Nutricionizam - ishrana sportista

Hteo bih da nabacim 10-ak kg, mase, a ne masnog tkiva. Kakvi su saveti za ishranu, vrsta, količina, učestalost i dr.
Trebaju li suplementi obavezno ili ne. Praktično sad nemam masnog tkiva na sebi, nisam totalno mršav, ali onako vitak i visok.

(Što se tiče treninga i vežbi, teško da ću moći redovno vežbati zbog nedostatka vremena i umora, živim u kući pa neka kućna varijanta pre svega...)

Aj neki savet...
Hvala!
 
Пре непуних месец дана сам почео са калистеничким вежбама (код нас познато као улично вежбање).
Купио сам суви пивски квасац и сурутку, е сад да ли је препоручљиво да истовремено узимам и квасац и сурутку (у току једног дана)?
И јел има неке везе ако узимам после тренинга?
 
Koje aminokiseline su najpotrebnije za misicni rast pri bodibilding vezbanju?

Da li se svi proteini istom duzinom vare, a razlika je u tome kako su "upakovani" u hranu, mislim na razlike imedju npr. vej, kazein, pasulj, meso; kako to ide?


Da li bol u misicima narednih dana posle treninga, pored pokazatelja za dobar trening moze biti i pokazatelj nedovoljnog unosa proteina ili proteina losek sastava?
 
Poslednja izmena:
Извини Tracer-у, али ти не могу помоћи. :gace:

Колико знате о висцералној масти?
То је маст око унутрашњих органа. Теже се скида од поткожне масти. Опасније је имати вишак висцералне него поткожне масти јер превише висцералне масти притиска унутрашње органе: срце, плућа, бубреге... Она је уједно и ендокрина жлезда, те вишак висцералне масти доводи до повећаног лучења одређених хормона, што може довести до дијабетеса типа 2, који је неизлечив. Висцерална маст се скупља од превише слаткиша, алкохола (пивски стомак), цигарета, али и недовољно сна, стреса... Генерално, од нездравог начина живота. Неко ко изгледа мршаво може да има велике количине висцералне масти. Зато размислите још једном када некоме кажете да је срећник јер може пуно да поједе, а ништа му се не види.
 
Pozdrav svima! Apsolutni sam pocetnik u ovom svetu nutricionizma i vezbanja u teretani pa tako procitah svuda sve i svasta. Interesuje me vase misljenje o suplementaciji koju koristim. Visok sam 182 a tezak 107,odmah posle treninga pijem mix od :50gr whey protein,10g Glutamin,5gr kreatin i 30gr dekstrozu u 500ml vode. Da li se ovaj mix preporucuje? Cilj mi je da izgubim u obimu stomaka i izdefinisem misice.Trcanje na traci svaki dan,8-15km a vezbe 6 dana nedeljno razlicitu grupu misica.Trebam li sta menjati od suplemenata? Hvala
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima! Apsolutni sam pocetnik u ovom svetu nutricionizma i vezbanja u teretani pa tako procitah svuda sve i svasta. Interesuje me vase misljenje o suplementaciji koju koristim. Visok sam 182 a tezak 107,odmah posle treninga pijem mix od :50gr whey protein,10g Glutamin,5gr kreatin i 30gr dekstrozu u 500ml vode. Da li se ovaj mix preporucuje? Cilj mi je da izgubim u obimu stomaka i izdefinisem misice.Trcanje na traci svaki dan,8-15km a vezbe 6 dana nedeljno razlicitu grupu misica.Trebam li sta menjati od suplemenata? Hvala
Mozda ad prvo procitas vise o nutricionizamu, opcenito. Prvo probaj sto vise se kretati, trcati par puta tjedno. Zatim nakon trcanja ima da radis obicne vjezbe (sklekove, trbusnjake i čučnjeve).. prehrana? jedi normalno ko i do sada, samo nemoj toliko kruh, i prije jela popij čašu vode. To bi ti za početak trebalo biti dovoljno.
 
Ja sam se nekada bavio plivanjem u klubu, kasnije teretana i imam savršene proporcije, široka leđa, dobru muskulaturu. E sad, odlučio sam da to malo doradim, dižem male serije velike težine, radim naizmenične grupe mišića i na taj način pauziram svaki drugi dan određenu grupu. Jedem kao i obično, kuvam, uglavnom 200 grama mesa + povrće, hleb sam izbacio samo krompir, pirinač ili pasta od priloga. Od voća banane, jabuke, šljive i ostalo prema sezoni, pravim šejkove od šumskog i koječega sa keksom i mlekom. Pijem jednom dnevno mericu whey 100% profi i sad ću da vidim u narednom periodu šta i kako. E da, 190/82
Ne planiram nikakvu dodatnu hemiju da ubacujem, treba mi malo mase i da oblikujem mišiće.

Bajdvej izbegavam konzervanse i aditive a danas je to već jako teško postići.
 
Bajdvej pijem whey sa vodom posle treninga, kupio sam u radnji 920 grama za 3300 dinara ali sam našao na internetu, neko mislim iz subotice valjka isti za 2400 din preko sajta. Malo mi je čudno al ajde, isto pakovanje isti proizvođač Scitec. Pijem Whey 100% profi.
 
Hteo bih da nabacim 10-ak kg, mase, a ne masnog tkiva. Kakvi su saveti za ishranu, vrsta, količina, učestalost i dr.
Trebaju li suplementi obavezno ili ne. Praktično sad nemam masnog tkiva na sebi, nisam totalno mršav, ali onako vitak i visok.

(Što se tiče treninga i vežbi, teško da ću moći redovno vežbati zbog nedostatka vremena i umora, živim u kući pa neka kućna varijanta pre svega...)

Aj neki savet...
Hvala!

Tesko ces nabaciti kvalitetnu masu bez vezbi. Ti da ne vezbas a da misici rastu. To ne ide bas tako. Ako vezbas kuci, trbusnjaci, sklekovi, propadanja, zgibovi. Naravno ako mozes da radis sve to jer za neke vezbe moras imati sprave. Minimum 45-60 minuta vezbanja dnevno a kad vezbas toliko onda je bolje da odes u teretanu i kvalitetno odvezbas.

Пре непуних месец дана сам почео са калистеничким вежбама (код нас познато као улично вежбање).
Купио сам суви пивски квасац и сурутку, е сад да ли је препоручљиво да истовремено узимам и квасац и сурутку (у току једног дана)?
И јел има неке везе ако узимам после тренинга?

To je djubre, totalno nepotrebno. Bolje prepravi ishranu i jedi kvalitetno nego da pijes surutku koja goji i kvasac. Od njega sigurno nece narasti misic. Kvasac je dobar samo u pivu. ;)

Koje aminokiseline su najpotrebnije za misicni rast pri bodibilding vezbanju?

Da li se svi proteini istom duzinom vare, a razlika je u tome kako su "upakovani" u hranu, mislim na razlike imedju npr. vej, kazein, pasulj, meso; kako to ide?


Da li bol u misicima narednih dana posle treninga, pored pokazatelja za dobar trening moze biti i pokazatelj nedovoljnog unosa proteina ili proteina losek sastava?

BCAA je preporuka ako hoces osecaj pumpe. Glutamin je najbolja stvar za upalu koju imas. Dace ti svezinu za sledeci trening. Brze ces se oporavljati. Sto se tice apsorbcije uzimaj to u prahu umesto tableta i brze ce se ugraditi u misic.
 
Pozdrav svima! Apsolutni sam pocetnik u ovom svetu nutricionizma i vezbanja u teretani pa tako procitah svuda sve i svasta. Interesuje me vase misljenje o suplementaciji koju koristim. Visok sam 182 a tezak 107,odmah posle treninga pijem mix od :50gr whey protein,10g Glutamin,5gr kreatin i 30gr dekstrozu u 500ml vode. Da li se ovaj mix preporucuje? Cilj mi je da izgubim u obimu stomaka i izdefinisem misice.Trcanje na traci svaki dan,8-15km a vezbe 6 dana nedeljno razlicitu grupu misica.Trebam li sta menjati od suplemenata? Hvala

Imas visak kilograma po tvojim recima. Kreatin ti ne treba jer ti nece pomoci da smrsas. Cak naprotiv. Bolje umesto kreatina ubaci BCAA. I pazi da se ne pretreniras sa 6 treninga nedeljno. Smanji tezine, povecaj broj ponavljaja.

Moja preporuka:
BCAA + Glutamin 5-10 grama (zavisi od finansijske moci) pre treninga,
Whey jedna merica + BCAA 5-10 grama + Glutamin 5-10 grama + Dextroza posle treninga
Whey jedna merica + Glutamin 5-10 grama pre spavanja.
Ne bi bilo lose i jedan vitaminsko mineralni komplex uz sve to. Sve zavisi od toga koloko si finansijski sposoban.
 
Poslednja izmena:
Bajdvej pijem whey sa vodom posle treninga, kupio sam u radnji 920 grama za 3300 dinara ali sam našao na internetu, neko mislim iz subotice valjka isti za 2400 din preko sajta. Malo mi je čudno al ajde, isto pakovanje isti proizvođač Scitec. Pijem Whey 100% profi.

Taj iz Subotice je povoljniji a isti djavo kao u prodavnicu samo jeftinije. Najbolje uzmes veliko pakovanje pa podelite po pola ti i neki drugar to je jos jeftinija varijanta.
 
Poslednja izmena:

Back
Top