Генетичка генеалогија

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da je hg I : present in the Balkans in pre-Neolithic times. Za neobrazovane, pre-neolithic times na Balkanu je negde oko 7,000 pre n.e. Neko spomene srednji vek?

Hoćeš li sad da ti izvučem desetinu naučnih radova koji kažu da je recimo R1b u paleolitu bio u Evropi. Ti radovi su pisani prije samo par godina, a danas već u tu glupost više niko ne vjeruje. Tako je isto i sa I haplogrupom. Da ste imalo obrazovani u vezi haplogrupa, znali biste recimo da unutar haplogrupe I2* postoji dosta mali subklad Adriatic koji bi se mogao smatrati ostatkom iz ledenog doba na ovim prostorima, ali on je dosad pronađen u svega nekoliko pojedinaca u širem regionu Jadranskog mora. Za I2a2 Dinaric vam je besmisleno da tupite, nemam snage više objašnjavati očigledne stvari jer smo ih prežvakali na ovom forumu jedno stotinu puta, ali svako malo se pojavi po jedan lik koji je pokupio priču o I grupi sa Balkana iz Ledenog Doba i veoma je teško takve razuvjeravati. Genetika haplogrupa je trenutno jedna od najdinamičnijih nauka. Stvari se svakodnevno mjenjaju. Sa I haplogrupom i Slovenima zasad stoje tako. A vi prebirajte po radovima iz 2004. i držite se svoje priče, samo ne gnjavite ovdje gdje pokušavamo nešto konstruktivno da napišemo.
 
Za I2a2 Dinaric vam je besmisleno da tupite, nemam snage više objašnjavati očigledne stvari jer smo ih prežvakali na ovom forumu jedno stotinu puta, ali svako malo se pojavi po jedan lik koji je pokupio priču o I grupi sa Balkana iz Ledenog Doba i veoma je teško takve razuvjeravati. Genetika haplogrupa je trenutno jedna od najdinamičnijih nauka. Stvari se svakodnevno mjenjaju. Sa I haplogrupom i Slovenima zasad stoje tako. A vi prebirajte po radovima iz 2004. i držite se svoje priče, samo ne gnjavite ovdje gdje pokušavamo nešto konstruktivno da napišemo.
Obrati paznju na poslednju stvar:
European Journal of Human Genetics (2009) 17, 820–830; doi:10.1038/ejhg.2008
Nego gde su ti objavljeni radovi da I2a2 nije sa Balkana? Ajd izvuci desetine clanaka. Naravno ne cusmo ni otkud to da medju Poljacima i Belorusima ima tako malo I2a2 haplogrupe u poredjenju sa nekim juznim Slovenima? Drugo taj izraz koji tako zdusno rabite I2a2 Dinaric nije uopste naucno prihvacen, neces naci ni jedan naucni rad koji koristi tu terminologiju, a koliko vidim ni sam Nordvet nije tacno definisao sta razlikuje Dinaric i South, a posteno govoreci nigde nisam naisao ni na jedan njegov clanak o genetici, sem jednog prevoda na ruskom.
 
barbarogenius
Ko spominje plavu kosu? Boja kose nema apsolutne nikakve veze sa Y hromozom, kao ni boja koze i ociju, Y hromozom je odgovoran za stvaranje samo muskih polnih karakteristika, nisam ti ja neki mutavac sa ovog foruma da mi otkrivas toplu vodu.

Nisam licno tebi govorio vec je dosta puta bio slucaj da neko ovde po boji kose ili ociju prebraja ko je Sloven a ko nije.


A odakle je dosla? Koja je to oblast u svetu osim dela Balkana u kojoj postoji koncentracija I2 barem priblizno slicna onoj među Srbima, Hrvatima i njihovmj kopiladi?

Prvo nauci razliku izmedjuu frekvencije i varijanse pa onda dodji da diskutujemo. Varijansa na prostorima najgusce naseljenim sa Din-S je izuzetno niska. Ista stvar kao sa E1b-v13 na Kosovu. Ako je v13 na Kosovu 57%, znaci li to da su se oni s tog mesta raselili po citavoj Evropi?!?


Znamo gde je bila slovenska pra-postojbina, tamo danas zive Poljaci, Belorusi i Ukrajinci, kod njih frekvencija I2 ne prelazi 15% u najboljem slucaju, globalno gledajuci krece se oko 10%,

Kada kazes GLOBALNO za jednu zemlju kao sto je Rusija gde imas 150 miliona stanovnika dobices 7,5 miliona nosilaca te haplogrupe. A u jednoj Hercegovini imas 250000 stanivnika i recimo 100 hiljada nosilaca te haplogrupe.

po kojoj logici juzni Sloveni koji dolaze odatle mogu imati 3-4 puta vecu koncentraciju I2 od naroda od kog su potekli?

srpsko pleme je bilo primarno I2a2-Din-S. Eto odakle. U ta vremena se vodilo racuna o krvnom srodstvu. I obrati paznju.... Din-S je strogo i iskljucivo vezan za Srbe za razliku od drugih slovenskih naroda gde imas Din-N ali je Din-S u zanemarivom postotku.

da nisu radili DNK analize pa poveli samo one sa I2 sa sobom a sve ostale ostavili.):)

Vrsili su analizu rodbine. Znalo se ko je kome rodjak.

dakle ili je za ovih 1500 godina doslo do nekog masovnog naseljavanja ne-Slovena među Poljake i Beloruse da frekvenciju I2 srozaju sa 40% na 10%, ili je dobar deo I2a na Balkanu autohtonog porekla.

R1a1 je uvek bila mnogo brojnija medju Slovenima.
A sta ti imas, Nordvelta? Covek je matematicar zaboga a njegove teorije su slabo prihvacene, evo ti clanak, 2009:
http://www.nature.com/ejhg/journal/v17/n6/full/ejhg2008249a.html

To je covek koji je najvise vremena posvetio hg I. To sto je fizicar uopste ne znaci da je kreten. Na zalost, imamo na drugoj strani prave geneticare koji su u stvari- kreteni i sitni prevaranti.


Interestingly, the Y-chromosome gene pool of southeast European populations is characterized both by ‘autochthonous’ markers, such as haplogroup (Hg) I, present in the Balkans in pre-Neolithic times,23, 24
23.# Rootsi S, Magri C, Kivisild T et al: Phylogeography of Y-chromosome haplogroup I reveals distinct domains of prehistoric gene flow in Europe. Am J Hum Genet 2004; 75: 128–137. | Article | PubMed | ISI | ChemPort |
24.# Pericic acute M, Lauc LB, Klaric acute IM et al: High-resolution phylogenetic analysis of southeastern Europe traces major episodes of paternal gene flow among Slavic populations. Mol Biol Evol 2005; 22: 1964–1975. | Article | PubMed | ChemPort |

Da se ne bi mucio da ti odgovaram, procitaj post od investigatora. A pogledaj malo i na datume citiranih radova.


Znas ono kako kazu za ponavljanje lazi...

Ti ces meni ako ostanes na ovom forumu kroz par meseci biti zahvalan zbog toga sto sam te izveo iz zablude o autohtonosti.

Ne mozes ti sa ovim Splicom i jos par bosanskih zelembaca koji periodicki dolaze na sajt da obaras rezultate svih mogucih istrazivanja samo zbog toga sto su to tako rekli dumo ili muftija.
 
Poslednja izmena:
Ne mozes ti sa ovim Splicom i jos par bosanskih zelembaca koji periodicki dolaze na sajt da obaras rezultate svih mogucih istrazivanja samo zbog toga sto su to tako rekli dumo ili muftija.
Navedi slobodno ta istrazivanja.
Da se ne bi mucio da ti odgovaram, procitaj post od investigatora. A pogledaj malo i na datume citiranih radova.
Procitaj ti moj odgovor, pa razmisli. datumi samo potvrdjuju da oni koji citiraju ne prihvataju kojekakve nebuloze, vec kriticki analiziraju i prihvataju ono sto je tacno.
To je covek koji je najvise vremena posvetio hg I. To sto je fizicar uopste ne znaci da je kreten. Na zalost, imamo na drugoj strani prave geneticare koji su u stvari- kreteni i sitni prevaranti.
Ne, to samo znaci da je nestrucan.
R1a1 je uvek bila mnogo brojnija medju Slovenima.
A I2a2 je ocigledno bila mnogo brojnija samo medju Srbima u svoj toj slovenskoj masi., smesno.
Vrsili su analizu rodbine. Znalo se ko je kome rodjak.
Stvarno, jel ti znas sve trenutno zive direktno muske potomke tvog direktnog muskog pretka u desetom kolenu? Jel zna iko ovde?
srpsko pleme je bilo primarno I2a2-Din-S. Eto odakle. U ta vremena se vodilo racuna o krvnom srodstvu. I obrati paznju.... Din-S je strogo i iskljucivo vezan za Srbe za razliku od drugih slovenskih naroda gde imas Din-N ali je Din-S u zanemarivom postotku.
koji je to genetski marker koji razdvaja Din-S od Din-N i navedi clanke koji pokazuju njihovu frekvenciju medju Srbima i drugim slovenskim narodima.
Kada kazes GLOBALNO za jednu zemlju kao sto je Rusija gde imas 150 miliona stanovnika dobices 7,5 miliona nosilaca te haplogrupe. A u jednoj Hercegovini imas 250000 stanivnika i recimo 100 hiljada nosilaca te haplogrupe.
Recimo to ovako, da Rusiju sutra izbombarduje nuklearnim bombama i ostane 250,000 Rusa, njih 25,000 bi imalo I2a2 naspram 100,000 hercegovaca. Apsolutni brojevi su irelevantni.
Prvo nauci razliku izmedjuu frekvencije i varijanse pa onda dodji da diskutujemo. Varijansa na prostorima najgusce naseljenim sa Din-S je izuzetno niska. Ista stvar kao sa E1b-v13 na Kosovu. Ako je I2a2 na Kosovu 57%, znaci li to da su se oni s tog mesta raselili po citavoj Evropi?!?
Opet te molim, sta definise to sto ti nazivas Din-S? Koje istrazivanje koristis da potkrepis svoje tvrdnje, jedino geneticko istrazivanje Hercegovaca ( http://mbe.oxfordjournals.org/content/22/10/1964/F2.large.jpg ) na koje se stalno pozivate je izvrseno 2005. na uzorcima iz Sirokog Brijega i Mostara ( dakle Hrvati i mozda koji musliman ), po ovome to sto ti nazivas Din-S je I1b* po staroj nomenklaturi, a po novoj to je citava I2. Sta je onda Din-N? Dalje, podaci iz ove jedine meni pozante studije ne pokazuju varijanse Din-S, sta god to bilo, vec varijanse citave I haplogrupe. Na kraju ako cemo tako to znaci da su Hrvati iz Sirokog Brijega u stvari pravi Srbi dok Srbi iz Srbije sa dvaput manjom frekvencijom I2 ustvari u stvari i nisu pravi Srbi.
 
Opet te molim, sta definise to sto ti nazivas Din-S? Koje istrazivanje koristis da potkrepis svoje tvrdnje, jedino geneticko istrazivanje Hercegovaca ( http://mbe.oxfordjournals.org/content/22/10/1964/F2.large.jpg ) na koje se stalno pozivate je izvrseno 2005. na uzorcima iz Sirokog Brijega i Mostara ( dakle Hrvati i mozda koji musliman ), po ovome to sto ti nazivas Din-S je I1b* po staroj nomenklaturi, a po novoj to je citava I2. Sta je onda Din-N? Dalje, podaci iz ove jedine meni pozante studije ne pokazuju varijanse Din-S, sta god to bilo, vec varijanse citave I haplogrupe. Na kraju ako cemo tako to znaci da su Hrvati iz Sirokog Brijega u stvari pravi Srbi dok Srbi iz Srbije sa dvaput manjom frekvencijom I2 ustvari u stvari i nisu pravi Srbi.
Podvučeno , upravo tako . Zapravo ne znam da li baš iz Širokog Brijega (ako je istina da su oni I2) ali Hrvati Hercegovci su u genetskom smislu veći Srbi jer poseduju veći procenat haplogrupe I2a2 Din a tamo je bila prva srpska država.
 
Poslednja izmena:
Samo sto to nije Din-S, koja ocigledno postoji samo kod Nordveta kao neka samo njemu poznata podgrupa, posto se taj izraz nigde ne koristi u strucnoj literaturi.
Podvučeno , upravo tako . Zapravo ne znam da li baš iz Širokog Brijega (ako je istina da su oni I2) ali Hrvati Hercegovci su u genetskom smislu veći Srbi jer poseduju veći procenat haplogrupe I2a2 Din a tamo je bila prva srpska država.
Znaci prva srpska drzava nije bila u Srbiji? Otkad to? Ajd reci nam neki izvor po kome je prva srpska drzava sa podrucja Zahumlja ( ako je ta oblast gde je Siroki uopste pripadala Zahumlju ) a ne na primer u Travunije ili ne daj Boze, porfirogenitski shvacenoj Srbiji? I zar to nije naopako rezonovanje? Grupa Hrvata ima najvecu frekvenciju izvesne hg koja je duplo veca od frekvencije kod ostalih Hrvata i Srba pa to dokazuje da su oni u stvari Srbi?! I to najveci od svih? Iako mozda ta oblast i nije bila deo Srbije posto koliko ja znam Zaumlje se prostire do Neretve, u donjem toku Neretve se granici sa Paganijom ali u gornjem se granici sa Hrvatskom, dakle Siroki ostaje sa hrvatske strane...
Iz kog je to to naroda poteklia hpl I2 ?
naroda? pa hg su mnogo starije od samog koncepta naroda u savremenom a bogami i bilo kom smislu. Ako pitas od kog naroda potice autohtona I2 među danasnjim juznim Slovenima mislim da se odgovor sam namece, ko je ziveo na tom prostoru pre Slovena.
 
Poslednja izmena:
Samo sto to nije Din-S, koja ocigledno postoji samo kod Nordveta kao neka samo njemu poznata podgrupa, posto se taj izraz nigde ne koristi u strucnoj literaturi.

Znaci prva srpska drzava nije bila u Srbiji? Otkad to? Ajd reci nam neki izvor po kome je prva srpska drzava sa podrucja Zahumlja ( ako je ta oblast gde je Siroki uopste pripadala Zahumlju ) a ne na primer u Travunije ili ne daj Boze, porfirogenitski shvacenoj Srbiji? I zar to nije naopako rezonovanje? Grupa Hrvata ima najvecu frekvenciju izvesne hg koja je duplo veca od frekvencije kod ostalih Hrvata i Srba pa to dokazuje da su oni u stvari Srbi?! I to najveci od svih? Iako mozda ta oblast i nije bila deo Srbije posto koliko ja znam Zaumlje se prostire do Neretve, u donjem toku Neretve se granici sa Paganijom ali u gornjem se granici sa Hrvatskom, dakle Siroki ostaje sa hrvatske strane...

Pa celu tu oblast su naselili Srbi .

Deo iz Spisa o narodima

После неког времена исти Срби одлуче да се врате у своје земље и цар их отпусти. Када су прешли
реку Дунав, покају се, и преко стратега који je тада управљао
Београдом (δω του στρατηγού, του τότε το Βελέγραδον κρατοοντος),
јаве цару Ираклију да им додели другу земљу за насеље.
И пошто садашња Србија и Паганија и земља Захумљана
и Травунија и земља Конављана беху под влашћу цара Ро-
меја, a те земље опусте од Авара (јер из тамошњих земаља
они изгнаше Романе који сада станују у Далмацији и Драчу),
то цар у овим земљама насели исте Србе и беху они пот-
чињени цару Ромеја
A evo karte ;

f_931960m_b53eeb5.jpg
 
Ne, to samo znaci da je nestrucan.

Ne možeš prosto tako reći da je Nordtvedt nestručan, jer bih ti ja mogao postaviti pitanje ko je stručan u oblasti genetičke geneaologije? NIsam čuo da na bilo kom univerzitetu uopšte postoji grupa izučavanja:genetička geneaologija. Sva ova istraživanja koja navodiš su radili biolozi, genetičari, a ne arheolozi, antropolozi, lingvisti, istoričari...Zbog toga iz njih prvenstveno treba izvlačiti egzaktne podatke, a ne površne interpretacije rezultata, za koje većina njih uopšte nije stručna. Tako i ja uzimam Nordtvedta, ne uzimam sto posto njegove interpretacije, ali poštujem njegove egzaktne podatke. Sam on je dosad definisao nekoliko novih SNP, savjetnik je u ISOGG, svi ovi radovi koje si naveo koriste njegove metode proračuna STR, ali eto ako ti kažeš da je čovjek nestručan.
Jednu stvar pokušaj da shvatiš M423 nije isto što i I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1). Postoji još jedna kasnija mutacija za koju ti očigledno ne znaš, pod nazivom L69=T koja je stara samo 2500 godina. 95% južnoslovenskih pripadnika I haplogrupe ima ovu mutaciju, kao i 20% Ukrajinaca, 25% Bjelorusa, 20% Mađara, 15% Poljaka,30% Makedonaca, 20% Bugara, 15% Rumuna,15% Čeha, Slovaka i 10 % Njemaca . U ostalim narodima procenat je zanemarljiv. Ako su ovo gore za tebe starosjedilački narodi Balkana, a ne slovenski narodi onda ok.
Da ne bi rekao da izmišljam evo ti zvaničnog sajta ISOGG za haplogrupu I pa pogledaj.
http://www.isogg.org/tree/ISOGG_HapgrpI.html
kao i Nordtvedtovu tablicu
http://knordtvedt.home.bresnan.net/Tree and Map for Hg I.pdf
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo ni meni nije jasna granica između Hrvata i Srba u genetskom smislu, moje mišljenje je da tu neke razlike u haplogrupama nema mada mi je interesantna Korova teza o Srbima kao I2a2 Din S ali mi nije jasan koji je to snp test koji odvaja S od N "haplogrupe". Međutim naša rasprava je usmerena u vezi haplogrupe I2a2 Din , da li je ona nastala u Evropi ili na Balkanu . Nastaviću sutra jedva pišem.
 
Poslednja izmena:
Samo sto to nije Din-S, koja ocigledno postoji samo kod Nordveta kao neka samo njemu poznata podgrupa, posto se taj izraz nigde ne koristi u strucnoj literaturi.

Znaci prva srpska drzava nije bila u Srbiji? Otkad to?

Pa da si učio istoriju na bilo kom drugom mjestu sem u Hrvatskoj znao bi to. Jezgro srpske države obuhvatalo je samo krajnji zapad današnje države Srbije, a centar je bio u Primorju i Hercegovini.

Istorijski izvor prvog reda, franački ljetopisac Ajnhard iz 822. godine;
Ljudevit Posavski je iz Siska pobjegao Srbima, narodu koji drži veliki dio Dalmacije. Ako treba potrudiću se pa ću ti pronaći i latinski original.

Meni je zapravo vas žao, jer ne prihvatate u svojoj zasljepljenosti ni elementarne činjenice. To je isto kao kad bih ja tvrdio da su Srbi najstariji stanovnici na Kosovu, a dobro znam da su Srbi tek u doba Stefana Nemanje prvi put zavladali Kosovom.
Benediktinski manastir sv. Marije na MLjetu je osnovan poveljom srpskog župana Dese po nekima oca Stefana Nemanje, a svi kasniji Nemanjići su pisali povelje manastiru. Hrvati u i oko Mljeta se npr. nigdje ne pominju kroz čitav srednji vijek. I po kojoj logici onda Mljet može biti hrvatski, a ne srpski. Samo zato što danas na njemu žive katolici koje se osjećaju Hrvatima? To nisu izmišljotine već istorijski fakti potkrepljeni dokumentima. Reći da Hercegovina nije u srednjem vijeku nije bila naseljena Srbima, bilo bi isto kao reći da u Ninu u srednjem vijeku nije bilo Hrvata.
 
Da se razumemo ni meni nije jasna granica između Hrvata i Srba u genetskom smislu, moje mišljenje je da tu neke razlike u haplogrupama nema mada mi je interesantna Korova teza o Srbima kao I2a2 Din S ali mi nije jasan koji je to snp test koji odvaja S od N "haplogrupe". Međutim naša rasprava je usmerena u vezi haplogrupe I2a2 Din , da li je ona nastala u Evropi ili na Balkanu . Nastaviću sutra jedva pišem.

Tačno je da Din S i Din N nisu odvojeni SNP mutacijom već prije svega preko STR markera 448 koji kod Din S iznosi 19, a kod Din N je 20. Takođe je izvjesno da Din S ne postoji u praktičnom smislu istočno od Poljske na sjeveru, i istočno od Kosova na jugu, kao i to da je sav hercegovački I Din zapravo Din S. Din N s druge strane ima svuda. Dominatan je među Slovencima, ima ga i među Hrvatima, Srbima, isključivo kod Bugara, Makedonaca, Ukrajinaca, Rusa, a nije mali ni kod Čeha, Poljaka i Slovaka. Din S je zapravo mlađa grana Din N, nastala vjerovatno na obrancima Karpata u jugoistočnoj Poljskoj, a zatim migracijama preko Moravskih vrata ušla na prostor Moravske ravnice i jugozapadne Češke, odakle se širila na dvije strane, jedna u Polablje u njemačku pokrajinu Saksoniju i odatle raširena po svoj Njemačkoj i u drugu granu na jug sa Srbima u područje Zahumlja,Travunije, Paganije i Srbije Vlastimirovića. Ne znači to da su svi Srbi isključivo bili I Din S, ali je sav Din S(a to u to vrijeme nije uopšte bila neka brojna skupina) bio u okviru naroda koji se zvanično pod imenom Srbi prvi put pominje početkom 7. vijeka.
 
Gospodo , vi koji tvrdite da je jezgra srpske države na balkanu hercegovina i dalmacija ste fulali ceo fudbal.
Čak bi se usudio reći da svjesno lažete.
Mislim da znam i zašto.
Vi se srbi (pravi srbi) ustvari sramite svoje prastare veze sa šiptarima
Vaši najstariji manastiri su sa desne strane drine i to na kosövu i bližoj okolici kosova.
Kao što najnovije karte kažu tamo prevladava afrošiptarska haplogrupa.
Nemate se čega sramit
Tamo di su bile najstarije srpske crkve,tamo je i jezgra srpske srednjovjekovne države. A di je to najstarija srpska crkva?? U ljubuškom možda? U širokom brigu? Ma neeeeeee:)
U srbiji brale
A di u srbiji?........
Evo di! Na samoj granici kosova ,u centru E3b haplogrupe haha
......
Petrova crkva je najstarija srpska crkva na svetu,napravljena je oko 850 godine(9 veka) u danasnjem Novom Pazaru(Raška-Oblast) U toj 1150 godina staroj crkvi se krstio naš Sveti Sava Na tom mestu Stefan Nemanja se zamonašio i dobio ime Simeon

Eto gospodo di trebate tražit vašu primarnu haplogrupu:)
 
Gospodo , vi koji tvrdite da je jezgra srpske države na balkanu hercegovina i dalmacija ste fulali ceo fudbal.
Čak bi se usudio reći da svjesno lažete.
Mislim da znam i zašto.
Vi se srbi (pravi srbi) ustvari sramite svoje prastare veze sa šiptarima
Vaši najstariji manastiri su sa desne strane drine i to na kosövu i bližoj okolici kosova.
Kao što najnovije karte kažu tamo prevladava afrošiptarska haplogrupa.
Nemate se čega sramit
Tamo di su bile najstarije srpske crkve,tamo je i jezgra srpske srednjovjekovne države. A di je to najstarija srpska crkva?? U ljubuškom možda? U širokom brigu? Ma neeeeeee:)
U srbiji brale
A di u srbiji?........
Evo di! Na samoj granici kosova ,u centru E3b haplogrupe haha
......
Petrova crkva je najstarija srpska crkva na svetu,napravljena je oko 850 godine(9 veka) u danasnjem Novom Pazaru(Raška-Oblast) U toj 1150 godina staroj crkvi se krstio naš Sveti Sava Na tom mestu Stefan Nemanja se zamonašio i dobio ime Simeon

Eto gospodo di trebate tražit vašu primarnu haplogrupu:)

Tutumire , da malo poznajš povjest znao bi da se Spis o narodu odnosi na period VII veka .
 
A jeli ? 7 stoljeće veliš.. gospodine poštovani ,prve crikve u vrletima bosne i srbije gradjene su od drveta tako da danas nemoremo znat di su bile te prve crkve. Ali dopusti da malo spekuliramo...
Pa kažemo ...kako je srpska država ojačala srpski velikaši odlučiše gradit kamene crkve koje su postojanije.
Sasvim logično da će te prve kamene crkve biti u centru srpske države a to je kao što vidimo kosmet.
Pa tamo vam se krunio prvi kralj(kojeg ja iznimno poštujem jer je bija stvarno jak)
Ja se osobno nikad nebi odrekao Nina,knina,solina,Dumna.. jer to su mista naše povijesti ,mista di su se krunili i stolovali prvi naši kraljevi..
 
Само једна мала исправка за Кора и Кринку5 у вези карте - Србија се тада граничила са Паганијом, тј. цела десна обала Неретве није била део Захумља него Србије, коју је од Паганије одвајала река Тихаљина.

И за особу којој није јасно како је "првобитна" Србија била ван данашње Србије, ево илустрације шта је Србија у 10. веку а преко тога границе данашње Србије (зелену линију игноришите, то има везе са неким бугарским походом):
10_vek_Srbija_u_poredjenju_sa_danjasnjom.jpg
 
Само једна мала исправка за Кора и Кринку5 у вези карте - Србија се тада граничила са Паганијом, тј. цела десна обала Неретве није била део Захумља него Србије, коју је од Паганије одвајала река Тихаљина.

И за особу којој није јасно како је "првобитна" Србија била ван данашње Србије, ево илустрације шта је Србија у 10. веку а преко тога границе данашње Србије (зелену линију игноришите, то има везе са неким бугарским походом):
10_vek_Srbija_u_poredjenju_sa_danjasnjom.jpg

Hvala Bajo u vezi objašnjenja Korove karte :hvala: Znači današnja zapadna Hercegovina u to vreme pripadala je Srbiji a ne Zahumlju .
 
Poslednja izmena:
Baš je lipo kako neki od vas budućih Jovana Djeretića kombinirate egzaktne znanstvene podatke sa svojim fantazijama.
Vi ste tek malo moderniji od uvaženog stručnjaka Jove Djeretića al isto kao i on zbrajate babe i žabe.
Ajde ostavite se ćorava posla.
Paganija,travunja,i ostala sranja nisu bili dio Srbije nikada. Oni su širenjem srpske države koja je začeta na kosovu samo došle pod utjecaj ojačale srpske države . Ništa više.
Ponavljam , izvorni srbi su E1b,a vi falši šta ste emigrirali iz ercegovine i bosne u srbiju niste srbi(genetski)
Da vas utješim ,niste ni hrvati:) vi ste dinarci gospodo. Isto kao i mi u dalmaciji i ercegovini.
 
Baš je lipo kako neki od vas budućih Jovana Djeretića kombinirate egzaktne znanstvene podatke sa svojim fantazijama.
Vi ste tek malo moderniji od uvaženog stručnjaka Jove Djeretića al isto kao i on zbrajate babe i žabe.
Ajde ostavite se ćorava posla.
Paganija,travunja,i ostala sranja nisu bili dio Srbije nikada. Oni su širenjem srpske države koja je začeta na kosovu samo došle pod utjecaj ojačale srpske države . Ništa više.
Ponavljam , izvorni srbi su E1b,a vi falši šta ste emigrirali iz ercegovine i bosne u srbiju niste srbi(genetski)
Da vas utješim ,niste ni hrvati:) vi ste dinarci gospodo. Isto kao i mi u dalmaciji i ercegovini.

Jeste jeste :mazi: mi nismo Srbi .
Jesi li razmišljao da baciš parangal , bonaca je.
 
Pa celu tu oblast su naselili Srbi .

Deo iz Spisa o narodima

После неког времена исти Срби одлуче да се врате у своје земље и цар их отпусти. Када су прешли
реку Дунав, покају се, и преко стратега који je тада управљао
Београдом (δω του στρατηγού, του τότε το Βελέγραδον κρατοοντος),
јаве цару Ираклију да им додели другу земљу за насеље.
И пошто садашња Србија и Паганија и земља Захумљана
и Травунија и земља Конављана беху под влашћу цара Ро-
меја, a те земље опусте од Авара (јер из тамошњих земаља
они изгнаше Романе који сада станују у Далмацији и Драчу),
то цар у овим земљама насели исте Србе и беху они пот-
чињени цару Ромеја
A granica Zahumlja je Neretva:
''Od Raguze počinje arhontija Zahumljana i pruza se do [I]Neretve[/I] i prema primorju dopire do Paganije a planinskom stranu prema severu granici se sa Hrvatima.''
Dakle, granica Zahumlja ne prelazi Neretvu u bilo kom slucaju pa je shodono tome ta karta ( koju sam mogao i ja nacrtati ) apsolutno nije tacna. Koliko ja znam Siroki je zapadno od Neretve, dakle nije u Zahumlju koje naseljavaju Srbi. Ako vec hoces da gledas karte pogledaj onu u Istoriji srpskog naroda 1, na strani 161, tamo je Neretva granica Zahumlja a Paganija se pruza ne dalje od Imotskog u unutrašnjost ostavljajuci receni Siroki u Hrvatskoj.
srbija.png

Ne možeš prosto tako reći da je Nordtvedt nestručan, jer bih ti ja mogao postaviti pitanje ko je stručan u oblasti genetičke geneaologije? NIsam čuo da na bilo kom univerzitetu uopšte postoji grupa izučavanja:genetička geneaologija. Sva ova istraživanja koja navodiš su radili biolozi, genetičari, a ne arheolozi, antropolozi, lingvisti, istoričari...Zbog toga iz njih prvenstveno treba izvlačiti egzaktne podatke, a ne površne interpretacije rezultata, za koje većina njih uopšte nije stručna. Tako i ja uzimam Nordtvedta, ne uzimam sto posto njegove interpretacije, ali poštujem njegove egzaktne podatke. Sam on je dosad definisao nekoliko novih SNP, savjetnik je u ISOGG, svi ovi radovi koje si naveo koriste njegove metode proračuna STR, ali eto ako ti kažeš da je čovjek nestručan.
Naravno da mogu da kazem da je nestrucan ili nedovoljno strucan, gde ima ijedan njegov clanak o genetici objavljen u strucnom casopisu i pokazi mi nekog drugog geneticara koji prihvata njegove stavove?
Jednu stvar pokušaj da shvatiš M423 nije isto što i I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1). Postoji još jedna kasnija mutacija za koju ti očigledno ne znaš, pod nazivom L69=T koja je stara samo 2500 godina. 95% južnoslovenskih pripadnika I haplogrupe ima ovu mutaciju, kao i 20% Ukrajinaca, 25% Bjelorusa, 20% Mađara, 15% Poljaka,30% Makedonaca, 20% Bugara, 15% Rumuna,15% Čeha, Slovaka i 10 % Njemaca . U ostalim narodima procenat je zanemarljiv. Ako su ovo gore za tebe starosjedilački narodi Balkana, a ne slovenski narodi onda ok.
pa sto onda koristis podatke koji se odnose na M423 za brojke I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1) ?? Kao sto sam pokazao u prethodnom postu jedino istrazovanje koje je radjeno na uzorku iz Hercegovine uopste ne prikazuje I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1) vec I2a1a sa poslednjom mutacijom na M26, ovo istrazivanje uopste ne ispituje marker L69.2(=T)/S163.2 ! Pa ipak to te ne sprecava da koristis podatke koji se odnose na drugu haplogrupu da bi nesto dokazao! Dakle gde su ta istrazivanja koja detektuju marker L69.2(=T)/S163.2 među Srbima? Ja koliko vidim iz prilozenog sajta Nordvet koristi samo tudja istrazivanja, nema nijedno sopstveno istrazivanje, bar objavljeno. Opet koliko je meni poznato postoje do sad dva objavljena istrazivanja sa srpskim uzorcima:
1.http://www.nature.com/ejhg/journal/v17/n6/fig_tab/ejhg2008249f2.html#figure-title
na prilozenom drvetu vidi se da u istrazivanju autori nisu isli dalje od M423 za bosanske Srbe
2.http://mbe.oxfordjournals.org/content/22/10/1964/F2.large.jpg koja ne ide dalje od M26!
Odakle vi onda iznosite podatke za I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1) sa mutacijom L69.2(=T)/S163.2 ili razlikom u STR? A prilcno sam siguran i da brojke za druge oppulacije takodje ne prikazuju I2a2 Dinaric (sada već I2a1b1) ve cu najboljem slucaju M423.
Pa da si učio istoriju na bilo kom drugom mjestu sem u Hrvatskoj znao bi to. Jezgro srpske države obuhvatalo je samo krajnji zapad današnje države Srbije, a centar je bio u Primorju i Hercegovini.
Kad pocnu da me vredjaju znam da sam u pravu, pogotovo neki koji mogu da mi sto se tice obrazovanja samo obrisu cipele.
Prva srpska drzava nastala je u porfirogenitski shvacenoj Srbiji, odatle je prva srpska dinastija o kojoj prica Porfirogenit, a ne iz Zahumlja ciji je jedini vladar kog pominje njegov savremenik Mihajlo, niti iz Travunije gde vlada Beloje cijeg je sina Krajinu vladar Srbije postavio za arhonta. U najboljem slucaju mozemo reci da je srspka drzava nastala istovremeno na tom celom prostoru, sto opet ne objasnjava zasto Hrvat iz mesta koje najverovatnije i nije ulazilo u prvobitnu srpsku oblast ima dvostruko vecu frekvenciju nego Srbin iz Srbije ili Bosne? Dakle tvoja je logika Srbi su naselili taj prostor ali su iz nekog razloga Srbi iz ovog dela vise Srbi iz onog dela zato sto po tvojoj nekoj ideji srpska drzava nastaje u Zahumlju a ne u Srbiji?!
Takođe je izvjesno da Din S ne postoji u praktičnom smislu istočno od Poljske na sjeveru, i istočno od Kosova na jugu, kao i to da je sav hercegovački I Din zapravo Din S.
na osnovu kojih to istrazivanja se tvrdi?
Ne znači to da su svi Srbi isključivo bili I Din S, ali je sav Din S(a to u to vrijeme nije uopšte bila neka brojna skupina) bio u okviru naroda koji se zvanično pod imenom Srbi prvi put pominje početkom 7. vijeka.
a zasto ne Hrvati, vidimo da je kod njih u jednom mestu to sto je, izgleda samo vama,I Din S duplo veci nego kod Srba i ostalih Hrvata? Zar nije logicnije reci da su onda nosioci te grupe Hrvati, ako se vec ide tom logikom?
Istorijski izvor prvog reda, franački ljetopisac Ajnhard iz 822. godine;
Ljudevit Posavski je iz Siska pobjegao Srbima, narodu koji drži veliki dio Dalmacije. Ako treba potrudiću se pa ću ti pronaći i latinski original.
Ako pogedas kartu videces da mu je iz Siska bilo najlakse i najblize da bezi u bosnu u kojoj zive Srbi a koja kao i veci deo citavog ovog prostora o kom pricamo, ukljucujuci i dobar deo centralne Srbije, spada u rimsku provinciju Dalmaciju koju opet Srbi drza najvecim delom. U krajnjoj liniji mogao je pobeci i Srbima u uze shvacenoj srbiji da ne kazem ''raskoj'' koja je takodje u dalmaciji.
Benediktinski manastir sv. Marije na MLjetu je osnovan poveljom srpskog župana Dese po nekima oca Stefana Nemanje, a svi kasniji Nemanjići su pisali povelje manastiru. Hrvati u i oko Mljeta se npr. nigdje ne pominju kroz čitav srednji vijek. I po kojoj logici onda Mljet može biti hrvatski, a ne srpski. Samo zato što danas na njemu žive katolici koje se osjećaju Hrvatima? To nisu izmišljotine već istorijski fakti potkrepljeni dokumentima. Reći da Hercegovina nije u srednjem vijeku nije bila naseljena Srbima, bilo bi isto kao reći da u Ninu u srednjem vijeku nije bilo Hrvata
To niko ne spori,
Meni je zapravo vas žao, jer ne prihvatate u svojoj zasljepljenosti ni elementarne činjenice. To je isto kao kad bih ja tvrdio da su Srbi najstariji stanovnici na Kosovu, a dobro znam da su Srbi tek u doba Stefana Nemanje prvi put zavladali Kosovom.
To je samo delimicno tacno, znamo da je jos krajem 11. veka u vreme zupana Vukana granica između Srbije i Vizantoije bila negde između Zvecana i Lipljana a i Nemanja ratuje protiv brace na granici kod Pantina pre svojih osvajanja, a Pantino je koji kilometar zapadno od Vucitrna
http://g.co/maps/k2vrq
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top