Odustajanje od fejsbuka

Nije tajna. Pomaže dosta, naročito praktičan deo.




Znam i jeste tako, ja sam čak jedno vreme ležao u bolnici. Ono što me je zapanjilo je broj ljudi kojima je sve potaman u životu, koji dolaze iz dobrih porodica i imaju para, a koji glume psihičke poremećaje i guraju se da zauzmu mesta onima kojima pomoć stvarno treba. To je tuga našeg vremena i ono što kapitalizam radi od zdravstva. A da ne pričam o nekorektnom ophodjenju osoblja prema odredjenim bolesnicima (puštanje glasne muzike noću i veselje do kasno u noć, kao da je u pitanju diskoteka, a ne ludnica. Najgore je što i odredjeni "bolesnici" učestvuju u tome.)

Ja nisam od tih kojima je samo do priče, mučim se već godinama sa nizom sasvim konkretnih psihičkih problema i poremećaja. To je godinama bilo potiskivano u meni ali je vremenom eksplodiralo, uporedom sa padom životnog standarda, studijama, samoćom, problemima u porodici i finansijsko-materijalnim neizvesnostima. Zato me i iznervira kad vidim kako isti oni kojima sve ide potaman u životu dolaze i zauzimaju mesta u ustanovama i bolnicama istinskim bolesnicima. To je tragedija našeg vremena, sveopšte ponižavanje i iživljavanje nad sirotinjom.
Koliko identičnu priču imam... Skoro pa ista.
Zbog istih stvari kao i ti, izgradio sam zid prema ljudima čiji su roditelji u boljim materijalnim situacijama od mene jer ne mogu da razumeju moju poziciju kada pričam o nečemu. Potpuno su zaštićeni od nemanja novca i onda mi dele mudrost o životu pa im se svi dive kako su oni pametni i inteligentni zbog pogleda na svet. Kada im se desi nešto loše svi lete oko njih kao da su popili metak a tebi je smešno i potpuno si besan. To je dovelo do toga da gradim zid prema ljudima takve priče i ne samo prema njima nego skoro pa prema svima, zbog iste priče u porodici(kao ti). Izgradiš zid i onda niko ne razume zašto nećeš da pričaš i šta te je dovelo do toga. A onda jednom zid pukne i sve što si držao u sebi izađe iz tebe.
Sve je lepo opisano u filmu The Wall, priča Pinkija, profesori, roditelji, društvo, svi utiču na gradnju zida u ljudima(u mom slučaju, u meni). Budeš socijalno sakat, ne znaš kako da se ophodiš prema ljudima jer se plašiš povrede(od strane njih). Ali je*ajga, to je život. Navikao sam se i ako pucam u svakim mogućim situacijama.
 
ma, nije sve super, ali ok, FB-posti malo

- - - - - - - - - -

Koliko identičnu priču imam... Skoro pa ista.
Zbog istih stvari kao i ti, izgradio sam zid prema ljudima čiji su roditelji u boljim materijalnim situacijama od mene jer ne mogu da razumeju moju poziciju kada pričam o nečemu. Potpuno su zaštićeni od nemanja novca i onda mi dele mudrost o životu pa im se svi dive kako su oni pametni i inteligentni zbog pogleda na svet. Kada im se desi nešto loše svi lete oko njih kao da su popili metak a tebi je smešno i potpuno si besan. To je dovelo do toga da gradim zid prema ljudima takve priče i ne samo prema njima nego skoro pa prema svima, zbog iste priče u porodici(kao ti). Izgradiš zid i onda niko ne razume zašto nećeš da pričaš i šta te je dovelo do toga. A onda jednom zid pukne i sve što si držao u sebi izađe iz tebe.
Sve je lepo opisano u filmu The Wall, priča Pinkija, profesori, roditelji, društvo, svi utiču na gradnju zida u ljudima(u mom slučaju, u meni). Budeš socijalno sakat, ne znaš kako da se ophodiš prema ljudima jer se plašiš povrede(od strane njih). Ali je*ajga, to je život. Navikao sam se i ako pucam u svakim mogućim situacijama.

samo što i bogataši imaju svoj zid koji je možda ne drugom polju od tvog zida ali što bi te to bilo briga jer muškarci moraju da voze svoje
zapravo samo neki ljudi dobro komuniciraju sa svima-većinom, ostalma je fokus na nečemu drugom
???
al dobro onda možeš pevati pesme o toj nekoj situaciji
 
Evo, prodje već drugi dan bez fejsa. Čini mi se da sam odjednom dobio mnogo slobodnog vremena na raspolaganje. Mnogo više čitam nego ranije. Samo da održim svoju odluku (a verujem da hoću) i sve je super... :)

Nije super. Počećeš da drhtiš, da ti se suše usta i znoje dlanovi negde oko 7-og dana. Nakon toga sledi prejedanje ili gubljenje apetita u zavisnosti kako se nosiš sa stresom. Posle 10-og dana ćeš početi da sanjaš logovanje, newsfeed i inbox. 14-og ćeš rešiti da 15-og proslaviš pola meseca apstinencije, ali ti živac neće dati mira i otvorićeš početnu stranu fejsa i razmišljati - Ako aktiviram samo jedan, to nije ništa. A onda...
Fejsbuholičar je uvek pijandura zavisna od lajkova i stalkova. "Ubio" si profil ali porok ne.
 
u bre to kao droga

sta ce uopste ljudima toliki prijatelji i odobravanja

zar su toliko nesigurni u sebe

razumem ko ode da vidi sliku nekog sa kim razgovara bar povremeno ustvarnom zivotu

eventualno da se vidi sa nekim ko je daleko , mada za to ima skajp

10 rodjaka , 5 poznanika i 2 prijatelja je sve sto coveku treba

plus nekoliko kolega
 
Nije super. Počećeš da drhtiš, da ti se suše usta i znoje dlanovi negde oko 7-og dana. Nakon toga sledi prejedanje ili gubljenje apetita u zavisnosti kako se nosiš sa stresom. Posle 10-og dana ćeš početi da sanjaš logovanje, newsfeed i inbox. 14-og ćeš rešiti da 15-og proslaviš pola meseca apstinencije, ali ti živac neće dati mira i otvorićeš početnu stranu fejsa i razmišljati - Ako aktiviram samo jedan, to nije ništa. A onda...
Fejsbuholičar je uvek pijandura zavisna od lajkova i stalkova. "Ubio" si profil ali porok ne.

Pa evo već drugi dan kako ništa ne gledam, samo ponekad osetim kao neke ostatke ostataka želje, al ništa dramatično i vrlo brzo me prodje. Zašto misliš da će kasnije biti drugačije?
 
Danas sam permanentno obrisao sve fejsbuk profile koje sam posedovao... dakle, ne deaktivirao, nego baš obrisao. Osećam se... pa, čudno. Pored onog ličnog profila obrisao sam i nekih desetak sa kojih sam špijunirao raznorazne ljude (izmedju ostalih i jednu devojku). Osećam se, kao što rekoh, čudno ali i rasterećeno i evo, već prvi dan je prošao bez mojih standardnih opsesivno-stalkerskih aktivnosti. Pre toga sam blokirao neke meni važne ljude, izmedju ostalih i jednog tipa sa kojim sam već šest godina održavao manje-više redovne onlajn kontakte.

Sada mi samo nije jasno otkud taj i takav osećaj (rasterećenosti, olakšanja), i zašto se čovek uopšte toliko veže za nešto što nije realan život. Zašto nam je uopšte potreban fejsbuk? :) I da li ste i vi razmišljali da se ratosiljate bede i otkačite ovaj čudni sajt, ili je kod vas to ipak umerenije i normalnije? Zašto je fejsbuk postao toliko značajan za ljude?

jako je jezivo što imaš 10 profila i sad sam se malo usrala i mislim da ću ja da izbrišem fejs
hvala

- - - - - - - - - -

inače što se fejsa tiče ja ga ni maltene ne korsitim sem za dopisivanje i dodavanje ljudi koji mi deluju zanimljivo
 
jako je jezivo što imaš 10 profila i sad sam se malo usrala i mislim da ću ja da izbrišem fejs
hvala

- - - - - - - - - -

inače što se fejsa tiče ja ga ni maltene ne korsitim sem za dopisivanje i dodavanje ljudi koji mi deluju zanimljivo

Jbg nemamo svi isti život i potrebe. Ali obrisao sam ih definitivno, podešeni su da za koji dan idu na permanentno brisanje, tako da... preživećeš. :)
 
Danas sam permanentno obrisao sve fejsbuk profile koje sam posedovao... dakle, ne deaktivirao, nego baš obrisao. Osećam se... pa, čudno. Pored onog ličnog profila obrisao sam i nekih desetak sa kojih sam špijunirao raznorazne ljude (izmedju ostalih i jednu devojku). Osećam se, kao što rekoh, čudno ali i rasterećeno i evo, već prvi dan je prošao bez mojih standardnih opsesivno-stalkerskih aktivnosti. Pre toga sam blokirao neke meni važne ljude, izmedju ostalih i jednog tipa sa kojim sam već šest godina održavao manje-više redovne onlajn kontakte.

Sada mi samo nije jasno otkud taj i takav osećaj (rasterećenosti, olakšanja), i zašto se čovek uopšte toliko veže za nešto što nije realan život. Zašto nam je uopšte potreban fejsbuk? :) I da li ste i vi razmišljali da se ratosiljate bede i otkačite ovaj čudni sajt, ili je kod vas to ipak umerenije i normalnije? Zašto je fejsbuk postao toliko značajan za ljude?
Kolega, ucinio si pravu stvar. :super:
Ne mogu da te pratim u tome zato sto nisam ni pocinjao tu igru. Ubedio me je prijatelj koji se celog zivota bavi kompjuterima i zivi od toga da u tu pricu ne ulazim. Rece mi da ce to mnogima upropastiti zivote, a nekima vec i jeste.
 
ma, nije sve super, ali ok, FB-posti malo

- - - - - - - - - -



samo što i bogataši imaju svoj zid koji je možda ne drugom polju od tvog zida ali što bi te to bilo briga jer muškarci moraju da voze svoje
zapravo samo neki ljudi dobro komuniciraju sa svima-većinom, ostalma je fokus na nečemu drugom
???
al dobro onda možeš pevati pesme o toj nekoj situaciji
Ne razumem? Mislim na ovo poslednje?
Ja imam psihološki zid(ne mora da znači da bogataši nemaju, glupo je uopšte o tome pričati jer sve nosi svoje dobre i loše strane kao i stege).
 
pa ako ti je teško spevaj neku pesmu, ko zna ako se izveštiš bude nešto od toga :think:
ali mnogi imaju nekakve te zidove psihološke pa mislim koliko je izbeglica samo, domaćih, pa ako oćeš strane, pa ako te te priče ne kače direktno onda ti neki socijalni otpori kao, ali ne valja ni da se učauriš među "svoje", al to ionako postane dosadno vremenom

- - - - - - - - - -

Zato što postoji šema patnje.

daj šemu patnje :confused:

- - - - - - - - - -

Ja sam preko Facebuka pronasao neke stare, vrlo drage prijatelje sa kojima sam bio izgubio kontakt.

ja više komuniciram s nekima nego u školi, mislim ništa pametno, kače neke slike de su išli šta rade, deca itd ali eto

možeš da crtaš ne moraš pesmu :think: na psihijatriji nekad ili često daju da kao crtaš
 
Poslednja izmena:
:hahaha::rotf:
uzgred mislim da i nije toliko retko da ljudi imaju posebne profile za spijuniranje

ahahaha imam i ja jedan da proverim šta rade dragi ljudi koji su me blokirali ili koje sam ja blokirala ***** im materina, ali 10 je već preterano, jer treba da se pamti, smišlja 10 mailova, jbt
ja imam jedan stari deaktivirani koji mi je žao da brišem jer imam drage konverzacije, slike i statuse, jedan pravi, i jedan fejk al bukvalno uđem u sto godina

- - - - - - - - - -

Kolega, ucinio si pravu stvar. :super:
Ne mogu da te pratim u tome zato sto nisam ni pocinjao tu igru. Ubedio me je prijatelj koji se celog zivota bavi kompjuterima i zivi od toga da u tu pricu ne ulazim. Rece mi da ce to mnogima upropastiti zivote, a nekima vec i jeste.

pa ono, ako si emocionalno nestabilan, upropastićeš samog sebe, fb ti je samo neko sredstvo i to je to
al svakako je glupost
mene mrzi da se bakćem sa tim da kačim slike itd, prosto
ali dešavalo se da bude par perioda gde sam nesigurna i onda okačim neku profilnu podigne mi se ego al ono žena sam tako da... :mrgreen:

- - - - - - - - - -

Jbg nemamo svi isti život i potrebe. Ali obrisao sam ih definitivno, podešeni su da za koji dan idu na permanentno brisanje, tako da... preživećeš. :)

izvini ako je delovalo kao da te prozivam, ali stvarno je malo kripi
imala sam i ja neko slično iskustvo, možda čak i gore nego ti, ali sam se otreznila zahvaljući tome što sam videla jednu dragu osobu koja je sebi život usrala kompletno, i ne verujem da će se izvući iz toga, i ne da nikome da mu se pomogne, nažalost, ali neka ga, nek živi u iluzijama nekim, jbg

i da, kao što reče već neko dole, obavezno radi fizičke aktivnosti
svi mi imamo neki period gde se osećamo mrtvo i prazno i onda moramo nekako nadoknaditi to

bićeš ti kul par dana, pa se možda desi i da se predomisliš i uđeš na fb jer misliš da to više ne utiče na tebe toliko i onda će proći malo vremena i shvatićeš da si opet u toj mreži
izbegavaj to
seci odmah
 
Izbrisi sve plavo bele logo sajtove,aplikacije... to je kao plava pilula da ostanes u matriksu..
trazi neki crveni logo sajt... kao npr. zvezdaski navijacki..

ili ako te zene zanimaju, idi npr. na.. fetlife.. koji je kao fejsbuk.. ali nije lazni glamur, dozvoljeno je da se postavljaju slike u pravom svetlu, bez odece.
mada i tamo postoje neke granice. a srpskih zena je malo.. .jer smo u srednjevekovnom dobu jos.
TV ,film, internet mejnstrim je sve lazna hipnoticka stvarnost. jer najpre fokus je ka fantaziji, a ne realnosti, (dakle za ono sto su nekad davno crkve sluzile) i u tzv rijalitijima nema objektivne realnosti.. jer ni tu ne prikazuju ljude kako kake i piske i tusiraju se i karaju.. a u realnosti 30% dana se provodi u tim aktivnostima... plus uvek zanimljivo spavanje.

Nemam vremena i tehnickih mogucnosti da istrazim taj deep web,mozda bar tamo postoji neka bolja net realnost...

A inace, fejsbuk nije ono sto se cini, Ne samo sto NSa Fbi Cia sakupljau podatke, vec je to bionicki zivi organizam iz 4 dimenizje, koji pored podataka i skenira vas i moze da bioprintuje u kopije u 3D,
Secate se svi one raketice, sto su dusmani ukinuli sad.. Sa ovom raketom Elona Muska i Tesla Starmenom je zvanicno poslat kvarcni disk sa 360 terabajta podataka u svemir, ka Marsu (zvanicno samo neku knjigu od 4 gb su ubacili na disk) gotovo citav internet da stane, ne samo fejs. I tamo ce odstampati 3D klon robote ljudske rase, nesto sto je nasluceno u Westworld seriji, i zapoceti novu civilizaciju, a zemlju verovatno unistiti.
 
izvini ako je delovalo kao da te prozivam, ali stvarno je malo kripi
imala sam i ja neko slično iskustvo, možda čak i gore nego ti, ali sam se otreznila zahvaljući tome što sam videla jednu dragu osobu koja je sebi život usrala kompletno, i ne verujem da će se izvući iz toga, i ne da nikome da mu se pomogne, nažalost, ali neka ga, nek živi u iluzijama nekim, jbg

i da, kao što reče već neko dole, obavezno radi fizičke aktivnosti
svi mi imamo neki period gde se osećamo mrtvo i prazno i onda moramo nekako nadoknaditi to

bićeš ti kul par dana, pa se možda desi i da se predomisliš i uđeš na fb jer misliš da to više ne utiče na tebe toliko i onda će proći malo vremena i shvatićeš da si opet u toj mreži
izbegavaj to
seci odmah

Da, u pravu si. Evo već treći dan je prošao bez fejsa i definitivno sam odlučio da istrajem po svaku cenu. U pravu si i za ovo drugo, kad jednom presečeš nema vraćanja.
 

Back
Top