BES Roditelji očajni: Kako ćemo preživeti, udžbenici su preskupi

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/54...jni-Kako-cemo-preziveti-udzbenici-su-preskupi

BES Roditelji očajni: Kako ćemo preživeti, udžbenici su preskupi

M. Nikolić, M. Stanić, M. Leskovac, V. Torović | 28. 03. 2015. - 20:56h | Komentara: 138
Roditelji osnovaca samo za jedan komplet udžbenika moraju da izdvoje i do 17.000 dinara, tako da onima koji u kući imaju tri osnovca, za knjige treba cela plata.


Otkako su za narednu školsku godinu besplatni udžbenici ukinuti za sve, osim za najsiromašnije đake, roditelji u Srbiji suočeni su sa više nego paprenim cenama školskih knjiga.

 
Tako, recimo, komplet udžbenika za niže razrede osnovne škole koji se sastoji od 10 do 12 knjiga košta između 7.500 i 9.500 dinara, dok za više razrede koji podrazumevaju i više knjiga, cena kompleta iznosi između 13.000 i čak 17.000 dinara.

- Moja devojčica treba na jesen da krene u školu, a samo za udžbenike daćemo više od 8.000 dinara - žali se Nišlijka Maša Petrović.

U još goroj situaciji je Nataša Marković, majka troje dece iz Beograda.

- Za dva osnovca treba da kupim komplete udžbenika i platim 250 evra, a to mi je skoro cela plata. Pritom, gde su tu pribor, odeća, obuća. Kako ćemo sve to preživeti? - zabrinuto nabraja ova majka.
Prijavljivanje za udžbenike za narednu školsku godinu počelo je u većini škola. Knjige se kupuju tako što škola odabere udžbenike od određenog izdavača, a roditelji potom školi uplaćuju novac za te knjige.

Međutim, na pitanje zašto su udžbenici toliko skupi, u školama nemaju odgovor Sličan odgovor dobili smo i u izdavačkim kućama.

- Ne, ne dajemo procenat školama. Cena udžbenika formira se kao i svaka druga, u skladu sa troškovima. Papir se ne proizvodi u Srbiji, on se uvozi, a ove godine je njegova cena drastično skočila na tržištu - priča Gordana Knežević Orlić, Izdavačke kuće „Klett“.

Roditelji pak najavljuju da će zbog paprenih cena morati da kupuju isključivo polovne udžbenike.

- Potpuno je besmisleno udžbenik i svesku za peti razred iz geografije, prodavati po ceni od 1.300 dinara, - priča Dragana Ćorić, članica udruženja “Roditelj”. 
 
Odredićemo maksimalnu cenu
U Ministarstvu prosvete najavljuju da će novim Zakonom o udžbenicima, čije se usvajanje očekuje ove godine, ograničiti cenu i obim udžbenika jer deca sada nose preteške đačke tašne. Takođe, nastavnici više neće smeti da traže da roditelja za svoju decu kupuju dodatna nastavna sredstva kojih nema u nastavnom planu - kažu u Ministarstvu.

...........

Ma sta ce skole?! Treba ih ukinuti. Treba razviti trgovinu diplomama.
 
jesu preskupi , koristi se * davanje pogodnosti nastavnicima * da bi odabrali knjige pojedinih izdavaca.

a knjige se razlikuju u rasporedu poglavlja i u par detalja.

knjige bi trebale biti iste stim da ih moze stampati bilo ko.

tada bi samo bila bitka da budu povoljniji i ne bi bilo slucajeva da recimo karta srbije ne bude dobra ili da bezobrazna pesmica zavrsi u knjizi za 3 razred
 
jesu preskupi , koristi se * davanje pogodnosti nastavnicima * da bi odabrali knjige pojedinih izdavaca.

a knjige se razlikuju u rasporedu poglavlja i u par detalja.

knjige bi trebale biti iste stim da ih moze stampati bilo ko.

tada bi samo bila bitka da budu povoljniji i ne bi bilo slucajeva da recimo karta srbije ne bude dobra ili da bezobrazna pesmica zavrsi u knjizi za 3 razred

Nemam decu pa ne znam kakvo je stanje ali je suludo da se knjige razlikuju. Suludo je da ne postoji jedan jedinstveni skolski program i sadrzaj knjiga odobren od strane ministarstva.

I u pravu si da treba dozvoliti da knjige moze da stampa bilo ko. Da vidis kako bi pale cene knjiga i kako bi se utrkivali u spustanju cena i davanju placanja na odlozeno. Ovako imamo monopoliste koji deru roditelje.

- - - - - - - - - -

Takođe, nastavnici više neće smeti da traže da roditelja za svoju decu kupuju dodatna nastavna sredstva kojih nema u nastavnom planu

Secam se mog nastavnika matematike koji je trazio da se kupuju iskljucivo drveni lenjiri, trouglovi... Jedini se on u celoj skoli nasao pametan.
 
Ne vjerujem da nismo u stanju proizvoditi papir za knjige pa se mora uvoziti .
Ako je to stvarno istina onda smo mi koorac od države !

to je rezultat politike proEUropskih stranaka koje ti podrzavas

ideolog DS-a i DOS-a Miroljub Labus je svojevremeno rekao da je glupo da mi bilo sta proizvodimo jer sve sto bi smo proizvodili vec proizvodi neko drugi u svetu.

E taj covek je jos profesor univerziteta.

Za takve budale ti glasas 15 godina.

- - - - - - - - - -

vucic-neprijatno-mi-j.jpg
 
Nemam decu pa ne znam kakvo je stanje ali je suludo da se knjige razlikuju. Suludo je da ne postoji jedan jedinstveni skolski program i sadrzaj knjiga odobren od strane ministarstva.

I u pravu si da treba dozvoliti da knjige moze da stampa bilo ko. Da vidis kako bi pale cene knjiga i kako bi se utrkivali u spustanju cena i davanju placanja na odlozeno. Ovako imamo monopoliste koji deru roditelje.
.

Наравно да постоји план и програм, којег се издавачи морају придржавати, јер им уџбеници не би били одобрени. Наравно да и поред тога има разлика међу уџбеницима. Не може било ко да штампа уџбенике, ту је питање ауторских права...
 
to je rezultat politike proEUropskih stranaka koje ti podrzavas

ideolog DS-a i DOS-a Miroljub Labus je svojevremeno rekao da je glupo da mi bilo sta proizvodimo jer sve sto bi smo proizvodili vec proizvodi neko drugi u svetu.

E taj covek je jos profesor univerziteta.

Za takve budale ti glasas 15 godina.

- - - - - - - - - -

vucic-neprijatno-mi-j.jpg
Stvarno nisi čist . Vrištao si od sreće kad su Vučić i Nikolić došli na vlast
a ja više od Djindjićevog ubistva nisam ni jednom otišao na glasanje .
Ove si ti doveo na vlast a ne ja .
 
Poslednja izmena:
Ко вас шмиргла када сте гласали за СНС.

Ma nije problem glasati za bilo koga, shvatiš zaebao si se (zaebali te, prevarili, šta god ....) pa glasaš za drugog. Kad te drugi zaebe glasaš za trećeg, pa onda opet za prvog i tako redom. Ovde je problem što se ljudi patološki vezuju za vodje :roll:, i što ne veruju svojim očima i svom novčaniku već Pinku, Informeru i ostalim "novinskim i TV Bastiljama" ....
 

Back
Top