Plate u Srbiji Realno

35k plate je 35k plate i on treba da smisli kako da živi od toga. Sve to što si ti nabrojao neće da mu plati račune ,hranu, stan, potrebe itd.
Penziju po svoj prilici neće da doživi zbog podizanja granice i propasti fonda, a škola nije besplatna.
Trolčino.

Već sam Vam reko da tim učiteljima ne daje sveti Petar platu, već država a građani daju platu državi jasno ko dan.Što se plate tiče i njegovih troškova je njegov problem.Plata je svakom mala kako bi ko hteo da živi.
E sada neko ima veće prohteve i koncentriše se šta bi još zaradio ili štedeo kako bi bolje rasporedio.Uvek je to tako,jasno ko dan.
 
jug srbije 22.000-30.000 dinara. pa vidite vi gore u bg-u,koliko ste srecni,jer znajte da uvek moze i gore! ali nisu ni sve plate u drzavnim sluzbama dobre...evo nas radnik u kancelariji mesne zajednice,sa fakultetom 29.000 dinara.

- - - - - - - - - -

u Nisu u fabrici Benneton (gde zene siju garderobu itd...),drug koji ima masinski fax nema vise od 35.000 dinara. max

Takva je prica sa svim firmama koje dobijaju subvencije
 
Plate po Beogradu i par gradova na severu Srbije i Vojvodine uopste nisu tako lose kako se obicno misli.....ne znam za juzne delove Srbije,tj sve ono juzno od Beograda...

Mislim,ne zaradjuju ljudi bas po 1000-2000 eura mesecno (mada ima sve vise i takvih),ali vidim da u gomili firma (narocito ako su drzavne) radnici opusteno imaju 50-60-70 hiljada platu(cesto i samo sa srednjom skolom).....sto je daleko vise od onih nesrecnih 200-300 eura...
 
Plate po Beogradu i par gradova na severu Srbije i Vojvodine uopste nisu tako lose kako se obicno misli.....ne znam za juzne delove Srbije,tj sve ono juzno od Beograda...

Mislim,ne zaradjuju ljudi bas po 1000-2000 eura mesecno (mada ima sve vise i takvih),ali vidim da u gomili firma (narocito ako su drzavne) radnici opusteno imaju 50-60-70 hiljada platu(cesto i samo sa srednjom skolom).....sto je daleko vise od onih nesrecnih 200-300 eura...

Plate su ok u državnim firmama i institucijama, kao i u privatnim jačim kompanijama (isključujući low-end poslove u njima). To je uglavnom Beograd i manji deo u manjim urbanim centrima kao što je Novi Sad. Ostatak Srbije živi od (zvanično) 200-400e, što je mizerija, mada dosta njih ima alternativne načine dolaska do novca pored plate (tipa drugi posao, honorarni rad, bakšiši itd.)

Cifre rastu, ali nisu toliko bitne van konteksta, najbolje je upoređivati sa odnos prosečne plate i potrošačke korpe i tu se najbolje vidi koliko srpski narod zapada u bedu godinama.
 
Plate su ok u državnim firmama i institucijama, kao i u privatnim jačim kompanijama (isključujući low-end poslove u njima). To je uglavnom Beograd i manji deo u manjim urbanim centrima kao što je Novi Sad. Ostatak Srbije živi od (zvanično) 200-400e, što je mizerija, mada dosta njih ima alternativne načine dolaska do novca pored plate (tipa drugi posao, honorarni rad, bakšiši itd.)

Cifre rastu, ali nisu toliko bitne van konteksta, najbolje je upoređivati sa odnos prosečne plate i potrošačke korpe i tu se najbolje vidi koliko srpski narod zapada u bedu godinama.

Pa treba uzeti u obzir da Beograd cini bar jedno 30%-40% (ako ne i vise) Srbije (u bilo kom smislu)......takodje,kako rekoh,znam iz iskustva da plate po npr Pancevu,Zrenjaninu,Subotici,Novom Sadu uopste nisu lose i da se opusteno krecu po 50-70 hiljada din......mislim da sam cuo da ni Nis (kao juzniji deo Srbije) ne stoji bas tako lose....

Sto se tice "bede" u koju srpski narod zapada godinama,rekao bih da su tu stvari prilicno relativne......tj rekao bih da srpski narod polako izlazi iz te bede.....a to se najbolje vidi po nekim parametrima u svakodnevnom zivotu....npr iz godine u godinu sve je vise srpskih turista po svim morima (najvise u Grckoj),po Beogradu se definitivno moze videti veliki broj novih i novijih automobila (po tom voznom parku mislim da se Beograd opasno priblizio npr Becu),mislim da sam negde citao da ce uskoro dve trecine stanovnostva Srbije imati smartfon,korisnika interneta je takodje sve vise......itd,itd

Da ne budem pogresno shvacen,ja ne mislim da je u Srbiji sjajno za vecinu stanovnistva,ali neke stvari koje su do pre 10,15,20 godina delovale kao naucna fantastika (npr taj spomenuti vozni park po Beogradu ili oni sumanuti brojevi srpskih turista) danas je svakodnevica.........pa na kraj krajeva i te plate...ja ne pamtim da sam pre oko 15 godina cuo da neko ima platu 500-600-700 eura, dok danas to postoje sve cesci slucaj
 
Pa treba uzeti u obzir da Beograd cini bar jedno 30%-40% (ako ne i vise) Srbije (u bilo kom smislu)......takodje,kako rekoh,znam iz iskustva da plate po npr Pancevu,Zrenjaninu,Subotici,Novom Sadu uopste nisu lose i da se opusteno krecu po 50-70 hiljada din......mislim da sam cuo da ni Nis (kao juzniji deo Srbije) ne stoji bas tako lose....

Sto se tice "bede" u koju srpski narod zapada godinama,rekao bih da su tu stvari prilicno relativne......tj rekao bih da srpski narod polako izlazi iz te bede.....a to se najbolje vidi po nekim parametrima u svakodnevnom zivotu....npr iz godine u godinu sve je vise srpskih turista po svim morima (najvise u Grckoj),po Beogradu se definitivno moze videti veliki broj novih i novijih automobila (po tom voznom parku mislim da se Beograd opasno priblizio npr Becu),mislim da sam negde citao da ce uskoro dve trecine stanovnostva Srbije imati smartfon,korisnika interneta je takodje sve vise......itd,itd

Da ne budem pogresno shvacen,ja ne mislim da je u Srbiji sjajno za vecinu stanovnistva,ali neke stvari koje su do pre 10,15,20 godina delovale kao naucna fantastika (npr taj spomenuti vozni park po Beogradu ili oni sumanuti brojevi srpskih turista) danas je svakodnevica.........pa na kraj krajeva i te plate...ja ne pamtim da sam pre oko 15 godina cuo da neko ima platu 500-600-700 eura, dok danas to postoje sve cesci slucaj

Ne uzimaš u obzir rast cena. Cene su mnogo više porasle u poslednjih 15 godina u odnosu na plate. Zato kažem da moraš da meriš odnos prosečne plate sa potrošačkom korpom, a ne u apsolutnim iznosima.
 
neki ljudi tu kod mene,sto prave trafo stanicu,imaju oko 70-80k. ne mislim na zidare koji su ozidali stanicu,nego na svu drugu elektriku koja se ugradjuje. zatim,neki ljudi sto se kace na visoke opasne bandere i cackaju zice,ne znam koja je to firma i ima li veze sa elektrodistribucijom,ali imaju 2.000 evra platu,iako je srbija. dakle,nije ni ovde tako lose. salim se naravno,lose je do zla boga.
 
Pa ne bi se reklo da se salis.....posto ti koji prave trafo stanicu rade u EPS-u,a EPS je uopste poznat kao jedna od drzavnih firmi sa ubedljivo najboljim platama i uslovima rada......prica se da obicne spremacice imaju po 50 hiljada platu,tehnicari bas ta neka cifra koju si naveo oko 80 hiljaada din,a inzenjeri preko 100.000 din......direktori ko zna koliko....

https://www.blic.rs/vesti/ekonomija/eps-je-raj-za-zaposlene/tcely45

Inace sto se tice uopse plata u Sbiji,evo neka vest od pre godinu dana

http://www.telegraf.rs/vesti/269414...-ko-je-najvise-placen-a-ko-najmanje-zaradjuje

Tako da,kao sto sam rekao,kada se malo zagrebe "po povrsini" vidi se da u mnogim firmama nisu bas tako jadne plate kao sto se ocekuje u Srbiji....
 

Back
Top