PRVI HOTELI U BEOGRADU
Hoteli u Beograda igrali su veoma značajnu ulogu u kulturnom, društvenom, privrednom i političkom životu. U njima su osnovane mnoge političke stranke i udruženja, održani brojni politički, naučni i strukovni skupovi. Hotelske sale bile su središte svih kulturnih zbivanja u glavnom gradu, u njima su se održavali koncerti, pozorišne i bioskopske predstave, a u velikoj sali jednog beogradskog hotela otvorena je i prva opera. Hoteli su služili i kao poslovni prostori, pa su u njima otvarane banke, berze, osiguravajuća društva, lekarske ordinacije i raznovrsne trgovinske i zanatske radnje.
Tokom 19. veka, u Beogradu su podignuta ukupno 24 hotela, većina u centru.
Prvi beogradski hotel podignut je 1843. godine i zvao se "Kod jelena“, da bi deceniju kasnije njegov naziv promenjen u "Staro zdanje“.
Drugi hotel Kruna sazidan je 1846. kao dvor kneza Aleksandra Karađorđevića a hotel postaje 1856. Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i današnjeg Studentskog trga. Hotel Srpska kruna, sagrađen desetak godina kasnije, nazvan je tako u inat Turcima koji su zbog naziva hotela uložili protest srpskim vlastima ali na to srpska vlada nije odgovorila. Hotel se nalazio na početku Knez Mihailove ulice, prekoputa Kalemegdana, na mestu gde se danas nalazi Biblioteka grada Beograda.
Hotel Kasina na Terazijama otvoren je 1858. i bio je mesto esnafskih sastanaka, izbornih konferencija, zasedanja Srpske narodne skupštine,a u velikoj sali Kasine 1918. proklamovano je ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca.
Hotel Bulevar završen je 1860. na uglu današnje Makedonske i Braće Jugovića gde se sada nalazi bioskop Balkan. Hotel Bulevar imao je veliku pozorišnu binu s galerijom i veliku salu za koncerte.
Hotel Grčka kraljica sazidan je 1867. u Knez Mihailovoj ulici pod nazivom Despotov han a na istom mestu bio je restoran Plavi Jadran.
Hotel London podignut je 1873. na uglu današnjih ulica Kralja Milana i Kneza Miloša. Stalni gosti Hotela bili su poslanici koji su tu odsedali za vreme zasedanja Skupštine.Po Hotelu je i ceo kraj dobio naziv “kod Londona”.
Na vrhu Savskog stepeništa, Velikih stepenica u to vreme, sazidan je hotel Nacional
Ana Savskom pristaništu hotel Kragujevac. Od 1884. do 1890. sazidani su hoteli Petrovgrad, Solun i Orijent u blizini Železničke stanice.
Hotel Balkan sagrađen je na Terazijama 1860. Jedan od prvih vlasnika bio je Golub Janić a njegova udovica Bosiljka poklonila je pred smrt celu zgradu Srpskoj kraljevskoj akademiji uz uslov da od zarade Hotela bude osnovan Fond za školovanje dece. Stari hotel Balkan srušen je 1935. a na istom mestu sagrađen je novi, pod istim nazivom.
Hotel Pariz na Terazijama sagrađen je između 1866. i 1869. uz današnji hotel Kasinu gde je sada ulaz u Bezistan. Pariz je imao 35 soba s parnim grejanjem, restoran, kafanu, bioskopsku salu, salone i baštu. Srušen je 1948.
Na kraju XIX veka i na početku XX izgrađeni su hoteli Moskva na Terazijama,
Imperijal u Vasinoj i Bristol u Karađorđevoj ulici.
Na Trgu Dimitrija Tucovića sazidan je hotel Slavija
Na Trgu Republike Kolarac.
1900. godine je otvoren Grand hotel, kao prva građevina na čijoj je fasadi primenjena secesijska dekoracija. Nalazio se u Čika Ljubinoj ulici. Srušen je 1968. godine.
1919.god
U drugoj polovini 20. veka izgrađeno je 17 hotela, od kojih su neki i danas simboli Beograda. Najmonumentalnije građevine u to vreme bili su hoteli Moskva, Bristol i Petrograd (koji se nalazio preko puta železničke stanice). Svi hoteli u tom periodu izgrađeni su u stilu vladajućeg akademizma s elementima neoklasicizma i baroka.
Posle završetka Drugog svetskog rata usledila je obnova Beograda. Tada je najveći broj hotela izgrađen u stilu socrealizma. Već posle pedesetih godina 20. veka u prestonici se grade moderni hotelski objekti.
Danas se podižu hoteli čiji se stil ne oslanja na lokaciju ili tradiciju područja u kom nastaju, već imaju univerzalan karakter. Fasade hotelskih objekata koji se danas podižu u Beogradu koncipirane su kao svojevrsni reklamni panoi i teže ka tome da svojim ekspresivizmom privuku potencijalne goste, stvarajući utisak luksuza i ekskluzivnog sadržaja.
- - - - - - - - - -
PRVI HOTEL U BEOGRADU
Istorijska priča vodi nas u potrebu Srba da iz Kragujevca u Beograd izmeste sve važne institucije države u nastajanju. Zato uskoro glavni grad dobija zgrade Državne štamparije, Mitropoliju, pa tako i prvi ugledan hotel koji je imao, prema nekim podacima, čak stotinu soba.
Na uglu današnjih ulica Kralja Petra i Gračaničke bio je stari Gadzin han, gde su odsedale kiridžije, kočijaši i drugi. Na tom mestu podigao je knez Mihailo 1841. godine zgradu za hotel, pošto u to doba nije bilo nijednog uređenog hotela u Beogradu. To je gostionica 'Kod jelena' sa kafanom na uglu pomenutih ulica u prizemlju a u gornjim spratovima bile su gostinske sobe. Figura jelena stajala je na konzoli, no ona je propala za vreme požara koji se desio 15. i 16. aprila 1849. godine. Ova zgrada poznata je pod imenom 'Staro zdanje'."
Kasnije je u ovoj zgradi bio "Grand hotel", a potom, od 1884. godine, u njoj je bila smeštena Železnička direkcija. Zgrada bila vlasništvo Obrenovića, pa da je posle ubistva kralja Aleksandra ovu građevinu kraljica Natalija prodala državi.
Hotelska zdanja su takođe služila za smeštaj raznih institucija, pa je tako u "Starom zdanju“ otvorena prva pošta, kao i prva uprava železnica u Beogradu.
Narodna banka otkupila je staru i rabatnu zgradu 1938.g. u kojoj je dugo godina bila smeštena Beogradska oblasna direkcija državnih železnica. Rušenjem bivše direkcijske zgrade nestaje jedan istorijski objekat, jedna od najreprezentativnijih građevina , kako je pisala tadasnja prestonička štampa.
Tako su se ovde smenili "Kod jelena", "Grand hotel", "Staro zdanje" , Železnička direkcija i na kraju zgrada Narodne banke Srbije