Četvrt vijeka od smrti hrabrog Srđana Aleksića

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
27.326
TREBINJE – Srđan Aleksić, mladi Trebinjac čiji je herojski čin poznat daleko van granica BiH, preminuo je 27. januara prije 25 godina u trebinjskoj bolnici od posljedica udaraca zadobijenih šest dana ranije u centru Trebinja.

srdjan-aleksic.jpg


Tog kobnog 21. januara 1993. godine Srđana je napala grupa rezervista Vojske RS, njegovih sugrađana, dok je branio druga Alena Glavovića.

Glavović danas živi u Malmeu, u Švedskoj, radi kao čistač u jednoj firmi. Ima dvoje djece, sina i kćerku, koji su već veliki, svoji ljudi.

Navodi da ne prođe nijedan dan, a da ne pomisli na Srđana.

Kako kaže, velika je to rana koja ne može da prođe. Čak ni, eto, poslije 25 godina.

“Jeste, ali džaba. To ostaje u sećanju dok si živ. Ostaje u tebi i ne može se promijeniti nikako. Kako idu godine, sve je teže i teže. Što sam stariji sve je teže, ali mora se čovjek boriti dok je živ”, ističe Glavović.

Ističe da svakog ljeta s porodicom ode u Trebinje da posjeti Srđanov grob i njegovog oca. Dodaje da će ta tradicija biti nastavljena i kada njega više ne bude bilo.

“I djeca će slijediti moj put”, kazao je Glavović i ističe da djecu vaspitava da budu kao Srđan.

“Sve što je Srđan radio neka rade i oni. Neka budu pošteni, dobri i vrijedni. Neka ne daju na sebe i na drugoga, neka brane sve… Ako poslušaju, a zasad su dobri. Dobri su oboje”, ističe Glavović.

Srđanov otac Rade Aleksić izjavio je ranije da je njegov sin umro vršeći svoju dužnost, ali je isto tako rekao da Srđan nije bio heroj, već običan momak. Kako navodi, ostaće pojam dobrote.

“Vi često kažete heroj Srđo, nemojte, jer je Srđo bio obični momak. Srđo je svojim životom ovom gradu ostavio fin pečat jednog mladića koji živi blagorodno, koji živi drugarski, pomalo boemski, koji je bio omiljen u svakom društvu i to je najvrednije što je Srđan ostavio Trebinju”, izjavio je ranije njegov otac i dodao da ga Alen često zove.

Srđan Aleksić je posthumno dobio Povelju Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH te brojna druga odlikovanja. Osim toga, nekoliko gradova u BiH i regionu je odlučilo da mu oda počast nazvavši ulice ili prolaze njegovim imenom te postavljajući spomen-ploče u njegovu čast.

Jedan od ubica Srđana Aleksića poginuo je na ratištu, a ostala trojica osuđena su na po dvije godine i četiri mjeseca zatvora.

 

Prilozi

  • Obituary_of_Srđan_Aleksić.jpg
    Obituary_of_Srđan_Aleksić.jpg
    36 KB · Pregleda: 155
  • srdan-aleksic-foto-printscreen-yt-1390833018-435221.jpg
    srdan-aleksic-foto-printscreen-yt-1390833018-435221.jpg
    43 KB · Pregleda: 153
Opet ovo izmisljotinu poturate a vec je opste poznato da je Alekisc bio pod uticajem alkohola i da je ometao sluzbena lica u vrsenju redovnih duznosti
Alekisc nije napao vojne policajce zbog Glavovica vec zbog robe koju je ovaj svercovao za njegovog oca na Trebinjskoj pijaci
Glavovic nije bio uhapsen zato sto je musliman vec zato sto se kao ratni vojni invalid kurcio i provocirao policajce i svercao robu

Sve je obicna gebelsovska propaganda novog svjetskog poretka
 
Da vam razbijem iluzije kojim vas filuju ..alen glavovic je bio pripadnik jna i vojske republike srpske i hrvatska granata mu u okolini trebinja odbila prst na ruci i ima glere u plucima i nozi i danas prima vojnu invalidninu kao ratni vojni invalid vojske republike srpske..a zivi u svedskoj
zatecen je od strane vojne policije sa svercovanom robom u trebinjskom kaficu i odbio je da se legitimise,kurcio se pred konobaricom anom kurtovic i policajci su odlucili da ga privedu a na izlazu iz kafane u basti sa drugim vojnicima sjedio je Aleksic i napao vojnu policiju ..to vam je sva istina
 
Da vam razbijem iluzije kojim vas filuju ..alen glavovic je bio pripadnik jna i vojske republike srpske i hrvatska granata mu u okolini trebinja odbila prst na ruci i ima glere u plucima i nozi i danas prima vojnu invalidninu kao ratni vojni invalid vojske republike srpske..a zivi u svedskoj
zatecen je od strane vojne policije sa svercovanom robom u trebinjskom kaficu i odbio je da se legitimise,kurcio se pred konobaricom anom kurtovic i policajci su odlucili da ga privedu a na izlazu iz kafane u basti sa drugim vojnicima sjedio je Aleksic i napao vojnu policiju ..to vam je sva istina

Да - и ја сам чуо ово......... у принципу тај младић Алексић је био добар момак- АЛИ ЧЕМУ "ОДБРАНА" ДРИПАЦА............(или је у питању погрешна перцепција или погрешно васпитање родитеља).........
 
Da vam razbijem iluzije kojim vas filuju ..alen glavovic je bio pripadnik jna i vojske republike srpske i hrvatska granata mu u okolini trebinja odbila prst na ruci i ima glere u plucima i nozi i danas prima vojnu invalidninu kao ratni vojni invalid vojske republike srpske..a zivi u svedskoj
zatecen je od strane vojne policije sa svercovanom robom u trebinjskom kaficu i odbio je da se legitimise,kurcio se pred konobaricom anom kurtovic i policajci su odlucili da ga privedu a na izlazu iz kafane u basti sa drugim vojnicima sjedio je Aleksic i napao vojnu policiju ..to vam je sva istina

Dzaba kerecis dzaba se trudis....

Taj momak ce ostati svetli primer pobede ljubavi i razuma medju ljudima nad silama nacionalizma i mraka...

Nece proci dugo vremena a bice mu dignut spomenik.
 
Da vam razbijem iluzije kojim vas filuju ..alen glavovic je bio pripadnik jna i vojske republike srpske i hrvatska granata mu u okolini trebinja odbila prst na ruci i ima glere u plucima i nozi i danas prima vojnu invalidninu kao ratni vojni invalid vojske republike srpske..a zivi u svedskoj
zatecen je od strane vojne policije sa svercovanom robom u trebinjskom kaficu i odbio je da se legitimise,kurcio se pred konobaricom anom kurtovic i policajci su odlucili da ga privedu a na izlazu iz kafane u basti sa drugim vojnicima sjedio je Aleksic i napao vojnu policiju ..to vam je sva istina

Nista mi nije jasno. Pa kako je onda Aleksic nastradao?
 
Да - и ја сам чуо ово......... у принципу тај младић Алексић је био добар момак- АЛИ ЧЕМУ "ОДБРАНА" ДРИПАЦА............(или је у питању погрешна перцепција или погрешно васпитање родитеља).........

Srbi su narod koji voli mnogo da popije a pogotovo u ratu se dosta pilo,vojska cim dobije smjenu i ode sa linije na odmor odmah ide u kafanu
Nije lako biti mjesec dana po zemunicima i rovovima a okolo padaju granate,neko bude ranjen neko poginee itd veliki je to stres za covjeka,to su nenormalne okolnosti ,i onda kad se ljudi domognu alkohola ode sve dodjavola
 
Nista mi nije jasno. Pa kako je onda Aleksic nastradao?


Danas Glavović, ili Aci, kako su ga zvali u Trebinju, živi u Švedskoj sa suprugom i dvoje djece.
Bilo je lijepo u Trebinju
Lako je prepričati šta se desilo tog 21.januara sada već daleke 1993.godine. Ali, nije se lako, napominje Glavović, braniti od slika toga dana. I on se od njih brani evo već 16 godina. Svakodnevno.
- Bilo je lijepo živjeti u Trebinju – započinje Alen uvertiru za zlo o kojem će pričati:
- Ali, kada je počeo rat od lijepog nije ostalo ništa. Baš ništa. Nad Trebinje, kao i nad cijelu BiH, nadvilo se crnilo.
Ipak, Alen ostaje u gradu u kojem je rođen..
- Srđana sam poznavao i od prija rata – veli Glavović.
Objašnjava kako su pred sami rat jedno vrijeme obojica bili spasioci na trebinjskom gradskom bazenu. Taj zajednički rad, dodatno, je učvrstio njihovo dotadašnje poznanstvo. Srđan je tada bio državni juniorski rekorder u plivanju i član plivačkog kluba Leotar.
- Bili smo gradska raja – konstantira Glavović.
Njemu, Alenu, život nije bio naklonjen. Pred sami rat zatekao se u uniformi. Teško je ranjen na početku 1992.godine.
- Ranjen sam u nogu, u pluća, u lijevu ruku i nemam pola jednog prsta.– priča Glavović.
Čini se kao da odgađa trenutak početka priče o svom najtežem, najsretnijem i najtužnijem danu. I počinje.
Tačno se sjeća da je, tog januara, bilo dva sata i trideset minuta poslije podne. Bio je u butiku u kojem je radio da bi preživio. Baš u to vrijeme stigla mu je iznenadna narudžba.
- Moj prijatelj Nenad Bokić, tada konobar u jednom kafiću, naručio je patike, čarape i Levis 501. S polica sam uzeo naručene stvari i krenuo ka kafiću s namjerom da mu ih prodam – sjeća se Glavović.

Alen je ušao u kafić. Sjeo je za šank. Za šankom su bila dvojica vojnih policajaca. Glavović kaže da su se prezivali Supić i Milošević. Njihovih imena se ne sjeća.
Za šankom mu je zbog njih bilo neugodno, pa se prebacio do stola, gdje mu se pridružila konobarica, njegova prijateljica, Ana Kurtović. Ali,...
- Oni su prišli stolu i osorno mi se obratili uz riječi: Pokaži ličnu kartu! – kaže Glavović.
Alen se usprotivio toj drskosti i nije im je odmah dao. Nešto u njemu nije mu dalo da se odmah preda hirovima policajaca.
Kaže da im je mirno, koliko se moglo u tom trenutku, rekao kako je teško ranjen. To je bio znak Supiću da zagrne košulju i da kao u psihodeličnom filmu vrteći se u krug započne pokazivati svoje ožiljke urlajući: Ovo su rane, ovo su rane... Onda se, nenadano, smirio. Spustio je košulju. Laganim koracima prišao je stolu. Unio se Alenu u lice i hladnokrvno rekao: Ideš u Bileću u zatvor!
- Kažem, obojici: Ne bojim se ja zatvora. Radio sam u sudu kao kurir i znam šta je zatvor!I to je za ljude. To ih je izbilo iz cipela. Uperili su puške u mene i pred njihovim cijevima sam morao napustio kafanu – priča Glavović.
Pred kafanom, u bašči, sjedila je grupa vojnika. Među njima je bio i Srđan Aleksić.
- Kada me je vidio zaprepastio se. Pitao me je što me vode. Rekao sam: Ne znam. Ili zbog imena, ili zbog robe koju sam donio u kafić. On me je otrgnuo od njih i rekao mi: Aci, sjedi na moju stolicu – kaže Glavović.
 
Srbi su narod koji voli mnogo da popije a pogotovo u ratu se dosta pilo,vojska cim dobije smjenu i ode sa linije na odmor odmah ide u kafanu
Nije lako biti mjesec dana po zemunicima i rovovima a okolo padaju granate,neko bude ranjen neko poginee itd veliki je to stres za covjeka,to su nenormalne okolnosti ,i onda kad se ljudi domognu alkohola ode sve dodjavola

lažeš..srbska vojska je disciplinirana,ne pije,ne drogira se,..uzor buducim vojnicima...z:lol:z:lol:
 
Ти исти босанци су били увежени у Србију 90-тих да млате демостранте по Београду.

Први пут када су попили по лабрњи, брзо су се вратили ''кући''

Храбри босанци 3 на 1......

ЧУдне се ствари дешавају када су у питању туче међу школарцима. Сећам се када сам ја био мали било је правило да ако си са неким у сукобу ИЗАЗОВЕШ ГА НА ТУЧУ 1 НА 1 -------- а данас се догађа да ДЕСЕТОРО ДЕЧАКА И ДЕВОЈЧИЦА НАПАДНЕ ЈЕДНУ ОСОБУ - И КАО ОНИ СУ ХРАБРИ --------- о д в р а т н о !!!
 
Dzaba kerecis dzaba se trudis....

Taj momak ce ostati svetli primer pobede ljubavi i razuma medju ljudima nad silama nacionalizma i mraka...

Nece proci dugo vremena a bice mu dignut spomenik.

"titina" simbolika je odavno zamrla, pa je i ovaj relikt zaboravljen
niko se ovog lika ne seca, nikoga nije briga za njega
ni u srbiji, ni u republici srpskoj
sto se tice lika bio je svercer cigareta, toliko o njegovom junastvu
 
Ти исти босанци су били увежени у Србију 90-тих да млате демостранте по Београду.
Први пут када су попили по лабрњи, брзо су се вратили ''кући''
Храбри босанци 3 на 1......

Ti si baš teška budala.
Mlatili su ih Beograđani i Srbijanci.

- - - - - - - - - -

Zašto je toliko teško poverovati da je čovek Srbin stao u odbranu čoveka muslimana?
 
Da vam razbijem iluzije kojim vas filuju ..alen glavovic je bio pripadnik jna i vojske republike srpske i hrvatska granata mu u okolini trebinja odbila prst na ruci i ima glere u plucima i nozi i danas prima vojnu invalidninu kao ratni vojni invalid vojske republike srpske..a zivi u svedskoj
zatecen je od strane vojne policije sa svercovanom robom u trebinjskom kaficu i odbio je da se legitimise,kurcio se pred konobaricom anom kurtovic i policajci su odlucili da ga privedu a na izlazu iz kafane u basti sa drugim vojnicima sjedio je Aleksic i napao vojnu policiju ..to vam je sva istina

Све што си написао је ок, али то није разлог да га убију већ да га приведу.
 

Back
Top