O aristokratskom ukusu

Thucydides

Gost
Poruka
4.551
Jos sam 2005 godine pisao u svojoj knjizi da je moral aristokratska tvorevina, ovde na forumu pod "aristokratskim" se podrazumijeva razvrat. No, upravo je obrnuto, rulja tezi razvratu, a aristokratija samo ako postaje ruljom.

Pa sam onda negdje ovde postovao odnos razlicitih rasa prema imovini i zivotu, a tu se ubraja i aristokratski ukus, jer svaka visa rasa kad se nadje medju nizima biva od strane nizih izabrana za boljeg, za aristo. Kao npr. Mandingosi u Africi za kraljeve.

Jos jedan u nizu atributa koji mozemo pripisati aristokratiji, tj, visim rasama je vjernost zena. Penelopa je jedan primjer, a cini se da je kod Arijevaca ova vjernost bila daleko izrazenija, jer su se njihove zene spaljivale zive na lomaci sa muzevima.

Kod nizih ljudi i rasa, dakle, kod mjesavine i rulje vazi sledece:

Cuvaj me, cuvaj me
samu ne ostavljaj me
budi uvijek pored mene
ne daj drugom da pokvari nase
uspomene

Moze neki sasvim drugi covjek
da me srecom u samoci casti
moze srce mada nije htjelo
nekom drugom u zagrljaj pasti
zato moras pored mene biti


U svim ruskim serijama iz predkomunistickog doba postoji jasan kodeks casti i medju oficirima a posebno medju aristokratama. Preporucujem seriju Rat i Mir iz 2016 ili 2007. Epizoda 3 iz 2016 pokazuje maloumnost zena i zastitu njene casti od strane aristokrate. Mora se ginuti da bi se ocuvao moral i sacuvalo ono sto vrijedi.
 
Poslednja izmena:
Ovde je dobro dati Aristotelovu podelu politickih sistema. On je iste redjao u zavisnosti od vrline, tj. monarhija je najboja jer tu vlada jedan sa vrlinom, pa aristokratija, pa politea, to su pozitivni sistemi.

Ali, isto tako, dekadencija najboljih je najgora, pa mu je tiranija najgori sistem, iznad njega oligarhija, pa iznad demokratija, sto su dekadentni sistemi.

I za tu poentu je Aristotel u pravu. Jedan covek, sa vrlinom, je vredan najviseg divljenja. Ali kada je dekadentan, on je gadniji od dekadentne rulje.
 
Pa i nije to bas tako prosto. Bolje je kad ima vise ljudi sa vrlinama, kome trebaju ovce i cobanin? Ali to sve zavisi od stepena kulture, tj. faze u razvoju jednog naroda.

Pojedini naucnici su otisli dalje od Aristotela, a Nice zeli da ode najdalje i da se razvoj vise ne prekida.
 
Znaci, naucnici su analizirali homerovu Ilijadu i shvatili da se radi o vremenu prelaska sa monarhije (ili monarhija) na aristokratiju. Vrijeme prije toga treba shvatiti kao vrijeme Herakla ili Dionisa, i te "monarhije" su bile lutajuce, nomadske. Znaci, gomila kukavica okupljena oko jednog covjeka koji ih sam spasava od mnogih neprilika. U aristokratijama imamo vec veci broj hrabrih ljudi (i monarha koji ih predvodu i predstavlja), kao posledica sjedilackog zivota, a ovaj je opet posledica porasta kulture. Prelazak sa nomadstva na zemljoradnju. Tiranije nisu samo posledica kvarenja monarhije, nego imaju i druge uzroke, recimo zamor usled dugotrajnog ratovanja.

Precizniji razvoj kulture je u Platonovoj Drzavi. Dalje sto se tice vrlina i prelaska na politeu (ili republiku) je enigma, ali uglavnom nastaju istoricari kao visi tip aristokratije, a nakon njih filozofi kao visi tip kraljeva, i to u demokratiji u kojoj vlada opsta kvarez. Mozda cak i u republici ima manje vrlih ljudi nego u aristokratiji. Uglavnom, kvalitet i kvantitet se ne podudaraju u mnogim slucajevima. Tj. sto je drustvo gadnije, to bolji pojedinci bivaju gonjeni ovim osjecajem da se uzdignu sto vise dok im smrad ne prestane dopirati do nozdrva.
 
U Ilijadi se, recimo, kao objasnjenje prelaska sa monarhije na aristokratiju ne uzima kvarenje kraljeva, nego njihovo izginuce. Dok kraljevi moraju da predvode vojsku, dotle se aristokrate kod kuce nadmecu oko njihovih zena. Tako da ni za vrijeme premoci aristokratije kraljevi ne nestaju sa scene, nego se i dalje biraju Arhonti koji su imali vrhovno vojno zapovjednistvo.
 
Ja ne živim u istoriji I sećanjima-zabole me I to kako su Grci...Sad su pukli ko šibica,a ja svoj na svom!
Po tom sam aristokrata od rođenja,a I oni moji klošari s pijagera su aristokrate...:mrgreen:
Kad me snime-vide me kao hodajući burek I flašu sa štuc batrgačom!:hahaha:
Ybg,lepo ja rekoh:Život je nekom qrva,a nekom maćeha...Ja I jednu I drugu-razbivam!:hahaha:
Nako-aristokratski!:rotf:
 
Znaci, naucnici su analizirali homerovu Ilijadu i shvatili da se radi o vremenu prelaska sa monarhije (ili monarhija) na aristokratiju. Vrijeme prije toga treba shvatiti kao vrijeme Herakla ili Dionisa, i te "monarhije" su bile lutajuce, nomadske. Znaci, gomila kukavica okupljena oko jednog covjeka koji ih sam spasava od mnogih neprilika. U aristokratijama imamo vec veci broj hrabrih ljudi (i monarha koji ih predvodu i predstavlja), kao posledica sjedilackog zivota, a ovaj je opet posledica porasta kulture. Prelazak sa nomadstva na zemljoradnju. Tiranije nisu samo posledica kvarenja monarhije, nego imaju i druge uzroke, recimo zamor usled dugotrajnog ratovanja.

Precizniji razvoj kulture je u Platonovoj Drzavi. Dalje sto se tice vrlina i prelaska na politeu (ili republiku) je enigma, ali uglavnom nastaju istoricari kao visi tip aristokratije, a nakon njih filozofi kao visi tip kraljeva, i to u demokratiji u kojoj vlada opsta kvarez. Mozda cak i u republici ima manje vrlih ljudi nego u aristokratiji. Uglavnom, kvalitet i kvantitet se ne podudaraju u mnogim slucajevima. Tj. sto je drustvo gadnije, to bolji pojedinci bivaju gonjeni ovim osjecajem da se uzdignu sto vise dok im smrad ne prestane dopirati do nozdrva.

Objasni kako su nomadi bili kukavice i sedeli u rupi, dok ih je "monarh" štitio od zveri, prirode, gnevnih bogova i polubogova koji su predvodili tuđe vojske ?????

Nemaš ravnotežu u toj tvrdnji.

ako hoćeš ja ću ti pojasniti da je količina hrabrosti jednaka samo je drugačije raspoređena u nomadskim i sedelačkim društvima po hijerarhiji i kastama.
 
Ono što je nesumnjivo ekskluzivna odlika aristokratije je nedostatak brige za mišljenja drugih ljudi. Po tome se najlakše može prepoznati ko je plemenita roda, a ko nižeg. Ne po stepenu inteligencije, kulture, glomaznosti bankovnog računa već samo po stepenu ranjivosti na tuđ sud. Istorijski gledano, aristokratija je imala tu privilegiju da svoje mišljenje paradira kao činjenicu zato što je u rukama imala moć. Raja, s druge strane, je jednostavno morala da prihvati njihova mišljenja kao činjenice jer nisu imali moć kojom bi se odupreli svojim gospodarima. Zaostavštinu toga vidimo i dan danas kod ljudi. Većina će se uvrediti kada im neko, recimo, kaže nešto negativno o njihovom karakateru zato što im kroz vene teče krv onih koji su morali da prihvataju mišljenja kao činjenice.
 
Objasni kako su nomadi bili kukavice i sedeli u rupi, dok ih je "monarh" štitio od zveri, prirode, gnevnih bogova i polubogova koji su predvodili tuđe vojske ?????

Nemaš ravnotežu u toj tvrdnji.

ako hoćeš ja ću ti pojasniti da je količina hrabrosti jednaka samo je drugačije raspoređena u nomadskim i sedelačkim društvima po hijerarhiji i kastama.


To je uvijek bila njihova odlika. Recimo, Skiti koje je progonio Darije nisu smjeli da mu izadju na crtu, nego su se povlacili i lukavstvima ga pokusavali savladati. Oni ne smiju da sagrade stalna stanista, jer su uvijek u strahu od drugih. Uvijek spremi na bijeg. Dobri su samo protiv dekadentnih naroda. Cime drugim da ti objasnim? Znaju i Rusi koji su ih vijekovima obucavali po Sibiru i Uralu da od njih nema vojnika. Za njih vazi u najbolju ruku da "nisu bez hrabrosti".
 
Animalac, pa mi otimamo i meso od zivotinja, sto ne bismo novce od kaznjenika koji su prodali sve, zemlju, pa i zenu? To se zove prirodna selekcija. Ko prvi proda zenu, ima pravo odmah po tome da proda kitschmu.

- - - - - - - - - -

Kazna je samo primjena ratnih vjestina prema onima koji ne drze obecanje. I dok kaznjenici pate jer su uhvaceni u stege drustva, dotle vrli ljudi oslobadjaju se tih stega kroz kaznajvanje, dakle, kroz povremeno ratovanje protiv kaznjenika. Time se rasterecuju stega. Prosto, zar ne?

- - - - - - - - - -

Ja sam dozivio da vidim covjeka kojeg je moj prapradjed udario u lice, poslije cega mu je lice ostalo zauvijek iskrivljeno. A taj mi je prapradjed umro 1940.
 
Istina je da granice morala zavise od dobrog ukusa, ali takodje i od kolicine covecnosti.
Sto su otimali verovatno je tajna koju necemo nikad saznati.:)
Sto ne bi kad mogu? Sto ne bi kad ima opravdanje? Sto ne bi kad to rade i drugi.

Nisi ni shvatio poentu samo si video otimanje koje strci.
A poenta je u tome da je ukus aristokratije placen da sakrije otimacinu i da je opravda pred moralnim ljudima sto ti komotno koristis kao argument.
Pozdravio te Niche i kaze da mu nedostajes.

Kolio se ja razumem u pacenje, ovde samo ti patis za razumevanjem toga da si ti nepriznati superioran moralno cist um.
Zato bi svi trebalo da se osecamo ruljom, ali se mi bas ne osecamo tako nego ne razumemo toliku potrebu za priznavanje.
Lakse bi bilo kada bi to uspeo da nam pojasnis. ili objasnis, kako ti je lakse.
 
Aristokratski moral se uopste nikome ne pravda, to rade samo Riscani, kaznjenici sto vole da vise po krstovima. Onaj ko je sam po sebi dobar ne pravda se nikome. Aristokratski moral je jedno samodovoljno "ja mogu", "ja sam dobar, bozanski". On sebi dozvoljava SVE, jednako kao i bogovi.

Pravdanje je za one kojima se sudi...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Animalac, pa mi otimamo i meso od zivotinja, sto ne bismo novce od kaznjenika koji su prodali sve, zemlju, pa i zenu? To se zove prirodna selekcija. Ko prvi proda zenu, ima pravo odmah po tome da proda kitschmu.

- - - - - - - - - -

Kazna je samo primjena ratnih vjestina prema onima koji ne drze obecanje. I dok kaznjenici pate jer su uhvaceni u stege drustva, dotle vrli ljudi oslobadjaju se tih stega kroz kaznajvanje, dakle, kroz povremeno ratovanje protiv kaznjenika. Time se rasterecuju stega. Prosto, zar ne?

- - - - - - - - - -

Ja sam dozivio da vidim covjeka kojeg je moj prapradjed udario u lice, poslije cega mu je lice ostalo zauvijek iskrivljeno. A taj mi je prapradjed umro 1940.
Ne budi seljak Tuki...Tvoj pradeda je mom dedi,koji je umro u 108 godini 1948.,vozeći karuce I bio bivši kozački ataman,mogao biti konjušar...Pošto je
njegov sin ,a moj otac bio prvoborac-deda je imao zaštićen status I kerio se ko momak!:hahaha:
Što se tiče plave krvi-po kevi je još crvenija...Plemena Davidovog-od Levija...
Možeš samo da masturbiraš-tvoje švabe su proste seljačine ,pogotovu Bavarci,za mene...

Bat...Ja nemam taj osečaj plemenske pripadnosti I plemenitosti...Sklonost anarhiji I umetničkom okruženju koje
mi je najprirodnija sredina me čini sklonim svakakvim pizdarijama,vragolijama I neposlušnosti...
Za jedno si u pravu:treba držati reč!
Majku mu staru,na tom sam mogao imperiju izgraditi ko moji Bajerovi,ali luftikarenje odnosi mnogo energije I vremena...:lol:
No,previše je I ovo za jednog čoveka...
Deca ako hoće ,neka teraju dalje...
Plava krv crvene boje...:mrgreen:
 
To o cemu ti pises je davno prevazidjeno i to bas verom, ali si ti tu negde i zaglavio.
Posto nema ljudi sa bozanskim mocima, ostali su samo oni koji se plase drugih ljudi koji se njih ne plase.
Tako da moral i vera nemaju potrebu za zajednickom egzistencijom. Moralu vise nije potrebna vera ni pravdanje.
Ljudi su ugradili moral u svoje bice, ti to jos ne znas jer si ostao na trecem svitku " Vestine ratovanja i vladanja ".
 
Jos sam 2005 godine pisao u svojoj knjizi da je moral aristokratska tvorevina, ovde na forumu pod "aristokratskim" se podrazumijeva razvrat. No, upravo je obrnuto, rulja tezi razvratu, a aristokratija samo ako postaje ruljom.

Pa sam onda negdje ovde postovao odnos razlicitih rasa prema imovini i zivotu, a tu se ubraja i aristokratski ukus, jer svaka visa rasa kad se nadje medju nizima biva od strane nizih izabrana za boljeg, za aristo. Kao npr. Mandingosi u Africi za kraljeve.

Jos jedan u nizu atributa koji mozemo pripisati aristokratiji, tj, visim rasama je vjernost zena. Penelopa je jedan primjer, a cini se da je kod Arijevaca ova vjernost bila daleko izrazenija, jer su se njihove zene spaljivale zive na lomaci sa muzevima.

Kod nizih ljudi i rasa, dakle, kod mjesavine i rulje vazi sledece:

Cuvaj me, cuvaj me
samu ne ostavljaj me
budi uvijek pored mene
ne daj drugom da pokvari nase
uspomene

Moze neki sasvim drugi covjek
da me srecom u samoci casti
moze srce mada nije htjelo
nekom drugom u zagrljaj pasti
zato moras pored mene biti


U svim ruskim serijama iz predkomunistickog doba postoji jasan kodeks casti i medju oficirima a posebno medju aristokratama. Preporucujem seriju Rat i Mir iz 2016 ili 2007. Epizoda 3 iz 2016 pokazuje maloumnost zena i zastitu njene casti od strane aristokrate. Mora se ginuti da bi se ocuvao moral i sacuvalo ono sto vrijedi.

Kao i sve drugo, ako dolazi prirodno onda je pravo... usiljeno i programirano ponasanje nije mnogo bolje od najprostijeg moguceg ... bar za duh samog covjeka
 
Uopste, ako govorimo o moralu i ispravnosti.
Treba poci od stvarnosti, prvo nase.
Da li idealno ispravno mislimo, govorimo, radimo i zivimo.
Drugi deo proizilazi iz prvog dela, jer tek tako mozemo da znamo gde se nalazimo u moralnom pogledu.
 
Opet jadnice mislis da postoji samo jedan moral. Sta cemo s tobom? Ti bijese onaj koji je tvrdio da je zena najbolja i perjanica svega dobrog? A koliko je onih koji ne izlaze na izbore jer ne zele da budu glasacka stoka? Sta oni kriju u grudima? Vidjeces kad propadne demokratija. Nadaj se da ce vjecno, ali nece,
 
Naravno ni to nisi razumeo. Zivis u zatvorenom sistemu okovanom polusaznanjima kojih ne mozes da se resis.
Sasvim je jasno da si previse mazen, kako onda da razume ono sto procitas? Svako slovo je za tebe novost i tvoja genijalnost.
Da li ti za svaki post mama aplaudira ili ti je to ostalo refleksno osecanje?
 
Problem definisanja dobra I zla je što imaju determinaciju za osnovu,ali subjektivno poliznačnu!
Stoga je anarhija najmudrija,a tirane vešamo za jajca!:hahaha:
Sančo je video svog gazdu u mukama,ali je sve to sranje hedonistički iskulirao!
Brate Sančo,u tvoju cast ŽIVELI!:per:
 
Pa ako covjek tebe slusa onda se i ne moze nadati nekim saznanjima, a i stegao si dupe, tako da ni ti sam nista ne saznajes.

Ovakvi debili kao ti i Dragoljub nemate obzira za ono sto je trajno u ljudskoj istoriji, pa ne mozete ni diskutovati o ozbiljnim temama. Idi na pdf sminka i razne djindjuve i tamo drzi propovijed.

- - - - - - - - - -

 
Poslednja izmena:
Zamisli, dodju ti plebejci poput Usera i Marie koje su ocevi ostavili kao stenad i usudjuju se meni da pridikuju kako sam prestar da imam djecu i kako bi mi djeca bila "loseg kvaliteta", a tu citavo vrijeme glume moje "ucenike" i slazu se sa mnom. A mozda je rijec o jednoj te istoj osobi. Marie je imao(la) lazni profil na FB.

Sad zamisli sa kojom predrasudom ulaze u razgovore sa mnom, da bi meni oni mogli biti vazniji od vlastite djece, i to zato sto su oni "boljeg kvaliteta"!!! Mislim, ja ne znam gdje su kupovali Niceove knjige, mozda u mesnici? I koji to aristokrata mari koliko ima godina ako nije produzio porodicno stablo? Pa oni zrtvuju milione ovakve gamadi kao sto su User i Marie, bez obzira na starosnu dob!!! Dokle su plebejci dopuzali, da se nadaju da bih ja njima sluzio!!! Uzas.
 

Back
Top