SPC PROTIV BISTE BOGA PERUNA

A ti si Milance siguran da je taj semitski bog PRAVI?

Pa on za vreme Platona i Aristotela NIJE NI POSTOJAO sinak:per:

Dok je Perun poznat vec vise od 10.000 godina ????

Ali, vuce te nesto ka tim semitskim pastirima, izgleda mi .

Cenis da su pastiri pametniji od svih Platona, Sokrata, Aristotela koliko ih je bilo pre ?

Pastiri bolje znaju kakvog je oblika Zemlja, bolje od Arhimeda i Pitagore?

Pastiri znaju kako je nastala planeta, vasiona, zivot na Zemlji, a Platon i Aristotel nisu znali ?

Pametni neki pastiri, ti semiti ?

Da nisu mozda to bili preruseni vanzemaljci ?
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Pokaj se brate Srbine, sto si ostavio veru pradedovsku, i prisao semitskom bogu !

Na moju veliku žalost : "Potrebno je da i drugim korisnicima date reputaciju pre nego što je ponovo dodelite korisniku Radovan Četvrti."
 
Mene uopšte ne interesuje ova tvoja izmišljena priča. Priznajem da sam malo razočaran kada mi ti, kojeg sam procenio kao pametnog vernika, iznosiš ovakve priče. Mene uopšte ne interesuje shvatanje jednog Turčina, daleko mu lepa kuća, već mene interesuje istina, činjenice i svedočanstva. Zato izvoli. Samo se drži onih stvari o kojima smo ti i ja diskutovali a to je zašto se Bog danas ne javlja, ne tebi, ti si vernik i svakako da ti se javlja, ali nije valjda toliko glup da ne uviđa da treba da se menio javi, i kada se Marija porodila: pre ili posle udaje za Josifa. Svakako da te ovo ne ograničava da mi izneseš i druga istine, činjenice i svedočanstva.

Evo "sav sam se pretvorio u uvo, kako se to kaže, a u ovom slučaju, sav sam se pretvorio u oko:D"
A preporučio bih ti da ozbiljno razmisliš o onome što si ti boldovao, i upitaš se: da li ti u tome vidiš sebe, dok sam ja za činjenice?

Ok. Mozemo poceti sa cinjenicama i svedocanstvima. Pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Novog Zaveta? Drugo pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Hriscanskih istoricara?

Sto se tice Bozijeg javljanja danas, slobodno se mozes nasmejati u lice svakome ko ti kaze da je imao to javljanje. Taj je u prelesti i zabludi Tacno je da se Bog javljao i da se i danas moze javiti, ali se javlja ljudima dostojnim toga. Ne onima koji trube ispred sebe i ne onima koji zive ovako kao mi okruzeni svetom i zaokupljeni svetom.

Ona prica o Turcinu, ce ti biti jasnija ako pod Turcima podrazumevas ateiste a pod Grcima vernike. Pod Aleksandrom kao zeni, sve one neistine o Hristu, a pod mladim Turcinom sve one zavedene ateistickom zlobom.
 
Ne samo bogu Perunu ,vec svm staroslovenskim bogovima podici spomenik.

Sama SPC je prihvatila paganizam, ali je postavila "svece" svoje kao zamenu, a posto smo demokratska zemlja, znaci, narod moze da odlucuje cije ce biste postavljati.
Svakom na volju, koga ce da slavi , :)

- - - - - - - - - -

Ok. Mozemo poceti sa cinjenicama i svedocanstvima. Pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Novog Zaveta? Drugo pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Hriscanskih istoricara?

Sto se tice Bozijeg javljanja danas, slobodno se mozes nasmejati u lice svakome ko ti kaze da je imao to javljanje. Taj je u prelesti i zabludi Tacno je da se Bog javljao i da se i danas moze javiti, ali se javlja ljudima dostojnim toga. Ne onima koji trube ispred sebe i ne onima koji zive ovako kao mi okruzeni svetom i zaokupljeni svetom.

Ona prica o Turcinu, ce ti biti jasnija ako pod Turcima podrazumevas ateiste a pod Grcima vernike. Pod Aleksandrom kao zeni, sve one neistine o Hristu, a pod mladim Turcinom sve one zavedene ateistickom zlobom.

A zasto se Bog ne bi javljao verniku, u cemu je problem :?:
Da li je Mojsije sa njim razgovarao :?:
 
Ok. Mozemo poceti sa cinjenicama i svedocanstvima. Pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Novog Zaveta? Drugo pitanje je da li ces prihvatiti svedocanstva Hriscanskih istoricara?
Pokušaj, isprobaj me, ali da bude u kontekstu dosadašnje naše diskusije, tj. ja hulim na Njega i Njegovu majku.

Sto se tice Bozijeg javljanja danas, slobodno se mozes nasmejati u lice svakome ko ti kaze da je imao to javljanje. Taj je u prelesti i zabludi Tacno je da se Bog javljao i da se i danas moze javiti, ali se javlja ljudima dostojnim toga. Ne onima koji trube ispred sebe i ne onima koji zive ovako kao mi okruzeni svetom i zaokupljeni svetom.
Ovo vi treba da raščistite među sobom, da se ja ne bih smejao. Treba da ubedite one koji tvrde kako svakodnevno komuniciraju sa Bogom (forumaš ristob npr, a nije jedini.)

Ona prica o Turcinu, ce ti biti jasnija ako pod Turcima podrazumevas ateiste a pod Grcima vernike. Pod Aleksandrom kao zeni, sve one neistine o Hristu, a pod mladim Turcinom sve one zavedene ateistickom zlobom.
Ma pusti alegorije beletristici. Ovde ti i ja diskutujemo, pa mi lepo ponovi priču sa ateistima, a posebno obrazloži ovo "ateističkom zlobom", pa o tome da diskutujemo.
PS nisi se izjasnio sa onim boldovanim. "jer tako žele da veruju".. Nadam se da ćeš me ubediti u istinu a ne zato što ti tako veruješ.
 
A ti si Milance siguran da je taj semitski bog PRAVI?

Pa on za vreme Platona i Aristotela NIJE NI POSTOJAO sinak:per:

Dok je Perun poznat vec vise od 10.000 godina ????

Ali, vuce te nesto ka tim semitskim pastirima, izgleda mi .

Cenis da su pastiri pametniji od svih Platona, Sokrata, Aristotela koliko ih je bilo pre ?

Pastiri bolje znaju kakvog je oblika Zemlja, bolje od Arhimeda i Pitagore?

Pastiri znaju kako je nastala planeta, vasiona, zivot na Zemlji, a Platon i Aristotel nisu znali ?

Pametni neki pastiri, ti semiti ?

Da nisu mozda to bili preruseni vanzemaljci ?
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Pokaj se brate Srbine, sto si ostavio veru pradedovsku, i prisao semitskom bogu !

Na moju veliku žalost : "Potrebno je da i drugim korisnicima date reputaciju pre nego što je ponovo dodelite korisniku Radovan Četvrti."

Lupas kao otvoren prozor na promaji.
Promaja na sve strane a ti ne znas gde si busan.
Pojma nemas kad je ziveo Mojsije?
O tvom neznanju se moze podebela knjiga napisati , ali ko ima vremena za to.
Vrati se na pocetak, pa polako.
Etika nije pausalna nauka.
Mozda neces priznati ni Njutnove zakone zato sto Njutn nije bio srpski naucnik?
I ako neces, kome to ide na stetu?Koliko bi to bilo pametno za tebe?
Razmisljaj ozbiljnije o ozbiljnim stvarima.

Hajde da ti pomognem;Ko je doneo 10 Bozjih zapovesti?
 
Poslednja izmena:
Pokušaj, isprobaj me, ali da bude u kontekstu dosadašnje naše diskusije, tj. ja hulim na Njega i Njegovu majku.
Ovo vi treba da raščistite među sobom, da se ja ne bih smejao. Treba da ubedite one koji tvrde kako svakodnevno komuniciraju sa Bogom (forumaš ristob npr, a nije jedini.)
Ma pusti alegorije beletristici. Ovde ti i ja diskutujemo, pa mi lepo ponovi priču sa ateistima, a posebno obrazloži ovo "ateističkom zlobom", pa o tome da diskutujemo.
PS nisi se izjasnio sa onim boldovanim. "jer tako žele da veruju".. Nadam se da ćeš me ubediti u istinu a ne zato što ti tako veruješ.

Delove Novog Zaveta koje cu ti pokazati i sam dobro znas. Pre nego sto pocnemo sa njima, da li mozes pokazati iz istorije i Pisma to da se Presveta Bogorodica udavala?

Samo nemoj navoditi izvode iz Talmuda, a jos manje Helvidija jer su dokazani kao lazni.

Koliko su tebi smesni oni koji komuniciraju sa Bogom, toliko su i meni.

Licno nemam apsolutno nista protiv ateista. Poznajem veliki broj ljudi koji se izjasnjavaju tako. Ateizam je stvar slobodne volje. Nju je Bog dao ljudima i ko od nas sme i moze uticati na nju? Postovanje slobodne volje drugog coveka je i jedno od osnovnih nacela Hriscanstva. Mnogi protiv ove tvrdnje iznose krstaske ratove i slicne pokolje koje su radili rimokatolici, ali ovde govorimo o Pravoslavlju kao jedinom nosiocu Istina koje je Bog otkrio ljudima.

Dakle ne govorim o zlobi ateista uopsteno, nego o zlobi onih koji pored neverovanja i pored otpadanja od vere jos se i bore protiv Boga. Govorim protiv bogoboraca. Oni kazu da ne veruju. Ok ali zasto se bore protiv Nekog u koga ne veruju? Takva vrsta ateizma je zla. Od nje dolaze izmisljotine o Bogu, fantazije, lazi, hule, izvrtanje istorije, negiranje Hrista kao istorijske licnosti, besramne reci o svetiteljima, o Crkvi....

O Hristu si cuo mnogo takvih: kako ne postoji Nazaret, kako je bio madjionicar, kako se zenio, imao decu... i ostale stvari od kojih je, mozda, zadnja ona slika nekog poluneandretalca sa ``dokazima`` da je tako izgledao. To su bogoboracki krugovi ateista, prepuni mrznje i besa protiv nekog u koga u sustini i neveruju. Gde je tu logika?

Sve se to potkrepljuje ``naucnim cinjenicama`` i govori u takvoj izmanipulisanoj formi, da izgleda kako je Crkva vekovima varala narod i da krije istinu, ali nece moci vise jer evo istine koja ih raskrinkava. Igraju dakle na osecaj pravednosti u coveku, te se nadju oni koji im stvarno poveruju i revnosno se okrecu protiv Crkve misleci cak da cine dobro delo. Znaju odlicno da ljudi sad nemaju vremena za neka istrazivanja i kopanja po istorijskim knjigama i agresivno, iznova i iznova plasiraju neistinu.

Uzmimo opet za primer njihovu trdnju o nepostojanju Nazareta. Ide se logikom, da ako Nazaret na postoji, to ni Hristos nije ziveo u njemu, dakle sve je laz oko njega. Dugo su se sluzili tom pricom dok 90`tih nisu nadjene iskopine kuce na tom mestu iz godina Hristovog Zivota tamo i neka pisma o selidbi jevreja u Nazaret 70n.e. Cim se to zavrsilo nasli su nesto drugo, neke grobove za koje ``nauka dokazuje`` da je Hrist tamo sahranjen. I to se stvarnim naucnim radom pobije ali ne odustaju, 2005 opet ustaju sa pricom o Nazaretu, a nekoliko godina kasnije sa pricom o grobovima. To je ta njihova podmuklost i lovljenje lakovernih ljudi. Ko danas kod nas ili na zapadu ima vremena da trazi istinu o tim pricama? Mnogi nemaju. To znaju bogoborci i racunaju otprilike ovako: ako danas neko procita na brzinu pricu o nepostojanju Nazareta, sutra o njegovoj zenidbi, prekosutra o nekom ko vodi genetsko poreklo od Hrista.... eto nevernika.
 
@stnco

Poznato je da mnogi Turci iz petnih zila mrze Grke. Ne podnose njihovu prebogatu istoriju, tradiciju, Pravoverje i sve ono cime se Grci mogu, s pravom, ponositi.

I zamislimo sad da izadje jedan Turcin sa dokazivanjem da je Aleksandar Veliki u stvari bila Aleksandra. Pocne sa tim da zato ima dugacku kosu, da oklopom prikriva grudi, da se malo prepravljene zenske crte lica mogu jasno videti, da su je vidjali sa ljubavnicima... i tako prilagodi mnoge price u svoju tvrdnju. Zato je to radila, zato je ovo radila.

Turcima se, naravno, ova prica posvidja i njegova ``studija`` se brzo rasiri. Zuti mediji je podrze, po forumima dobija aplauze.

I zamislimo da tu pricu jedan od Turcina prenese na neki grcki forum. Zapocne sa: `` Vi Grci ste u zabludi sto toliko vekova verujete u Aleksandra a u stvari je bio zena. Evo ovde imate dokaze...`` i pocne im navoditi citate svog turskog istoricara.

Grci pocinju da ga urazumljuju istorijskim cinjenicama. Pokazu mu stare zapise o Aleksandru. Citate poznatih filozofa koji su ga i licno videli. Svedocanstva njegovih prijatelja i njegovih neprijatelja, ali nas Turcin, ni da cuje, za njega su spisi njegovog ``istoricara`` neoborivi jer tako zeli da veruje a svi grcki istoricari su samo falsifikovali istoriju. Ne interesuje ga istina, ne interesuju ga cinjenice i ne interesuju ga svedocanstva. On ima ubedljive dokaze da je Aleksandar zensko, i tacka.

I nas mladi Turcin nikada nece drugima priznati da je njegov motiv za drzanje ove teorije mrznja prema svemu grckom. Zavaravace se i zavaravati druge da to radi iz revnosti za istinu. Vremenom ce poceti savest da ga izoblicava, i sto ona bude jaca to ce on biti i agresivniji u svojim nastupima.

Ne znam kako se zavrsava ova prica. Da li se nas mladi i naivni Turcin otreznio od svojih zabluda i uvideo istinu, ili je umro u zabludi. Ti sta mislis? :)
Prema mom saznanaju, celu pricu bi tdrebalo okrenuti naglavacke, jer Turci ne mrze Grke vec obrnuto. Turci imaju veoma sentimentalne osecaje za sve pokorene narode, pa i za pravoslavne Balkance, jer su im bili gospodari, a gospodar ne mrzi svog roba, vec ga eksploatise. I pazi na njega, jer ako se rob pre vremena razbili i umre, gazda, tj. Turcin, je na gubitku. Dakle, oni se sa nostalgijom odnose prema proslim vremenima kada su bili gospodari malte ne citavog tada znanog sveta. Drugo, Turci nemaju interes da falsifikuju grcku proslost, a Aleksandar Makedonski je imao ljubavnike, voleo je muskarce.
 
Lupas kao otvoren prozor na promaji.
Promaja na sve strane a ti ne znas gde si busan.
Pojma nemas kad je ziveo Mojsije?
O tvom neznanju se moze podebela knjiga napisati , ali ko ima vremena za to.
Vrati se na pocetak, pa polako.
Etika nije pausalna nauka.
Mozda neces priznati ni Njutnove zakone zato sto Njutn nije bio srpski naucnik?
I ako neces, kome to ide na stetu?Koliko bi to bilo pametno za tebe?
Razmisljaj ozbiljnije o ozbiljnim stvarima.

Hajde da ti pomognem;Ko je doneo 10 Bozjih zapovesti?

Aludiraš da je Mojsije stariji od Sokrata, Platona i Aristotela rodjače ?

Ok.

A kako objašnjavaš da ova trojica najvećih antičkih mislilaca nisu znali za tog jevrejskog vođu pastira ?
Da su znali za njega, napisali bi bar jedan redak u svojim delima ?

Priča o razdeljivanju mora na dva dela, morala se pročuti među tadašnjim domicilnim stanovništvom, od uha do uha, od usta do usta ?
Neko bi to još i stavio na papir ?

Nije mala stvar rastaviti more i omogućiti suv prolaz ? Ma to bi se poput požara proširilo celom Mesopotamijom i Sredozemljem ?
A kao što znamo, nije ?

Priča nije došla ni do jednog antičkog pisca rođače ?

A zašto ?

Zato što je izmišljena stotinama godina kasnije .

.........................................................................................................................................................................................
Moraš da izabereš sinak, ili istinu ili bajku ?

Tu semitsko-pastirsku bajku ti negiraju, ne nekakvi šarlatani i izmišljeni likovi, već najveći antički umovi, i najveći filozofi koje je civilizacija do sada iznedrila ?

A ako Platon, Sokrat i Aristotel kažu da taj semitski bog ne postoji, da su ga pastiri sami izmislili, valjda im treba verovati ?

Ili pre verovati pastirima ?
 
Mislim da svako treba da ima pravo da veruje u sta hoce, naravno pod uslovom da to nije vezano za nezakonite radnje. Prema tome ovi sto hoce Peruna mi ne smetaju. Takodje smatram da ne bi bilo lose da se ovoj temi doda i anketa sa opcijama za, protiv i svejedno mi je.

Tako je Dlugomire, svako ima pravo da veruje u sta god hoce, pa i u bubasvabu ako mu se prohte. Medjutim, da li svako ima pravo da zvanicno, uz asistenciju drzave, propoveda lazi, neistine, cudesa, da lazno kreira bogove, andjele, djavole, svece i da pri tom zivi bolje i bogatije od onih koji sve te idiotizme placaju. Ko jos, pri zddravoj pameti veruje da je covek stvoren od prasine, da hoda po vodi, da sa dve ribe i dva hleba nahrani ceo jedan narod, da potapa celokupnu zemlju i podavi sve zivo na njoj, da se zena moze oploditi bez sekasa i osemenjavanja, da rodi i ostane devica, da les posle tri dana od smrti moze da vaskrse i posle 40 dana lutanja po zemlji uzleti na nebesa, itd. itd. i jos sijaset neverovatnih, neistinitih dozivljaja. I sve to u danasnja, moderna vremena kada nauka napreduje neverovaatnom brzinom. Kom je potreban ucenjak koji veruje da postoji drugi zivot na nebesima i da ce jedan ....itd.

Dlugomire, to se ne moze tolerisati. Neka vernik veruje u sta hoce, ali ne da se te lazi propovedaju deci i mladom narastaju koja su poslata u skole da se obrazuju, da spoznaju prirodu i drustvo i da budu korisni clanovi svojih uzih i sirih zajednica.
 
Poslednja izmena:
Milanče pokušava da promeni temu ?

Nema argumente protiv Platona, Aristotela i Sokrata, pa bi da utekne ?

Tvrde da je Mojsije, i čitava priča starija od antičkog vremena, a kada im postaviš pitanje, kako to da Stari grci nisu čuli za nju - bleja ?

Trebalo bi da izbacis Platona iz ovog spiska. Da si ga citao nazvao bi ga kao Nice koji kaze za njega da je bio `` Hriscanin pre dolaska Hrista``.

Da su ovi filozofi bili istoricari, pa da nisu pomenuli u svojim spisima Istinitoga Boga, imao bi malo osnova za svoju tvrdnju. Da li u stvari shvatas sta znaci filosofija? Da li si ikada studirao filozofiju ili do tancina procitao ijednu filozofsku knjigu? Da li si ikada citao Sokratove reci da sto se vise covek okrece duhovnom, to vise moze primiti Bozije?

Filozofe i one koji su ih studirali, pored ostalog, odlikuje dosta prefinjen nacin komunikacije, tako da ako zelimo da ih uzimamo kao primere za bilo sta, pa cak i u ovakvoj formi koju izlazes, onda se moramo koristiti barem malo i njihovom kulturom i oratorskom sposobnoscu.
 
Poslednja izmena:
Tako je Dlugomire, svako ima pravo da veruje u sta god hoce, pa i u bubasvabu ako mu se prohte. Medjutim, da li svako ima pravo da zvanicno, uz asistenciju drzave, propoveda lazi, neistine, cudesa, da lazno kreira bogove, andjele, djavole, svece i da pri tom zivi bolje i bogatije od onih koji sve te idiotizme placaju. Ko jos, pri zddravoj pameti veruje da je covek stvoren od prasine, da hoda po vodi, da sa dve ribe i dva hleba nahrani ceo jedan narod, da potapa celokupnu zemlju i podavi sve zivo na njoj, da se zena moze oploditi bez sekasa i osemenjavanja, da rodi i ostane devica, da les posle tri dana od smrti moze da vaskrse i posle 40 dana lutanja po zemlji uzleti na nebesa, itd. itd. i jos sijaset neverovatnih, neistinitih dozivljaja. I sve to u danasnja, moderna vremena kada nauka napreduje neverovaatnom brzinom. Kom je potreban ucenjak koji veruje da postoji drugi zivot na nebesima i da ce jedan ....itd.

Dlugomire, to se ne moze tolerisati. Neka vernik veruje u sta hoce, ali ne da se te lazi propovedaju deci i mladom narastaju koja su poslata u skole da se obrazuju, da spoznaju prirodu i drustvo i da budu korisni clanovi svojih uzih i sirih zajednica.

Pa jeste, veronauka bi trebala da bude u crkvama, pa ko voli neka izvoli, samo nije to sad ovde tema. Cudno mi je da SPC smeta Perun s obzirom da se bogosluzenje koliko znam uglavnom odvija na staroslovenskom, tako da ogromna vecina vise od pola toga ne razume.
 
Trebalo bi da izbacis Platona iz ovog spiska. Da si ga citao nazvao bi ga kao Nice koji kaze za njega da je bio `` Hriscanin pre dolaska Hrista``.

Da su ovi filozofi bili istoricari, pa da nisu pomenuli u svojim spisima Istinitoga Boga, imao bi malo osnova za svoju tvrdnju. Da li u stvari shvatas sta znaci filosofija? Da li si ikada studirao filozofiju ili do tancina procitao ijednu filozofsku knjigu? Da li si ikada citao Sokratove reci da sto se vise covek okrece duhovnom, to vise moze primiti Bozije?

Filozofe i one koji su ih studirali, pored ostalog, odlikuje dosta prefinjen nacin komunikacije, tako da ako zelimo da ih uzimamo kao primere za bilo sta, pa cak i u ovakvoj formi koju izlazes, onda se moramo koristiti barem malo i njihovom kulturom i oratorskom sposobnoscu.

Ok, jasno je da ćeš antičke filozofe baciti u prašinu, kao nekompetentne za jednu tako ozbiljnu diskusiju .

Hajde da uzmemo Herodota - oca istorije.

Kako je moguće da on nije znao za postojanje tog semitskog božanstva koje rastavlja more na dva dela ?

Nigde ne zapisa ni redka o tom vašem velikom vođi koji izvede jevreje iz Misira ? Ništa o čarobnom kovčegu ?

Ništa o velikom magu koji je stvorio svet, o Adamu i njegovom rebru, ništa ?

Da li deca treba da veruju Herodotu ili nekom tamo anonimnom pastiru Luki ili Mateju ?
 
Trebalo bi da izbacis Platona iz ovog spiska. Da si ga citao nazvao bi ga kao Nice koji kaze za njega da je bio `` Hriscanin pre dolaska Hrista``.

Da su ovi filozofi bili istoricari, pa da nisu pomenuli u svojim spisima Istinitoga Boga, imao bi malo osnova za svoju tvrdnju. Da li u stvari shvatas sta znaci filosofija? Da li si ikada studirao filozofiju ili do tancina procitao ijednu filozofsku knjigu? Da li si ikada citao Sokratove reci da sto se vise covek okrece duhovnom, to vise moze primiti Bozije?

Filozofe i one koji su ih studirali, pored ostalog, odlikuje dosta prefinjen nacin komunikacije, tako da ako zelimo da ih uzimamo kao primere za bilo sta, pa cak i u ovakvoj formi koju izlazes, onda se moramo koristiti barem malo i njihovom kulturom i oratorskom sposobnoscu.

Ok, jasno je da ćeš antičke filozofe baciti u prašinu, kao nekompetentne za jednu tako ozbiljnu diskusiju .

Hajde da uzmemo Herodota - oca istorije.

Kako je moguće da on nije znao za postojanje tog semitskog božanstva koje rastavlja more na dva dela ?

Nigde ne zapisa ni redka o tom vašem velikom vođi koji izvede jevreje iz Misira ? Ništa o čarobnom kovčegu ?

Ništa o velikom magu koji je stvorio svet, o Adamu i njegovom rebru, ništa ?

Da li deca treba da veruju Herodotu ili nekom tamo anonimnom pastiru Luki ili Mateju ?
 

Back
Top