ГОРДОСТ највећи српски непријатељ

ivan_andj

Buduća legenda
Poruka
44.183
„Срби у рату побеђују, а у миру губе.“
Добрица Ћосић, писац, затим председник (умањене) Југославије

„Ми Срби можда не умемо да радимо али умемо да се бијемо.“
Слободан Милошевић, председник (умањене) Југославије

„Србија више никада неће ратовати.“
Томислав Николић, председник (умањене) Србије

Ако се множина у неким од наведених исказа претвори у једнину – они могу да постану комични.

„Ја можда не умем да радим али умем да се бијем“, рече човек који као дечак на часовима физичког није могао да се попне уз конопац.

„Ја више никад нећу ратовати“, рече човек у годинама који је цео живот ратовао само на речима.

„Ја у рату побеђујем, а у миру губим“, рече човек који је од сиромашног сељачета у миру после рата постао богат човек са вилом на Дедињу.

Није случајно што неки људи постану вође. Обично они говоре оно што великом броју људи одговара. Многи људи прихватају њихове речи које понекад постану и део заједничке самосвести. А кад цео народ прихвати упрошћене популистичке изјаве о рату и раду – последице могу бити веома озбиљне.

- - -

Која је то тачка у времену у којој ће српско друштво дожевити спознају својих грешака и пропуста?

Остатак текста на линку.
 
Највећи српски непријатељ су Срби који су аутошовинисти србомрзитељи, а појава је доста рапрострањена и заразна, јер се маскира трансформисаном комунистичком " самокритиком ".

Kako se utvrdjuje ko je srbomrzitelj?

Ko se usudi da izrazi ono sto je kod Srba lose?

Ko presudjuje ko je srbomrzitelj, a ko verni Srbin?
 
Kako se utvrdjuje ko je srbomrzitelj?

Ko se usudi da izrazi ono sto je kod Srba lose?

Ko presudjuje ko je srbomrzitelj, a ko verni Srbin?

Нема потребе Блајби ни за каквим пресуђивањима и одређивањима - сами се представљају и сами све раде, а сами се и прозивају:per:

Свакодневно смо сведоци тога, као и оне друге варијанте " Великих Срба", исколачених очију и устију пуних вике и великих речи, који, колико сутра, показују спремност за најнижа дела, мазање вазелином и увлачење до ципела свакоме, та кафанска бусања у груди служе само као маска за нискост и ништаштво које у њима чучи.
 
Mislim da je najveći srpski greh-idolopoklonstvo prema zapadu!!!!!

Ne samo prema zapadu nego idolopoklonstvo prema bilo kome ili prema bilo cemu.

Danas se neki zaklinju u Rusiju neki u amere i jevropu,neki u Slobu,neki u Djikija,neki u cetnike,partizne,neki su karadjordjevicevci,neki opet u obrenovicevci......svi su za nesto samo niko nije za Srbiju.
 
Ne samo prema zapadu nego idolopoklonstvo prema bilo kome ili prema bilo cemu.

Danas se neki zaklinju u Rusiju neki u amere i jevropu,neki u Slobu,neki u Djikija,neki u cetnike,partizne,neki su karadjordjevicevci,neki opet u obrenovicevci......svi su za nesto samo niko nije za Srbiju.

И ово је један од честих стереотипа. Није битно ко је за кога , него ко је какав. Ако је неко такав да се закуне у кратком периоду у све које си навео и ко зна клико њих још,онда ми имамо веееееелики проблем.
 
Najveci srpski neprijatelj je zdravi razum i logika.


Највећи српски непријатељ су Срби који су аутошовинисти србомрзитељи, а појава је доста рапрострањена и заразна, јер се маскира трансформисаном комунистичком " самокритиком ".

Upravo ono o cemu sam pisao. Znaci najveci neprijatelj mu je onaj koji mu govori da je plava boja plava, a on je ubedio sebe da je ona zelena.
 
Upravo ono o cemu sam pisao. Znaci najveci neprijatelj mu je onaj koji mu govori da je plava boja plava, a on je ubedio sebe da je ona zelena.

Ниси разумео Ками, то о чему ти причаш није никаква гордост него тврдоглавост и инат. А инат јесте изражена српска особина, али не искључиво српска.
 
Srpski problem i jeste u nerazumevanju granice izmedju dostojanstva i gordosti, koje su slicnosti i razlike?
-----------------------------------------------
"...достојанство и гордост немају ничега заједничкога, већ да су, у ствари, супротности. Човек који држи до свога назначење, а самим тим и до достојанства, не може се гордити, јер у себи има толике врлине, које га приближавају Богу, да ту нема места гордости. Гордост је надувана мешина, која у себи нема опробане вредности, већ само кочоперне али крхке ноге."
 
Srpski problem i jeste u nerazumevanju granice izmedju dostojanstva i gordosti, koje su slicnosti i razlike?
-----------------------------------------------
"...достојанство и гордост немају ничега заједничкога, већ да су, у ствари, супротности. Човек који држи до свога назначење, а самим тим и до достојанства, не може се гордити, јер у себи има толике врлине, које га приближавају Богу, да ту нема места гордости. Гордост је надувана мешина, која у себи нема опробане вредности, већ само кочоперне али крхке ноге."

Сасвим тачно Гошћо, али неки чак и надменост мешају са гордошћу.:roll:
 
Треба да читамо књигу др Арчибалда Рајса "Чујте Срби", она нам све објашњава...

Пошто си Православац, и то истичеш, треба да знаш да постоје књиге које проблем гордости много боље и темељније објашњавају и дефинишу.
Рајсова књига одлична и корисна, али је она поглед човека другог цивилизацијског и културолошког модела.
 
Сасвим тачно Гошћо, али неки чак и надменост мешају са гордошћу.:roll:

Nije tačno.

Gordost je pozitivna osobina.

Nadmenost je negativna.

Uostalom ko bi detetu dao ime Gordana da znači nadmenost?


Јесен
Ко горда царица и бајна, са снопом златнога класја,
На пољу јесен стоји. Са њене дражесне главе
Лиснатих врежа сплет чаробно спушта се доле,
До саме мирисне траве.

Пухором посут грозд у једној подигла руци,
И слатко смеши се на њ. Питоме и благе ћуди,
Припрема она спокојне вечери и дан,
И жетву богату нуди.

Како је мамљиво све! На старом огњишту мирно
Пуцкара црвенкаст плам. Кад магла покрије равни
И влагом испуни зрак, ту прошлост васкрсне древна,
И гатке времена давни'.

И позно у тавну ноћ разговор спокојно бруји,
Док дремеж не свлада све. И страсно шаптање тада
Кроз мирни просусти дом ал' и то губи се брзо,
И сан лагано пада...
 
Глупост, необразовање, испразна препотенција, примитивизам, склоност ка необузданом самосажаљењу, корупција на свим нивоима и врло чест недостатак најосновнијег морала.

А да, и узалудни и самоубилачки контрапродуктивни покушаји да се све мане прикажу као мужествене врлине.

Укратко, пиши пропало.
 
Глупост, необразовање, испразна препотенција, примитивизам, склоност ка необузданом самосажаљењу, корупција на свим нивоима и врло чест недостатак најосновнијег морала.

А да, и узалудни и самоубилачки контрапродуктивни покушаји да се све мане прикажу као мужествене врлине.

Укратко, пиши пропало.

Mislim da ovo boldovano treba posebno naglasavati, jer je potpuno tacno, a malo se o tome prica.
 
Да, морал је нешто чиме већина Срба никад није овладала, и то зна свако ко је имао несрећу да буде у било каквом пословном контакту са тим светом.

Продали би те за коцку шећера, лажу масовно и из хобија, ископали би ти око због свеприсутне злобе и зависти, али воле да мисле да су честити и дивни.
 

Back
Top