Sinhronicitet - Princip akauzalnih veza

Eto kome je sve prilično blizu pameti...I diplomate znaju svašta,pa i najvažnije stvari...Malo se zekim,ali i malo ozbiljno,pa opet...;)

jel :roll: pa mozemo i o marfiju a mozemo i banalizovati npr. sa ono klinackom pricom zasto odbacen muskarac nikad ne moze sresti svoju voljenu cak iako 24h ide putem kojim ona obicno hodi... a onda jednog dana sam sa svojim mislima ne vidi kipera koji na pesackom preti da napravi od njega pljosku a njena ruka koja se tu slucajno nasla povuce ga i vrati namah u zivota.... :roll:
 
jel :roll: pa mozemo i o marfiju a mozemo i banalizovati npr. sa ono klinackom pricom zasto odbacen muskarac nikad ne moze sresti svoju voljenu cak iako 24h ide putem kojim ona obicno hodi... a onda jednog dana sam sa svojim mislima ne vidi kipera koji na pesackom preti da napravi od njega pljosku a njena ruka koja se tu slucajno nasla povuce ga i vrati namah u zivota.... :roll:
Baš si brecalo...Ali kad si več predložio,mogli bi o Marfijevim zakonima...Oni i jesu prava mera sinhroniciteta...Na srećne slučajeve,baš kao ni na dobitak na LOTO-u-nije se uputno oslanjati...Jer,marfijevi zakoni su tu...
 
ili u prevodu treptaj leptira na jednom kraju sveta moze da izazove zemljotres na drugom te time shvatamo da su jung i vitgenstajn bili samo na korak od zajednickog intelektualnog esspressa
Ne , to nije sinhronicitet , prvo - jedan događaj ne izaziva drugi , drugo - odnosi između događaja moraju biti smisaoni. To bi bilo recimo, da neko razmišlja o zemljotresu a u tom momentu se desi zemljotres . Naravno bitan je i taj doživljaj numinoznog.
 
Poslednja izmena:
Ne , to nije sinhronicitet , prvo - jedan događaj ne izaziva drugi , drugo - odnosi između događaja moraju biti smisaoni. To bi bilo recimo, da neko razmišlja o zemljotresu a u tom momentu se desi zemljotres . Naravno bitan je i taj doživljaj numinoznog.

znaci vitgenstajn je lupao ko maksim po trnju... :lol: naravno da je sinhronicitet u pitanju i da su odnosi ne samo smisleni nego su stepenovani tako savrsenim skladom da se obican covek zamisli koliko kauzalnosti nekih desavanja imaju upliva na potpuno benigne stvari na koje nismo nikad ni pomislili mozda nekog trenutka.... ako te mrzi da studiras ozbiljnije vitgenstajna pogledaj makar film oksfordska ubistva... sat i po fine intelektualne zabave i razumeces poentu izrecenog.
 
znaci vitgenstajn je lupao ko maksim po trnju... :lol: naravno da je sinhronicitet u pitanju i da su odnosi ne samo smisleni nego su stepenovani tako savrsenim skladom da se obican covek zamisli koliko kauzalnosti nekih desavanja imaju upliva na potpuno benigne stvari na koje nismo nikad ni pomislili mozda nekog trenutka.... ako te mrzi da studiras ozbiljnije vitgenstajna pogledaj makar film oksfordska ubistva... sat i po fine intelektualne zabave i razumeces poentu izrecenog.
A pošto je Vitgenštajn na kraju"svoje priče"zaključio da se jezikom i ne može nešto opisati.izreči...i čak se odrekao svega u Traktatu,naravno da se to odnosilo i na Jungove pisane opservaciju u koje se uključuju i one o sinhronicitetu!
Vitgenštajna treba shvatiti tako kako je on hteo!Naime,njegove konačne tvrdnje znače da jezik iskrivljuje i ona saznanja uma koja su na dobrom putu da nešto i nazru...Sinhronicitet spada u ta "naziranja"(tu,i oko smisla je" veza" s Jungom,mada nije "izrodilo"nešto više poklapanja mišljenja).
Za mene su važnije Vitgenštajnove tvrdnje o jeziku od svih "zapažanja"kauzalnosti.Hegel je od toga napravio ex mahina doktrinu koja malo malo pa zaglavljuje...Kauzalnost jezika krivi žestoko naše POGLEDE NA SVET!!!
 
A pošto je Vitgenštajn na kraju"svoje priče"zaključio da se jezikom i ne može nešto opisati.izreči...i čak se odrekao svega u Traktatu,naravno da se to odnosilo i na Jungove pisane opservaciju u koje se uključuju i one o sinhronicitetu!
Vitgenštajna treba shvatiti tako kako je on hteo!Naime,njegove konačne tvrdnje znače da jezik iskrivljuje i ona saznanja uma koja su na dobrom putu da nešto i nazru...Sinhronicitet spada u ta "naziranja"(tu,i oko smisla je" veza" s Jungom,mada nije "izrodilo"nešto više poklapanja mišljenja).
Za mene su važnije Vitgenštajnove tvrdnje o jeziku od svih "zapažanja"kauzalnosti.Hegel je od toga napravio ex mahina doktrinu koja malo malo pa zaglavljuje...Kauzalnost jezika krivi žestoko naše POGLEDE NA SVET!!!
Znaš li za onaj dogadjaj sa pudingom od šljiva koji Jung uzima kao primer sihroniciteta a prvi zabeležio ga je astronom Flamarion?
Kada je izvesni Dešamp kao dečak u Oreleanu u Francuskoj dobio komad pudinga od šljiva od gospodina de Fontgibu.Deset godina kasnije u jednom pariskom restoranu otkrio je puding od šljiva i naručio jedan komad.Medjutim ispostavilo se da je puding već naručen i to od strane g.de Fongubua.Mnogo godina kasnije Dekamp je pozvan na prijem gde će se služiti puding od šljiuva kao poseban raritet.Za vreme jela primetio je da sada nedostaje samo gospodin de Fontgibu.U tom trenutku su se otvorila vrata da bi ušao usahnuti dezorjentisani starac-g.de Fontgibu,koji se zbunio oko adrese i pogrešno upao u ovo društvo :D
 
da, da sinhronicitet jedan od puteljaka koji mogu odvesti u ludilo.:lol:
Jeste,Zlozi,gadno je zarazan...Upitati kocoše...:D
A Kovač nam upravo prikazao kako najlakše zaglaviti u ludaru...:hahaha:
No dobro,isti taj Jung objasnio da ne zaglavljujemo,ako nismo po nekoliko stvari na "čekanju",mada u tim stvarima,izgleda, Adler bio jasniji...

Sinhronicitet veoma u vezi (ali ne i kauzalnoj koja je jezička) s nekom Visokom voljom ili s hipotetičnim Bogom (recimo:kao promisao),ali to su oblasti saznavanja tek pred nama-kao tahionska fizika,kao Zakoni pojavnosti trijada kvarkova i sl.,mada algoritmi
nizova objašnjavaju učestanosti-ne objašnjavaju poreklo...
Kad kažem da književnost prethodi filozofiji-to su dva niza aktivnosti koji teku kao nizovi stazom relacija,a kad kažem da tri kvarka ili leptona čine materijalnu česticu-ne govorim o poreklu!Najgore je misliti ili reči da je uzrok tome...Nešto je bolje izbeći kauzalnost-to danas čini vaskolika nauka,ali i to je nezadovoljavajuće.Rezultati u CERN u ispod očekivanja,a i dobijeni jedva razumljivi...U svakom slučaju i nije tema za filozofiranje...
 
da, da sinhronicitet jedan od puteljaka koji mogu odvesti u ludilo.:lol:
Od izvora ima više puteljaka :)
Ali videćeš ti Zlozi kad se ti se desi nešto sihronizovano setićeš se Kovača :D
Jeste,Zlozi,gadno je zarazan...Upitati kocoše...:D
A Kovač nam upravo prikazao kako najlakše zaglaviti u ludaru...:hahaha:
No dobro,isti taj Jung objasnio da ne zaglavljujemo,ako nismo po nekoliko stvari na "čekanju",mada u tim stvarima,izgleda, Adler bio jasniji...

Sinhronicitet veoma u vezi (ali ne i kauzalnoj koja je jezička) s nekom Visokom voljom ili s hipotetičnim Bogom (recimo:kao promisao),ali to su oblasti saznavanja tek pred nama-kao tahionska fizika,kao Zakoni pojavnosti trijada kvarkova i sl.,mada algoritmi
nizova objašnjavaju učestanosti-ne objašnjavaju poreklo...
Kad kažem da književnost prethodi filozofiji-to su dva niza aktivnosti koji teku kao nizovi stazom relacija,a kad kažem da tri kvarka ili leptona čine materijalnu česticu-ne govorim o poreklu!Najgore je misliti ili reči da je uzrok tome...Nešto je bolje izbeći kauzalnost-to danas čini vaskolika nauka,ali i to je nezadovoljavajuće.Rezultati u CERN u ispod očekivanja,a i dobijeni jedva razumljivi...U svakom slučaju i nije tema za filozofiranje...
Možda i nije za filozofiranje.Više za religiju.Zato što mislim da se teorija sihroniciteta može objasniti Bogom u nama koji rukovodi dogadjajima i mislim da nismo ni svesni stvari koje se kriju "unutra".:)
 
Mogao bih se sporiti samo oko jedne "sitnice"...Religijsko pokretačko ne bih tražio u sebi-iskvareno je kauzalnošću jezika i misli-tražio bih ga kao Baruh ili još bolje sveštenik i geolog Toma-svuda oko nas u celom svemiru i dalje...Ali bih To tražio svim sredstvima nauke,bez straha i bez nepotrebnog respekta!
Imam jednog prijatelja (sad službuje u Tovarniku)koji mi je na moje slične opservacije rekao da su to i Njegove misli čak i kad su pogrešne...Jeretik...I ljubitelj dobrog vina...Naravno kaja sadrže obaveznu aromu sinhroniciteta...:D
 
Pre par godina jedan od čitaoca ispričao je u "Politici" svoje iskustvo. Ukratko, magistar je neke od naučnih disciplina sa prezimenom jako neobičnim za ovo podneblje. Sada porodičan čovek istraživao je na sve moguće načine da otkrije koren svog prezimena. Ostajao je bez rezultatata ma koliko se tzrudio.
Posle dosta godina traganja, tog poslednjeg leta našao se sa porodicom na letovanju na nekom ostrvu Srednjeg Istoka (ili bar ja mislim da je tako pisalo). Tamo se njegov sinčić družio sa decom nekih "neodgovornih" Talijana tako da im je ponekad morao presvlečiti decu... Posle dvonedeljnog površnog druženja na samom rastanku je kliknula ideja da razmene e-mail adrese. I gle čuda! Talijani su se prezivali baš kao i naš magistar.
Priča je završena uz puno hvale za titule, znanje stranih jezika.. ali i dosta grdnje talijanskih pikantnosti tako da se nije ni malo razmišljato o ovom tajmingu kojeg ovde nazivate sinhronicitetom.
Većina ljudi ni ne pokušava otkriti da je čoveku važno da sebi postavi životni cilj ili ma koji drugi cilj i da radi na realizaciji ili spoznaji tog cilja a da će mu tek onda sam Život pomoći. Jer, dok nemamo cilj Život nam ne može i neće pomoći budući da ovde postojimo sa osnovnim ciljem da razobličimo misteriju života i misteriju vlastitog postojanja.
Mnogi zaziru od religije (na šta nemam prigovora jer za to imaju dublji razlog) no neophodno je reći da izvan oblasti religije ovakvi i mnogi slični tajminzi se ne mogu objasniti.
Sveprisutni, sveznajući i svemogući Sveti Duh (ili kako god da ga zovi ljudi širom planete) uvek će nastojati da nam pomogne u našim ostvarenjima i našim saznanjima. Mnogi tajminzi su upravo tu da nas podstaknu da dublje razmišljamo o životu i da počnemo kopati ispod njegove površine.
Onaj ko je "sklon" mentalnim nestabilnostima taj će iskakati iz ravnoteže više zbog svojih aberacija uma a nikako zbog otkrovenja dubljeg smisla života.

U postu niže daću i moje iskustvo koje jedno od hiljada drugih.
 
Jedne večeri u restoranu O'tools u centru Hamiltona pomislih da bih tako želeo da se sa nekim ispričam otvoreno.
Još sam ispijao svoju Coca Colu kada je pored mene došao jedan mladić i nešto prokomentarisao. Posle nekoliko reči ispričao mi je da je sa društvom krenuo negde na ples ali je odjednom dobio jaku želju da tu svrati tako da se odvojio od njih i u restoranu spazio mene. Ja ga se nisam sećao ali on reče da smo se sreli upravo kada se tamo doselio iz tadašnje Juge.
Naravno meni nije bilo nejasno da je bio podstaknut od strane Sveprisutnog, Sveznajućeg i Svemogućeg da svrati i popričamo budući da se taj Sveprisutni uvek stara da u svoj život dobijemo sve ono što je neophodno za naš ispravni duhovni razvitak. Ne ono što mi mislimo da nam treba već ono što nam zaista treba. Zbog toga i jeste Sveti Pavle rekao; "Molite se braćo ali jedino Sveti Duh zna šta vam treba.
Otuda ako neko i ima tajminge (sinhronicitete) u svom životu verovatno bi trebao da se pita malo dublje od onoga što je Juhg ili bilo ko drugi iznosio iz svog stanja nedovoljnog razumevanja života.
Zašto sebe ograničavati i uslovljavati dostignućima ili nemoćima drugih?
 
Jedne večeri u restoranu O'tools u centru Hamiltona pomislih da bih tako želeo da se sa nekim ispričam otvoreno.
Još sam ispijao svoju Coca Colu kada je pored mene došao jedan mladić i nešto prokomentarisao. Posle nekoliko reči ispričao mi je da je sa društvom krenuo negde na ples ali je odjednom dobio jaku želju da tu svrati tako da se odvojio od njih i u restoranu spazio mene. Ja ga se nisam sećao ali on reče da smo se sreli upravo kada se tamo doselio iz tadašnje Juge.
Naravno meni nije bilo nejasno da je bio podstaknut od strane Sveprisutnog, Sveznajućeg i Svemogućeg da svrati i popričamo budući da se taj Sveprisutni uvek stara da u svoj život dobijemo sve ono što je neophodno za naš ispravni duhovni razvitak. Ne ono što mi mislimo da nam treba već ono što nam zaista treba. Zbog toga i jeste Sveti Pavle rekao; "Molite se braćo ali jedino Sveti Duh zna šta vam treba.
Otuda ako neko i ima tajminge (sinhronicitete) u svom životu verovatno bi trebao da se pita malo dublje od onoga što je Juhg ili bilo ko drugi iznosio iz svog stanja nedovoljnog razumevanja života.
Zašto sebe ograničavati i uslovljavati dostignućima ili nemoćima drugih?
Jung nije lupetao gluposti,ali s matematikom je slabo stajao...
Matematički algoritmi prilično lepo pokazuju periodicitete učestalosti pojava,razne gustine dešavanja i sl.Nije za filozofe i ove teme...A nema baš ni alata za prikaze...
 
Pre par godina jedan od čitaoca ispričao je u "Politici" svoje iskustvo. Ukratko, magistar je neke od naučnih disciplina sa prezimenom jako neobičnim za ovo podneblje. Sada porodičan čovek istraživao je na sve moguće načine da otkrije koren svog prezimena. Ostajao je bez rezultatata ma koliko se tzrudio.
Posle dosta godina traganja, tog poslednjeg leta našao se sa porodicom na letovanju na nekom ostrvu Srednjeg Istoka (ili bar ja mislim da je tako pisalo). Tamo se njegov sinčić družio sa decom nekih "neodgovornih" Talijana tako da im je ponekad morao presvlečiti decu... Posle dvonedeljnog površnog druženja na samom rastanku je kliknula ideja da razmene e-mail adrese. I gle čuda! Talijani su se prezivali baš kao i naš magistar.
Priča je završena uz puno hvale za titule, znanje stranih jezika.. ali i dosta grdnje talijanskih pikantnosti tako da se nije ni malo razmišljato o ovom tajmingu kojeg ovde nazivate sinhronicitetom.
Većina ljudi ni ne pokušava otkriti da je čoveku važno da sebi postavi životni cilj ili ma koji drugi cilj i da radi na realizaciji ili spoznaji tog cilja a da će mu tek onda sam Život pomoći. Jer, dok nemamo cilj Život nam ne može i neće pomoći budući da ovde postojimo sa osnovnim ciljem da razobličimo misteriju života i misteriju vlastitog postojanja.
Mnogi zaziru od religije (na šta nemam prigovora jer za to imaju dublji razlog) no neophodno je reći da izvan oblasti religije ovakvi i mnogi slični tajminzi se ne mogu objasniti.
Sveprisutni, sveznajući i svemogući Sveti Duh (ili kako god da ga zovi ljudi širom planete) uvek će nastojati da nam pomogne u našim ostvarenjima i našim saznanjima. Mnogi tajminzi su upravo tu da nas podstaknu da dublje razmišljamo o životu i da počnemo kopati ispod njegove površine.
Onaj ko je "sklon" mentalnim nestabilnostima taj će iskakati iz ravnoteže više zbog svojih aberacija uma a nikako zbog otkrovenja dubljeg smisla života.
.
A ni u okviru religije
Na životnom putu mnoge slučajnosti će se desiti. To je ono što će nam bosti oči i razum. I to je ono što ćemo najlakše uočiti i pokušavati da damo neki smisao i logiku. A normalno je da se izvesne slučajnosti dešavaju i pored mnogo dešavanja među kojima ne vidimo vezu one su ono što iskače iy uobičajenog i skreće pažnju. Čudno bi bilo da se slučajnosti o kojima je reč nikada ne dese.
Ako ti nije bitno gde ćeš da stigneš onda nije bitno kojim ćeš putem krenuti. Ali i tada, na putu se dešava ono što skreće pažnju i o čemu ćeš posle da palamudiš čudeći se.
Naravno da i Bog i Sveti Duh postoje. Čak i pre nego što si to izgovorio i napisao on je postojao jer govoru i pisanju prethidi ideja. A ideja nije nešto nepostojeće.
Ajd živeli!
Hajmo zapjevat.
Oćemo onu našu?.. Kako ide, što ima refren kada se vide on joj kaze daj da te ljubim ja...
 
A ni u okviru religije
Na životnom putu mnoge slučajnosti će se desiti. To je ono što će nam bosti oči i razum. I to je ono što ćemo najlakše uočiti i pokušavati da damo neki smisao i logiku. A normalno je da se izvesne slučajnosti dešavaju i pored mnogo dešavanja među kojima ne vidimo vezu one su ono što iskače iy uobičajenog i skreće pažnju. Čudno bi bilo da se slučajnosti o kojima je reč nikada ne dese.
Ako ti nije bitno gde ćeš da stigneš onda nije bitno kojim ćeš putem krenuti. Ali i tada, na putu se dešava ono što skreće pažnju i o čemu ćeš posle da palamudiš čudeći se.
Naravno da i Bog i Sveti Duh postoje. Čak i pre nego što si to izgovorio i napisao on je postojao jer govoru i pisanju prethidi ideja. A ideja nije nešto nepostojeće.
Ajd živeli!
Hajmo zapjevat.
Oćemo onu našu?.. Kako ide, što ima refren kada se vide on joj kaze daj da te ljubim ja...
Sinhronicitet ukazuje na Univerzalni zakon periodičnog "poklapanja" (zvati ga po volji!),ali je mudra uzdržanost od prejudiciranja svojstva te zakonitosti koju još ne poznajemo dovoljno.Moguće da je na izvoru postojanja,ali VERA u to ne izvire iz mudrosti več iz lenjosti da se ISTRAŽUJE! Izvolite-vaš posao filozofi! I to ozbiljan.
 
Poslednja izmena:
Sinhronicitet ukazuje na Univerzalni zakon periodičnog "poklapanja" (zvati ga po volji!),ali je mudra uzdržanost od prejudiciranja svojstva te zakonitosti koju još ne poznajemo dovoljno.Moguće da je na izvoru postojanja,ali VERA u to ne izvire iz mudrosti več iz lenjosti da se ISTRAŽUJE! Izvolite-vaš posao filozofi! I to ozbiljan.


Coviax,
tačno je da u čoveku postoji lenjost za istraživanjem, budući da život ništa od čoveka ne skriva ali mnogo toga izgleda skrivenim zbog samog stanja svesti čoveka iz kojeg se nije kadar pomeriti.
Ipak, nemojmo se zavaravati; nije u pitanju samo lenjost već i predubedjenja ili predrasude. Ovim ne isključujem sebe iz tog okvira budući da je moja jedina VERA bila u nauku.
Kao čovek koji je bio zaljubljen u nauku (još uvek mi je i bliska i draga) mogu slobodno reći da "Univerzalni zakon periodičnog poklapanja" govoreći o Tajmingu ili Sinhronicitetu, koji je predmet ove polemike, ne postoji kao realnost osim nastojanja čovekovog uma da sve ugura u nekakve sebi pojmljive šablone ili kalupe i time sebe smiri verovanjem da je osvojio još nešto donedavna neosvojivo te i dalje naduvava svoj egotizam i sujetizam.
Istina je da su svi dogadjaji i sve moguće kombinacije kao i svi najsitniji detalji već razigrani i proradjeni a na čoveku je samo da u njih udje i proživi ih ili pokupi odredjena iskustva zarad svog duhovnog uzdizanja. (To mu dodje kao što student koji želi postati projektant nečega ode studirati na odgovarajući fakultet gde su drugi već spremili odredjene predmete, vežbe, zadatke... a na njemu je da to prouči i ode sa dovoljnim minimumom znanja za samostalni rad i dalji razvitak i nadogradnju...). Moja iznošenja ovde su upravo rezultat mojih dugogodišnjih istraživanja i iskustava. Da se ne pomisli da je lako sa polja nauke ući na polje duhovnosti i tek tako otvoreno istraživati. To je obrtni momenat koji iziskuje veliko lomljenje - pravi unutarnji ili Sveti Rat.
To je period kojeg su duhovni poznavaoci opisali kao Mračnu Noć Duše.
Zašto je tako?
Zato što je um izuzetno moćna naprava koju treba uspeti savladati i izaći iz života po krutim i uhodanim pravilima i navikama življenja. Mi kao ljudi, ma koliko bili učeni i ne primećujemo koliko nam životi ali i naša razmišljanja i navike teku po mehaničkim i potpuno predvidivim pravilima.
Tamo gde završava i prestaje svaka nauka i filozofija nastavlja čista duhovnost ili čista i direktna religija. Ne verovanje ili vera budući da svaki čovek ima svoj sistem verovanja ili vere pa čak i onda kada negira bilo kakvu duhovnost ili religiju.
Jedini razlog zašto čovek ovde u nauci istražuje, u sportu se trudi da pobedjuje i osvaja trofeje, osvaja planinske vrhove, preplivava lamanš, vodi ratove, pomaže i daje od sebe, čini nadljudske napore u osvajanju neosovjivog je da bi jednoga dana sebe načinio sposobnim da sagleda svoju pravu prirodu, svoje prave kvalitete i veličinu. Svi ti naši nadljudski napori su tek priprema za početak naše prave duhovne nadogradnje i uzrastanje.
Tek kada sve to sagledamo počinjemo raspoznavati ogromnost iluzije koju smo nazivali našom kolevkom sigurnosti i mudrosti.

Jedno uvek moramo imati na umu: Svaki čovek ima potpuno pravo da živi svoj život u skladu sa svojim fizičkim, emotivnim, mentalnim i duhovnim mogućnostima i da jedino on sam ima prava da se menja ili ne menja po vlastitoj unutarnjoj odluci.

Ako nekoga zanima može pogledati ovaj link ispod.

http://www.scribd.com/doc/35215850/KLJU%C4%8C-%C5%BDIVOTA
 
Poslednja izmena:
Luis,brzo čitam pa pročitao (oko10 min),ali nije ti cela knjiga tamo-verovatno jer želiš da je prodaš...pozdravljam.
Na kraju se pominje "Plava zvezda"Mikina...Nemoj,molim te, to...Moguće da misliš da je to to,ali ja sam govorio i "Vojvodinu" i "Plavu zvezdu" dok su on i Pera kunjali pored "Štoka"...Mika je pevao Mesecu i zvezdama...Religiji nije...Nije ni Pera,ni Brana,ni...Mika je pevao i Ciganima i s Ciganima najmusavije i najslađim pekmezom namazane...Dobar je bio Mika i kad ga je dr.Vurdelja "oterao" kući rečima da ni jednog intelektualca nije izlečio od alkoholizma,a on došao nama u "Orač" da se žali...Dobar je i ostao...Ali ne i za ijednu religiju JER NJEGOVA POEZIJA MOŽE DA SE SMATRA I POSEBNOM RELIGIJOM! Nisam bio ni njegov ni ičiji fan,ali valja poštovati što su neki ljudi nekima od nas i dalje u dušama...Umoljavam...
 
Ne , to nije sinhronicitet , prvo - jedan događaj ne izaziva drugi , drugo - odnosi između događaja moraju biti smisaoni. To bi bilo recimo, da neko razmišlja o zemljotresu a u tom momentu se desi zemljotres . Naravno bitan je i taj doživljaj numinoznog.



Jel' navedeni primer sinhronicitet ili ne? Ako jeste onda sam ^sinhronicitichna^ a da ne govorim o mnostvu drugih primera koji se isuvise cesto desavaju da bi bili slucajnost.
 
Jel' navedeni primer sinhronicitet ili ne? Ako jeste onda sam ^sinhronicitichna^ a da ne govorim o mnostvu drugih primera koji se isuvise cesto desavaju da bi bili slucajnost.

Ne bih da sam "sinhronističan" jer bi sve bilo predvidivo i danas me ćerka ne bi prijatno iznenadila peticom iz " mate"...Odmah dao pare za cipelice za matursko...Bez sinhroniciteta...Dešava se i koincidencija,čak se algoritmima može,donekle i predviđati ako se ima dovoljno podataka,ali ne sve...Postoji i nešto kao zakon diskontinuiteta koji narušava sinhrone procese,a i zakon entropije nije baš nešto pravilan:jake i slabe sile različito deluju,a vektorski se ne sla.žu (nema slaganja sila)...Iz ovakvih i sličnih "razloga" filozofija je na "belom hlebu"...Nauke su daleko odmakle,a duhovni napredak zastao u svom uzletu...Biće...
Zasad je odgovore bolje tražiti u lepoti umetnosti i kreacije...
 
A ni u okviru religije
Na životnom putu mnoge slučajnosti će se desiti. To je ono što će nam bosti oči i razum. I to je ono što ćemo najlakše uočiti i pokušavati da damo neki smisao i logiku. A normalno je da se izvesne slučajnosti dešavaju i pored mnogo dešavanja među kojima ne vidimo vezu one su ono što iskače iy uobičajenog i skreće pažnju. Čudno bi bilo da se slučajnosti o kojima je reč nikada ne dese.
Ako ti nije bitno gde ćeš da stigneš onda nije bitno kojim ćeš putem krenuti. Ali i tada, na putu se dešava ono što skreće pažnju i o čemu ćeš posle da palamudiš čudeći se.
Ali ti ne znaš o čemu se radi, jer nijesi doživio, pa palamusiš kao da znaš.
Naravno da i Bog i Sveti Duh postoje. Čak i pre nego što si to izgovorio i napisao on je postojao jer govoru i pisanju prethidi ideja. A ideja nije nešto nepostojeće.
Ajd živeli!
Hajmo zapjevat.
Oćemo onu našu?.. Kako ide, što ima refren kada se vide on joj kaze daj da te ljubim ja...
Ali ti ne znaš o čemu se radi (jer nijesi doživio) pa palamudiš kao da znaš. Izvini. I bez ljutnje.

Isto važi za coviax1 koji kao da sve zna, a u stvari ...
 

Back
Top