Goran Šarić

Osim toga, imam mnogo preča posla nego da se dičim čitanjem tuđih zaključaka jer sam apsolutno siguran postojanjem slovenskog jezika na ovim i širim područjima najmanje 3000 godina a to afrički i azijski DNK ne objašnjava.

Е добро, ако си ти апсолутно сигуран онда ништа, батаљујем читање било каквих научних радова у будућности.
 
U Pravdi izašao danas novi članak o Goranu Šariću, sa interesantnom teorijom o poreklu reči slon (od krika zaan kojim su lovci s kraja mlađeg kamenog doba upozoravali na dolazak slonova, što je došlo do proto-Slovena pre više od tri hiljade godina):

HRVATSKI ISTORIČAR PONOVO RAZBIJA LAŽNE BEČKE TEORIJE: Pamti li slon istinu o poreklu Slovena?

U narodu postoji fraza: "Imam pamćenje kao slon." NJom se želi reći da neko ima dobro pamćenje. Ako slon već tako pamti, da li je zapamtio i istinu o poreklu Slovena?

goran_saric_jutjub.jpg


Piše: Goran Šarić, istoričar i teolog

Slonovi su fascinantne životinje. Najveći kopneni sisari na zemlji, dobri plivači, a mogu trčati brzinom od 40 kilometara na sat. Žive i do 70 godina. Veruje se da sahranjuju svoje mrtve, a njihove posmrtne ostatke vrlo je teško naći. U vreme pleistocena na Zemlji je živelo više od 300 vrsta slonova (pleistocen je trajao od pre 2.5 miliona godina, pa do pre 11 500 godina).

U jugoistočnoj Evropi slonovi su živeli najmanje do pre 10 000 godina, nađeni su fosili i kosti slonova na Kipru, Kritu, Cikladima i drugim grčkim ostvima u Egejskom moru, kao i na Malti i Siciliji. Jedan od glavnih simbola Sicilije je slon, a na glavnom trgu u sicilijanskom gradu Kataniji, ljudi se nalaze "kod slona", kao u Beogradu "kod konja". U vreme Lepenskog vira (prva evropska civilizacija), poslednji slonovi su još uvek živeli u Evropi. Opet dolaze 218. pr. Kr. kad su nažalost izginuli kod Trebije, u bitci između Hanibala i Rima. U vreme rimskog carstva bili su prisutni, a nakon toga se u Evropu vraćaju tek u 16. veku, kada ih iz svojih kolonija dovode Portugalci.

U svim evropskim jezicima reč za slona je po pravilu varijacija latinske rieči "elephantus". Ali ne i u slovenskim. U svim slavenskim jezicima reč za slona je slon. U svim, bez izuzetka. Kako se desilo da Poljaci, Česi, Slovaci, Slovenci, Hrvati, Srbi, Makedonci, Bugari, Rusi, Bjelorusi i Ukrajinci imaju istu reč za slona?

Po zvaničnim hipotezama, slovenski jezici su nastali 1000 godina pre Hrista, kad slonova već odavno nije bilo. Ako su se Sloveni razišli u 7. veku, njihovi jezici su se do pojave slonova u Evropi samostalno razvijali gotovo hiljadu godina!

Ako poverujemo bečko-berlinskoj sekti da su se Sloveni u 7. veku raselili, onda smo u velikom problemu. Ispada da su svi Sloveni kad su se nakon hiljadu godina razdvojenosti sreli sa rieči "elephantus" za nju izmislili naziv slon, nezavisno jedni od drugih. Po tom suludom scenariju Poljaci saznaju za pojam "elephantus" i izmisle reč "slon", isto naprave i Bugari i Rusi i Srbi i Slovenci.

Postoji i druga opcija. (Proto)Slaveni su indijanci Evrope. Oduvek su živeli gdje i sada žive, od Jadrana do Baltike, od Soluna do Velikog Novgoroda. Zapamtili su slonove, jer su u vreme Lepenskog vira živeli zajedno sa njima (moguće je i da sama reč "slon" dolazi od pokliča "zaan" kojim su lovci krajem neolita, mlađeg kamenog doba, upozoravali na dolazak slona). Jer su (proto)Slaveni ti tzv. Arijevci koji su osnovali vedsku civilizaciju u Indiji, gde su oko 1100. godina pre Hrista slonove počeli upotrebljavati u ratovima. Jer su bili u trupama Aleksandra Velikog koji je koristio slonove. Jer su živeli u Rimskom carstvu i dali čak 19 rimskih imperatora.

Bečko-berlinska sekta od nas pravi slonove. Ali reči pamte bolje od slonova, pa reč "slon" čuva sećanje na naše istinsko poreklo.

Gde je bila granica sa Srbima u vreme Karla Velikog saznajte OVDE.
 
Poslednja izmena:
Ау, дијагноза се усложњава. Могао је и објаснити како то он зна који су поклич користили ловци крајем неолита? :hahaha: Како слон од заан? Како Дара од Радојка?
 
Е добро, ако си ти апсолутно сигуран онда ништа, батаљујем читање било каквих научних радова у будућности.

Боље би било, само немој да будеш тако горд и гиздав, јер такви завршавају са пуном кофом гомана.
 
Naravno jedan u nizu prevaranata,samo jos cekamo kada ce da unovci svoje sarlatanstvo preko ledja sludjenih Srba.
Kada sam prvi put vidio da covjek lupa nevidjene gluposti.Covjek hladno objavi na drustvenim mrezama tekst od Nenada Tanovica iz 1993 godine "Oblici bosanskih dusa" kao da se radi o autenticnom tekstu sa nekog stecka iz srednjovjekovne Bosne.Kulturno sam mu ukazao da se ne radi ni o kakvom tekstu sa stecka vec o zbirci poezije iz 1993 godine od Tanovica,ljudi se poceli smijati naravno,samo je hladno obrisao post :)
Kada sam mu detaljno objasnio filogenetsko stablo I2 haplogrupe na njegovoj FB stranici hladno me je blokirao,naravno kada je vidio da ljudi traze da im dalje jos objasnim sve vezano za nasu Hg I_CTS10228_YP196.
Poslije sam vidio u jednom intervjuu koji je dao,kada pocne govoriti o haplogrupama da covjek blage veze nema o toj materiji,a najjaci je bio kada je izjavio da preko majke potice od starih rimljana i nakon toga odmah se pocne keziti sav ponosan kao kad dijete dobije sampitu u slasticarnoj.
 
Je li ovo još jedan pokušaj prokovacije ili šta? Bukvalno si dobio link u citiranoj poruci ka Pravdinoj veb stranici.

Je li ovo još jedan neuspeli pokušaj provokacije? Na Pravdinoj stranici ka kojoj vodi link koji sam "bukvalno dobio" (sic!) ne postoji

A ti ne samo da širiš dezinformacije već istrajavaš na njihovoj verodostojnosti.

Činjenica radi, lepo demantuj da je u Pravdi članak o Goranu Šariću, jer članak je o slonu, a ne o Šariću.

A ti si opet hteo da budeš duhovit, a ostao si samo... neduhovit.
 
Poslednja izmena:
Vrlo intelegentan i kompetent istoricar i veoma obrazovan intelektualac sa velikim moralnim kredibilitetom.
Vjerovatno je inteligentan,samo sto tu inteligenciju u ovom slucaju koristi kao tipicni seoski varalica.O haplogrupama,filogenetskim stablima,TMRCA,rasprostranjenostima SNP_ova itd. nema blage veze ali kao tipicni seoski varalica koji pije pivo ispred seoske prodavnice i komentarise sve zivo,ne smeta mu naravno da pise i o ovoj materiji u kojoj jos nije savladao ni abecedu.Kao istoricar vise mi lici na sanjara,na dijete koje jos nije odraslo i koji sav ushicen sa djecijim osmijehom konstatuje da je on potomak starih rimljana :) ,samo mu je jos sladoled falio na stapicu u onom intervjuu :)
 
Je li ovo još jedan neuspeli pokušaj provokacije? Na Pravdinoj stranici ka kojoj vodi link koji sam "bukvalno dobio" (sic!) ne postoji


A ti ne samo da širiš dezinformacije već istrajavaš na njihovoj verodostojnosti.

Činjenica radi, lepo demantuj da je u Pravdi članak o Goranu Šariću, jer članak je o slonu, a ne o Šariću.

A ti si opet hteo da budeš duhovit, a ostao si samo... neduhovit.

Članak pod nazivom HRVATSKI ISTORIČAR PONOVO RAZBIJA LAŽNE BEČKE TEORIJE...nije članak o Goranu Šariću, već o slonu...a ja pokušao biti duhovit negde?

:lol:
 
Članak pod nazivom HRVATSKI ISTORIČAR PONOVO RAZBIJA LAŽNE BEČKE TEORIJE...nije članak o Goranu Šariću, već o slonu...a ja pokušao biti duhovit negde?
:lol:
mogao bi ti, druže moderatore, lepo skratiri naslov u samo: goran šarić

zamisli da se otvori tema: slaven jedan u nizu prevaranata ili....
ne bi ti bilo drago iako je u pitanju samo forumski nick.
 
Poslednja izmena:
Znači, po tebi je to u Pravdi i dalje "članak o Šariću", kojeg je pisao lično Šarić na temu "Slon"?

Možda ipak nisi u pravu Slavene?

Шарић никад лично није написао рад о "слону", можда га је некад цитирао, то су писали проф.др Антон Пердих и Петр Јандачек, и објављена је прво у Кљосовљевој публикацији 2012. а касније, 2017. као посебан рад, уз велико питање: “Why should the Horn of Africa and the Shores of the Baltic have such similar lexemes for elephant, and why should the Slavic word slon be centrally included?” Петр Јандачек предлаже и ново стабло индоевропских језика:

coreie.png
 
Poslednja izmena:
Шарић никад лично није написао рад о "слону", можда га је некад цитирао, то су писали проф.др Антон Пердих и Петр Јандачек, и објављена је прво у Кљосовљевој публикацији 2012. а касније, 2017. као посебан рад, уз велико питање: “Why should the Horn of Africa and the Shores of the Baltic have such similar lexemes for elephant, and why should the Slavic word slon be centrally included?” Петр Јандачек предлаже и ново стабло индоевропских језика:

coreie.png

Članak u Pravdi nije naučni rad, dakako. Mislim da je Srebrena prva prenela na Etimolomiji članak dvaju Slovenca, ako se ne varam.

Da, to je ovde:

https://forum.krstarica.com/showthread.php?p=35431525#post35431525
 

3:56

Goran Šarić: "Zapis iz Grebaštice, pored Šibenika, to je iz antičkog vremena koji je pisan na nekakvoj arhaičnoj ćirilici. Našao ga je jedan poznati, možemo reći, čak, otac hrvatske arheologije, Duje Rendović-Miočević."




Medjutim, nakon provjere ovih Saricevih podataka (odlazak moje malenkosti u biblioteku) ustanovljeno je:

1. "Zapis" iz Grebaštice je na latinskom pismu. Fotografija ispod je objavljena 1953. godine u Vjesniku za arheologiju i historiju dalmatinsku.

Pogledajte prilog 488524

2. Duje Rendić-Miočević je pravilno prezime navedenog hrvatskog arheologa, a ne Duje Rendović-Miočević.

3. Radi se ipak o natpisu, a ne o zapisu.

Na samo jednom mestu toliko faktografskih gresaka ... sta reci dalje. Hvala lepo.
 
Сваком према заслугама, само ти читај и образуј се, има ко ће те нахранити.

Momci, make love not war.

- - - - - - - - - -

Vjerovatno je inteligentan,samo sto tu inteligenciju u ovom slucaju koristi kao tipicni seoski varalica.O haplogrupama,filogenetskim stablima,TMRCA,rasprostranjenostima SNP_ova itd. nema blage veze ali kao tipicni seoski varalica koji pije pivo ispred seoske prodavnice i komentarise sve zivo,ne smeta mu naravno da pise i o ovoj materiji u kojoj jos nije savladao ni abecedu.Kao istoricar vise mi lici na sanjara,na dijete koje jos nije odraslo i koji sav ushicen sa djecijim osmijehom konstatuje da je on potomak starih rimljana :) ,samo mu je jos sladoled falio na stapicu u onom intervjuu :)

Predlažem, da Gorana batalimo i otvorimo diskusiju o Radovanu Velikom (Damjanoviću)
 

Back
Top