UČITELJ ILI PROFESOR U NASTAVI FIZIČKOG U NIŽIM RZREDIMA...????

Dragisha

Legenda
Poruka
50.759
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/rat-nastavnika-fizickog-vaspitanja-i-ucitelja/3vwskx8

Povela se rasprava...žestoka.....komentari na sajtu blica su takođe oprečni,ali vidim da je većina za to da profeosri struke predaju deci fizičko u nižim razredima osnovne škole...

Volela bih da čujem šta bi Vi voleli...????

Ja svoje mišljenje imam,jer sam iz struke i naravno da je subjektivno. Ne zbog norme ili plate već isključivo zbog obučenosti i volje i želje da se nastava fizičkog u nižim razredima zaista izvodi na adekvatan način za određeni uzrast.
 
ja prvi put to cujem da nastavnici fizickog deci u nizim razredima predaju fizicko.To mozda vazi samo za BG.
Pa naravno da ucitelj treba to da predaje.

jesi li iščitavao komentare sa iskustvima kako većina učitelja radi sa decom fizičko..???

na žalost moram da kažem da je zaista istina da je jako mali broj učitelja koji odradi sve po planu i programu...
neki ne odrade ništa...
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/rat-nastavnika-fizickog-vaspitanja-i-ucitelja/3vwskx8

Povela se rasprava...žestoka.....komentari na sajtu blica su takođe oprečni,ali vidim da je većina za to da profeosri struke predaju deci fizičko u nižim razredima osnovne škole...

Volela bih da čujem šta bi Vi voleli...????

Ja svoje mišljenje imam,jer sam iz struke i naravno da je subjektivno. Ne zbog norme ili plate već isključivo zbog obučenosti i volje i želje da se nastava fizičkog u nižim razredima zaista izvodi na adekvatan način za određeni uzrast.

Професори, наравно.

Не видим шта ту има да се полемише.

Свака част учитељицама, али ово је на нивоу оног чувеног експеримента да "учитељице могу да предају страни језик у нижим разредима".

Извините, а што смо онда ми будале гулиле факултетске клупе на Филолошком 4 године?
 
čekajte gospođe i gospode, zašto je fizičko najvažniji predmet i smo ono da ima poseban tretman,samo to da umesto učitelja predaje nastavnik? Bitnije je i od matematike i srpskog i engleskog...

Можда због тога што нам деца имају све више деформитета у том узрасту?
 
Moj klinac (5. razred) nije imao nastavnika fizičkog u nižim razredima. Ako je istina da fizičko nižim razredima drže nastavnici/profesori, nije mi jasno kako to da u našoj školi to nije slučaj (okolina BG)? A i pitanje: opet, ako je tako, a i dalje imamo krive kičme i ostalo, da li su nastavnici/profesori radili dobar posao?
Onda verovatno dolazi na red "nemamo čime...". Slažem se. Oprema u školskoj sali gde sam ja imao fizičko (u školi koju sad pohađa moj sin) je već tada brojala svoje dane i sećala se nekih boljih, posle su došle vesele godine sankcija, ratova... tako da ne verujem da je išta obnovljeno (mada možda i nisam u pravu). Ali onda isti taj izgovor mogu da primene i učitelji/ce. Kako, čime?
Biće da je kao i uvek u pitanju ljudski faktor. Ako neko hoće da radi svoj posao radiće ga, bio učitelj-ica ili profesor-ka, ako neće, biće "zbog male plate", "zašto sam ja učio školu, gulio na fakultetu..."
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/rat-nastavnika-fizickog-vaspitanja-i-ucitelja/3vwskx8

Povela se rasprava...žestoka.....komentari na sajtu blica su takođe oprečni,ali vidim da je većina za to da profeosri struke predaju deci fizičko u nižim razredima osnovne škole...

Volela bih da čujem šta bi Vi voleli...????

Ja svoje mišljenje imam,jer sam iz struke i naravno da je subjektivno. Ne zbog norme ili plate već isključivo zbog obučenosti i volje i želje da se nastava fizičkog u nižim razredima zaista izvodi na adekvatan način za određeni uzrast.

profesori struke, naravno
ovo sto oni rade sa uciteljima je kao kad bi nastavu iz matematike dali profesoru fizickog da drzi
ucitelji nisu strucni za nastavu fizickog
 
U nižimŠ Nastavnik, može i ućitelj, ne može samo prof. i veroučitelj...

kategorija nastavnik ne postoji...tako deca zovu profesore u osnovnoj školi..
to su sve profesori svoje struke...
nastavnici su bili oni koji su imali završene više škole,a takvi više u sistemu školstva ne postoje..
i učitelji su sada profesori razredne nastave jer svi moraju da imaju završen fakultet,a ne višu pedagošku...

- - - - - - - - - -

Moj klinac (5. razred) nije imao nastavnika fizičkog u nižim razredima. Ako je istina da fizičko nižim razredima drže nastavnici/profesori, nije mi jasno kako to da u našoj školi to nije slučaj (okolina BG)? A i pitanje: opet, ako je tako, a i dalje imamo krive kičme i ostalo, da li su nastavnici/profesori radili dobar posao?
Onda verovatno dolazi na red "nemamo čime...". Slažem se. Oprema u školskoj sali gde sam ja imao fizičko (u školi koju sad pohađa moj sin) je već tada brojala svoje dane i sećala se nekih boljih, posle su došle vesele godine sankcija, ratova... tako da ne verujem da je išta obnovljeno (mada možda i nisam u pravu). Ali onda isti taj izgovor mogu da primene i učitelji/ce. Kako, čime?
Biće da je kao i uvek u pitanju ljudski faktor. Ako neko hoće da radi svoj posao radiće ga, bio učitelj-ica ili profesor-ka, ako neće, biće "zbog male plate", "zašto sam ja učio školu, gulio na fakultetu..."

ako želiš,uvek možeš osmisliti čas i od onoga što imaš...

juče sam na sednici učiteljima podelila pripremljene poligone koje samo treba da postave i da vežbaju sa decom za male olimpijske igre...
da vam ne pričam kakvo je to kolutanje očiju bilo...:fdlan:
znači,sve ti stavim na papir,pripremim,ti samo da realizuješ...pa malo li je..????
 
ako želiš,uvek možeš osmisliti čas i od onoga što imaš...

juče sam na sednici učiteljima podelila pripremljene poligone koje samo treba da postave i da vežbaju sa decom za male olimpijske igre...
da vam ne pričam kakvo je to kolutanje očiju bilo...:fdlan:
znači,sve ti stavim na papir,pripremim,ti samo da realizuješ...pa malo li je..????

Kao što rekoh...

Biće da je kao i uvek u pitanju ljudski faktor. Ako neko hoće da radi svoj posao radiće ga, bio učitelj-ica ili profesor-ka,
 
ako cemo tako gledati, onda su ucitelji potpuno nepotrebni, jer:
za matematiku je svakako strucniji prof matematike od uciteljice,
za srpski jezik, profesor srpskog jezika,
za muzicko...
i tako redom.
kome trebaju ucitelji?
fizicko bi trebao da bude cas na kom se deca opuste, druze, igraju... uce kolegijalnosti!
nemoguce je ispraviti deformitete na casovima fizickog, niti casovi fizickog mogu tome da sluze. izborite se za uvodjenje casova plivanja, gimnastike... ili da se deci vrate sale za fizicko gde bi mogli besplatno da se bave sportom.
koliko znate nastavnika fizickog koji drzi neku sportsku sekciju u skoli, da ne moraju roditelji dodatno da plate?
ja ni jednog!
 
Empirijski:nastavnici fizičkog su pogodniji za izvođenje nastave!

Pre svega su sportisti (Ne znam ni jednog "difovca" koji to nije bio) s karakterom sportiste,a osim toga vrsni stručnjaci biomehanike i biomotorike...
Učitelji o tom daleko manje znaju.
Znači i uzor su,a i veoma stručni za fizičke vežbe koje unapređuju telo i zdravlje.
Nedostatak jeste nedovoljno poznavanje pedagogije i dečije psihologije,ali nastava fizičkog vaspitanja i nema takve zahteve,osim kod povreda i
pošteda kad je dovoljna i obićna empatija -ostalo je razvijanje takmičarskih osobina i fer pleja!
Nisam nešto stručan za ovo pitanje,osim što sam bio i sam profesionalni sportista kraće vreme,a i četvoro dece vodio kroz razvoj uz obavezno bavljenje nekim sportom!
(Izbor je bio njihov,a moj imperativ da bar jednim se bave:lol:).
Naravno-ovo je samo moje roditeljsko i sportsko mišljenje.
 
Meni je neverovatno da nastavnike u srednjim školama (a vidim od sada i na osnovnim) oslovljavaju sa "profesor". Profesor je najviše akademsko zvanje. Put do profesora je dug, prvo treba uspešno završiti osnovne studije sa visokim prosekom, takođe uspešno završiti i master studije a zatim doktorske studije (uz prethodno iskustvo saradnika i asistenta u nastavi, sa pregršt naučnih radova) dobiti zvanje docenta i kao takav nastaviti rad u nastavi (na fakultetima) pa tek onda nakon nekoliko godina iskustva i uspešno odrađenih naučnih radova dobiti zvanje vanrednog profesora. Da bi neko držao nastavu u srednjoj školi (tzv. profesor u srednjoj školi) dovoljno je samo da završi osnovne studije uz položeni stručni ispit ili završene master studije, bez obzira na prosek, naučne radove i slična iskustva.

- - - - - - - - - -

Empirijski:nastavnici fizičkog su pogodniji za izvođenje nastave!

Pre svega su sportisti (Ne znam ni jednog "difovca" koji to nije bio) s karakterom sportiste,a osim toga vrsni stručnjaci biomehanike i biomotorike...
Učitelji o tom daleko manje znaju.
Znači i uzor su,a i veoma stručni za fizičke vežbe koje unapređuju telo i zdravlje.
Nedostatak jeste nedovoljno poznavanje pedagogije i dečije psihologije,ali nastava fizičkog vaspitanja i nema takve zahteve,osim kod povreda i
pošteda kad je dovoljna i obićna empatija -ostalo je razvijanje takmičarskih osobina i fer pleja!
Nisam nešto stručan za ovo pitanje,osim što sam bio i sam profesionalni sportista kraće vreme,a i četvoro dece vodio kroz razvoj uz obavezno bavljenje nekim sportom!
(Izbor je bio njihov,a moj imperativ da bar jednim se bave:lol:).
Naravno-ovo je samo moje roditeljsko i sportsko mišljenje.
Po toj logici i nastavnici muzičkog trebaju držati nastavu muzičkog u nižim razredima, nastavu matematike matematičar itd. dakle učitelj je nepotreban i besmislen.
 
ako cemo tako gledati, onda su ucitelji potpuno nepotrebni, jer:
za matematiku je svakako strucniji prof matematike od uciteljice,
za srpski jezik, profesor srpskog jezika,
za muzicko...
i tako redom.
kome trebaju ucitelji?
fizicko bi trebao da bude cas na kom se deca opuste, druze, igraju... uce kolegijalnosti!
nemoguce je ispraviti deformitete na casovima fizickog, niti casovi fizickog mogu tome da sluze. izborite se za uvodjenje casova plivanja, gimnastike... ili da se deci vrate sale za fizicko gde bi mogli besplatno da se bave sportom.
koliko znate nastavnika fizickog koji drzi neku sportsku sekciju u skoli, da ne moraju roditelji dodatno da plate?
ja ni jednog!

kod mene svako od kolega bar jednu...neko i dve...s obzirom na pol (posebno držimo sekcije za devojčice posebno za dečake u svim sportovima)...:aha:

plus međurazredni turniri u sportovima...sutra se baš održava za 7 i 8 razred...pre dve nedelje je bio za 5 i 6 razred...i takoc...
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/rat-nastavnika-fizickog-vaspitanja-i-ucitelja/3vwskx8

Povela se rasprava...žestoka.....komentari na sajtu blica su takođe oprečni,ali vidim da je većina za to da profeosri struke predaju deci fizičko u nižim razredima osnovne škole...

Volela bih da čujem šta bi Vi voleli...????

Ja svoje mišljenje imam,jer sam iz struke i naravno da je subjektivno. Ne zbog norme ili plate već isključivo zbog obučenosti i volje i želje da se nastava fizičkog u nižim razredima zaista izvodi na adekvatan način za određeni uzrast.



Nazalost,vi ne obavljate svoj posao nigde kako treba,ni u osnovnoj,ni u srednjoj,a na fakultetima je to smejurija.Jos vam treba i nize razrede da upropastite.Sa terase gledam decu najvece Osnovne skole u Kragujevcu,na terenima vidjam samo ucitelje,nastavnike nikad.Oni verovatno svoje casove drze teoretski.Gde su sportska takmicenja skola,to ne postoji,u moje vreme smo se cele godine za to pripremali,i to u svim sportovima osim plivanja,nije bilo bazena,.Sad imamo i to ali takmicenja nema.Nigde.Sto su nastavnici obrazovaniji,deca se manje bave sportom.To je fakat,sto bi rekao Mujo.:)
 
kod mene svako od kolega bar jednu...neko i dve...s obzirom na pol (posebno držimo sekcije za devojčice posebno za dečake u svim sportovima)...:aha:

plus međurazredni turniri u sportovima...sutra se baš održava za 7 i 8 razred...pre dve nedelje je bio za 5 i 6 razred...i takoc...

pa svaka cast!
bravo za vas!
ja sam u poslednjih petnaest godina prosla kroz desetak skola u tri opstine i "besplatno" bavljenje sportom nisam videla! a pratila sam sta se desava, nije da nisam.
kad dodje na red "sportski dan" ili sportske igre, samo se odabere po nekoliko odokativno najboljih iz svakog razreda i to je to.
 
pa svaka cast!
bravo za vas!
ja sam u poslednjih petnaest godina prosla kroz desetak skola u tri opstine i "besplatno" bavljenje sportom nisam videla! a pratila sam sta se desava, nije da nisam.
kad dodje na red "sportski dan" ili sportske igre, samo se odabere po nekoliko odokativno najboljih iz svakog razreda i to je to.

fakat je da se svuda negde drugačije radi..ili ne radi...:fdlan:
ali evidentno je i na tome se intenzivno radi, da deca u školi dobiju mnogo više prostora u sportskim salama van nastave...
mi se zaista u mojoj školi trudimo...i nismo hteli da u okviru nedelje pravimo sportski dan jer smo dali prostor nekim drugim aktivnostima...
odlučili smo se za sportske nedelje,gde će deca tokom cele godine imati sportska takmičenja međuodeljenska i tako kontinuirano se baviti sportom,ali i sportskim navijanjem,koje je takođe nama vrlo bitno u izgradnji pravedne fer plej borbe...

Mirko 212...zaista mi je žao što imaš takvu sliku,ali nije svuda isto...i zato je ljudima koji požrtvovano i pošteno rade svoj posao jako teško da se izbore za pravi put...
 
dobro si rekao...samo što je meni žao što sve više učitelji zamenjuju fizičko sa "samo da završimo ovo iz matematike" ili "niste bili dobri,nema fizičkog za kaznu"...:sad2:

he he
bas sinoc je bio roditeljski kod moje cere (treci razred) i kada se uciteljica zalila kako su deca nemirna i molila roditelje "da se ukljuce" u vaspitavanje svoje dece, jedna mama (nastavnik engleskog btw) je predlozila da se deca kazne ukidanjem casova fizickog na dve nedelje npr. ...
uciteljica rece da to njima ne bi bila nikakva kazna, jer vecinu jedva natera da se presvuku za fizicko, a neki i tako presvuceni mole da ostanu u ucionici...
inace, kod pomenute uciteljice deca su u prvom kvartalu dobila ocene iz fizickog - za opste zalaganje na casu; vodjenje kosarkaske lopte; preskakanje vijace i pokazivanje vezbi zagrevanja.
sto se mene tice vise bih volela da su malo opusteniji, ali ocigledno se postuje program.
 

Back
Top