Srbija - Balkanska Švajcarska?!

lima

Aktivan član
Poruka
1.626
To da je Srbija CENTRALISTIČKA i centralizovana država to svi znamo, ali šta je rešenje to izgleda niko ne zna...

Sličajno videh sad na jednom sajtu ovakvu podelu na kantone ili kako to već može da se nazove, sa visokim stepenom autonomije...

1111gf.jpg


Ovakva ORGANIZACIJA decentralizovane srpske države bi možda i uspela... Mislim da bi većina bila zadovoljna... Mada ne znam šta bi na ovo rekli autonomaši iz LSV-a... :D
 
To da je Srbija CENTRALISTIČKA i centralizovana država to svi znamo, ali šta je rešenje to izgleda niko ne zna...

Sličajno videh sad na jednom sajtu ovakvu podelu na kantone ili kako to već može da se nazove, sa visokim stepenom autonomije...

1111gf.jpg


Ovakva ORGANIZACIJA decentralizovane srpske države bi možda i uspela... Mislim da bi većina bila zadovoljna... Mada ne znam šta bi na ovo rekli autonomaši iz LSV-a... :D

Nije loše...
 
Kantonalni sistem u Svajcarkoj stvaran je decenijama i decenijama i nije uporediv ni primenjiv za zemlje tipa Srbije.
Decentralizacija mora da se uradi prvo ljudski na lokalu (opstine i gradovi) pa tek onda da se razmislja o regionima i okruzima.
Jeftina demagogija tu mnogo nece resiti probleme.
 
Ovo je ok, samo sto bih ja to jos vise usitnio...

Slažem se. Čini mi se da bi sadašnja podjela na okruge mogla poslužiti u tu svrhu, barem za prvo vrijeme.

Ako bi se recimo opštinama ostavila mogućnost da referendumima na svom nivou odlučuju o izdvajanju iz jednog i uključivanju u drugi okrug (naravno uz saglasnost okruga vlasti okruga iz kog se seli i okruga u koji se useljava) vremenom bi okruzi došli do stvarnog i logičnog teritorijalnog rasporeda.
 
A po cemu je osim toga Srbija slicna Svajcarskoj? :think:

Ma Švajcarska je samo primer... Može da bude i Singapur, samo neka se već jednom decentralizuje, muka mi je više od toga da sem Beograda i Novog Sada, ostatak Srbije čak više i ne stagnira nego propada... Evo NPR moj Kragujevac... Džaba sve kad je slepo crevo... nemamo čak ni bioskop, bre :D Jedino dešavanje u gradu je proslava dana grada... i tako od Djurdjevdana do Djurdjevdana... :D Hala u kojoj igra voljeni Radnički, koji posle večitih SIGURNO ima najviše navijača u Srbiji, je kao podrum, nema ventilaciju, guše se ljudi unutra... itd. itd...
 
Ma Švajcarska je samo primer... Može da bude i Singapur, samo neka se već jednom decentralizuje, muka mi je više od toga da sem Beograda i Novog Sada, ostatak Srbije čak više i ne stagnira nego propada... Evo NPR moj Kragujevac... Džaba sve kad je slepo crevo... nemamo čak ni bioskop, bre :D Jedino dešavanje u gradu je proslava dana grada... i tako od Djurdjevdana do Djurdjevdana... :D Hala u kojoj igra voljeni Radnički, koji posle večitih SIGURNO ima najviše navijača u Srbiji, je kao podrum, nema ventilaciju, guše se ljudi unutra... itd. itd...

Sta mislis, sta da kazu ovi juznije, ako ti tako pricas? Naravno, sve to podeliti, ali jos malo usitniti. Ne bi bilo lose, ni prestonicu premestiti u neki drugi grad.
 
Глупост. Никаква "регионализација" није решење за било какве проблеме. Овде постоји проблем ненормалног(ЕУропског) система вредновања и проблем економске и делом војне окупације државе услед чега смо приморани да на силу плаћамо енормне хараче ЕУро мафији. А, регионализација би само одвела у слабљење и овако слабе државе и услед даље економске проапсти(пропаст оваквог система је неминовна преко банкрота) била би лак плен за даље парчање.
 

Back
Top