"Toma se probudio, narod još sanja"

DZOS

Veoma poznat
Poruka
13.681
Iako za sebe tvrdi da je "apsolutno apolitičan", Dobrica Erić, jedan od najvećih srpskih pesnika uz čije su stihove stasavale generacije, priznaje za "Vesti" da ne može sakriti gađenje nad ponašanjem dela srpskih političara koji ne odustaju od urušavanja ugleda demokratski izabranog predsednika Srbije.


U raznim godinama o Tomislavu Nikoliću sam imao razna mišljenja, a sada sam, kao čovek kome je politika prilično nepoznata oblast, prilično zbunjen orkestriranim napadima na čoveka kome je narod dao poverenje - kaže Erić.



Kako vi to objašnjavate?
- Po meni, sve je počelo one noći kada je bilo jasno da je Nikolić pobedio. Odjednom su svi počeli da ga podsećaju na predsednička prava i obaveze po Ustavu, odnosno, slali su mu poruku da ta njegova ovlašćenja i nisu ništa posebno u odnosu na premijera. Da ne pominjem sumnje u njegovu diplomu, pa izjave o Vukovaru, Srebrenici...


Najozbiljniji napadi odnose se na izajvu o Srebrenici?
- Ne razumem zbog čega ga napadaju. Konačno se pojavio Srbin koji može to da kaže, ali mislim da još nije rekao sve. Tek je počeo da govori. Nadam se da će progovoriti i o hiljadama nestalih Srba jer je poslednjih decenija nastradalo i nestalo više Srba nego za pet vekova pod Turcima.


Da li su napadi na Nikolića odraz straha nekih političara?
- Naravno, pre svih plaše se "žuti" (DS, op.a). Ali ne samo oni, naše društvo mora da se izleči i aktivnosti od mnogih nevladinih organizacija, onih koje vode razne Satane Gandić i Vonje Serko koje već dvadeset godina pljuju po narodu Srbije. Srbija mora da se oslobodi i nekih političara, nadam se da će Nikolić zaviriti u dokumente i otkriti ko je i koliko ukrao i ojadio ovaj narod, i za čiji račun je radio. Samo da jedan od njih da "propeva", imperija će im se srušiti kao kula od karata. Ako se to desi, biću veoma srećan čovek.





Predsednika Nikolića očekuju i drugi veliki problemi, da li će moći sa njima da se izbori?
- Ne znam, jer ne znam šta hoće. Ako mu je bio cilj samo da pobedi, taj cilj je postigao, ali kako će mu biti da bude domaćin kuće u kojoj je sve pokradeno i upropašeno, ostaje da se vidi. On je svoj san da bude predsednik Srbije ostvario, ali videćemo da li će i narod ostvariti svoj san da živi bolje.


Ima li nade za Srbiju?
- Ima, i to ću izraziti na način na koji najbolje umem, stihom:
Da ne rastrgnu zveri/Bog nam podari Dveri/I reče: tu vam je spas!
Iako nisam član Dveri, uveren sam da organizacija koja se oslanja na tradiciju, crkvu i srpstvo može mnogo toga da promeni u Srbiji. Sada su bili onemogućeni jer je to bio nalog sa zapada, ali mislim da njihovo vreme tek dolazi.


http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/231900/Toma-se-probudio-narod-jos-sanja
 
Dobrica Erić

"Prkosna pesma


Ja
kći Božja
Srbija
izjavljujem dragovoljno
kroz lance i žicu
pred svedocima
Silom, Mukom i Nepravdom
da kriva sam i da priznajem krivicu!

Kriva sam što sam neko
a ne niko i netko
Kriva sam što u doba
opšteg Srbobrsta
idem u pravoslavnu crkvu
doduše, poretko
i što se krstim ovako
s tri prsta!

Kriva sam što jesam
a treba da nisam
Kriva sam odavno
što stojim uspravno
i gledam u nebo, umesto u travu
Kriva sam što se drznuh
protiv krivde
kriva sam
što opet slavim svoju krsnu slavu!

Kriva sam što pišem i čitam
ćirilicom
Kriva sam što pevam
smejem se i psujem
(a ponekad i lajem)



Kriva sam, i priznajem
da ne znam što znam, i da znam što,
ne znam



Kriva sam i da završim
s najvećom krivicom
(pre nego što se zacenim od smeha)
Kriva sam, tvrdoglavka
što sam Pravoslavka
i Svetosavka i što ne verujem
u sveti zločin i oproštaj greha!
Kriva sam i grešna, dakle što
postojim
i kad već postojim i još drsko stojim
što bar ne priznam da ne postojim!



Ako to priznam
da sačuvam glavu
izgubiću časni krst i krsnu slavu
Ako ne priznam
crno mi se piše
ceo svet će na moju Zemlju da kidiše
Rulje bivših ljudi
lopova i golja
čopori robota i drugih monstruma
kidisaće na moje voćnjake i polja
i na moje bele kuće pored druma
oko kojih, kao najlepše odive
cvetaju trešnje, jabuke i šljive (...)



Moja ružna slika
ozarena lika
koju umnožavate u večeri i jutra
to je slika vaše svesti i podsvesti
To nisam ja, spolja
to ste vi - iznutra!
Mnogo smo važne
Zemljo moja mila
Ja i Moje sestre
Istina i Pravda
čim se na nas digla ovolika sila
čim su na nas zinule krivda
i nepravda



Šta će ovde džihadlije
krstaši
ameri
koji Mi čerece sinove i kćeri
Mora da su čule belosvetske bande
da imamo zlatna Srca
pa ih vade
da ih presade u sopstvene grudi
ne bi li i oni tako bili ljudi (...)



Ja se ne plašim smrti crne duge
već ropskog života i bolesti duge
Smrt je česta pojava medj nama Srbima
kao što su proleće
leto
jesen
zima
I nije strašnija
pogotovo danju
od suše
poplave
zemljotresa
mraza
kad je čovek sretne na svome imanju
okadjene duše i svetla obraza



Zlonamernici
siti i maniti
sve mi zabraniste u rodjenoj kući
al ne može mi niko zabraniti
da pevam i da se smejem, umirući
A to se vama više ne dogadja
ni kad svadbujete
ni kad, vam se radja!


Poštedite me koca i konopca
i razapnite me na vrhu planina
kao vaši praoci što su mog praoca
Isusa Hrista Nazarećanina



Ja ću da gledam
a vi zažmurite
Inače će vam se oči rasprsnuti
od sjaja mog lica
Samo požurite
Što me pre razapnete
pre ću vaskrsnuti!"


Ko ovako pise i oseca moze samo da bude u pravu.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, da li je moguce da ima tako glupog sveta koji jos nije ukapirao da je Toma odradio posao za demokrate i da mu je ovo nagrada za sve sto je ucinio?

Da li je moguce da tima tako retardiranog sveta, ljuudi moji...

Ako smo stvarno toliko glupi i ako cela ova zahebancija od izbora nije bila namestena, onda stvarno zasluzujemo sve sto nas je snaslo i sto ce nas snaci!
 
Nego.. Pa ne moze da preporuci Ekrema Luku.
To sto je apolitican, ne znaci da nije Srbin i da ne brine za svoj narod.
Pre ce biti da je apolitikant. U nas i onako nema bas mnogo politicara. Sve sami politikanti.

U pravu si, jedini pravi politicar kod nas je, nazalost, Ivica Dacic.

Meni je samo smesno, pocetak intervjua je poceo kao apolitican a zavrsio sa favorizovanjem Dveri.

Svako ima pravo da brine na svoj nacin, ja samo slikovito komentarisem tu brigu :D
 
Ja samo iznosim svoja ubedjenja. Pokazala sam smajlijem sta mislim o Ericevoj izjavi.

Ne branim nikome da ima misljenje, ali zadrzavam pravo da reagujem na izjave javnih licnosti.

a evo sta mi mislimo o tvojoj izjavi

shit.gif
shit.gif
shit.gif
shit.gif
 
U pravu si, jedini pravi politicar kod nas je, nazalost, Ivica Dacic.

Meni je samo smesno, pocetak intervjua je poceo kao apolitican a zavrsio sa favorizovanjem Dveri.

Svako ima pravo da brine na svoj nacin, ja samo slikovito komentarisem tu brigu :D

Na ovim terenima i u ovojn drzavi. medju nama... svako ko nije srpski patriota, zapravo je albanski , ili hrvatski patriota... Nekih trecih nema. Sadd pitanje je koliko je ljudi zapravo toga svesno. Al da je fakat, jeste.
 
to ako je neko apolitican, ne mora da znaci da ne postoji neka stranka ciji program i ideje mu se svidjaju

i na Krstarici imas mnogo onih koji ne pisu na pdf Politika, ali to ne znaci da ne brinu za svoju buducnost i da nisu glasali na izborima

Vec sam odgovorila da se slazem da svi na svoj nacin brinu.

A ovde smo valjda mi koji pisemo o tome, komentarisemo, hvalimo i kritikujemo politicare i javne licnosti, i njihove reci i dela.

(Za razliku od nekih patoloskih tipova koji komentarisu forumase)
 

Back
Top