Samo da pitam

ja ne razumem temu, a procitala sam sve odgovore.
sloboda ima svoju definiciju, ako cemo da filozofiramo, a garant to nisi htela. Martin Luter King je u svom cuvenom govoru citirao stihove stare pesme koju su pevali americki robovi "konacno slobodni, hvala Bogu, konacno smo slobodni"...dalje, kazu (Wikipedia, doduse, pa mozda i laze) da je sumerska klinasta reč ama-gi, najstariji pisani simbol koji predstavlja ideju slobode.svasta ima na netu da se procita.
elem, mislim da je u stvari niko i ne moze definisati i da je pojam slobode za svakog od nas drugaciji.

a ako si mislila na slobodu kao posledicu izlaska iz loseg braka, veze, davanja otkaza itd..stvari stoje jos filigranskije.mozes da se razvedes sto puta i da ostanes vezana lancem kao kerce sto cuva stado ovaca na Pesteru, lancu dovoljno dugom da prosetas, a ipak dovoljno kratkom da dalje od ograde ne mrdnes.ebeno je kad shvatis da nije do drugog no do tebe.
mislim da je jedino nepristajanje na los tretman prema sebi zaista znak uzimanja stvari u svoje ruke tj izlaska na slobodu. bio to muz koji vara ili bije ili sef koji mobinguje.
preokrenes stvari u svoju korist zasto sto svako ljudsko bice ima pravo na slobodu u tom smislu, smislu da bivstvuje kao samostalna jedinka kojoj niko nece oduzeti pravo na kvalitetan i, ne znam, zdrav zivot.
inace, osobno mi se malo i sere od tih uzvika "hocu da budem slobodna/slobodan, ja inokosna, ja Kaligula"...budi brate, ko ti brani.
 
Da li moze biti kasno za slobodu ?











(Ispričala bi sta me navelo na ovo pitanje ali neću jer neumijete da cijenite moje teme i na svakoj vašar stvarate , gurate se oko ringelspila )

Nikada!

Vreme se ne moze kupi, nadomestitu, vratiti... I posle slobode i spokoja je najvrednije.

Sto se pre resis onoga sto te gusi i kozu ti cini tesnom, imaces ga vise za ono sto te usrecuje :)

I ne moras da se pravdas, objasnjavas... imas pravo na slobodu! Ili svoj dozivljaj slobode.

Znam zenu koj se razvela posle 30 god. braka. I kada ju je sudija pitala sta fali njenom muzu, odgovor je bio:"Bas nista. On je divan covek, ali nije za mene.". Pametnom dosta. I sada, nekoliko godina nakon razvoda je sama, nije ulazila u nove veze, ali nije usamljena kao sto je bila u braku.
 
ali simpaticno je da svi odmah pomisle na razvod:lol:
jer je to prvi ocigledan miris neslobode:aha:
a zapravo ljudi rasturaju brakove jer su sami sa sobom u *****, najlakse je kriviti onog sto je pored tebe..mora neko biti kriv. ja nisam, znaci-on je..:mrgreen:
i ok, resis se tog nekog..i onda si slobodan?:)
malo morgen.
ima slucajeva de stvarno jeste, kvalitativni pomak ocigledan.
ali brate ima i vise onih koji nastave da bauljaju u jos vecem haosui nego ranije..
 
Nikada!

Vreme se ne moze kupi, nadomestitu, vratiti... I posle slobode i spokoja je najvrednije.

Sto se pre resis onoga sto te gusi i kozu ti cini tesnom, imaces ga vise za ono sto te usrecuje :)

I ne moras da se pravdas, objasnjavas... imas pravo na slobodu! Ili svoj dozivljaj slobode.

Znam zenu koj se razvela posle 30 god. braka. I kada ju je sudija pitala sta fali njenom muzu, odgovor je bio:"Bas nista. On je divan covek, ali nije za mene.". Pametnom dosta. I sada, nekoliko godina nakon razvoda je sama, nije ulazila u nove veze, ali nije usamljena kao sto je bila u braku.
meni ovako nesto nikada nece biti jasno.30 godina si u braku i smatras supruga divnim covekom i onda odlucis da on ipak nije za tebe.posle tri decenije?
tek tako.
a kako li je njemu, pita li se ta zena koja je napokon slobodna, mislim dvoje ih je bilo u tom braku, cenim da je razumno mogao da ocekuje da ce to potrajati i dozivotno.zamisli sta je tu pojedenih govana, dozivljenih sreca, prohodavanja dece, putovanja, kredita za stan, zajednickih prijatelj..i onda-gotovo.
ti nisi za mene.
trt milojka.
nevezano samo za osobu iz tvog posta :cmok: , nadovezala sam se, razmisljam o procitanom. nije prva prica te vrste koju cuh i zaista mi nije jasno.
 
meni ovako nesto nikada nece biti jasno.30 godina si u braku i smatras supruga divnim covekom i onda odlucis da on ipak nije za tebe.posle tri decenije?
tek tako.
a kako li je njemu, pita li se ta zena koja je napokon slobodna, mislim dvoje ih je bilo u tom braku, cenim da je razumno mogao da ocekuje da ce to potrajati i dozivotno.zamisli sta je tu pojedenih govana, dozivljenih sreca, prohodavanja dece, putovanja, kredita za stan, zajednickih prijatelj..i onda-gotovo.
ti nisi za mene.
trt milojka.
nevezano samo za osobu iz tvog posta :cmok: , nadovezala sam se, razmisljam o procitanom. nije prva prica te vrste koju cuh i zaista mi nije jasno.
i on se pos naljuti i pobije celu tazbinuz:cry:
 
pa da..nasa sloboda uvek je ograsnicena necim..prvo novcem. ako nije novcem, onda podnosima sa drugim ljudima. ako nije odnosima sa drugim ljudima, lonada drustvenim normama. ako nije drustvenim normama, onda je unutrasnjim potrebama..
ako imas novac koji ti ej potreban, i savrsene odnose sa ljudima koji su ti bitni, i zivis negde u nekoj vukojebini, a bas si to hteo..to je mozda najblize slobodi sto ziv covekl moze da dostigne.
mi obicni smrtnici koji moramo da sljakamo da bi ziveli, mi slobodu mozemo samo da sanjamo. zene koje su braku sanjaju da se oslobode muza, al prpa bato..onda bi robovale milionima drugih obaveza koji muz dosadnjakovic ipak resava.a i treba spavati sam.sanjamo da nas ljudi ne smaraju, a ipak su nam potrebni jer nismo stvoreni da budemo sami..
i sve tako, mozes do sutra
svodi se na to da procenis sta je tebi bitno, sta ti je sustinski bitno, i da se drzis toga..ostalo balansiras, i robujes koliko je neophodno.
ziveti u miru sam sa sobom najveca je sloboda koju mozes imati u zivotu.

Potrebno je da i drugim korisnicima date reputaciju pre nego što je ponovo dodelite korisniku koto.
 
meni ovako nesto nikada nece biti jasno.30 godina si u braku i smatras supruga divnim covekom i onda odlucis da on ipak nije za tebe.posle tri decenije?
tek tako.
a kako li je njemu, pita li se ta zena koja je napokon slobodna, mislim dvoje ih je bilo u tom braku, cenim da je razumno mogao da ocekuje da ce to potrajati i dozivotno.zamisli sta je tu pojedenih govana, dozivljenih sreca, prohodavanja dece, putovanja, kredita za stan, zajednickih prijatelj..i onda-gotovo.
ti nisi za mene.
trt milojka.
nevezano samo za osobu iz tvog posta :cmok: , nadovezala sam se, razmisljam o procitanom. nije prva prica te vrste koju cuh i zaista mi nije jasno.

Ja je razumem. Jednostavno se jedno jutro probudis i osoba koja lezi pored tebe ti se ucini stranom. Niko nema tapiju ni na koga. Zato me i odbija ideja o braku, potpisanom braku.
 
ali simpaticno je da svi odmah pomisle na razvod:lol:
jer je to prvi ocigledan miris neslobode:aha:
a zapravo ljudi rasturaju brakove jer su sami sa sobom u *****, najlakse je kriviti onog sto je pored tebe..mora neko biti kriv. ja nisam, znaci-on je..:mrgreen:
i ok, resis se tog nekog..i onda si slobodan?:)
malo morgen.
ima slucajeva de stvarno jeste, kvalitativni pomak ocigledan.
ali brate ima i vise onih koji nastave da bauljaju u jos vecem haosui nego ranije..

Prva sam se gusila godinama sa nekim ko mi se bukvalno gadio. I svaki put kada sam spomenula razlaz dolazilo je do pretnji, ucena i fizickog maltretiranja- "Samo mali uvod u ono sto te ceka ako se usudis da odes :mazi:" I sama jako dobro znam da je strah najdeblja linija koja nas deli od slobode.
Ali kada dodjes u stanje kao pred porodjaj kada pomislis ili neka beba vec jednom izadje ili neka umrem, vise ne mogu da trpim bol, tada pravis rez. A zasto cekati taj trenutak? Neka moje i slicna iskustva budu drugima naravoucenije. Neka prodisu sto pre!
 
Prva sam se gusila godinama sa nekim ko mi se bukvalno gadio. I svaki put kada sam spomenula razlaz dolazilo je do pretnji, ucena i fizickog maltretiranja- "Samo mali uvod u ono sto te ceka ako se usudis da odes :mazi:" I sama jako dobro znam da je strah najdeblja linija koja nas deli od slobode.
Ali kada dodjes u stanje kao pred porodjaj kada pomislis ili neka beba vec jednom izadje ili neka umrem, vise ne mogu da trpim bol, tada pravis rez. A zasto cekati taj trenutak? Neka moje i slicna iskustva budu drugima naravoucenije. Neka prodisu sto pre!
ma ok bogi bre, i ja sam razvedena..i kod mene je doslo dotle...ako sad ne odem, umrecu. i otisla sam.
ali nije te niko terao da se udash..ni mene. imao si neku potrebu, nesto si u tom coveku video..
naravno, covek sazreva, menja se , menjaju mu se potrebe..ali LAKO je napraviti zamenu teza i okriviti supruznika za to sto je ladno u maju i za to sto si sam sheban u vugla..
misim ja sam shebana, ti mozda nisi..:lol:
ja tek posle mnogo godina kapiram zasto su se neke stvari odigrale kako su se odigrale , a ne drugacije..:)
al dobro, bolje ikad negio nikad..:aha:
 
ma ok bogi bre, i ja sam razvedena..i kod mene je doslo dotle...ako sad ne odem, umrecu. i otisla sam.
ali nije te niko terao da se udash..ni mene. imao si neku potrebu, nesto si u tom coveku video..
naravno, covek sazreva, menja se , menjaju mu se potrebe..ali LAKO je napraviti zamenu teza i okriviti supruznika za to sto je ladno u maju i za to sto si sam sheban u vugla..
misim ja sam shebana, ti mozda nisi..:lol:
ja tek posle mnogo godina kapiram zasto su se neke stvari odigrale kako su se odigrale , a ne drugacije..:)
al dobro, bolje ikad negio nikad..:aha:

To si sve u pravu :zag:
Kao i Saul. Niko nas puskom nije terao ni da ulazimo u to.
 
Ne znam zašto se, kad god se teoretiše o slobodi, uvek naglasi kako apsolutna sloboda ne postoji.
Istina, ne postoji. Ali, postoji li išta apsolutno? Je li ljubav apsolutna? Nije, kao ni sloboda, pa ipak niko neće sporiti postojanje ljubavi zbog činjenice da ona nije apsolutna.

Slobodu posmatram racionalno, ne romantičarski. I u tom racionalnom smislu bih rekla da je slobodan onaj čovek koji:
1. ima mogućnosti na izbor
2. izbor vrši u skladu sa svojim autentičnim stavovima i osećanjima i u stanju je da uopšte donese odluku o izboru

Dakle, koliko sloboda ovisi o spoljašnjim faktorima i okolnostima, toliko ovisi i o onim ličnim unutrašnjim.
 

Back
Top