U Valjevu se srpski jezik govori najpravilnije...

proka

Legenda
Poruka
57.100
U ovom gradu se srpski jezik govori najpravilnije: Svi lingvisti se saglasili!


Grad u kom se srpski jezik govori najpravilnije! A nije Užice, kao što se nekad mislilo

zanimljivosti, 04.04.2017. u 17:27
Autor: opanak.rs





Jedna od karakteristika našeg naroda je ta da smo podložni podelama u odnosu na to kakva nam je tradicija u nekom kraju, kakvi su specijaliteti, ustaljeni običaji, verovanja, društvene navike… Otuda i nadimci poput Čarapana, Ere i Lale… a o predrasudama da i ne govorimo.
Na toj listi podela našao se još jedan vrlo bitan aspekt – jezik!
Da li ste se ikad zapitali postoji li neko mesto u Srbiji gde se govori najčistijim srpskim jezikom, sa svim pravilnostima u govoru koje moraju biti ispunjene? Postoji jedan grad čiji stanovnici mogu biti ponosni kada je maternji jezik u pitanju, jer im je talenat pravilnog govora gotovo urođen!




Lingvisti kažu da je valjevski govor u Srbiji najpravliniji. Jezik valjevskog kraja odlikuju jezičko bogatstvo, logičnost i jasnost.
Znaju za svih 7 padeža i nepogrešivi su pri njihovom određivan
ju u izgovoru, čak i oni ljudi kojima obrazovanje i znanje o srpskoj gramatici i dijalektologiji nije najsvetlija tačka. Pravilno akcentuju reči i nisu lenji da to čine, to im je prosto urođeno.




Oni će vam takođe reći da ih oslovljavate sa Valjevac i Valjevka, ili Valjevci, A NE Valjevčanin i Valjevčanka. Zabunu stvaraju gradovi poput Kraljeva i Užica, pa po analogiji Kraljevčana i Užičana mnogi za stanovnike Valjeva kažu Valjevčani.
Za Valjevce ostali stanovnici Srbije ljubomorno tvrde da oni prilikom izgovora često otežu. Međutim, Valjevci vole da kažu da oni to "pevaju".






Pored Valjeva i valjevskog kraja, još se i loznički kraj smatra za najpravilniji kada je izgovor maternjeg jezika u pitanju.


- - - - - - - - - -

a ja mislio da se u novome sadu najpravilnije priča :D

- - - - - - - - - -

"oću reći - divani :lol:
 
Poslednja izmena:
Pravilno akcentuju reči i nisu lenji da to čine, to im je prosto urođeno.

Da, da, naročito je taj kraj poznat po "pravilnom" akcentovanju :roll: :rotf:



Za Valjevce ostali stanovnici Srbije ljubomorno tvrde da oni prilikom izgovora često otežu. Međutim, Valjevci vole da kažu da oni to "pevaju".

Vidi gore pod "pravilno akcentovanje" i "najpravilniji govor" :per:



Lingvisti kažu da je valjevski govor u Srbiji najpravliniji.

A sad još da saznamo ko su to ti "svi lingvisti" i kada je tačno sprovođena ta anketa/istraživanje/štagodveć među njima o "najpravilnijem govoru srpskog jezika"... :think: :ceka:
 
Poslednja izmena:
Рећи да је то "најправилнији говор српског језика" је првокласна глупост. Сва наречја српског језика су једнако 'правилна', у смислу да су равноправно део српског језика. али нека се истичу по томе што су више врло блиска стандарду. Говор Ваљева је јесте ближи стандардну од већине других, али не треба то нренаглажавати на начин на који се то чини у овом чланку.

Мени је лично источнохерцеговачки дијалект заиста драг, и сматрам да је изузетно важно да стандардни језик задржи место које му припада у друштву. Али то не значи да су они који користе говор свог родног краја људи другог реда. Никога не треба омаловажавати, понајмање због тога.
 
to je zato jer su i valjevo i loznica uz Bosnu a bosanski govor je neuporedivo cistiji od srbijanskog gde se u bar pola Srbije prica sa 3 padeza.


Pa prica se i u Niksic s tri padeza. U Srbiji cak i ti sto koriste tri padeza jako fino razlikuju glagole pricati, govoriti, reci, kazati
Ovo svodjenje cetiri glagola na samo jedan jedini( pricati) mene dovodi do ludila. Padezi mnogo manje, a moja je baba imala
i petu rec za pricanje, a to je bilo vreviti. Koristila je svih pet glagola. Srpski si ti zaboravio, ako si ga ikada i znao.

O ovom srbijanskom jeziku ne bih ni sada ni kasnije:D
Cist i prljav jezik:D
UzNi me Boze:mrgreen:
 
Niksicki govor je za razliku od Vranajnskog ili drugog srbijanskog, blago receno profesorski govor. A nazalost, Dvopadeznih mesta u Srbiji ima koliko hoces.
Не лупај глупости и ни шири регионални шовинизам. Наш стандард је заснован на источнохерцеговачком дијалекту, па чуди што они којима је тај дијалект матерњи, говоре на начин који је ближи стандарду него што је случај с другима. Свеједно, нема тог града чији житељи говоре савршено, из угла стандардног језика, у одсуству образовања. Ниједан изворни народни говор није истоветан стандарду.

ma nikšić je u crnoj gori, možda oni i nemaju više od 3 padeža ali imaju 2 slova više od nas
Никшићки говор има, верујем, бар шест падежа, али не користе их увек правилно (из угла стандарда). На пример, уместо акузатива се користи локатив. То је последица утицаја говора народа који се доселио са простора Старе Србије.

Којих то 'нас' и 'њих'?
 
Poslednja izmena:
]Niksicki govor je za razliku od Vranajnskog ili drugog srbijanskog,[/B] blago receno profesorski govor. A nazalost, Dvopadeznih mesta u Srbiji ima koliko hoces.

Sve je to moguce ( mada nije), ali ti bre covece pojma nemas ni o govorima, narecjima, padezima, ti jednostavno srpskl ne znas.
I neka te bude sramota da ovako pises o ljudima iz Srbije i srpkom jeziku.
 
U Nikšić bi trebalo da govore pravilno jer je to deo dobrano naseljen Hercegovcima, za koje kažu da govor najčistijim (najpravilnijim) srpskim,

- - - - - - - - - -

U Nikšić bi trebalo da govore pravilno jer je to deo dobrano naseljen Hercegovcima, za koje kažu da govor najčistijim (najpravilnijim) srpskim.

Valjevci imaju naglasak koji malo zavrće. Ne kao kod Moravaca i Šumadinaca,al zavrne..
 
U Nikšić bi trebalo da govore pravilno jer je to deo dobrano naseljen Hercegovcima, za koje kažu da govor najčistijim (najpravilnijim) srpskim,

- - - - - - - - - -

U Nikšić bi trebalo da govore pravilno jer je to deo dobrano naseljen Hercegovcima, za koje kažu da govor najčistijim (najpravilnijim) srpskim.

Valjevci imaju naglasak koji malo zavrće. Ne kao kod Moravaca i Šumadinaca,al zavrne..
Ma ja sam Niksic totalno bzvze spomenula jer sam imala nekog kolegu sa faksa koji je stalno govorio da je imao neku curu u Niksic,
pa jos onako ponosno njegosevski, kao da je od Cetinje:D

Sam naglasak, izgovor za moje je pojmove bogatstvo jednog jezika, a jos ako ljudi znaju pravilno da pisu, onda je to puna kapa.
Pitala sam i Nislije, Vranjance, Leskovcane ( kod mene u Zajecaru je jezik prilicno " uredan", nista mi ne smeta, nista novo)
da li jos uvek ima ljudi koji znaju dijalekt, a i koriste ga, ali su mi svi odgovorili da vise ne postoji. Taka je tendencija, dosho aber
sa Pinka;)
 

Back
Top