Koliko brzo čitate?

Redmond

Veoma poznat
Poruka
14.785
Koliko brzo čitate, tačnije koliko stranica u proseku možete da pročitate za sat vremena?

Koliko uspevate da zapamtite od pročitanog?

Verovatno su neki od vas čuli za knjigu Brzo Čitanje Tonija Buzana (evo linka do nje: https://spomenkakocis.files.wordpre...0b5-d182d0bed0bdd0b8-d0b1d183d0b7d0b0d0bd.pdf)
pa me interesuje da li je neko od vas koristio slične tehnike i da li ste uspeli da poboljšate brzinu čitanja?


Evo i jednog testa za utvrđivanje brzine čitanja: http://www.readingsoft.com/
Test zahteva solidno znanje engleskog jezika. Kliknete na Start pročitate taj pasus teksta koji vam je zadat, kada završite kliknete na Stop i dobijete koliko reči u minuti iznosi vaša brzina čitanja.
Nakon toga imate test kojim se proverava koliko procenata pročitanog ste zapamtili, ovde imate ponuđene odgovore tako da ako hoćete da rezultat bude validan preporučujem da ne pogađate nego da odgovorite isključivo na pitanja na koja ste sigurni.
 
Vrlo brzo. Ne znam da li se negde spominje metoda "dijagonalnog" čitanja, al mi davno rekoše da tako čitam. Nisam učila metode, bilo je spontano.
Fora je u tome da brzim čitanjem i razumeš pročitano. Kad god sam sebi to pokušala da objasnim, došla sam do zaključka da (moj) mozak na volšeban način odvoji bitno od nebitnog. Bitno ostaje upamćeno, nebitno ide u đubre. Pod bitnim i nebitnim mislim na ono što je bitno i nebitno u mom doživljaju pročitanog.
 
Vrlo brzo. Ne znam da li se negde spominje metoda "dijagonalnog" čitanja, al mi davno rekoše da tako čitam. Nisam učila metode, bilo je spontano.
Fora je u tome da brzim čitanjem i razumeš pročitano. Kad god sam sebi to pokušala da objasnim, došla sam do zaključka da (moj) mozak na volšeban način odvoji bitno od nebitnog. Bitno ostaje upamćeno, nebitno ide u đubre. Pod bitnim i nebitnim mislim na ono što je bitno i nebitno u mom doživljaju pročitanog.

hoćeš da uradiš test? kratko traje
 
Vrlo brzo. Ne znam da li se negde spominje metoda "dijagonalnog" čitanja, al mi davno rekoše da tako čitam. Nisam učila metode, bilo je spontano.
Fora je u tome da brzim čitanjem i razumeš pročitano. Kad god sam sebi to pokušala da objasnim, došla sam do zaključka da (moj) mozak na volšeban način odvoji bitno od nebitnog. Bitno ostaje upamćeno, nebitno ide u đubre. Pod bitnim i nebitnim mislim na ono što je bitno i nebitno u mom doživljaju pročitanog.

Исто. У неким текстовима тог битног и нема.
 
Mnogo sporo citam, i volim da sporo citam i uzivam u citanju na tenane... :cool:
Pa zastanem, pa procitam ponovo, pa ako mi se svidi vizuelizujem napisano, u toj vizuelizaciji vrsim odredjenu apstrakciju, pa modifikaciju.....
Samo lagano :cool:

:think: hm a misliš li možda da brzina čitanja ima neke veze sa inteligencijom, eto pošto radiš kao programer i studirao si zahtevniji faks koliko ti je sporo čitanje pomoglo/odmoglo :)
 
Mnogo sporo citam, i volim da sporo citam i uzivam u citanju na tenane... :cool:
Pa zastanem, pa procitam ponovo, pa ako mi se svidi vizuelizujem napisano, u toj vizuelizaciji vrsim odredjenu apstrakciju, pa modifikaciju.....
Samo lagano :cool:

Izvini, ali da li ovaj nacin citanja vazi za sve sto citas ili samo za odredjeni vid literature? :D

Ja kako kada, isto kao i Fredi volim lagano citanje kada je nesto po mom izboru.
Kad citam ugovore neke od par strana, gde se advokat do tancina potrudio da ga st manji broj ljudi razume, e onda mi treba par dana. Vracam se, tumacim.. Lupam glavom o zid.... I tako.
 
Брзо читам оно за шта на први поглед видим да ме неће занимати. Оно, да га одрадим, да га не гледам више.

Спорије читам оно што ми се на први поглед свиди, одушевљавам се склопом реченице и бритко изнетом, тачном мисли.
 
Брзо читам оно за шта на први поглед видим да ме неће занимати. Оно, да га одрадим, да га не гледам више.

Спорије читам оно што ми се на први поглед свиди, одушевљавам се склопом реченице и бритко изнетом, тачном мисли.

koliko stranica knjige možeš otprilike za sat vremena da pročitaš?
 
Poslednja izmena:
Tu tehniku sam savladao još kao student.
Odlična stvar.
Bonus poeni za mene su bili što imam foto pamćenje.
PS: Završio ETF - Elektronika i telekomunikacije
45 ispita, pismeni i usmeni .
Tada nisu postojali Mega Univerziteti,
pa je najveća tuga bila kad prodješ pismeni a padneš na usmenom,
mada se to vrlo retko dešavalo, pa moraš sve ispočetka.
 

Back
Top