dva konkretna pitanja

breakfast

Zainteresovan član
Poruka
462
krenem da citam Knjigu Postanja, i budem na pocetku odmah zbunjena
mozda pitanja budu laka, ja stvarno nemam pojma nista o religiji

pitanje prvo:

"И створи Бог звери сваке врсте и стоку и гмизавце. И виде Бог да је добро."

ako je Bog bacio pogled na gmizavce, kako je lukavu zmiju koja je nagovorila Evu da jede sa drveta poznanja dobra i zla video kao nesto dobro?
Bog vidi samo vrstu, i sudi samo o vrsti, a ne o njenim pojedinacnim primercima? koje je objasnjenje za zmiju?


pitanje drugo:

ovo zbori zmija:
"Него зна Бог да оног дана кад будете јели с њега, отвориће вам се очи, па ћете бити као богови који познају добро и зло."
malo kasnije i Gospod Bog:
"Ето, човек поста као један од нас знајући добро и зло."

kakva je ovo mnozina ""bogovi" i "jedan od nas"?
koliko ima Bogova po ovog knjizi, gde su ostali, sta rade?


dodato:
da li je Bog znao kada je prokleo zmiju da je Djavo bio usao u nju?
zatim, zasto je nepozeljno po Bogu poznati sta je dobro a sta zlo?

zar su Adam i Eva mogli da odbiju nagovaranje lukave zmije da jedu sa tog drveta, ako prethodno nisu pojeli pold tog drveta koje prosvetljava sta je dobro a sta zlo?
 
Poslednja izmena:
ako je Bog bacio pogled na gmizavce, kako je lukavu zmiju koja je nagovorila Evu da jede sa drveta poznanja dobra i zla video kao nesto dobro?
Bog vidi samo vrstu, i sudi samo o vrsti, a ne o njenim pojedinacnim primercima? koje je objasnjenje za zmiju?

Vidis pitanje ima smisla no mucenik koji je pisao te delove tesko da je bio sposoban za intelektualni napor slican tvom...
pitanje drugo:


kakva je ovo mnozina ""bogovi" i "jedan od nas"?
koliko ima Bogova po ovog knjizi, gde su ostali, sta rade?
Zbunili se u prevodu?
I tako su knjige dementnih staraca postale svete...nije li komicna ljudska infantilnost?
 
Imam i ja pitanja na ove besede iz druge svete knjige...sve nesto citam...
A Mi smo i prije tebe samo ljude slali, građane kojima smo objave objavljivali. Zar ovi ne putuju po svijetu, pa ne vide kako su skončali oni prije njih - a onaj svijet je doista bolji za one koji se budu Allaha bojali - zar se nećete opametiti!
Ima li neki verujuci musliman da objasni zasto se bojati savrsenog i milostivog Alaha? Savrsena bica koja se nazivaju svemogucim i sveznajucim i punim milosti bogovima nikako ne mogu da se ponasaju kao infantilni ljudi i da traze da se njih neko boji...ima li ijedan verujuci da objasni ovaj oksimoron...

I kad bi poslanici gotovo nadu izgubili i pomišljali da će ih lašcima proglasiti, pomoć Naša bi im došla; Mi bismo spasili one koje smo Mi htjeli, a kazna Naša ne bi mimoišla narod nevjernički!

Koliko neko mora biti mentalno unezveren da se ponasa kao histericno stvorenje i na osnovu verovanja, a ne cinjenice daje sebi za pravo da drugo ljudsko bice kazni?


U kazivanju o njima je pouka za one koji su razumom obdareni. Kur’an nije izmišljena besjeda, on priznaje da su istinite knjige prije njega objavljene, i objašnjava sve, i putokaz je i milost narodu koji vjeruje.

Gde su CINJENICE da Kur’an nije izmisljena beseda? Vera ne spada u cinjenice....to i deca znaju....
 
krenem da citam Knjigu Postanja, i budem na pocetku odmah zbunjena
mozda pitanja budu laka, ja stvarno nemam pojma nista o religiji

pitanje prvo:

"И створи Бог звери сваке врсте и стоку и гмизавце. И виде Бог да је добро."

ako je Bog bacio pogled na gmizavce, kako je lukavu zmiju koja je nagovorila Evu da jede sa drveta poznanja dobra i zla video kao nesto dobro?
Bog vidi samo vrstu, i sudi samo o vrsti, a ne o njenim pojedinacnim primercima? koje je objasnjenje za zmiju?

Религија змију објашњава ђаволом. Наводно, ђаво је ушао у змију и тако наговорио прве људе да поједу забрањени плод. Могао је можда да уђе у неки другу животињу, ал ето изабра змију. Мада чини ми се да сам прочитао негде да је змија била као најлепша животиња, деловала безопасно, а и имала је ноге.
Неки ово објашњавају метафором. Змија је кроз целу Библију симбол ђавола.


pitanje drugo:

ovo zbori zmija:
"Него зна Бог да оног дана кад будете јели с њега, отвориће вам се очи, па ћете бити као богови који познају добро и зло."
malo kasnije i Gospod Bog:
"Ето, човек поста као један од нас знајући добро и зло."

kakva je ovo mnozina ""bogovi" i "jedan od nas"?
koliko ima Bogova po ovog knjizi, gde su ostali, sta rade?

Ово се објашњава као лаж коју је ђаво рекао. Мада нека моје мишљење је другачије. Људи од памти века теже да буду богови. Не Бог, који је један, него богови. Да буду савршени у свему. Ниче говори о надчовеку, ја то из подсмеха називам суперменом јер не волим Ничеа. Свеједно, он говори истину о човековој вековној жели, а то је да буде бог. Како год, моје мишљење није битно, него је поента да је змија ту слагала односно ђаво је слагао. То је његова особина: клеветник, лажљивац, преварант.

Опет постоји неко мишљење да је Бог истерао људе из Раја како не би заиста постали као он. Осим Дрвета познања добра и зла било је и Дрво живота. Оно је омогућавало вечан живот. Међутим, човек није окусио тај плод. Зашто? Па Бог није хтео да људи буду и грешни и вечни. Зато их је и избацио. Постоји стих у том делу, цитирам (а ти га пронађи): ''А сад да човек не постане као ми (овде се мисли на Свету Тројицу, опет како религија тумачи) и пружи руку и убере плод за Дрвета живота, нека иде из Раја; и постави Бог анђела херувима са огњеним мачем да штити улаз у Еден.''

Сад да ли ћеш ти у то да верујеш, то је твоја ствар, али ово су тумачења религије. Осим што данас имамо и разне верске заједнице тј. секте које ће ти нешто другачије рећи. Ако има ко од православаца који се на слажу са овим што сам рекао, нека кажу, можда сам негде лупио :mrgreen:
 

Него? :D Опште је познато да змија симболише ђавола. У Откровењу се спомиње: Стара змија која вара народ од почетка века би бачена на земљу итд итд.
Осим оног како се зове серпента, оно што је лечило у С. Завету, она змија обешена од неки као крст,заборавио сам како се зове, а и пар пута се спомиње оно: Будите мудри као змије а безазлени као голубови. Вероватно има још нешто не могу да се сетим. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Него? :D Опште је познато да змија симболише ђавола. У Откровењу се спомиње: Стара змија која вара народ од почетка века би бачена на земљу итд итд.
Осим оног како се зове серпетина, оно што је лечило у С. Завету, она змија обешена од неки као крст,заборавио сам како се зове, а и пар пута се спомиње оно: Будите мудри као змије а безазлени као голубови. Вероватно има још нешто не могу да се сетим. :mrgreen:

е ајд сад то састави па види јел та змија ђаво добра или лоша, не може и једно и друго :D
и ако је та змија мудра како је превари ђаво те је јахве прокле да ће да лиже прашину довека
 

Back
Top