MOJE MALE ŠARENE EMOCIJE

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A candy-colored clown they call the sandman
Tiptoes to my room every night
Just to sprinkle stardust and to whisper
"Go to sleep. Everything is all right."
I close my eyes, then I drift away
Into the magic night, I softly say
A silent prayer like dreamers do
Then I fall asleep to dreams, my dreams of you
In dreams I walk with you, in dreams I talk to you
In dreams you're mine, all of the time
We're together in dreams, in dreams

 
Julie_Christie_8.jpg
 
Forever my darling, our love will be true
Always and forever, I'll love only you
Just promise me darling, your love in return
May this fire in my soul dear forever burn
My hearts at your command dear, to keep love and to hold

Making you happy is my desire dear, keeping you is my goal
I'll forever love you for the rest of my days
I'll never part from you and your loving ways
My hearts at your command dear, to keep love and to hold
Making you happy is my desire dear, keeping you is my goal
I'll forever love you for the rest of my days
I'll never part from you and your loving ways

 
Čekaj me, i ja ću doći,
samo me čekaj dugo.
Čekaj me i kada žute kiše
noći ispune tugom.
Čekaj me i kada vrućine zapeku,
i kada mećava briše,
čekaj i kada druge nitko
ne bude čekao više.
Čekaj i kada čekanje dojadi
svakome koji čeka.

Čekaj me, i ja ću sigurno doći.
Ne slušaj kad ti kažu
kako je vrijeme da se zaboraviš
i da te nade lažu.
Nek povjeruju i sin i mati
da više ne postojim,
neka se tako umore čekati
i svi drugovi moji,
i gorko vino za moju dušu
nek šiju kod ognjišta.
Čekaj i nemoj sjesti s njima,
i nemoj piti ništa

Čekaj me, i ja ću sigurno doći,
sve smrti me ubit neće.
Nek rekne tko me čekao nije:
Taj je imao sreće!
Tko čekati ne zna, taj neće shvatit,
niti će znati drugi
da si me spasila ti jedina
čekanjem svojim dugim.
Nas dvoje samo znat ćemo kako
preživjeh vatru kletu-
naprosto, ti si čekati znala
kao nitko na svijetu.
 
Moja buducnost je ukodirana samim mojim rodjenjem.Meni jedino preostaje da u vremenu nazvanom zivot,ono sto mi je rodjenjem dato i sto mi pripada,uzmem.Kao sto je proslost u sadasnjosti deja vu,tako bi i buducnost bila kada bi je znali unapred.Kako je covek vecito nezadovoljan i sustinski ne veruje sam sebi,i stalno trazi neke potvrde sebe i svojih dela,tako bi stalno mislio,e pa mogao sam to i bolje da ispravim u buducnosti,pripremim,a sto sam ono a nisam ovo i stalno bi trckao u buducnost,sto je neizvodljivo.Iz buducnosti se ne vraca u sadasnjost.Ne zelim da znam svoju buducnost.Sta god da bude,.prihvaticu to kao dar,jer svako jutro kada otvorimo oci, poklon je od zivota.
 
Izbacih sve iz utrobe, ruke mi se tresu, jedva disem. Suze zadrzavam poslednjim trzajem.
Puca. Puca prstenje od ispisanih reci.
Oci ne vide, zenice rasirene u cudu kupuju rezerve zdravog razuma.Nestajem.
Metamorfoza, bas ono sto ne podnosim.
Nema carolije u mojim prstima.
Pada sneg.Reci cu da sam pokisla.
Strah me je
Ipak,sutra je nov dan

 
Kuca je bila omanja, drvena sa kamenim temeljom,drvenim salonima,nastresnicom duz cele prednje strane kuce,tri stepenika kojim se silazilo na uzanu kamenjem poplocanu stazicu koja je vodila do bunara i dalje do drvene ograde.Iznad bunara bila je stara jabuka koja je natkrivala bunar sve do same kuce praveci hladovinu u letnjim danima.Trava u dvoristu uredno pokosena i nigde tako lepa kao tu,mestimicno protkana sarenim poljskim cveticima.Na natkrivenom tremu sa koga je pucao pogled u daljinu nalazio se sto sa dve stolice,saksije sa raznobojnim cvecem i obaveznim muskatlama.Uz ogradu ruze,bele i roze i ukrasni suncokreti.Ovo malo imanje bilo je skloniste od sveta.Nalazilo se na kosini brda ispod koga je proticao potocic.Iznad potoka i kuce, suma mladih hrastova koje je posadio neko ko je voleo stoletne tisine koje su takve samo u hrastovim sumama.Iznad same kuce bile su lipe,a ispod kuce putem niz kosinu prema podnozju i potoku nalazio se sljivik,cije su se grane savijale pod plavo ljubicastim plodovima.Culi su se u dalajini petlovi koji su smenili huk sova vec ususurenih za pocinak.

be5d2274df52a94087b4db11eca8b79a.jpg


Iznajmila sam kucu onog dana kada sam dosla kod dvoje starih ljudi i pitala:Hocete li me primiti u vasu kucu na neko vreme,neko moje vreme u kojem treba da ponovo ozivim i u kome treba da radim.Baka Kosana, tako se zvala, gledala me je brizno onako bledunjavu i sa par kilograma manje,misleci da necu izdrzati ni tri dana a kamoli to neko moje vreme.Dodji i sedi prvo,rekla je, kafu da popijemo i slatko od sumskih jagoda da uzmes.Za kucu cemo lako.Bili su dobri,vredni i posteni ljudi.Kola sam parkirala pod senikom iza kuce.Pomogli su mi da odnesem stvari i tako sam se smestila evo vec koliko moga vremena.Vidjala sam ih u pocetku povremenao ali kako je vreme odmicalo sve cesce.Narocito predvece kada sve utihne, sedeli smo na tremu, pili kafu i pricali.Ako bih okasnila dok sam bila u setnji ili na ivici sume radeci,nalazila sam na stolu u kuhinji pokriveno cistom kuhinjskom krpom, pogacu, sir i kajmak,nekada gibanicu, serpicu sa jelom,nekada lubenicu, kuvane kukuruze, proju bez sira i kajmaka , takvu sam najvise volela. Rekla sam baki Kosani da ne treba toliko da sprema kada nas je samo troje, ali ona se svaki put oglusavala na moje, nije potrebno.Potrebno je,rekla bi mi, kao sto je potrebno da ga pozoves sa tog mobilnog u koji gledas sad, pa sad.Sigurna sam da ce doci,bez obzir sto je zauzet.Bice dobro i za tebe i za njega,govorila bi odlazeci da pomuze krave u predvecerje.
 
Zbog njegovog pera i krestavog glasa,Paga su izbegavali misleci da je cudak.A nije da nije pokusavao da se sprijatelji sa svima.Mladi papagaji nisu hteli da se igraju sa njim a odrasli su tesili njegove roditelje da to sve i nije najgora stvar na svetu i da ce verovatno vremenom sve doci na svoje mesto.Tako je mali Pago uglavnom setao sam po obliznjoj sumi ili sedeo na obali reke Zante,pokusavajuci da shvati tu svoju razlicitost.Ali nije se predavao.Kada su njegovi odlazili na horske casove Pago bi krijuci se otrcao iza kuce,proverio da nema nikoga i svojski se trudio da nauci da peva.Za publiku je odabrao male zute maslacke scucurene u senci velikog Hrasta.I dok je Pago pevao na sav glas svojim krestecim glasom mali maslacci su bezuspesno pokusavali da listicima zacepe usi i ne cuju ga,ocajavajuci svaki put jer su im male zute latice od Pagove dernjave pocele da opadaju.

Prekini Pago,ocelavismo zbog tebe”,vikala je Mama maslacak ali Pago je zatvorenih ociju,zanet duboko u svoje pevanje ruku ispruzenih kao operski pevac, pevao i pevao.Bolje receno,drao se na sav glas.Sve dok mu na glavu nije pao zir sa grane Hrasta i vratio ga u stvarnost tog letnjeg popodneva
”Pogledaj sta si nam uradio ti netalentovana papagajcino.Ostali smo bez svojih latica”,povikase ljutito u horu zuti maslacci.Videvsi sta je uradio Pago se unezverio i poceo da trci od jednog maslacka do drugog i dramaticno ponavljao:”Izvinite izvinite,izviniteeeee..sta sam vam to uradio prijatelji moji”.Gegao je tako papagajskim hodom.Levo,desno,levo,desno,mrdajuci glavom gore,dole.Sudarao se sa maslaccima,gazeci ih po listovima i opalim zutim laticam,sve dok jednog maslacka nije zakacio svojim repom.”Izv” i u pola reci Pago zastade razrogacivsi svoje ljubicaste oci dok je roze perce u njegovom repu zatreperilo.Maslacak je opet imao svoje lepe zute latice.Brzo je dotakao svojim repom,ostale maslacke i svi su opet imali svoje zute latice.Shvatio je da njegovo rep ima neku cudnovatu moc.Skoro na smrt preplasen tim saznanjem otrcao je kuci zaboravivsi na pevanje i sa prvom zvezdom legao da spava ne sacekavsi svoje da se vrate.
 
Probudio se u cik zore pre svih,mislivsi da je ono sto se desilo proteklog dana san.Otisao je iza kuce i video male maslacke kako blazeno spavaju sa svojim zutim laticama.Pogledao je svoje roze perce i hteo je da se uveri da nije sanjao.Krenuo je ka jednoj ruzi zute boje koja je venula i lagano,cvrsto zatvorenih ociju,dodirnuo je svojim roze perom.Otvorivsi oci imao je sta da vidi.Ruza je opet bila zdrava u svoj svojoj lepoti okrenuta prema jutarnjem suncu.Sokiran onim sto je video,brzo je odleteo na obliznje drvo i poceo kroz cudjenje i strah da razmislja o tome sta mu se desava.Nije mogao da u svojoj maloj glavi razume odakle njemu takva moc.Pitao se ko je on u stvari.Oduzet mu je dar pevanja zbog koga je bio jako tuzan,a upoznaje se sa natprirodnim darom koji poseduje.Tuzan i pomalo prestrasen pitao se “ ko sam ja,zasto sam ovakav,sto bas ja “.Poceo je tiho da place.Odjednom, niotkuda,stvori se Sumska vila,bozanstvene svetlo plave boje,ocima boje sunca,i krilima belim kao sneg.Gledao je svojim ljubicastim ocima dok je sedala pored njega.

Dugo sam te trazila” rece Vila..Mnoga ostrva sam obisla.Upoznala sam mnoge vredne i pozrtvovane papagaje ali ni jedan nije imao to sto ti imas.Dobrotu i nesebicnost.Zbog toga su ti Sumske vile dale moc koju nema ni jedan drugi papagaj na ovome svetu.Odabran si da pomazes svima kojima je pomoc potrebna jer u tebi kuca jedno veliko srce ljubavi.Oduvek si zeleo da cinis velika i dobra dela.”
“Ali,rece Pago..ja samo zelim da imam glas kakav imaju moji drugari i da volim”...
Vila se nasmejala i odlazeci rece:”Idi i pomazi onima kojima je pomoc potrebna pa ces pomoci i sebi.
Nestala je isto kako je i dosla.Vise nije bio zbunjen i tuzan.Sumska vila nije bila pored njega ali je zivo osecao njeno prisustvo i znao je da je ona tu negde, i da bdi nad njim.Obuzeo ga je cudan osecaj blazenstva i sa tim osecajem je otisao da spava..

Pagooo,probudi se,brzo”zvala ga je vrana Dot kucajuci kljunom u okno prozora u rano jutro dok su jos svi spavali.Skocio je bunovan,protresao svoja pera i upitno pogleda vranu Dot
Potrebna mi je tvoja pomoc..Moj najmladji vranic je pao iz gnezda i slomio krilo a maslacci i osica Zo, su mi rekli da ti imas cudesnu moc.Kada su stigli do starog Hrasta ispod cijih grana je lezao mali vranic vise od pola sumskog stanovnista, polusanjivo cekalo je Paga ne bi li se uverili u pricu koja se vec pronela celom sumom i tokom reke Zante..Prisavsi Dotovom sinu koji je pistao na sav glas Pago ga dodirnu svojim repom na kome je roze perce zatrperilo i krilo malog vranica zaceli odmah.Duboku tisinu strahopostovanja prekinulo je jednoglasno.. Uhhhhhh,prisutnih stanovnika sume..Od toga dana Pago je lecio stanovnike sume noseci u sebi osecaj zadovoljstva sto im moze pomoci.Tuznoj vrbi Klo zalecio je pokidane grane.Starom dabru Zedu polomljen zub.Osici Zo slomljenu zaoku.Zeki Mou bolesnu nogu.Pecurkama Cic,ugazene crvene kapice.Zlatnoj ribici Re,zakzljalo peraje.Zirafi Lo ukocen vrat.Tigru Sahu..slomljenu kandzu.Jelenu Giru polomljen rog.Svima,samo sebi nije mogao da podari pevajuci glas.Nije da nije pokusavao.Jeste,potajno,kada je ostajao sam.Dodirivao je svoje grlo roze percetom dok se kupao u reci Zante i kljunom cistio svoja pera,secajuci se reci Sumske vile.

Kako su godine prilazile sve je manje obracao paznju na svoj krestavi glas. Porastao je u velikog, snaznog i dobrocudnog papagaja koji je pruzao pomoc svakome kome je bila potrebna.Dok su njegovi sunarodnici i dalje pevali Pago se posvetio citanju. Citao je sve sto mu je doslo pod ruku.Nije bilo knjige u ostrvskoj biblioteci koju nije procitao.Najvise je voleo knjige u kojima je opisivana hrabrost,strpljivost,vera,iskrenost i ljubav..Znao je za ljubav..Prema roditeljima,braci,sestrama,prijateljima,deci.Cini se celom svetu,ali mu to nije bilo dovoljno.Osecao je da postoji jos jedna,ona prava,iskonska ljubav koja se dozivi jednom ili nikada.Ljubav koju je cekao.Bio je strpljiv mada je u zadnje vreme hvatao sebe kako polako gubi nadu.Bio je kao suvi sundjercic,zeljan da se natopi te ljubavi toliko da se preliva.Da primi ljubav i da je uzvrati u svoj njenoj lepoti.
- - - - - - - - - -
Bilo je u njegovom zivotu devojaka.Mnoge papagajke su mu se udvarale i zavodile.
Medjutim,on ih je na kulturan i prefinjen nacin odbijao da se ne osete povredjeno.Odbijao ih je zato sto ni jedna od njih nije imala onu iskru u sebi koja mu je bila potrebna da bi zapalila vatru ljubavi u njemu i on je to osecao i znao.U tim danima samoce najcesce je odlazio u setnju do reke Zante,zaboravljajuci bar na kratko na svoje obaveze koje je imao i sa uzivanjem mastao o ljubavi svoga zivota. I tog popodneva je setao kada je cuo da neko zove u pomoc.Poleteo je da vidi sta se desilo i ugledao je prizor od koga se sledio.Na strmoj litici lezala je papagajka sva ugruvana,iscasenog krila i uplakana..Prizor je bio nestvaran da je par sekundi stajao ukopan a onda je pritrcao i kleknuo pored nje.Lepa nepoznata papagajka sa plavim perjem i svetlim ocima ga je pogledala i jedva cujnim i bolnim glasom rekla:”Molim te, pomozi mi.Previse me boli.Samo pazi da me jos vise ne povredis”.Pago se nasmesio i rekao: Veruj mi..

Dodirnuvsi je svojim perom u trenutku je osetio treptaj u sebi i doziveo osecaj koji je cekao celog zivota zeleci da svoje pero nikada vise ne pomeri sa nje.Ona se pridigla,razmahala krilima,okrenula se par puta oko sebe,poletela pa se vratila sletevsi tik ispred njega.Pogledala ga je u njegove ljubicaste oci i rekla:”Ovo je bozanstveno.Kako si to izveo.Reci mi,molim te,molim te.Ja sam zadivljena.Nista me nije bolelo”.

Plava papagajka se smejala od srece.”Ko si ti nepoznati...Hoces mi reci”?
Nije prestajala sa pitanjima i skakutanjima oko Paga koji je cutao i gledao je uzivajuci u njenoj lepoti i veselosti..Po prvi put mu je necije cavrljanje i ispitivanje prijao,po prvi put je uzivao zaneseno gledajuci njene prelepe oci koje su se razlikovale od svih ostalih koje je do sada video.Bio je zanemeo od osecanja koja su izvirala iz njega i koje nikada do sada nije osetio.

Trgao se tek kada ga je ona pitala:”Sta ti je.”?
“Nista ,samo mi je drago sto te vidim tako srecnu
Imas divan glas” rece mu ona.
Bio sokiran onim sto cuje.Misli i osecanja su se toliko uskomesali u njemu da nije znao sta da kaze na to osim da je pita kako se zove, ne mogavsi da se tog trenutka ne seti sumske vile.”Ovo je tvoje maslo Vilo Sudbino” povikao je svojim predivnim, mekim i barsunastim glasom,prema nebeskom plavetnilu
“Moje ime je Tea, a tvoje”?
Izgovarajuci svoje ime prisao je Tei i rekao:”Dugo sam te cekao”.
“Znam,i ja sam tebe trazila u svojim snovima dok sam bila zatvorena u kavezu.”
“Hoces da pricas o tome”..rece Pago
Tea ga je posmatrala par minuta kao da je procenjivala da li mu moze verovati.
”U redu,kako sam sada konacno slobodna i imam vremena na pretek, ispricacu ti.”

Ova prica traje i dalje i nema kraj..Tea i Pago tek treba da je ispricaju
 
„I dok mi se, u dusi, kao u beskrajnom plavom krugu, jednako ponavljahu misli o odlasku, o odlasku nekud“...(Crnjanski),
prisecam se svih onih emocija, koje su kroz reci , kao zvezde padale same, nekada vesele, nekada tuzne, nekada pune nade a najcesce pune ljubavi.

Zelela sam da ostavim trag,da po mom kalupu neki novi svet kroji cipele,kojima ce nastaviti korak po korak ka nekim drugim, svojim malim sarenim emocijama.

Doslo je vreme da se rastanemo i ovu temu koju sam delila sa vama punih 12 godina, zbog nakupljenih 20.000 poruka, zakljucamo
Hvala svima koji su delili sa mnom ove stranice, trazeci, beskarajan plavi krug i u njemu zvezdu

YWYgAyq26fl7pWzUhvQst9jdRK5K8VtDZeuU4AqF5zHkr80rfrAaBuMUMHWNdos2JP8s=h310

 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top