Dosadni vlasnik kucnog ljubimca

Teja

Zainteresovan član
Poruka
111
Dobro de, posto su pale neke kritike za "ono" ovaj put cu da budem veoma konkretna: potpuno neocekivano, u najludjem (najnezgodnijem) trenutku mog zivota dobila sam na poklon psa BAS ONAKVOG KAKVOG SAM ODUVEK ZELELA :D ! Sta je onda problem?! Problem je to sto sam poslednjeg psa imala kao mala i sve "ozbiljne" poslove oko psa radio je moj otac. Tako ja i sada znam samo da - moram da ga hranim, vodim racuna o njegovoj higijeni, zdravlju, izvodim ga najmanje dva puta dnevno i volim ga najvise na svetu! Sve to u osnovi funkcionise al evo gde zapinjemo: HRANA - ja jos uvek nisam utvrdila jelovnik, za sada dobija pola potrebne doze gotove hrane (suve) a dohranjuje se onim sto ja jedem (pre nego sto pocnete sa kritikama - ja se hranim veoma zdravo). Znaci - SAVETE I KONKRENE RECEPTE ZA KUVANJE ZA JEDNOG DEBELOG LABRADORA rado primam! Dalje - VASPITANJE od literature imam samo Saharova, Dresuru pasa, pa ako znate za nesto novije, popularnije (primenjivije kucnim uslovima) preporucujte, delite savete po pitanju izricanja kazni (sa pohvalama nemamo problema), i AKO NEKO IMA KNJIGU DEZMONDA MORISA O PSIMA volela bih da imam fotokopiju. I POSLEDNJE (za sada :wink: ) - PRIZNANJE - JA NE SMEM DA PUSTIM PSA SA POVODCA! E, slobodno me kritikujte (a aj malo da se pravdam - ja sam mu drugi vlasnik, jedva ga zadrzavam na povodcu, promenili smo dva stana i dva kraja grada u dva i po meseca koliko ga imam, a on ima vec tri godine, u punoj je snazi, veoma je druzeljubiv, potpuno lud za zenkama i TREBA MU SLOBODA KRETANJA)!!! Jos malo o meni - ja se plasim da ce da: podleti pod tockove, "pojede" ga neki lutalica ili "opasan" pas, "odjuri za nekom "suknjom" pa zaboravi na jadnu mene" :wink: , itd,... Ovo posledje me konkretno streca jer ovde gde sada stanujemo imamo kujicu koju bih cak i ja htela za snajku (i uvaljivala posle stence kako znam i umem) ali je ona duplo manja od mog Kazanove, kada dodje do konkretnog prilazenja s ledja podvije rep i deluje jako uplasena (pokusava da pobegne meni pod jaknu) a ja ovog mog jedva dovucem kuci dok on narice i kuka za zenskom toliko da ja samo cekam da mi zakuca na vrata neko iz Orke da mi oduzme kera zbog zlostavljanja!?! Ja se malo i salim, ali ako pod hitno ne pocnem da ga pustam upropasticu ga (i toga se secam)i pretvoricu nam setnje u obostrano mucenje, zato POMAGAJTE!!! I, jos malo o parenju - davajte ideje gde sve mogu da ostavljam oglase (ja sam "otkrila" Zov, Moj Pas, Novosti Oglase, oglasaam se licno (samo o onome pricam vec dva meseca :wink: , gnjavim veterinare, ljude po prodavnicama za ljubimce, ma sve zive, spremam se da polepim oglase po kraju)),... uh, bas sa dosadna! Ovde cu da se zaustavim, hvala svima na odgovorima na prethodno pitanje, pozdravljamo vas i masemo repom, Dosadna i Mili
 
Nemoj toliko da se opterećuješ svim tim stvarima (ishrana, dresura...) Ja imam dve mace i psa (čau čau).Na početku sam bila potpuno opsednuta time kako da ih hranim, negujem...Pročitala sam tonu literature na temu ishrane mačaka i pasa i dresure pasa. I na kraju sam zaključila da svako tu ima svoje mišljenje (različito) o tome. (Na pr. da li je bolje hraniti ih kupovnom hranom za životinje ili im kuvati kod kuće itd.) Ja sam našla neku sredinu, pa im dajem nekad konzerve i suvu hranu, a nekad im kuvam. Na pr. moj čau čau voli kuvani pirinač pomešan sa mesom ili ribom i supe i čorbe sa hlebom. Što se tiče dresure, moji prijatelji su platili 1 000 eura dreseru koji je dresirao njihovog psa godinu dana i sve se završilo tako što je pas slušao njega, a njih ne (to jest ne onako kako su oni očekivali). Mi smo našu kucu sami naučili par osnovnih komandi, čisto da bismo se lakše sporazumevali, ali to sve zavisi od toga da li čovek želi da ima psa koji ga slepo sluša ili prijatelja i ljubimca. :roll:
 
Potpuno se slažem sa tim da ne treba robovati pravilima i principima, ali neki orjentir mora da postoji.
Svog prvog psa (dobila sam ga sa nekih 15-16 godina i bilo mi je prepušteno da brinem o njemu) sam jedva dočekala i u početku čitav džeparac (i još mnogo više) trošila na njegovu ishranu, kupovala piletinu, ribu, govedinu... barila, odvajala od kostiju ono što treba... držala se nekih mera i tabela koje sam našla u literaturi (ali se i to poprilično razlikuje)i bila vrlo zabrinuta kad pas ne bi sve pojeo!
Nakon nekog vremena sam se prizvala pameti i shvatila da i psi, kao i ljudi uostalom, nisu svi "po tabelama", a da ne govorim o tome da ni jedan isti pas nije uvek jednako raspoložen. Nekad u slast pojede neku hranu, dok je drugi put samo onjuši i udalji se. Kada sam otišla na studije, moji su muku mučili da ga privole i na neki normalan režim ishrane (naravno da im nije padalo na pamet da mu kuvaju i čiste ribu od kostiju! :roll: :lol: ), s tim što su dobili stroga uputstva da pas ne sme da jede ni slano (soliš otprilike upola koliko soliš sebi), ni ljuto (uopšte!), ni začinjeno (uopšte!), ni masno... Naravno da je on u početku bio probirljiv i jeo tek ponešto, ali je vremenom navikao. I ništa mu nije falilo :wink:
Drugog psa (iste rase, škotski ovčar je u pitanju) sam kupila par meseci nakon što je prvi uginuo i to 1993. Namerno naglašavam godinu :roll: .
Čovek od koga sam kupila štene, dao mi je, primereno trenutku, najpametniji savet: Pas treba da jede isto što i ti - znači sve (osim pasulja, graška i još nekih namirnica kojih trenutno ne mogu da se setim :wink: ). I pas je dobijao posebno, sveže kuvane obroke u kojima je najčešće bilo neko povrće, meso (s tim što sam dok je rastao i razvijao se gledala da tu bude i kvalitetnih komada, a kasnije je mnogo više dobijao i gotovu hranu iz mesare i ono što niko drugi ne jede: žile, kožuru...) i pirinač, kukuruzni griz (samo mora da bude dobro skuvana kulja), pšenični griz, zobene, ovsene, ječmene pahuljice ili hleb. Naravno da tu nekad idu jaja, nekad sir... i sve što mi padne na pamet ili imam pri ruci. Postojala je njegova šerpa i ja sam sve to stavljala odokativno, i bilo je dobro. Povremeno sam mu ubacivala i komadiće gotove hrane za pse (kad su došla malo bolja vremena :wink: ) i on je jeo baš sve! Nikad nismo imali problema sa njegovom ishranom, imao je lepu dlaku, bio odlično ocenjen, a prvi lek u životu je primio u svojoj 10-toj godini!
Prvi pas koji je bio mnogo više mažen po pitanju ishrane bio je baš bolešljiv i veliki deo života proveo na raznim terapijama!
Ono što mi još pada na pamet da kažem kad je u pitanju ishrana psa, to je da treba znati da pas ne traži raznovrsnu ishranu, odnosno da mu ne smeta i da svaki dan jede istu hranu.
Što se vaspitanja tiče - važno je biti principijelan. Ja sam uvek mnogo više za sistem nagrađivanja nego kažnjavanja i kod mojih pasa (koji su poznati kao veoma tvrdoglava rasa :wink: ), to je dalo dobre rezultate.
Postoje mesta gde pas ne mora biti na povocu, ali je riskantno puštati ga, ukoliko nisi sigurna da će te poslušati kad ga pozoveš da se vrati.
Bilo bi dobro da to uvežbate na nekom zatvorenom prostoru ili na mestu gde on nema kuda da ode. Jednostavno ga pustiš, igraš se sa njim, pomaziš ga, trčiš... i pustiš ga da ode. Pozoveš ga da se vrati i svaki put kad dođe nagradiš ga ne samo milovanjem i pohvalama, već mu i daš neku poslasticu koju voli. Pas nije glup i brzo će shvatiti da treba da se vrati kad ga pozoveš.
Vodi ga kratko na povocu (dok ne nauči da ide kako treba) i ne dozvoli da šeta on tebe, ali mu dopusti da zastane, njuška, obeleži teritoriju...
Ma, opusti se, slobodno. Treba ti samo mnogo ljubavi i dobre volje i sve će biti u redu :wink:
I ima dosta dobrih knjiga o psima sa uputstvima i praktičnim savetima. Meni je nezamenljiva bila "400 saveta prijateljima pasa".
 
molim te poslusaj me NEMOJ TOVITI LABRADORA MOLIM TEEEEEE to je optprilike kao da ga lagano ali sigurno ubijas veruj mi,labrador je veoma podlezan gojenju zato memoj koliko da ti je zalosno imaj ustaljen obrok posto tvoj pas sada bi trebao imati jedan obrok dnevno,i ako je moguce u isto vreme,veliki sam ljubitelj labradora i morao sam ti ovo reci,ako ih iskreno volis shvatices sta ti pricam samo nemoj shvatiti kasno pozdrav
 
coja:
molim te poslusaj me NEMOJ TOVITI LABRADORA MOLIM TEEEEEE to je optprilike kao da ga lagano ali sigurno ubijas veruj mi,labrador je veoma podlezan gojenju zato memoj koliko da ti je zalosno imaj ustaljen obrok posto tvoj pas sada bi trebao imati jedan obrok dnevno,i ako je moguce u isto vreme,veliki sam ljubitelj labradora i morao sam ti ovo reci,ako ih iskreno volis shvatices sta ti pricam samo nemoj shvatiti kasno pozdrav
ništa nemam da dodam ...samo da te pozdravim ljubitelju labradora ... dobordošao ti nama...
 

Back
Top