Zdravstvo u Srbiji na evropskom dnu

Brisel, Beograd -- Srbija je poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite, pokazuje Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2012. godinu.

21315041184fb2ab1973cd4072964746_368x190.JPG


Prema indeksu EHCI ,kojim se meri standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora, Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena.

Druge zemlje koje imaju, prema ovom merenju, dobar sistem zdravstva su Danska, Luksemburg i Island, prenosi internet izdanje lista Nju Jurop.
Od zemalja Evropske unije najniža na listi je Bugarska sa 458 poena, a iza nje je samo Srbija.

EHCI je postao standard merenja evropske zdravstvene zaštite, a od 2005. godine ga objavljuje ekspertska organizacija Helt konzjumer pauerhaus, sa sedištem u Švedskoj.

Direktor organizacije HCP, koja sprovodi ovo istraživanje Arne Bjorberg rekao je da Srbiju ne bi trebalo porediti s bogatim članicama EU.

"Susedi kao što su Hrvatska (655 bodova), Makedonija (527) ili Albanija (535) su relevantniji i pokazuju da je pred Srbijom težak posao da dostigne te nivoe", rekao je Bjornberg.

On je rekao da izgleda da osnovne usluge, kao što je vakcinacija beba, funkcionišu u Srbiji i da se vidi da rastu prava pacijenata, ali da "u celini, rezultat lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave".

Izveštaj za 2012. godinu ocenjuje sisteme zdravstvene zaštite u 34 evropske zemlje (27 zemalja članica EU plus Norveška, Island, Švajcarska, Hrvatska, Makedonija, Srbija, i Albanija) pomoću 42 indikatora. Oni obuhvataju područja ključna za korisnika zdravstvenih usluga: prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.

Ovaj indeks odražava napredak zdravstvene zaštite u Evropi, poboljšanje ishoda lečenja i opštih uslova. Takođe se ocenjuje da su pomalo preuveličani alarmantni signali o uticaju ekonomske krize na pad kvaliteta zdravstvene zaštite zbog smanjenja budžeta.

Međutim, kako navodi Nju Jurop, indeksi ukazuju na to da na početku ekonomskih teškoća treba obratiti posebnu pažnju na tri izražena područja.

Ta područja su: tendencija dužeg čekanja na skupe hirurške operacije u zemljama najviše pogođenim eknomskom krizom, rast participacije pacijenata za zdravstvene usluge, nedostatak poboljšanog pristupa novim vrstama lekova, čak i pogoršanje pristupa.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=05&dd=15&nav_category=12&nav_id=609606

Nastavite da glasate za SNS DS SPS URS i LDP .

Dobro shvatili smo da smo na evropskom dnu
a kako se kotiramo u rusko-azijskoj medicini? :mrgreen:
 
Гоbна.
Да је код мене такав случај и да немам пара поубијао би их све.
Pa i ja sam mislio da ih poubijam,ali me je rođena sestra odvratila i od kakvog suprotstavljanja korumpiranim govnima.Bojala se da će magarci postati još bahatiji.Morale su se nekako sakupiti pare.Sada bi ih rado tužio,ali nemam nikakve dokaze.
 
Само вас гледам, пљујете ли пљујете.

А нико није приметио да смо на листи одмах иза једне чланице ЕУ.

Срам да вас буде!
 
Brisel, Beograd -- Srbija je poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite, pokazuje Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2012. godinu.

21315041184fb2ab1973cd4072964746_368x190.JPG


Prema indeksu EHCI ,kojim se meri standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora, Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena.

Druge zemlje koje imaju, prema ovom merenju, dobar sistem zdravstva su Danska, Luksemburg i Island, prenosi internet izdanje lista Nju Jurop.
Od zemalja Evropske unije najniža na listi je Bugarska sa 458 poena, a iza nje je samo Srbija.

EHCI je postao standard merenja evropske zdravstvene zaštite, a od 2005. godine ga objavljuje ekspertska organizacija Helt konzjumer pauerhaus, sa sedištem u Švedskoj.

Direktor organizacije HCP, koja sprovodi ovo istraživanje Arne Bjorberg rekao je da Srbiju ne bi trebalo porediti s bogatim članicama EU.

"Susedi kao što su Hrvatska (655 bodova), Makedonija (527) ili Albanija (535) su relevantniji i pokazuju da je pred Srbijom težak posao da dostigne te nivoe", rekao je Bjornberg.

On je rekao da izgleda da osnovne usluge, kao što je vakcinacija beba, funkcionišu u Srbiji i da se vidi da rastu prava pacijenata, ali da "u celini, rezultat lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave".

Izveštaj za 2012. godinu ocenjuje sisteme zdravstvene zaštite u 34 evropske zemlje (27 zemalja članica EU plus Norveška, Island, Švajcarska, Hrvatska, Makedonija, Srbija, i Albanija) pomoću 42 indikatora. Oni obuhvataju područja ključna za korisnika zdravstvenih usluga: prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.

Ovaj indeks odražava napredak zdravstvene zaštite u Evropi, poboljšanje ishoda lečenja i opštih uslova. Takođe se ocenjuje da su pomalo preuveličani alarmantni signali o uticaju ekonomske krize na pad kvaliteta zdravstvene zaštite zbog smanjenja budžeta.

Međutim, kako navodi Nju Jurop, indeksi ukazuju na to da na početku ekonomskih teškoća treba obratiti posebnu pažnju na tri izražena područja.

Ta područja su: tendencija dužeg čekanja na skupe hirurške operacije u zemljama najviše pogođenim eknomskom krizom, rast participacije pacijenata za zdravstvene usluge, nedostatak poboljšanog pristupa novim vrstama lekova, čak i pogoršanje pristupa.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=05&dd=15&nav_category=12&nav_id=609606

Nastavite da glasate za SNS DS SPS URS i LDP .

Ja se trudim da živim zdravo tako da me je baš briga kakvo nam je zdravstvo. Uostalom svaki pušač treba da zna da je npr. rak pluća još uvek podjedano neizlečiv i u Srbiji kao i u Švajcarskoj, znači većina ljudi imaju slobodu izbora - sami biraju kako će da žive - da li zdravo ili nezdravo.
 
Ja se trudim da živim zdravo tako da me je baš briga kakvo nam je zdravstvo. Uostalom svaki pušač treba da zna da je npr. rak pluća još uvek podjedano neizlečiv i u Srbiji kao i u Švajcarskoj, znači većina ljudi imaju slobodu izbora - sami biraju kako će da žive - da li zdravo ili nezdravo.
Zdrav način života te ne može spasiti od svih bolesti tokom celog života.
 
Zdrav način života te ne može spasiti od svih bolesti tokom celog života.

Može, recimo rak je u 90% slučajeva izazvan faktorima okoline (nezdrava ishrana, pušenje, nedovoljno fizičkih aktivnosti, gojaznost, izloženost jonizujućim i nejonizujućim zračenjima, određeni virusi, infekcije, zagađena životna sredina,...) a u samo 10% slučajeva je izazvan naslednim, genetskim faktorima.
 
Ko nije sinoc bio u institutu "Majka i Dete", taj ne zna sta je pakao, nikom ne bih pozeleo. Dok cekam sa svojom bebom na prijem (a to traje jedno dva i po sata), dolaze ljudi sa bebom koja je u nesvesti, a dezurna sestra kaze, mrtva ladna, da danas u Beogradu nema dezurnog neurologa i da nema ko da je primi, 40 roditelja samo sto je nije lincovalo, mada ona nista nije kriva. Sto ne dodje vec jednom neki Nemac da uspostavi red, ocigledno da mi nismo sposobni. Ej bre, da kazes roditeljima u najprestiznijoj ustanovi da njihovo dete nema ko da primi, pa to je dno dna. Mi ne zasluzujemo da imamo drzavu.
 
Može, recimo rak je u 90% slučajeva izazvan faktorima okoline (nezdrava ishrana, pušenje, nedovoljno fizičkih aktivnosti, gojaznost, izloženost jonizujućim i nejonizujućim zračenjima, određeni virusi, infekcije, zagađena životna sredina,...) a u samo 10% slučajeva je izazvan naslednim, genetskim faktorima.
Pa evo,boldovano govori da zdravim načinom života ne možeš izbeći ove negativne faktore okoline.Kakva je voda koju pijemo?Kakav je vazduh?Kakva je zemlja iz koje uzimamo hranu?Šta je sa drugim bolestima?Nije u pitanju samo ona najgora.Ima mnogo bolesti koje mogu pogoditi čoveka ili nekoga iz njegove okoline pa da čoveku bude krivo zbog lošeg zdravstva u zemlji.Eto,prošle zime sam slomio neku koščicu u stopalu,pa sam i za tako bezazlen slučaj uvideo slabosti zdravstvenog sistema.Da ne pominjem ono što sam napisao negde na početku ove teme o korupciji u zdravstvu...
 
Ja se trudim da živim zdravo tako da me je baš briga kakvo nam je zdravstvo. Uostalom svaki pušač treba da zna da je npr. rak pluća još uvek podjedano neizlečiv i u Srbiji kao i u Švajcarskoj, znači većina ljudi imaju slobodu izbora - sami biraju kako će da žive - da li zdravo ili nezdravo.

Kažu da nemač., ovaj, kubanska medicina leči karcinom pluća ...

------

Lekari su postali opaki, loše žive a toliko su studirali, ulagali u sebe ... Ne vraća im se materijalno. Drugo, još uvek rađe ostaju nezaposleni nego da odu u neko selo ili manje mesto. U inostranstvo ne smeju jer moraju da nostrifikuju znanje ili da rade kao sestre (ili braća) .

Njihovo psihološko mentalno stanje nije ništa bolje od resto crnaca po Srbiji. A sve je posledica naših loših procena, nesnalaženja. Svet se ubrzano menja, raspored snaga, pritiskaju nas već 20 godina a mi nikako da nađemo najbolje rešenje.

"Srbija se saginjati neće" - a polomili su nam i kičmu i sve koščice ...
 
Poslednjih 65 godina zdravstvo vode komunisti i SPS, sa kratkim periodom kada je Tomica, inače najgori ministar-kriminialac koga je srpsko zdravstvo videlo, vodio to ministarstvo.

Jednostavno ovi ljudi nemaju volje i kapaciteta da bilo šta promene. Niti imaju sluha i bilo kakve orjentacije u prostoru i vremenu.

- - - - - - - - - -

To mogu da razumem,ali ne mogu da razumem da su spremni da puste nekoga da umre dok im ne daš par hiljada evra u ruke (slučaj koji sam naveo negde među prvim postovima na temi).

Spremni su!
 
umrećemo svi, makar imali 50 lekara koji će da nas leče svakog dana

Нико то не пориче, али је њихов посао да то живота што имамо проживимо са што мање болова и, макар, исправном дијагнозом.

Да не чекамо у редовима на заказивање, па на преглед, па за упут, па опет за преглед, да бисмо на крају купили лекове у приватној апотеци.

Не кажем да лекари треба да буду суперхероји, јер свако живи докле му је црта, само кажем да треба да раде свој посао одговорно и без драмљења и викања на пацијенте.

Да не причам о надменом ставу због кога бих многе ударила по лабрњи тако да им и унуци буду блесави.
 
umrećemo svi, makar imali 50 lekara koji će da nas leče svakog dana

Ovo je već filozofsko-nihilistički pristup problemu. To kažu i neki lekari: koji si ***** dolazio kod mene kada ćeš jednog dana svakako pandrknuti. Stoga, ukinimo zdravstvo.

Aubrey De Grey i Ray Kurzweil kažu da nećemo umreti :D

Aubrey de Grey: Defeating Aging

Ray Kurzweil: How Far to Immortality?
 

Back
Top