Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

Foknerov Svetlost u avgustu nije toliko naporan, ni Divlje palme... A Fleneri O Konor je super :ok:

Pincona sam davno citala (Objava broja 49), isto dobar pisac, ali ne lezi mi, tj. ne interesuje me to sto pise. Mozda cu mu dati jos jednu sansu, dobila sam od druga Dugu gravitacije...

Ne znam kako si uspela da ga procitas, jedna stranica se čita pola sata. Probao sam da čitam V i objava broja 49..

- - - - - - - - - -

Zato sto su stara izdanja, vise godina. Tesko ces ih naci nove u knjizarama, probaj na vockicama.

Kad smo vec kod amera, uzmi i Makartija.

Makarti nije loš, pročitao sam "Put" i "Krvavi Meridijan" ovaj prvi je fenomenalan, drugi je ostavio nešto slabiji utisak.
 
Lepa preporuka. Nisam čitala, ali sam uvek za nešto novo i manje "izvikano". Najviše se čitaju knjige koje imaju dobar marketing. Svakakvo đubre predstave kao genijalno delo i ljudi, ili bez sopstvenog mišljenja ili iz pomodarstva ili da ne ispadnu glupi, kad se to toliko hvali, čitaju i hvale. Naravno, ovo se ne odnosi Na Šerloka.
 
Dževdet-beg i njegovi sinovi, Orhan Pamuk.
Odličan, porodično-istorijski roman turskog nobelovca. Prikazano je razdoblje od početka 20. veka do sedamdesetih godina. Vremenski podeljeno u tri celine.
Prva je početak veka, kada Dževdet-beg razvija svoj posao sa trgovinom, što baš nije bilo uobičajeno za Turke, jer su se trgovinom tamo bavili Grci i Cincari. Pošto stiče ugled i pare, kupuje kuću i ženi se pašinom ćerkom, čime se njegovo mesto u društvu još više poboljšava.
Drugi deo se dešava krajem 30-ih godina i radnja se vrti oko begovog mlađeg sina Refika. On je inženjer, radi u porodičnoj firmi, ali nije zadovoljan, više ga zanima filozofija, politika, reforme. I tu najviše vidimo kako se Turska menja, kako stremi da se približi Evropi, da prihvati njene vrednosti, kako se uvode novine prema kojima ima i mnogo otpora. A nadvija se i opasnost od rata.
U trećem delu-epilogu pratimo Refikovog sina Ahmeta- slikara školovanog u Parizu. Turska je već savremene država. Na mestu porodične kuće izgrađena je zgrada sa stanovima u kojoj opet cela šira porodica živi pod istim krovom, ali i svako ima svoj stan.
Mnogo razmišljanja glavnih junaka, dilema, unutrašnjih borbi, traganja za sopstvenim smislom, ali i analize društveno političkih zbivanja. Jedan zaista ozbiljan roman o ljudima i vremenima u kojima žive.
 
Upravo zavrsio sa citanjem Nepodnosljive lakoce postojanja od Kundere.
Knjiga je super, i skoro sigurno cu je jos jednom procitati, ali pazljivije.
Zao mi je sto mi je gomila stvari odvlacila paznju pa je nisam citao totalno skoncentrisan i sto sam razvukao ovo citanje...

Ima li neko da preporuci nesto slicno, dakle nesto malo dublje?

Isti pisac, knjiga Sala ili Knjiga smeha i zaborava. Isti fazon, samo jos dublje :)
 
Danas na keju čitao ''Vojnčku dužnost'' od sovjetskog generala Rokosovskog :) Vrlo pitko i zanimljivo, kako sa gledišta taktike i tipova oružja tako i unutrašnjih previranja i doživljaja brutalne nemačke agresije na SSSR...Uvek se dobro osećam kada čitam ovakve knjige jer mi se čini da zaista povećavaju moždanu masu i uče nas da se inteligentno nosimo sa situacijama velikog stresa jer danas svi bez obzira na ratno ili mirnodopsko stanje često živimo pod ''opsadom'' i jedan pogrešan korak može da znači život ili smrt...:worth::hvala:
 
Anatomica de somniis - zbirka čudnih priča, Milovan Lalović
Igrom slučaja knjiga mi je zapala u ruke. Bio sam skeptičan jer je reč o domaćem piscu horora i prijatno sam se iznenadio. Priče su kreativne i sa zanimljivim razrešenjem. Weird tales kakve volim. Samo jedan crvić sumnje u meni pita - a da li je autor "pozajmljivao" ideje od drugih pisaca ili su sve zaista njegove.
Ako volite horor žanr moja preporuka.
 
Ali nisu sve dobre...Neke su čisto gubljenje vremena, kao i ljudi.

ih smeca ima koliko hoces.jedno 80% sigurno.knjige poput: ponocni poljubac, kako zavesti milijardera itd verujem da vecina ljudi to cita.tako da, ne da nema smeca nego ga ima previse, toliko ga ima da nije lako naci nesto sto valja, ko nije upucen..
sad citam brisanje od tomasa bernharda, knjiga me odusevljava.kakva je crveni smeh od leonid andrejeva i koks ili tok vremena od ransmajera?planiram da kupim

- - - - - - - - - -

sva sreca pa ima interneta, da nema interneta znas kad bi procitao dobru knjigu -nikad..makar ja.a verujem i vecina
 
sad citam brisanje od tomasa bernharda, knjiga me odusevljava.kakva je crveni smeh od leonid andrejeva i koks ili tok vremena od ransmajera?planiram da kupim

Brisanje mi je omiljena od Bernharda, što se tiče zbirke priča Crveni smeh uzmi slobodno, Andrejev je vrhunski pisac, takođe i Ransmajer, sa njima sigurno nećeš pogrešiti.
 
Kitanovića sam ćitao. Prvi put u životu. Čovek koji je udrmao III Rajh, a sada i najveće bitke 2. rata.

Čovek koji je živeo i umro kao staljinista, ali i to mi je intersantno..i u sasvim pristrasnom, ako držim razumno odstojanje, što je neophodno...

Čudo su ti staljinisti...
Ja se ne slažem politički sa ovim generalima ali imam osećaj da su mi njihove knjige ''prozor'' u prošlo vreme kada je sve bilo mnogo jednostavnije i jasnije, nije bilo ove ogromne kofuzije i smutnje u odnosima država, ljudi...:confused::( Danas više za nikog ne znaš šta ti misli i zabiće ti nož u leđa prvom prilikom...
 
Savremena arapska priča - priredio i preveo Jovan Kuzminac (Clio)
Izvanredna zbirka, pogotovo što je sa zbirkama priča takva stvar da nam se ne mogu sve priče
dopasti, odnosno da nisu sve ujednačenog kvaliteta, ali ovde su sve ili gotovo sve dobre i
kvalitetne. Ko voli kratku formu sigurno će uživati u čitanju i upoznavanju sa nama prilično
nepoznatim i magičnim arapskim svetom.
 

Back
Top