Operacija Strela

Smorisha

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.975
Pitanje, jel sve zaista ovako? Da li je NATO zaista pokusao kopnenim putem da osvoji Kosovo, ali je imao velike gubitke?
Izgleda da se previse cuti o ovoj velikoj vojnoj pobedi i sada postaje dosta jasnije zasto je Ahtisari rekao Milosevicu:"Beograd ce biti ravan kao ovaj sto ako ne potpises Kumanovski sporazum.".

Bas me zanima kako cemo na Milosevica gledati u recimo nekoj narednoj deceniji i da li ce on odjednom postati heroj, narocito nakon referenduma o nezavisnosti Republike Srpske koji ce po mom misljenju biti glavna geopoliticka prekretnica za Srbiju.

Sa Wikipedije https://sr.wikipedia.org/sr/Операција_Стрела
2evemwk.jpg

Операција Стрела је агресивна војна операција, садржана у скупу нападачких борбених дејстава ОВК потпомогнутих снагама албанске војске и НАТО, а против јединица Војске Југославије у периоду од 26. маја до 10. јуна 1999. Циљ операције Стрела био је сламање отпора, разбијање и уништење одбрамбених пограничних снага ВЈ, те отварање коридора за додатно убацивање терориста на подручје Косова и Метохије и пресецање комуникација на линији Пећ—Призрен.[8] У ширем плану, ова операција је требало да обезбеди јужни коридор, који би послужио за евентуалну инвазију снага НАТО на територију Савезне Републике Југославије. Ова операција је трајала паралелно са интензивним бомбардовањем Југославије од стране истих снага. Операција Стрела је по својим карактеристикама класична ваздухопловно-копнена операција. [9][10][11][9]

Планови нападача

План агресора о разбијању снага ВЈ у граничном појасу и отварања коридора.
Током агресије на СРЈ, план о уништењу снага Војске Југославије из ваздушног простора није давао планиране резултате. Такође, снаге ОВК на територији Косова и Метохије биле су под великим притиском и у критичној ситуацији. Претило им је потпуно уништење. Како офанзивна дејства преко карауле Кошаре нису давала жељене резултате, рејон Паштрика је добио значајан тактички значај. Циљ агресора у овом сектору је био разбијање граничних трупа ВЈ, овладавање висовима Паштрика, пробијање коридора уз реку Бели Дрим, улазак у Метохију и пресецање главних саобраћајница. Ово би омогућило дотур муниције, оружја и свежих снага ОВК. Та помоћ снагама ОВК требало је да омогући интезивнија копнена дејства против ВЈ.[8] План је укључивао копнену офанзиву правцем Врбничко језеро—врх Паштрика по ширини, а по дубини до махале Планеја. Ову офанзиву подржале би ваздухопловне снаге НАТО под командом генерала Веслија Кларка. Како је у претходном периоду ПВО Војске Југославије дејствовала са одређеним успесима он је одлучио да се пре конкретних задатака и дејства авијације изведу демостративни и тренажни летови. Они су се одвијали у три фазе:
у првој фази хеликоптери типа „Апач“ изводили су демостративне, тренажне и извиђачке летове до граничне линије без борбених дејстава
у другој фази хеликоптери су летели до граничне линије и симулирали борбена дејства, користећи ватрено наоружање
у трећој фази, хеликоптери су летели до граничне линије и борбено дејствовали без прелета исте[12]
Истовремено, планирана су дејства из ваздушног простора по положајима артиљеријско-ракетних јединица (АРЈ) Војске Југославије и блиска подршка својих копнених снага, са авијацијом за подршку.
Циљ операције Стрела био је да се направи продор на два правца ради пресецања и заузимање саобраћајнице Призрен—Пећ.[5]
У том периоду, снаге ОВК нису биле способне за сукоб и операције ширих размера без веће помоћи споља. У току зиме 1998. и пролећа 1999. године, операцијама снага безбедности СРЈ терористичке групације на Косову и Метохији су разбијене и њихова моћ је била значајно ослабљена за било какве операције. Била им је неопходна хитна помоћ са стране у виду опреме и људства за опстанак и наставак терористичких акција. Заједничка стратешка замисао ОВК са НАТО стратезима била је „заједнички рат до исцрпљења“ против снага СРЈ.[13] У таквом сукобу, НАТО би са својим вишеструким преимућством поразио снаге СРЈ.[14]
НАТО планери су у оптицају имали и пуну инвазију копнених трупа из Албаније. Алтернативни правци су били напади из Босне и Херцеговине, Мађарске и Бугарске. Иако је приоритет имао напад из Републике Албаније, тај план је разрађиван током саме операције због многих недостатака, укључујући и логистичке проблеме.[15]

Ostatak imate na wikipediji
 
Pa nije krenuo NATO vec su siptarske teroriste iskoristili kao topovsko meso da prvi pokusaju kopneni prodor, ali naravno iz pozadine su im vojska Albanije i NATO pruzali artiljerijsku podrsku, i vazdusnu podrsku takodje.

I mislim da je preterana cifra o 14.000 poginulih siptarskih terorista. Mislim da toliko nije poginulo ukupno u napadima na Kosare i u operaciji Strela.
 
Poslednja izmena:
Pa nije krenuo NATO vec su siptarske teroriste iskoristili kao topovsko meso da prvi pokusaju kopneni prodor, ali naravno iz pozadine su im vojska Albanije i NATO pruzali artiljerijsku podrsku, i vazdusnu podrsku takodje.

I mislim da je preterana cifra o 14.000 poginulih siptarskih terorista. Mislim da toliko nije poginulo ukupno u napadima na Kosare i u operaciji Strela.

Albanija je deo NATO, a Siptare su oni obucavali te je svejedno da li se poginuli vojnik zove Adem ili Dzon.

Moguce, ali pogledaj koji izvor kaze da su imali poginulih 14.000. Po nekom pravilu ozbiljan izvor poput ovog ne treba da bude mnogo preteran.
Др Пејчић, Предраг (2009.). „Агресија НАТО на СРЈ” (на ((sr))). Војска Југославије у одбрани од агресије 1999. године, књига прва (Клуб генерала и адмирала Србије ed.). Београд. pp. 88.. ISBN. »Сведочанства«
 
Poslednja izmena:
A pogledaj i koliku vojsku su poslali.
ачан број припадника ОВК који је био укључен у фазама операције није могуће утврдити. По неким проценама, у првом таласу требало је да учествује од 12.000 до 20.000 бораца. У овај број улазе елементи 2. пешадијске дивизије војске Републике Албаније (јачине око 5.000 људи), као и самостални артиљеријски пукови са командом у граду Кукес. Око 10.000 терориста сконцентрисано је у дубини територије правцем Кукес—Крума—Тропоја—планински врх Ђеравица. Албанска војска, иако званично неутрална, пружала је логистичку подршку копненом делу инвазије као и помоћ у људству, опреми, а на неким правцима и директно се укључивши у дејства. Албанска армија је изводила и тенковске маневре и премештања трупа непосредно пред почетак ваздухопловних удара на СРЈ. Од опреме која је непосредно одређена за коришћење издвајају се минобацачи 60, 82 и 120 mm, топови „Тип 59-1“ калибра 130 mm и „Тип 66“ калибра 152 mm, лако стрељачко и противоклопно/авионско наоружање. Отпочињањем агресије НАТО-а у борбена дејства укључиле су се и оклопне јединице албанске војске.[17] Албанска страна могла је да рачуна и на Атлантску бригаду, јединицу формирану од Албанаца из САД са инструкторима америчке војске. У својим редовима, ОВК је имала и добровољце и професионалне војнике других националности. Од око 5.000 добровољаца у операцији је учествовало неколико стотина војника. Базе ових јединица и кампови налазили су се у близини Тропоје и Каменице на северу Албаније.[18]
 
Albanija je deo NATO, a Siptare su oni obucavali te je svejedno da li se poginuli vojnik zove Adem ili Dzon.

Moguce, ali pogledaj koji izvor kaze da su imali poginulih 14.000. Po nekom pravilu ozbiljan izvor poput ovog ne treba da bude mnogo preteran.


Albanija je postala clanica NATO 2009. Ne verujem da je vecinu jedinica UCK direktno NATO obucavao, ali svejedno smesno je uporedjivati borbeni "kvalitet" siptarskih terorista sa recimo britanskim, francuskim ili americkim jedinicama.
 
Albanija je postala clanica NATO 2009. Ne verujem da je vecinu jedinica UCK direktno NATO obucavao, ali svejedno smesno je uporedjivati borbeni "kvalitet" siptarskih terorista sa recimo britanskim, francuskim ili americkim jedinicama.

Svejedno je sta je na papiru. Ako su obucavani nekoliko godina i imali njihovu vojnu opremu onda je meni to isto.

Ja ne mogu da poverujem i mislim da bi bilo drugacije da su umesto Siptara poslali Amerikance. Mozda da su poslali Ramba na primer.:lol:
 
Svejedno je sta je na papiru. Ako su obucavani nekoliko godina i imali njihovu vojnu opremu onda je meni to isto.


Vojska Albanije je u ono vreme koristila zastarelu tehniku (topove, minobacace itd.), a pesadijsko oruzje u toj prici i nije toliko bitno. I opet, sta vredi ako das najmoderniju opremu nekom siptarskom neandertalcu koji je tunjav i glup...
 
Vojska Albanije je u ono vreme koristila zastarelu tehniku (topove, minobacace itd.), a pesadijsko oruzje u toj prici i nije toliko bitno. I opet, sta vredi ako das najmoderniju opremu nekom siptarskom neandertalcu koji je tunjav i glup...

Ne treba potcenjivati nikog, a narocito neprijatelja, a ne zaboravi da su i Apaci i A-10 avioni tu bili kao i NATO avijacija iz vazduha.

I tesko da su Siptari bas toliki retardi, sve je to na drugom nivou, nasa vojska je uradila isuvise dobar posao sa artiljerijom i prikrivanjem te je mnogo njih izginulo.

Nemoj misliti da samo to sto si Srbin da to znaci da bi bez problema sredio 10 Siptara. Uopste nije tako, cak u nekim drugim uslovima i lose odradjenog posla situacija moze biti obrnuta, da 500 UCK Siptara razbije 14.000 srpskih vojnika.

Stvari se ne uzimaju zdravo za gotovo, a ja ni ne verujem da su Siptari bas toliko glupi kao sto ti mislis.

- - - - - - - - - -

Kolicina i kvalitet IQ - a nije presudan kod "topovskog mesa" ...
Izgleda da je bas naprotiv - sto nizi IQ , to je naredbodavcima lakse .

https://www.google.rs/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=military+iq+test

IQ nije potreban da bi se pucalo iz puske, ali je komandantu itekako potreban. E tu je zezno Vesli Klark.;)
 
Ovde je bilo vise reci o "topovskom mesu" i nije se u direktu odnosilo na komandni kadar , a sto se tice zlocinca VK , da mu teren nisu pripremili politicari - mrka kapa ...
No , kaze se da je "rat diplomatija , samo drugim , smrtonosnim sredstvima".
 
Ovde je bilo vise reci o "topovskom mesu" i nije se u direktu odnosilo na komandni kadar , a sto se tice zlocinca VK , da mu teren nisu pripremili politicari - mrka kapa ...
No , kaze se da je "rat diplomatija , samo drugim , smrtonosnim sredstvima".

Bakonjo, topovsko meso je termin iz WW1 i donekle u WW2. Ovo topovsko meso o kome ti pricas je imalo NATO avijaciju, Apache i A-10 avione iza sebe.

Da, slazem se da je VK zlocinac i da bez ucene da ce bombardovati Beograd i ostale gradove "tepih bombama" pitanje je da li bi mogli bilo sta da urade, ali opet ako ne mozes zastititi civile logicnije je da se predas.
 
U filmu koji je snimio Malagurski "Tezina lanaca 1 . deo" je moguce , kazem i pisem "moguce" jer se "demokracija pobrinula da mnogo sto sta sa Neta , a posebno sa YT - a negde nestane" , dakle , u tom dokumentarcu moze da se cuje i vidi ono "rukovanje izmedju VK i njegovih uzdanica na terenu `99 - te" .

Koja je to zemlja u zadnjih 100 - tinjak godina "uspela da zastiti civile od tepih bombi" ?
 
U filmu koji je snimio Malagurski "Tezina lanaca 1 . deo" je moguce , kazem i pisem "moguce" jer se "demokracija pobrinula da mnogo sto sta sa Neta , a posebno sa YT - a negde nestane" , dakle , u tom dokumentarcu moze da se cuje i vidi ono "rukovanje izmedju VK i njegovih uzdanica na terenu `99 - te" .

Koja je to zemlja u zadnjih 100 - tinjak godina "uspela da zastiti civile od tepih bombi" ?
Ne zezaj me jbote od 9-toro brace koji su bili stricevi moje babe samo jedan je preziveo Prvi svetski rat i njen otac. Da li su nam te golgote potrebne u svakom veku, na 50-60 ili manje godina?


Mozda ona koja ima 200-300 nuklearnih projektila moze zastiti svoje stanovnistvo od tepih bombi, zar ne?;)
 
Poslednja izmena:
Moze , ali "one izabarane" ...
Pokusaj da izracunas koliko bi , bar priblizno , kostala izgradnja podzemnih sklonista za te "koji imaju 200 - 300 nuklearki" za svojih "200 - 300 , pa do milijardu i nesto stanovnika + hrana , voda , lekovi ..." !
Mozda neki koji nemaju nuklearke , kao Swiss , na primer , ali za druge - sumnjam .
 
Moze , ali "one izabarane" ...
Pokusaj da izracunas koliko bi , bar priblizno , kostala izgradnja podzemnih sklonista za te "koji imaju 200 - 300 nuklearki" za svojih "200 - 300 , pa do milijardu i nesto stanovnika + hrana , voda , lekovi ..." !
Mozda neki koji nemaju nuklearke , kao Swiss , na primer , ali za druge - sumnjam .

AKo bi Srbija imala 200-300 nuklearki onda cela Nemacka, Italija, Hrvatska, Turska, Poljska i Francuska nestale ukoliko bi NATO napao Srbiju tako da se niko ne bi usudio na tako nesto.
 
Poslednja izmena:
"Ako bi..." , a s` obzirom da nema ni jednu , onda nista od toga i na taj nacin .

Da, ali onda nam ostaje samo predaja i kolonijalni odnos prema Zapadu s tim sto moramo prihvatiti i ukidanje Srpske, jer nam isto deluje kako okrenes.

Nakon akcije Oluja postojala je realna opasnost da hrvatska vojska napadna i Banjaluku, a Hrvati su to jedva i cekali i zeleli, ali ih je zaustavio NATO, jer su verovali da bi to umesalo Srbiju u rat u punoj meri.

Po nekim tadasnjim analizama Banjaluka nije mogl da bude odbranjena ako bi bila napadnuta iz Hrvatske.

Medjutim ako bi na primer Vladimir Putin rekao Amerikancima:"Ako napadnete Srpsku ja napadam Balticke republike!", onda je situacija skroz drugacija i Dodik komotno moze da proglasi nezavisnost, zar ne?
 
"Da Putin bude veci Srbin od ..." ?!
A sto se tice toga "da nam preostaje samo predaja..." , pre predaje ima jos mnogo posla i mogucnosti da se to izbegne ...
Hteti ...Smeti ...Znati ...
Uvek ima onih "koji hoce , onih koji smeju i onih koji znaju ..." , samo ...!
 
"Da Putin bude veci Srbin od ..." ?!
A sto se tice toga "da nam preostaje samo predaja..." , pre predaje ima jos mnogo posla i mogucnosti da se to izbegne ...
Hteti ...Smeti ...Znati ...
Uvek ima onih "koji hoce , onih koji smeju i onih koji znaju ..." , samo ...!

Ja mislim da se Dodik nesto dogovorio sa Putinom inace ne bi smeo da izvodi ovaj referendum koji lako moze da preraste u rat za koji bi pred Zapadom ponovo bili Srbi okrivljeni.

Nemoj misliti da Zapad ima neke kocnice i bilo kakvog obzira prema nama, civilima i obicnom narodu. Celu Ukrajinu su pretvorili u topovsko meso za zauzdavanje Rusije. Ni nas nece bolje tretirati.

Kada bi nas ostavili na miru mogli bismo svi komotno da budemo evrofili i natofili, ovako ne smemo.
 
Da, ali onda nam ostaje samo predaja i kolonijalni odnos prema Zapadu s tim sto moramo prihvatiti i ukidanje Srpske, jer nam isto deluje kako okrenes.

Nakon akcije Oluja postojala je realna opasnost da hrvatska vojska napadna i Banjaluku, a Hrvati su to jedva i cekali i zeleli, ali ih je zaustavio NATO, jer su verovali da bi to umesalo Srbiju u rat u punoj meri.

Po nekim tadasnjim analizama Banjaluka nije mogl da bude odbranjena ako bi bila napadnuta iz Hrvatske.

Medjutim ako bi na primer Vladimir Putin rekao Amerikancima:"Ako napadnete Srpsku ja napadam Balticke republike!", onda je situacija skroz drugacija i Dodik komotno moze da proglasi nezavisnost, zar ne?
Onakva kampanja kakva je bila 1999 godine protiv Jugoslavije, gde je NATO direktno vršio agresiju, nemože u današnjim političkim okolnostima da se izvede. Ne zato što smo mi Srbi pa da nas neko štiti, već NATO nema tu snagu u političkom smislu da napravi takvu kampanju. Bilo kakav napad takvih razmera izazvao bi ogromans sukob. NATO je toga svestan i koristi se svojim "tajnim" oružjem, to je terorizam, vidimo u Siriji, preživeli smo i šiptare teroriste, a vidimo da se i u Rep. Srpskoj pojavljuju pojedinačne terorističke akcije, koje NATO snage relativno malko koštaju a pri tome donose odredjene političke pritiske, kao na primer Šarli Ebdo, posle kojeg su Francuzi čvrsto ostali uz NATO i SAD.
 
Onakva kampanja kakva je bila 1999 godine protiv Jugoslavije, gde je NATO direktno vršio agresiju, nemože u današnjim političkim okolnostima da se izvede. Ne zato što smo mi Srbi pa da nas neko štiti, već NATO nema tu snagu u političkom smislu da napravi takvu kampanju. Bilo kakav napad takvih razmera izazvao bi ogromans sukob. NATO je toga svestan i koristi se svojim "tajnim" oružjem, to je terorizam, vidimo u Siriji, preživeli smo i šiptare teroriste, a vidimo da se i u Rep. Srpskoj pojavljuju pojedinačne terorističke akcije, koje NATO snage relativno malko koštaju a pri tome donose odredjene političke pritiske, kao na primer Šarli Ebdo, posle kojeg su Francuzi čvrsto ostali uz NATO i SAD.

Ajde onda da napadnemo Kosovo, jer NATO nece smeti da ratuje. Razumes sta hocu da kazem?
 
Ajde onda da napadnemo Kosovo, jer NATO nece smeti da ratuje. Razumes sta hocu da kazem?
Pa time bi mi izazvali sukob većih razmera. Ta PAT politička situacija važi za sve strane u takozvanom sukobu, hladnom ratu, ne samo za NATO. Što Rusi ne okupiraju Ukrajinu, mogu to da urade za 48 sati sigurno. Jer time bi mogli da izazovu sukobe većih razmera, niko u ovom trenutku ne želi da preuzme odgovornost za započete sukobe većih razmera. Zato ameri i forsiraju teorizam.

Dok Srbija je još uvek u dubokoj defanzivi, mi nemamo kapacitete da napadnemo Kosovo i vratimo ga pod svoju kontrolu. Ali imamo kapacitete da se borimo protiv teorizma. Bili smo uspešni i tokom devedesetih protiv šiptarskih teorista, tada su ih i amerikanci zvali teoriristima, prilično uspešno smo se mi nosili sa njima....
 
Pa time bi mi izazvali sukob većih razmera. Ta PAT politička situacija važi za sve strane u takozvanom sukobu, hladnom ratu, ne samo za NATO. Što Rusi ne okupiraju Ukrajinu, mogu to da urade za 48 sati sigurno. Jer time bi mogli da izazovu sukobe većih razmera, niko u ovom trenutku ne želi da preuzme odgovornost za započete sukobe većih razmera. Zato ameri i forsiraju teorizam.

Dok Srbija je još uvek u dubokoj defanzivi, mi nemamo kapacitete da napadnemo Kosovo i vratimo ga pod svoju kontrolu. Ali imamo kapacitete da se borimo protiv teorizma. Bili smo uspešni i tokom devedesetih protiv šiptarskih teorista, tada su ih i amerikanci zvali teoriristima, prilično uspešno smo se mi nosili sa njima....

Mislim da gresis. Srbija teorijski itekako ima kapacitete da zauzme -Kosovo. Vrati vojni rok, 5-6 godina, ne treba vise, malo se naoruzaj, dovedi nekog novog Pavkovica i Lazarevica i problema nema.

Rusija sme da napadne Ukrajinu ako bi nasla pravedan razlog za to, a to je lako s obzirom kako se ponasaju prema Rusima u Ukrajini, i pitanje je da li bi NATO smeo direktno da se umesa, jer bi to bio rat koji nijedna strana ne bi smela da izgubi sto znaci da bi se samo povecavali ulozi.

Medjutim, moje misljenje je da se taj rat vodi drugacijim sredstvima sada. Na nivou tajnih sluzb u smislu organizovanja i odbrane od vojnog puca i pridobijanja naklonosti vojske i obicnog naroda.

Znaci slicno kao sa bombardovanjem kada je narod zamrzeo Milosevica, sindrom "slepog vodje" ili "prosutog mleka" kako bih ja to nazvao svojim recima.

Slicno, ako Ukrajina totalno osiromasi, zamrzece i EU i NATO i Porosenka i Desni Sektor i Jacenjuka, a spas traziti kod nekog drugog, nekog novog proruskog coveka koji bi odrzavao dobre odnose sa Rusijom.(Samo moje misljenje)

Nemoj zaboraviti da je SAD/NATO bukvalno juce htela da napadne Siriju, da sada kao napada ISIL, a da je prekjuce osvojila Libiju kao i Egipat samo drugom metodom, s tim sto je Egipat vracen pod prorusku kontrolu. (De Sisti je valjda rusofil)

Jedan novi balkanski rat bi za njih bio boranija. Medjutim, sama cinjenica da ovaj put referendum ne organizuju Slovenci, Hrvati i Muslimani u Bosni, vec Srbi u Republici Srpskoj govori da ovaj put verovatno Srbi (Rusi) imaju prednost, a ne Hrvati i Muslimani (NATO/SAD). I opet je sve ovo samo moje misljenje.
 
Poslednja izmena:

Back
Top