Humanost i savest

juče nešto (totalno nehumano) razmišljam, kolko smo oguglali na svašta...

sad da recimo grune neka sila i da nestane sa lica zemlje cela tamo Kina, Indokina, Malezija i sve te neke mjau-mjau zemlje..ja ništa ne bih osetio.

msm, osetio bih strahić neki da se ta sila ne sruči i vamo, ali ovako iskreno, niko mi od tih ljudi ne bi falio.


Koliki je stepen moje nehumanosti znači..a po nekoj logici, trebalo bi da mi bude žao svakog čoveka.
I ne samo čoveka, već i životinje.

I ne samo životinje nego i biljke..

Ukratko, trablo bi da živim u žalosti do kraja života, a vidiš ti to sad..:think:
 
Kad bi se čovek previše davao, izgubio bi celog sebe.
Egoizam nam je u prirodi.
Postoje čak i saveti psihologa kako ne biti "previše empatičan".
Ispada da je biti human = biti nesrećan ... jer, ako bi čovek zaista patio zbog stradanja svakog živog bića, nikada ne bi bio srećan.
A da li smo konstantno srećni zbog sreće drugih ljudi, nezavisno od toga koliko nas život mazi?
 
Svi su nesto namontirani, svi imaju neke idealne matematicke formule: 1/2 sebican+1/2 empatican=sreca. Svi nesto oponasaju, a niko nije samostalan i ne zivi svoj zivot. Zivot je ustvari postao propisan, vise niko ne zivi spontano da ne bi nekog uvrijedio. Danas je obaveza da si dobar sa svima, inace neces dugo ostati na jednom mjestu. Mora se ponovo sva moc vratiti u ruke privatnih lica. Sve ono sto je drzava uzurpirala mora da se privatizuje, a najbolji pojedinci treba da raspolazu strateskim sirovinama i privrednim granama. Proizvodnja oruzja, rudnici plemenitih metala i sl. treba da je u rukama plemenitih ljudi.

Uticaj drzave minimalizovati.
 
"Savest kao vodič nikako nije dovoljna. Možda bi i bila dovoljna kad bi bila neosvojiva tvrđava, a ne otvoren trg, da tako kažemo, odnosno kad bismo mogli sebe da posmatramo izdvojeno i kad ona po svojoj prirodi ne bi bila otvorena prema drugima. Po meni, savest čini egzistencijalni... baš tako, egzistencijalni odnos između mene koji mislim i ostalih bića o kojima mislim. To znači da savest nije stvar po sebi, nije samodovoljna, da li me razumete?

Ako se osećanja, sklonosti i zadovoljstva tih drugih ljudi o kojima mislimo vi ili ja ne odražavaju na vas ili mene, mi nikako ne možemo biti ni zadovoljni, ni spokojni, ni srećni, tako da se svi mi iz petnih žila trudimo kako bi se naša osećanja, misli, sklonosti, zadovoljstva odrazili na savest drugih ljudi. A ako se to ne dogodi, zato što, da tako kažemo, u tom trenutku nema povoljne klime niti vetra da prenese to seme i da se zametnu klice, da, da, dragi moj gospodine... da se zametnu klice vaših ideja u umu drugih ljudi, ne možete reći da je vama savest dovoljna. Za šta vam je dovoljna? Da biste živeli sami? Da se sasušite u senci? Jao, nemojte, molim vas! Čujte, ja mrzim retoriku, matoru razmetljivu lažljivicu, namigušu sa cvikerom na nosu. Razume se da je retorika iznedrila ovu lepu rečenicu, šepureći se pri tom poput paunice: 'Meni je dovoljna moja savest!' Kako da ne! Ciceron je još pre toga ovako kazao: 'Mea mihi conscientia pluris est quam hominum sermo.' Ali, ako ćemo pravo, Ciceron jeste sušta rečitost, ali... sačuvaj me Bože, dragi moj gospodine! Dosadniji je od deteta kad uči da svira na violini!''

Iz romana "Pokojni Matija Paskal", L. Pirandelo
 

Back
Top