Rad na crno, penzije.

do 25e-30e treba otici na kruzere,grcka ostrva leti,nije ni tamo vise sjajno ali uz par jezika i neko iskustvo moze se snaci covek,gledas da upoznas ljude,malo se raspitas odakle su i kako je za posao po svetu,samo sto dalje od nasih ,cim cujes srpski bosanski hrvatski paljba,ortak i burazer su presli 40u i ostali bez posla konobara,traze mladje jbg,ako otvore nesto pojesce ih porez,da ne mastamo previse ono sto jedino vredi je ulaganje u sebe,neki kurs zavrsi dal je masaza,manikir,frizeri se traze i ovde,mozda krupije za brod,slepo kucanje,kompjuteri,engleski,nista bas toga ne moze,pomoc u kuci ne zvuci lose negde preko
 
Kako sam sve starija i starija, sve vise i vise mi je zlo i imam panicni strah kako cu ziveti, ako Bog da, tamo negde posle 55 godine zivota. Posto pravo na penziju necu steci. Ja godinama radim, ali uvek na crno, plate su kao sto i sami znate uzasne, i to sto primim ne znam dal da krenem da uplacujem sebi staz, dal da krenem da uplacujem nesto preko Dunav osiguranja. Jednostavno nisam imala nikakvu vezu gde bih radila a gde bi mi isao staz...itd, itd.
Pitanje bi bilo, kada ce konacno poceti da se radi normalno? Neki pricaju da ce se Penziono ukinuti.....ako imaz ziveces, ako ne umri...sto je totalno nepravedno i neljudski.
Da li ce drzava nama koji nemamo ni dana staza davati neku vrstu socijalne pomoci? Jer ja stvarno NE VIDIM nacin da ce ista biti bolje!!!
A opet, plata 250 e....to bi znacilo da ceo mesec radim samo za BUS plus,i za ono sto bih eventualno sama sebi uplacivala staz!!!! A gde je placanje racuna, hrana...znate na sta mislim.
Mene je bas, bas strah kako cu ziveti pod stare dane.

Ja sam pitala knjigovodju jedne organizacije kod koje sam radila (na crno naraFski) da li da uplacjujem sebi sta, zena me je savetovala da to ne radim dok se ne vidi sta ce biti sa PIO kakav sada postoji. Kaze da se on fiktivno odrzava i da je pitanje trenutka kada ce puci. Takodje i ovi kojima se upalcuje staz, pitanje je sta ce sa time biti. Kaze da se uvek moze u nekoj osiguravajucoj kuci to regulisati, jer oni ne gledaju broj godina koje upalcujes, nego sumu. Tako nesto.
 
Penzija je ugovor generacije, što uplatimo danas to dobijaju oni koji su u penziju,
ako se uplati manje nego što je potrebno naravno uzima se malo više od nas.

Ko će naše penzije plaćati ako nemamo decu, skroz jednostavno niko,
ili uplatite u neko privatno osiguranje koje naravno kada odete u penziju i ono sa vama ode. :D

Šta može da bude naša penzija, naprimer kuća, ili neka gotovina, kada ne možete više date sve staračkom domu i vegetiraj do kraja života,
ovo važi za srbiju i zapad. :malav:
 
Kako sam sve starija i starija, sve vise i vise mi je zlo i imam panicni strah kako cu ziveti, ako Bog da, tamo negde posle 55 godine zivota. Posto pravo na penziju necu steci. Ja godinama radim, ali uvek na crno, plate su kao sto i sami znate uzasne, i to sto primim ne znam dal da krenem da uplacujem sebi staz, dal da krenem da uplacujem nesto preko Dunav osiguranja. Jednostavno nisam imala nikakvu vezu gde bih radila a gde bi mi isao staz...itd, itd.
Pitanje bi bilo, kada ce konacno poceti da se radi normalno? Neki pricaju da ce se Penziono ukinuti.....ako imaz ziveces, ako ne umri...sto je totalno nepravedno i neljudski.
Da li ce drzava nama koji nemamo ni dana staza davati neku vrstu socijalne pomoci? Jer ja stvarno NE VIDIM nacin da ce ista biti bolje!!!
A opet, plata 250 e....to bi znacilo da ceo mesec radim samo za BUS plus,i za ono sto bih eventualno sama sebi uplacivala staz!!!! A gde je placanje racuna, hrana...znate na sta mislim.
Mene je bas, bas strah kako cu ziveti pod stare dane.
Možda je rešenje uplata u dobrovoljne penzijske fondove, odabrati jedan od njih, gde je dovoljna uplata i hiljadu dinara, ako može više to bolje. Ako se ima mogućnosti i za tu jednu hiljadu mesečno.
 
rjesenje je da zbrises negde vani gde se bolje placa rad
bolje u njemackoj radit na crno za 1500 ojra nego u srbiji za 300
na kraju ces imati neku ustedjevinu a mozda se udas za nekog bogatog svabu itd
ne kontam ljude koji propadaju a oni stoje i dalje u mjestu i ne pokusavaju nista da promjene

sinoc na fb pricam sa bivsim komsijom zbriso u irsku on zena i djeca
najbolje u irskoj sto je plata na sedmicnom nivou a ne mjesecnom kao kod nas ..kaze on i zena 1000 ojra svaki petak imaju
treba sve probati a ne zakopati se na jednom mjestu
 
Poslednja izmena:
Kako sam sve starija i starija, sve vise i vise mi je zlo i imam panicni strah kako cu ziveti, ako Bog da, tamo negde posle 55 godine zivota. Posto pravo na penziju necu steci. Ja godinama radim, ali uvek na crno, plate su kao sto i sami znate uzasne, i to sto primim ne znam dal da krenem da uplacujem sebi staz, dal da krenem da uplacujem nesto preko Dunav osiguranja. Jednostavno nisam imala nikakvu vezu gde bih radila a gde bi mi isao staz...itd, itd.
Pitanje bi bilo, kada ce konacno poceti da se radi normalno? Neki pricaju da ce se Penziono ukinuti.....ako imaz ziveces, ako ne umri...sto je totalno nepravedno i neljudski.
Da li ce drzava nama koji nemamo ni dana staza davati neku vrstu socijalne pomoci? Jer ja stvarno NE VIDIM nacin da ce ista biti bolje!!!
A opet, plata 250 e....to bi znacilo da ceo mesec radim samo za BUS plus,i za ono sto bih eventualno sama sebi uplacivala staz!!!! A gde je placanje racuna, hrana...znate na sta mislim.
Mene je bas, bas strah kako cu ziveti pod stare dane.

Мислим да ће у будућности бити три стуба пензијског осигурања.

Први ће бити - свима који имају преко 65 година исти износ пара, без обзира да ли су радили или не.

Други ће бити овај садашњи систем обрачуна где ти треба минимум 15 година стажа и 65 година живота.

Трећи стуб ће бити добровољни пензијски фондови. Ја упаћујем у један од тих добровољних пензијских фондова, али сам по мало разочаран висином камате која се добијала у 2016 и 2017. Баш су свуда пале камате, и у банкама и у фондовима (пензијским и инвестиционим): Ако не порасту камате, а сва је прилика да неће, неће бити превелике вајде ни од приватних фондова. Претходних година су камате биле баш велике. Па и тај Дунав, који помињеш у 2015. је имао камату 12 посто а наредне 2016 око 5-6 %.

Е сад, моје скромно мишљење које је само мишљење је да ће у некој будућности почети да се комбинују прва два система, и полако ће се други укидати а први максимално уводити. Шта то значи?

Први случај је - свако ко има преко 65 година добија, нпр. 150 евра за живот (или двеста, нпр. мислим да је Александар Стевановић који је у време Саше РАдуловића био у министарству привреде као пример поменуо 200 евра, ал то је можда много за ову јадну земљу) и тако сваки месец до краја живота.

Други случај је да имаш 15 година стажа минимум и 65 живота и у зависности од стажа и плате добијаш пензију. Па неко добије минималну од 12000-13000-14000 а неко добије велику, јер је имао велику плату.

Е, мислим да ће се створити неки прелазни период у коме ће се други случај временом гасити (ал мислим да ће да се гаси постепено деценијама) а први полако уводити. Па нпр. замислимо да први систем постоји већ десетак година. То би значило, нпр. да неко 1/4 пензије прима по новом систему, а 3/4 по старом систему. Нпр. добија по новом систему (овај први) 1/4 од оних 150 евра, то би нпр. било 37-40 евра, а 3/4 добија по старом систему, па нпр. ако би му по старом било обрачунато око 20 000 пензија, добија 3/4 тога, и то је 15 000 а по старом би било 20 000. И тако има ова два дела, а трећи би био ако сам уплаћује у добровољни фонд, па колико је уплатио, толико и троши (или то наследе наследници).
То после дестак година, а после. нпр. двадесет година овај однос више није 1/4 према 3/4 већ 1/2 према 1/2. Нпр. неко оде у пензију и од овог новог (првонаведеног лсучаја) добиај 1/2 од 150 евра (то је 75 евра) а од другог система добија 1/2 од обрачуна (старог). и то би на ноај пример горе било 10 000 (а не 20 000). Ово наравно све што би се плаћало из буџета државе, и тако би се постепено гасио овај стари систем, а уводио нови, где би сви имали једнаке пензије из буџета, а сви би могли сами да уплаћују у добровољне фондове, па би уз ту основну државну пензију која би била свима иста, добили и оно што уплате у добровољни фонд. Али ово је нека далека будућност, вишедеценијска. А сад..како твој проблем решити...ебем ли га.

Гледај да убодеш 15 година стажа до 65 живота, на овај или онај начин. Што претекне, уплати у добровољни пензијски фонд.
 
Jedino da samo radim za staz....nesto ce mi sigurno ostati od roditelja....ali ne kapiram.....Moram da nemam nista da bih dobila socijalnu pomoc....nema logike....gde bih zivela...kako bih placala stan...struju, vodu....hranu ....lekove...........ovo je prava agonija......Samo me cudi, ima nas MNOGO...a svi cute....Da mogu, isla bih na kaficu i da se lepo ispricam i sa Vucicem i sa Nikolicem.....da vidim, kakav im je plan za nas....Po statistici ima nas tu negde oko 500.000 hiljada koji radimo, ali NA CRNO.....a gde su oni kojima su privatnici u pocetku i placali socijalno i ostalo....pa odjednom nista.....a mudro cute.......!!!!!!!!!!!!

- - - - - - - - - -



39 godina....I 15 godina rada na crno!!!!!!

- - - - - - - - - -



Ne znam dal da se smejem ili placem.....mada ko zna moga ce doneti nov Zakon gde ce ljudi sticati pravo na penziju u 70 godini zivota.....ali sam ubedjana da ce oni ipak Penzioni fond ukinuti!!!!!! Mirise mi na tako nesto!!!!!!

Имаш 39 година и 26 година форе да нагруваш 15 година стажа. Дакле, најкасније ако почнеш у 50. до 65. нагруваћеш 15 година, дакле, није тако страшно. Ако не будеш радила, крени сама да уплаћујеш у државни фонд да дојуриш тих 15 година, мада, ја мислим да су добровољни (приватни) паметна ствар. Добра је фора, ако те неко некад пријави, да радиш нпр. годину дана, онда ти као истекне уговор, па после имаш три месеца на бироу, и новчану накнаду и уплаћују ти та три месеца стаж, а ти за то време радиш на црно. (тако са уплатама од годину дана пријављена, добијеш годину и три месеца стажа).

- - - - - - - - - -

Možda je rešenje uplata u dobrovoljne penzijske fondove, odabrati jedan od njih, gde je dovoljna uplata i hiljadu dinara, ako može više to bolje. Ako se ima mogućnosti i za tu jednu hiljadu mesečno.

Свако има могућност да уплаћује 1000 месечно, али од тога се леба неће најести у старости. Ипак, треба да се обрати у добровољни и крене са тих 1000.
 

Back
Top