskog pitanja i nema prečica, niti lakih i brzih rešenja. Ne mislim da je zamrznuti konflikt moguć sad, niti da je dobro rešenje. Te prozivke dolaze od SNS jer oni misle da sem predaje, podele i prodaje, ne postoji nijedno rešenje i da ako nismo za njihove štetne opcije, da smo ili izdajnici ili smo za zamrznuti konflikt. To je glupost i laž, u funkciji daljih podela u Srbiji i izazivanja atmosfere građanskog rata. Nisam još čuo nijedno racionalno objašnjenje zašto bi samo priznanje ili podela bili rešenje za KiM? Nema ga. Osim da se „prekine smaranje“ sa Kosovom, kako izolovani ali bučni glasovi iz dela liberalske javnosti govore. NJima je u stvari neprijatno što misle da Vučić radi odličnu stvar sa Kosovom, ali ih je blam da ga podrže, pa onda traže u Savezu za Srbiju Koštunicu, fašizam, desničarstvo, i slične budalaštine. Opustite se, gospodo, znamo da vam je dobra politika vlasti oko Kosova, ali ne očekujte da mi zbog vaše neprijatnosti podržimo pogubnu politiku oko KiM. To nije ni ideološko, ni partijsko pitanje. To je pitanje države. Ko tu ne vidi razliku, ne mogu mu pomoći.

* Verujete li da je Kosovo srce Srbije i deo teritorije Srbije?

– Ne verujem u to da države imaju organe, ali verujem da Kosovo i Metohija jesu deo Srbije, i po pravu i po pravdi. Ne verujem u to da KiM ikad mogu biti inkorporirani u naš pravni, bezbednosni i politički sistem na način kako je bilo do 1999. godine, ali verujem da svoje odnose moramo regulisati kroz pregovore i rešavanje životnih problema, bez odricanja od svog Ustava ili jedino važeće rezolucije SB UN 1244. Znam da će svako buduće rešenje za KiM biti proizvod dogovora Beograda i Prištine, uz pristanak i garancije međunarodne zajednice. Sve ostalo bi bilo ili odricanje od sebe i sopstvene državnosti ili dalji porazi i budućnost generacija Srba u senci našeg Trijanona i večne nepravde, na kojoj bi te iste generacije rasle u nove revizioniste i osvetnike Kosova. To nije budućnost za Srbiju i Savez za Srbiju će to promeniti.

Greška je ne slušati oca Savu

* Šta prema Vašem mišljenju za budućnost Vučića na vlasti znači stav nemačke kancelarke o nepromenjivosti granica na Balkanu?

– Strogo tehnički gledano, taj stav nemačke kancelarke ne znači da neće biti „razmene teritorija“, pošto je ono moguće „između dve nezavisne, suverene države“. Užasno je da ova vlast ovakve stvari radi u tajnosti, u mraku, kukavički pokušavajući da se operu nekakvih nelegitimnim referendumom za koji ne postoje ni minimalni uslovi. Mislim da ova vlast užasno greši što ne posluša glas Rade Trajković, Slaviše Ristića, vladike Teodosija i oca Save iz Dečana, pošto nema autentičnijeg glasa naroda sa KiM. Proglašavati njih za izdajnike je pravo, prljavo i lažljivo, lice ove vlasti.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top