Nikejski sabor

I šta se posle toga desilo?
Dete se oporavilo, ponovo uzelo brz auto i slupalo se.
Baš ga briga, tata će preuzeti odgovornost.

kako ne razumes

zrtvovao je sam sebe sebi da se ne bi ljutio na sebe i da bi oprostio grehe koje je dao ljudima zbog sebe( posto je on osudio ljude da se radjaju gresni)

- - - - - - - - - -

na tim saborima su odabirali sta ce svrstati u bibliju

i onda dodje vernik i zapenusa * biblija je bozja rec*
 
kako ne razumes

zrtvovao je sam sebe sebi da se ne bi ljutio na sebe i da bi oprostio grehe koje je dao ljudima zbog sebe( posto je on osudio ljude da se radjaju gresni)

Nije mi dato, šta ću.
Al ne brini Isus je rekao da je blago nama koji ne razumemo.

na tim saborima su odabirali sta ce svrstati u bibliju

i onda dodje vernik i zapenusa * biblija je bozja rec*

Ja živa nisam da čujem ko su bili ti divni ljudi koji su na saborima odlučivali. Čime su se bavili.
Kakva su to znanja imali kada su mogli na sebe tako teške odluke da preuzmu. Koliko su
dobrog budućim generacijama želeli.
 
Nije niko razorio niti pokvario nista od onoga sto je Isus uradio, vec se na tim saborima detaljno i potanko ispitivalo i odlucivalo sta ce zvanicno uci u novu veru a sta ne.
Kazes, pricali nam bajke o tome kako su nasi preci zrtvovali decu bogovima? Pa procitaj "Zidanje Skadra", pesmu koja pokazuje kako se kod nas i dan danas odrzavaju ti paganski obicaji, a u toj pesmi je prikazano kako porodica Mrnjavcevic prilaze zrtvu, zenu jednog od brace kako "vila ne bi rusila grad vise", i to nije nikakva izmisljnotina, vec se i danas moze naci brdo objekata u kojima su cak i zivu decu zazidavali, kako se objekat ne bi rusio, i slicne price.
Jagnje koje se vekovima prinosilo kod Jevreja, simbol je Isusa Hrista, jos od Adama. Zrtva je morala biti krvna, jer je ona bila iskupljenje za greh, i kako bi stalno narod podsecala na strahotu greha i njegovu cenu. Hrist je poslednje zrtveno jagnje.

Bogu ne trebaju nikakve zrtve paljenice, i to se i u Starom i u Novom zavetu na vise mesta pominje. Ta zrtva je ljudi radi. Bas kao sto Bogu nije trebalo da sidje i bude raspet, vec je i ta zrtva ljudi radi.

Hrist je prvosvestenik koji samoga sebe zrtvuje, i krvlju spira onaj roditeljski greh.

Nisam citao ceo tekst, niti hocu, jer prva recenica dovoljno govori koliko su hriscani zaludjen pa ne shvatas da kada je u pitanju bozje delo, bozja rec, nikakvi sabori ne mogu detaljno i potanko ispitivati i odlucivat sta ce zvanicno uci u novu veru a sta ne. Gde si video da jedan forumas ala Jovan Prezbiter ili leeekmi mogu da tumace bozju rec onako kako se njima svidja. Gde je tu pamet, zar sam sebi ne zvucis disonantno, suprotno tvojoj logici i u krajnjoj liniji kontradiktorno tvojoj, tzv. svetoj knjizi. Kako moze Hrist biti prvosvestenik, kad je on bog. Da li ti kalpiras sta pises.Glistica ti sve lepo objasni, a ti, sto ona rece, kao hipnotisan srljas u haos od logike.

Sad procitah poslednji pasos. Zrtve, pa tvoj bog je do detalja napravio recelpturu koje zivotinje i po kojoj recepturi treba da mu se zrtvuje. U Novom zavetu nista nema o paljenicama, jer je vec tada uveliko novac fukcionisao kao sredstvo placanja bozijih usluga. Ti nisi ni video tu knjigu zvanu Biblija.
 
18 i trista ljudi na saboru . Dato tačno Verujem (na grčkom) , dato oproštenje "palim" ,
pozvani čisti-katari da moraju prihvatiti zajednicu sa drugima kojima je crkva oprostila ,
Jerusalim kao centar vere , i osuda poslednje tadašnje jeresi.
Konstntin došao na sabor tek kada se sve definisalo.(po predanju)
Ovo te je neko masno i hriscanski slalgao. Lebati, od koga si ovo cuo. Nemoj da verujes svakaom sarlatanu. Prvi nikejski koncil je organizovao i sazvao i njime rukovodio Konstantin Velik, izuzetni ratnik, i drzavnik, imperator, paganin, ubica sopstvenog sina i zene i hriscanski svetac. Docekivao trista i nesto episkopa, prezvitera, djakona docekao je svakog pojedinacno, otvorio vrhunski hriscanski skup u velicanstvenoj carskoj paslati i njime rukovodio. Zamisli, paganin, poklonik rimskog boga Sunca. Nisi se upitao zasto ih je sazvao i zasto se ogromna vecina episkopa nije odazvala pozivu? Razlog je politicki i drzavnicki, a ne religiozni. Hteo je da smiri ratoborne i medjusobno nepomirljivo zavadjenje hriscane, hteo je mir u svojoj zemlji, pa je pogresno poverovao da mu hriscani mogu pomoci da se smire brojni nemiri i pobune sirom Imperije.
 
" Prvi Nicejski sabor ujedno je i prvi ekumenski crkveni sabor, a održan je u Niceji u Bitiniji (današnja Turska). Sazvao ga je rimski car Konstantin I. Veliki 325. godine kako bi razriješio pitanje neslaganja, poglavito u aleksandrijskoj Crkvi.
Glavno je pitanje bilo ima li Sin (Isus Krist) istu ili sličnu bit s Bogom Ocem. Aleksandar Aleksandrijski i Atanazije Aleksandrijski držali su da je Sin iste biti (istobitan) s Ocem, dok je prezbiter Arije zastupao mišljenje da je Sin podređen Ocu. Ovaj je nauk nazvan arijanstvo. Sabor je premoćno podržao istobitnost Sina s Ocem (uz samo dva glasa protiv). Plod je te rasprave bilo i Nicejsko vjerovanje. Od ostalih pitanja, sabor se bavio određivanjem datuma Uskrsa.

O saboru u svojim spisima govore njegovi sudionici: Eustatije Antiohijski (protuarijanac), Euzebije Cezarejski (bivši arijanac) i Atanazije Aleksandrijski (protuarijanac). Spisi samoga sabora nisu sačuvani. Pretpostavlja se da su ih uništili arijanci koji su naknadno uspjeli odnijeti premoć u Carigradu...."

Sa :

https://hr.wikipedia.org/wiki/Prvi_nicejski_sabor
 
Ma ja ne razumem što me uopšte citiraš i ubeđuješ u nešto ako ne želiš moje prisustvo na temi.

Sekte koje danas postoje dokazuju da su naši preci pre 2000 godina žrtvovali decu?
To je još neozbiljniji dokaz od narodne pesme.

Ja zelim tvoje prisustvo na mojoj temi, ali ako si ti toliko ogranicen/a da siris samo svoju propagandu, bez obzira da li je to u vezi sa temom ili nije, i bez obzira da li je toliko ocigledno da nisi upravu, onda stvarno, dobronameran savet, otvori svoju temu, ali posto tvoju suplju propagandu niko nece da slusa, ti moras da je siris po popularnim temama, koje ni u kakvom slucaju nisu povezane sa tvojom propagandom.
Ja te ubedjujem veoma lako da nisi u pravu, a ti i dalje teras svoje. Zasto? To mi stvarno nije jasno.
Ako se ja pitam imalo, na mojoj temi to stvarno nije dobrodoslo ;)
 
Ja zelim tvoje prisustvo na mojoj temi, ali ako si ti toliko ogranicen/a da siris samo svoju propagandu, bez obzira da li je to u vezi sa temom ili nije, i bez obzira da li je toliko ocigledno da nisi upravu, onda stvarno, dobronameran savet, otvori svoju temu, ali posto tvoju suplju propagandu niko nece da slusa, ti moras da je siris po popularnim temama, koje ni u kakvom slucaju nisu povezane sa tvojom propagandom.
Ja te ubedjujem veoma lako da nisi u pravu, a ti i dalje teras svoje. Zasto? To mi stvarno nije jasno.
Ako se ja pitam imalo, na mojoj temi to stvarno nije dobrodoslo ;)

lele lele.. kakva popularna tema...:zcepanje:
Prosto tremu imam kada ovde pišem jer se ne zna broj ljudi koji ovo čitaju.
Naravno da ne možeš da me ubediš da nisam u pravu, kad sam u pravu. Nema ničeg nejasnog.
Aj teraj dalje kud si pošao...

Hoćeš li ti više objasniti šta se na saborima odlučivalo i kako il ćeš samo mene da ganjaš?
 
Nisam citao ceo tekst, niti hocu, jer prva recenica dovoljno govori koliko su hriscani zaludjen pa ne shvatas da kada je u pitanju bozje delo, bozja rec, nikakvi sabori ne mogu detaljno i potanko ispitivati i odlucivat sta ce zvanicno uci u novu veru a sta ne. Gde si video da jedan forumas ala Jovan Prezbiter ili leeekmi mogu da tumace bozju rec onako kako se njima svidja. Gde je tu pamet, zar sam sebi ne zvucis disonantno, suprotno tvojoj logici i u krajnjoj liniji kontradiktorno tvojoj, tzv. svetoj knjizi. Kako moze Hrist biti prvosvestenik, kad je on bog. Da li ti kalpiras sta pises.Glistica ti sve lepo objasni, a ti, sto ona rece, kao hipnotisan srljas u haos od logike.

Sad procitah poslednji pasos. Zrtve, pa tvoj bog je do detalja napravio recelpturu koje zivotinje i po kojoj recepturi treba da mu se zrtvuje. U Novom zavetu nista nema o paljenicama, jer je vec tada uveliko novac fukcionisao kao sredstvo placanja bozijih usluga. Ti nisi ni video tu knjigu zvanu Biblija.

Ako nisi citao tekst, zasto komentarises? Uostalom, to i dobro opisuje tvoja ubedjenja, bez imalo saznanja i razumevanja, klasicno izrugivanje i trolovanje.
Nije se njih 300 skupilo da napise Bibliju, vec su se sakupili da civilzovano, odluce o osnovnim nacelima hriscanstva. Dakle, oni ne koriste svoje doktorine, jer tu si u pravu, ko sam ja ili ti ili njih 300 da odlucuju o Bozjoj reci? Do tada su vec postojali pouzdani tekstovi, koji su se veoma selektivno izabirali, po mnogim kriterijumima, kao npr, u Bibliju su smeli uci samo tekstovi za koje se 100% zna ko ih je napisao, samo pouzdani tekstovi, samo tekstovi koji su pisani u generaciji Hrista ili njegovih apostola itd.... dakle mnostvo raznih knjiga na koje nailazimo danas nisu usli u Bibliju, jer su se cinili nepouzdanim.
Hrist je prvosvestenik. Ne znam da li da ti objasnjavam nesto o cemu nemas pojma, i o cemu ne zelis da se potrudis da naucis. Hristos se pojavljuje kao prvosvestenik jos u vreme Avraama, kao Melhisedek, koji iznosi Avraamu hleb i vino i blagosilja ga. U prorocanstvima o Mesiji govori se da ce on biti prvosvestenik. Apostol Pavle kaze da je Hrist prvosvestenik po redi Melhisedeskom, itd... Ja ne znam ko ovde u sta srlja, ali znam ko ima logiku a ko ne.

U Starom Zavetu je do takvih detalja opisano zrtvovanje zrtve, koje u svim tim detaljima ukazuje na Hrista. U Novom Zavetu, zrtva su hleb i vino, dakle nema krvih zrtava. Ne razumem kako to novac funkcionise kao sredstvo placanja bozjih usluga! Navedi mi taj citat iz Bibilije, kad si je vec video?!
 
lele lele.. kakva popularna tema...:zcepanje:
Prosto tremu imam kada ovde pišem jer se ne zna broj ljudi koji ovo čitaju.
Naravno da ne možeš da me ubediš da nisam u pravu, kad sam u pravu. Nema ničeg nejasnog.
Aj teraj dalje kud si pošao...

Hoćeš li ti više objasniti šta se na saborima odlučivalo i kako il ćeš samo mene da ganjaš?

Naravno da te necu ubediti da nisi u pravu, to bi bilo isto kao u ludnici ubediti ludog coveka da nije lud! ;)
Otvori svoju temu o tome kako nasi paganski preci (ni) su zrtvovali ljude i decu paganskim bogovima, pa mozda i ja svratim... :D

Ja ne mogu objasniti sta se desavalo na tim saborima, jer danas ne postoji detaljan zapis tih sabora. Zato sam i uostalom otvorio temu, zar ne?! Sta ti toliko nije jasno?
 
A i sta je jos uradio Hristos prilikom ulaska u Hram u Jerusalimo u vezi onih "stolova i menjackih poslova koji su se tamo vrasili" ?
Kako je jos i recima reagovao i kako je to nazvao ?
Zasto je "ispleo od komada uzica onaj bic" ...?
 
Naravno da te necu ubediti da nisi u pravu, to bi bilo isto kao u ludnici ubediti ludog coveka da nije lud! ;)
Otvori svoju temu o tome kako nasi paganski preci (ni) su zrtvovali ljude i decu paganskim bogovima, pa mozda i ja svratim... :D

Ja ne mogu objasniti sta se desavalo na tim saborima, jer danas ne postoji detaljan zapis tih sabora. Zato sam i uostalom otvorio temu, zar ne?! Sta ti toliko nije jasno?

Otvorio si vrlo popularnu temu o nečemu o čemu podataka zapravo i nema, da bi se ovde pričalo o čemu tačno?
Da nagađamo? Možda neko slučajno i pogodi šta se tamo dešavalo, al džabe kad nećemo znati.

Ti otvori temu pa dokazuj da su žrtvovali ljude, al probaj sa pravim dokazima, a ne rekla kazala, narodna
pesma i zaključivanja bez ikakve logike.
 
Ako nisi citao tekst, zasto komentarises? Uostalom, to i dobro opisuje tvoja ubedjenja, bez imalo saznanja i razumevanja, klasicno izrugivanje i trolovanje.
Kad nemas dokaza onda su i uvrede i omalovazavanja, pa i lazi dobrodosle? Ja ne rekoh da nisam citao tekst, ta laz ocrtava tvoj karakter. Sta vise rekoh da sam procitao poslenji pasus.
Nije se njih 300 skupilo da napise Bibliju, vec su se sakupili da civilzovano, odluce o osnovnim nacelima hriscanstva. Dakle, oni ne koriste svoje doktorine, jer tu si u pravu, ko sam ja ili ti ili njih 300 da odlucuju o Bozjoj reci? Do tada su vec postojali pouzdani tekstovi, koji su se veoma selektivno izabirali, po mnogim kriterijumima, kao npr, u Bibliju su smeli uci samo tekstovi za koje se 100% zna ko ih je napisao, samo pouzdani tekstovi, samo tekstovi koji su pisani u generaciji Hrista ili njegovih apostola itd.... dakle mnostvo raznih knjiga na koje nailazimo danas nisu usli u Bibliju, jer su se cinili nepouzdanim.
Skaces sam sebi u stomak, kontradiktoran si. Dokaz da ne treba da se covek zamara objasnjavajuci ti zasto je sazvan taj Prvi hriscanski koncil. Ti ne raspravljas o napisanom, vec o meni i mojim tebi nedostiznim osobinama.

Hrist je prvosvestenik. Ne znam da li da ti objasnjavam nesto o cemu nemas pojma, i o cemu ne zelis da se potrudis da naucis. Hristos se pojavljuje kao prvosvestenik jos u vreme Avraama, kao Melhisedek, koji iznosi Avraamu hleb i vino i blagosilja ga. U prorocanstvima o Mesiji govori se da ce on biti prvosvestenik. Apostol Pavle kaze da je Hrist prvosvestenik po redi Melhisedeskom, itd... Ja ne znam ko ovde u sta srlja, ali znam ko ima logiku a ko ne.
O.K. ako ti je Hristos bio prvosvestenik. On se kao takav nije predstavljao.

U Starom Zavetu je do takvih detalja opisano zrtvovanje zrtve, koje u svim tim detaljima ukazuje na Hrista. U Novom Zavetu, zrtva su hleb i vino, dakle nema krvih zrtava. Ne razumem kako to novac funkcionise kao sredstvo placanja bozjih usluga! Navedi mi taj citat iz Bibilije, kad si je vec video?!
Dakle, zrtve paljenice su bile Hrist. Bas lepo. Nesto novo je Leekmi smislio. Gde u Novom zavetu pise da su hleb i vino z r t v e?
 
Otvorio si vrlo popularnu temu o nečemu o čemu podataka zapravo i nema, da bi se ovde pričalo o čemu tačno?
Da nagađamo? Možda neko slučajno i pogodi šta se tamo dešavalo, al džabe kad nećemo znati.

Ti otvori temu pa dokazuj da su žrtvovali ljude, al probaj sa pravim dokazima, a ne rekla kazala, narodna
pesma i zaključivanja bez ikakve logike.

Meni ne treba da otvaram temu da bih znao da su nasi paganski preci, bas kao i mnogi ostali pagani, pa i razne sekte danasnjice zrtvovali ljude i decu svojim bogovima, i uopste ne znam zasto si se ti ubacio/la ovde sa tom temom, kad pritom nisi ni u pravu.
Da su informacije o Nikeji toliko pristupacne, pa ne bih ni otvarao temu, vec bi ih pronasao i procitao. Ovde sam otvorio jednu siru temu, koja se ne odnosi samo na taj prvi Nikejski sabor, nego uopste na odluke o oblikovanju danasnjeg hriscanstva.
Ko? Kada? Gde? Zasto? Pod kojim argumentima i slicno, je odluceno da u nasu veru udju razne stvari koje cine mnoge razlike u odnosu na judaizam i staru veru.

Narodna pesma je dovoljan dokaz, mada postoje i drugi razni, ali to nije sada tema i necu siriti ovu tvoju pricu vise, jer nema smisla. Ti otvori temu za to, pa dokazuj kome god hoces kako si u pravu, ali ovde se drzi teme, molicu lepo. ;)
 
Ne, rekao si da nisi citao tekst, niti hoces. Zasto izvrces i svoje, a kamoli moje reci?!

Ako skacem sebi u stomak, to i dokazi. Nikejski sabor je sazvan kako bi se jednog za svagda sprecili prvi hriscanski razdori izmedju tada arijevaca i drugih nearijevaca, koji su cinili katolici, pravoslavci i razni drugi oblici hriscanstva. Tema je bila Hristova bozanska priroda. Ja raspravljam o temi, a ti iz nekog razloga uskaces i pricas besmislice. A zasto? To ne znam stvarno.

Naravno da je O.K. i drago mi je ako ti je nesto barem malo jasnije i O.K. Do kraja teme ces mozda nesto i nauciti. :D
Predstavljao se, ali ne direktno. Ako analiziras ono sto je pricao farisejima, ako analiziras ko je Hrist uopste. Znamo da kaze da ga je Avraam video, a apostoli objasnjavaju da je upravo Hrist taj Melhisedek, koji je bio prvosvestenik Boga, i koji je izneo hleb i vino pred Avraama, jos pre nego sto su Jevreji i postali, i mnoge druge stvari, kao i to da je dao vlast svojim apostolima da budu ti prvi svestenici hriscanstva, a svi danasnji svestenici su rukopolozeni od apostola, pa je samim tim i Hrist prvosvestenik, ali ne po Levitskom redu, dakle redu potomaka Mojsijevog brata, Arona, vec po Melhisedekovom redu, koji je postojao od pocetka sveta.

Nije nista novo Leekmi smislio, ali su sve te zrtve paljenice simbolicno predstavljale Hrista, kao cenu za pocinjen greh. Zar mora sve da ti se sazvace da bi razumeo nesto? Hrist za hleb i vino kaze da su to njegovo telo i krv, a dalje se kaze da se on sam prineo na zrtvu zarad nasih greha, pa stoga i hleb i vino su simbolicne zrtve, ali ne krvne, kao sto se do tada smatralo da zrtva mora biti samo krvna.

Uostalom, zasto se i dalje prica o necemu sto nije tema? :/
 
Meni ne treba da otvaram temu da bih znao da su nasi paganski preci, bas kao i mnogi ostali pagani, pa i razne sekte danasnjice zrtvovali ljude i decu svojim bogovima, i uopste ne znam zasto si se ti ubacio/la ovde sa tom temom, kad pritom nisi ni u pravu.
Da su informacije o Nikeji toliko pristupacne, pa ne bih ni otvarao temu, vec bi ih pronasao i procitao. Ovde sam otvorio jednu siru temu, koja se ne odnosi samo na taj prvi Nikejski sabor, nego uopste na odluke o oblikovanju danasnjeg hriscanstva.
Ko? Kada? Gde? Zasto? Pod kojim argumentima i slicno, je odluceno da u nasu veru udju razne stvari koje cine mnoge razlike u odnosu na judaizam i staru veru.


Narodna pesma je dovoljan dokaz
, mada postoje i drugi razni, ali to nije sada tema i necu siriti ovu tvoju pricu vise, jer nema smisla. Ti otvori temu za to, pa dokazuj kome god hoces kako si u pravu, ali ovde se drzi teme, molicu lepo. ;)

Konjic vili tio progovara:
"A ti, vilo, po Bogu sestrice,
đe su moru najviše dubljine?
Đe li nebu najviše visine?
Đe li, vilo, najšire širine?
....

Eto dokaza da konji govore i da vile postoje.

Ako ti prihvatiš ovaj dokaz, prihvatam i ja tvoje dokaze.

- - - - - - - - - -

Uostalom, zasto se i dalje prica o necemu sto nije tema? :/

Zato što je leeekmi zacrtao da njegova mora zadnja biti.
 

Back
Top