Slovenacki jezik

To mi je maternji, ako ti bude nešto trebalo...:D

Što se tiče reči veoma su slične sa srpskim. Neke su iste, kod nekih je akcenat na drugom slovu, kod velike večine umesto slova o, nalazi se slovo u (zob - zub, roka - ruka, sonce - sunce,..), mnogo reči koje postoje u obadva jezika imaju slično značenje...
 
Hvala puno na odgovoru. Vec jedno vreme pokusavam da ucim vas jezik,citam clanke ,slusam radio,gledam tv Slo,prakticno pasivno poznavanje jezika. Medjutim problem mi je govor jer ne upotrebljavam slovenacki.
Imam prijatelje iz Slovenije i prilikom komunikacije oni meni pricaju slovenacki a ja njima odgovaram na srpskom.
Svakako bih zelela govoriti slovenacki ali trenutno smatram da nemam dovoljno znanja da ga upotrebljavam i dovoljan fond reci. Skoro da sve razumem ali ne umem da govorim.



tinfo@eko.minpolj.gov.rsvSlo
To mi je maternji, ako ti bude nešto trebalo...:D

Što se tiče reči veoma su slične sa srpskim. Neke su iste, kod nekih je akcenat na drugom slovu, kod velike večine umesto slova o, nalazi se slovo u (zob - zub, roka - ruka, sonce - sunce,..), mnogo reči koje postoje u obadva jezika imaju slično značenje...
 
Zdravo!

Prvenstveno da ne bi došlo do zabune, ne radi se o učenju programskog jezika već.. znate na šta mislim.

E ovako, za mjesec dana selim se u Sloveniju, te s obzirom da je slovenski/slovenački prilično različit (iako se to možda ne čini tako) od hrvatskog/srpskog/bosanskog, potreban mi je partner za razgovor putem skypea ili eventualno neko dopisivanje na slovenskom jeziku. Ako je neko u sličnoj situaciji kao i ja te mu treba pomoć, možemo se zajedno pokušati sporazumjeti na slovenskom.

Trenutno učim onlajn preko raznih sajtova za jezike i gledam jako puno filmova sa slovenskim prevodom, ali ipak osjećam da mi fali dijaloga, tj. praktične primjene jezika.

Ako je neko zainteresovan da pomogne, slobodno nek se javi, odužiću mu se kad-tad.

:worth:
 

Back
Top