SPC PROTIV BISTE BOGA PERUNA

hogarius

Elita
Poruka
15.124
Javna rasprava o postavljanju spomenika u Vrnjackoj Banji billa je polemicka zbog novih obelezlaja istorijskih licnosti i bogova.

Na rasspravi odrzanoj pre dva dana o predlogu da se postavi i spomenik bogu Perunu, kao i o premestaju spomenika narodnih heroja NOB-a, Akademski vajar Dragisa Obradovic je je upozorio da se razlikuje bista i spomenik. Bog Perun vrhunski bog starih Slovena, preciznije bog neba i nepogoda poput gromova, bi imao bistu postavljenu, prema predlogu, bas usled novog kruznog saobdracajnog toka, nedaleko od obnovljenog hotela Slavije. Predlog je potekao i iz beograskog preduzeca Tonanti. Kako se u raspravi culo, plan predlagaca je da bogom Perunom nazovu i hotel. Medjuutim, u diskusiji su se protv postavljanja biste bogu Perunu snazno usprotivili predstavnici SPC . Svestenik Zarko Doncicje potencirao da je rec o “cistom bogohuljenju” i da bi za SPC, bilo prihvatljivije podizanje, recimo, dzamije. Jer, nema potrebe povratku u vremena pre pravslavne. Nego, istivce popo Doncic,ovde je rec o neznanjua ili anekom drugom interesu.

Evo, toliko o toleranciji SPC iako je u pitanju mitologiji i istorijski diskurs. Na ove protuargumente predstavnika crkve se smeju cak i oni vatreni vernici svetosavlja, a da ne pominjem katolike..

http://www.politika.rs/scc/clanak/404321/SPC-protiv-biste-boga-Peruna
 
Боље џамија него Перун?

Браво!

Ја бих исто порушила све остатке многобоштва у Риму и Грчкој...

Шта ће њима Аполони, Афродите, Зевсови, Марсови и остали ови.

Црква је на овим просторима морала да чини многе уступке да би се хришћанство уопште "примило" у народу.

То се види и у нашим обичајима везаним за славе, духовне празнике, задушнице и слично.

Да то нису учинили, хришћанство би морали моткама да утерују у народ.

Отуда, вероватно, и оволики страх од самог помињања словенских богова.
 
Боље џамија него Перун?

Браво!

Ја бих исто порушила све остатке многобоштва у Риму и Грчкој...

Шта ће њима Аполони, Афродите, Зевсови, Марсови и остали ови.

Црква је на овим просторима морала да чини многе уступке да би се хришћанство уопште "примило" у народу.

То се види и у нашим обичајима везаним за славе, духовне празнике, задушнице и слично.

Да то нису учинили, хришћанство би морали моткама да утерују у народ.

Отуда, вероватно, и оволики страх од самог помињања словенских богова.

Ne radi se ovde o rusenju istorijskih dokumenata i spomenika , nego o stetnosti savremene dekadencije.

To je stav SPC, kiji je ona DUZNA da iznese u javnost.
Ruku na srce , sto i ne cini bas uvek a duzna je.
 
Poslednja izmena:
Ne radi se ovde o rusenju istorijskih dokumenata i spomenika , nego o stetnosti savremene dekadencie.

Ја на то гледам као на део наше историје.

Неће због те бисте Срби масовно постати многобошци.

А ако постану, било би добро да се Црква запита да ли је својим (не)деловањем допринела томе.

Афера до афере, и никоме ништа, народ то гледа...
 
Ја на то гледам као на део наше историје.

Неће због те бисте Срби масовно постати многобошци.

А ако постану, било би добро да се Црква запита да ли је својим (не)деловањем допринела томе.

Афера до афере, и никоме ништа, народ то гледа...

Jedno je kako ti na to gledas a druga je stvar sta je to zaista.Sta je svrha.

Da tu stoji spomenik Perunu iz tih vremena, to bi bila sasvim druga stvar.
 
Зашто код нас све мора да буде или-или?

И зашто је Мохамед већа фаца од Перуна, онда?

sto se mene tice mogu da dizu biste i Mini mausu

220px-Minnie_Mouse.png


svakako narod u Srbiji ima vise pojma o tome ko je Mini maus nego Perun
 
Ок, ја на то гледам овако како сам написала.

Црква се више плаши неког Перуна него ислама.

Откуд тај страх, ти ми објасни.

Из давних времена овде нису остале ни џамије, па ипак њих могу да граде, а једну бисту Перуна не.

- - - - - - - - - -

sto se mene tice mogu da dizu biste i Mini mausu

Pogledajte prilog 493043

svakako narod u Srbiji ima vise pojma o tome ko je Mini maus nego Perun

Разлика је у томе што Мини и Мохамед нису део наше историје, а Перун јесте.
 
Ок, ја на то гледам овако како сам написала.

Црква се више плаши неког Перуна него ислама.

Откуд тај страх, ти ми објасни.

Из давних времена овде нису остале ни џамије, па ипак њих могу да граде, а једну бисту Перуна не.

- - - - - - - - - -



Разлика је у томе што Мини и Мохамед нису део наше историје, а Перун јесте.

crkva se ne plasi sigurno , nece niko odlaziti ispred biste Peruna da ostavlja kintu, niti ce Perun da uzima kintu za svetu vodicu valjda , nadam se :(
 
Ок, ја на то гледам овако како сам написала.

Црква се више плаши неког Перуна него ислама.

Откуд тај страх, ти ми објасни.

Из давних времена овде нису остале ни џамије, па ипак њих могу да граде, а једну бисту Перуна не.

- - - - - - - - - -



Разлика је у томе што Мини и Мохамед нису део наше историје, а Перун јесте.

Ne radi se o strahu , nego o obavezi da svojim vernicima i zainteresovanima objasni svoj stav o svakoj bitnoj pojavi,kao i da ih uputi ,pouci kako i sta o tome treba da misle.
 
Ne radi se o strahu , nego o obavezi da svojim vernicima i zainteresovanima objasni svoj stav o svakoj bitnoj pojavi,kao i da ih uputi ,pouci kako i sta o tome treba da misle.

И то је у реду, али поредити џамије и Паруна, давши притом предност џамијама је... просто немам речи.

- - - - - - - - - -

pa problem je vidis sto nema problema , to je problem :hahaha:

Еее, али увек има једно "али" што девојци срећу квари :lol:
 
Боље џамија него Перун?

Браво!

Ја бих исто порушила све остатке многобоштва у Риму и Грчкој...

Шта ће њима Аполони, Афродите, Зевсови, Марсови и остали ови.

Црква је на овим просторима морала да чини многе уступке да би се хришћанство уопште "примило" у народу.

То се види и у нашим обичајима везаним за славе, духовне празнике, задушнице и слично.

Да то нису учинили, хришћанство би морали моткама да утерују у народ.

Отуда, вероватно, и оволики страх од самог помињања словенских богова.
Cudi me da si tolikio dugo ovde na Forumu, a jos uvek nisi shvatila niti naucila da se ti klanjas jevrejskom bogu koji nam je na silu nametnuk jos u jedanaestom veku, kada je Nemanja bio zarobljen i postao vazal vizantijskog cara Manojla. Onda smo prodali nase lepe i snazne bogove i boginje koji su nas doveli na ovo prelepo poluostrvo. Mi Srbi smo nezahvalan narod, i umesto da slavimo boga Peruna i Svetovida, mi smo se zalepili za Jahvea i Joshuu, za jevrejskog boga i njegovog vanbracnog sina. Izgubili smo nas slovenski identitet i vecina Srba ima ili grcka ili jevrejska imena. Sramota.
 
Cudi me da si tolikio dugo ovde na Forumu, a jos uvek nisi shvatila niti naucila da se ti klanjas jevrejskom bogu koji nam je na silu nametnuk jos u jedanaestom veku, kada je Nemanja bio zarobljen i postao vazal vizantijskog cara Manojla. Onda smo prodali nase lepe i snazne bogove i boginje koji su nas doveli na ovo prelepo poluostrvo. Mi Srbi smo nezahvalan narod, i umesto da slavimo boga Peruna i Svetovida, mi smo se zalepili za Jahvea i Joshuu, za jevrejskog boga i njegovog vanbracnog sina. Izgubili smo nas slovenski identitet i vecina Srba ima ili grcka ili jevrejska imena. Sramota.

Вера је избор сваке индивидуе и није нешто што треба наметати било коме.

То важи и за 11. и за 21. век.
 
Javna rasprava o postavljanju spomenika u Vrnjackoj Banji billa je polemicka zbog novih obelezlaja istorijskih licnosti i bogova.

Na rasspravi odrzanoj pre dva dana o predlogu da se postavi i spomenik bogu Perunu, kao i o premestaju spomenika narodnih heroja NOB-a, Akademski vajar Dragisa Obradovic je je upozorio da se razlikuje bista i spomenik. Bog Perun vrhunski bog starih Slovena, preciznije bog neba i nepogoda poput gromova, bi imao bistu postavljenu, prema predlogu, bas usled novog kruznog saobdracajnog toka, nedaleko od obnovljenog hotela Slavije. Predlog je potekao i iz beograskog preduzeca Tonanti. Kako se u raspravi culo, plan predlagaca je da bogom Perunom nazovu i hotel. Medjuutim, u diskusiji su se protv postavljanja biste bogu Perunu snazno usprotivili predstavnici SPC . Svestenik Zarko Doncicje potencirao da je rec o “cistom bogohuljenju” i da bi za SPC, bilo prihvatljivije podizanje, recimo, dzamije. Jer, nema potrebe povratku u vremena pre pravslavne. Nego, istivce popo Doncic,ovde je rec o neznanjua ili anekom drugom interesu.

Evo, toliko o toleranciji SPC iako je u pitanju mitologiji i istorijski diskurs. Na ove protuargumente predstavnika crkve se smeju cak i oni vatreni vernici svetosavlja, a da ne pominjem katolike..

http://www.politika.rs/scc/clanak/404321/SPC-protiv-biste-boga-Peruna

Šta smo drugo očekivali nego da se SPC uzjoguni, jer zaboga Perun nije naš bog, naš bog je Jevrejin Isus.Šta ono beše mogao Isus-da hoda po vodi. eejjj, to je zadivjjujće. A tek da nam daaa recept pretvaranja vode u vino, pa da mu u svakom gradu dignomo po dva spomenika.
A sada ozbiljno: ma koji Perun, ma koji Isus, ma koji drugi k..čevi izmišeljeni bogovi? Ne treba dizati spomenike izmišljenim budalaštinama. Dižimo spomenike srpsim umetnicima, naučnicima, sportistima..., i svim onim ljudima, koji su doprineli da se srpsko ime čuje u pozitivnom svetlu u svetu.
 
Poslednja izmena:
Cudi me da si tolikio dugo ovde na Forumu, a jos uvek nisi shvatila niti naucila da se ti klanjas jevrejskom bogu koji nam je na silu nametnuk jos u jedanaestom veku, kada je Nemanja bio zarobljen i postao vazal vizantijskog cara Manojla. Onda smo prodali nase lepe i snazne bogove i boginje koji su nas doveli na ovo prelepo poluostrvo. Mi Srbi smo nezahvalan narod, i umesto da slavimo boga Peruna i Svetovida, mi smo se zalepili za Jahvea i Joshuu, za jevrejskog boga i njegovog vanbracnog sina. Izgubili smo nas slovenski identitet i vecina Srba ima ili grcka ili jevrejska imena. Sramota.

Ja sam Srbin, pravoslavci mi osporavaju to srpstvo jer nisam vernik već ateista,iako sam iz valovite i divne Šumadije. Ali kao savremenik XXI veka ne trebaju mi ni Perun i Svetovid, ni svi ostali izmišljeni bogovi, već se priklanjam bogu Nauka, jedini Bog koji radi na prosperitetu i olakšanju življenja. U redu, u redu, i ovaj mog Bog se zloupotrebljava, kao i svi ostali, ali sa optimizmom smatram, da je sve više onih koji Ga upotrebljavaju, a sve manje koji Ga zloupotrebljavaju .
 
Poslednja izmena:

Back
Top