Najfatalnija zavodnica u književnosti

  • Začetnik teme Лилит
  • Datum pokretanja
Bokte mazo, iščupana tema iz davne prošlosti, 8 godina :mrgreen:

Lolita, rekao bih.
nimfice su gadna boljka :evil: :mrgreen:
Pa sad, to dete.devojcica je vise za neki odredjen krug ljudi ( uglavom muskaraca), sa klasicnim zavodnicama i velikim ljubavima ta devojcica nema nikakve veze.

A Laura?
Pa Laura je Patrarkina, ja za drugu i n znam.

Inace, jste Klavdija Shosha velika zavodnica, ali ne svojom krivicom;)

Velikih ljubavi , pa tako i ljubavnica ima u velikoj ( a nekada i maloj) literaturi:

nekad je to ljubav Sonje i Raskoljnikova ("Zlocin i kazna"), ljubav prepuna plemenitosti i samopozrtvovanja,
nekad je to ljubav Kiti i Ljovina ("Ana Karenjenina), smirena i zdravorazumski realna,
nekad je to ljubav Ane i Vronskog, snazna, sebicna, beskompromisna,
nekad je to ljubav Odiseja i Penelope, trajna i herojska,
nekad je to ljubav Laze Kostica i Lenke, neizvodljiva i zabranjena,
nekad je to ljubav J.Jovanovica Zmaja i njegove Ruzice, nezna, nesrecna i zauvek izgubljena,
nekad je to ljubav Dantea i Beatrice, metafizicka i vecna
nekad je to ljubav Petrarke i Laure, uskracena, strasna, izgubljena
nekad je to ljubav Hamleta i Ofelije, uzasna i potpuno onemogucena

Nekad je to jedna sasvim drugacija ljubav - ljubav iz pripovetke I. Andrica "Jelena, zena koje nema" i ono sto je toj ljubavi slicno iz pesme J. Ducica "Zalazak sunca" i ono sto je toj ljubavi slicno iz "Seoba II" : Pavel Isakovic i Crnogorka sa pepeljastim trepavicama.
Ponekad je to ljubav koja pokrece ratove ("Ilijada"), ponekad je to donkihotovska ljubav (Don Kihot i Dulcineja).
 
Una, Mome Kapora..? Ja je licno ne volim. Da sam musko,ne bih mogla da volim takve, prosto,to sto mu je radila..bila sam svim srcem uz njega dok sam citala,
Dejzi, iz Velikog Getsbija? ni nju ne vo,lim. cudno, razmisljala sam kako postoje dve vrste tih fatalnih zavodnica, one koje su to nesvesno i bez namere da povrede tu osobu, i one, suprotne
nikada ne bih mogla da volim te druge,
 
Poslednja izmena:
Beki Šarp i Lolita su egal!
Ja sam upravo juce zavrsila Lolitu,a stidim se priznati da sam je prvi put i citala:rumenko:


Ja zaista ne razumem kako se Lolita moze nazivati zavodnicom pa jos fatalnom, ako znamo da je ona dete kome ni na kaj pameti
nije bilo nekakvo zavodjenje , bogacenje, ugled u drustvu ( kao sto je to slucaj sa beskrupuloznom i proracunljivom Beki).

Lolita je dete izgubljeno u svemiru, prostoru, drustvu, vremenu, ne zna nista, pokusava da se snadje u tom cudnom svetu deteta devojcice, ali ne
ume i gubi bitku. Jedna jako tragicna junakinja moderne knjizevnosti.
 
Петрија из ''Петријиног венца'', убедљиво најултимативнији приказ фаталне жене икад виђен у књижевности. Десет места празно, па Ема Бовари из ''Госпоџе Бовари''.
 

Back
Top