Đorđe Karađorđević (sin Petra I) o knezu Pavlu Karađorđeviću u svojoj knjizi

Vojvoda Asomije

Zainteresovan član
Poruka
422
Da li je princ Đorđe stvarno tvrdio za kneza Pavla da on nije Arsenov (biološki) sin? Pitam, zato što sam na par foruma, mislim da je o 'Blicu' reč, pročitao da je u svojoj autobiografskoj knjizi Đorđe ne samo iskazao svoju odvratnost prema knezu Pavlu već je i insinuirao da ovaj nije zakoniti naslednik Karađorđevića.

Poznato mi je da se majka kneza Pavla, Aurora Demidov, tri godine nakon Pavlovog rođenja, razvela od kneza Arsena i preudala za izvesnog italijanskog grofa Nikola di Nogeru i rodila mu ćerku.... što meni, istini za volju, i dalje nije dovoljno stabilan osnov za spekulisanje da je Aurora začela Pavla vanbračno (pretpostavljam, sa dotičnim grofom). Bilo da je dokaz toj Đorđevoj tvrdnji bila Aurorina munjevita udaja za italijanskog grofa, bilo da je (na šta se ja lično više oslanjam) Đorđe to napisao iz osvetničke mržnje prema knezu Pavlu koji je odbio da ga oslobodi iz zatočeništva u Toponici, oba obrazloženja mi deluju sumnjivo - tim pre, što ni u jednoj biografiji kneza Pavla, a iščitao sam ih mnogo, nije navedena mogućnost da je njegov otac bilo ko drugi sem kneza Arsena.


Đorđevu autobiografsku knjigu "Istina o mome životu" nisam mogao naći ni u jednoj biblioteci u mom gradu (Kragujevcu), i s obzirom da nažalost nisam pročitao knjigu, moram da se oslonim na one sa foruma koji jesu.
 

Back
Top