Migracija Srba pred Turcima

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ljub...ups!

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
233
Svima nam je više manje poznata priroda srpsko-hrvatskog problema i ovo nije tema u kojoj želim o tome raspravljati.

Mene muči jedno drugo pitanje.

Ovo je karta Europe 1402. godine.

screenhunter01may182232.gif


Pred turskim osvajanjima i zulumom srpski narod se povlačio preko Bosne do Hrvatske, sve do krajeva koje danas nazivamo Krajina, zapadna Slavonija, ...

U to doba, do i nakon pada Smedereva 1459. godine, u Bosni su također bili prisutni Turci, a nakon pada Bosne 1462. i tamo je ista nevolja za neislamske narode.

Zanima me vaše mišljenje zbog čega Srbi nisu, kao što je to Čarnojević učinio, migrirali preko Save u ravnicu i daleko lakšim putem se sklonili od Turaka, nego su išli preko bosanskih vrleti u Liku, Baniju i druge pripizdine?
 
Zato sto nisu mogli da biraju dje ce. Prosto i jasno.
Nije to bio izlet pa "e sad cemo malo ovamo" Nego jedino dje su mogli. Tj dje su ih Austrougari pustili i dje je Austrougarskoj najvise odgovaralo da ih smjesti.
Nista drugo. Nema tu mjesta ni za romantiku ni za misterije.
 
Svima nam je više manje poznata priroda srpsko-hrvatskog problema i ovo nije tema u kojoj želim o tome raspravljati.

Mene muči jedno drugo pitanje.

Ovo je karta Europe 1402. godine.

screenhunter01may182232.gif


Pred turskim osvajanjima i zulumom srpski narod se povlačio preko Bosne do Hrvatske, sve do krajeva koje danas nazivamo Krajina, zapadna Slavonija, ...

U to doba, do i nakon pada Smedereva 1459. godine, u Bosni su također bili prisutni Turci, a nakon pada Bosne 1462. i tamo je ista nevolja za neislamske narode.

Zanima me vaše mišljenje zbog čega Srbi nisu, kao što je to Čarnojević učinio, migrirali preko Save u ravnicu i daleko lakšim putem se sklonili od Turaka, nego su išli preko bosanskih vrleti u Liku, Baniju i druge pripizdine?

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Извини Љубо...али ја на овој старој карти нигде не видим Хрватску....
Немој да се љутиш...али приложи неку другу....Ова неисправна.....
:hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
Zato sto nisu mogli da biraju dje ce. Prosto i jasno.
Nije to bio izlet pa "e sad cemo malo ovamo" Nego jedino dje su mogli. Tj dje su ih Austrougari pustili i dje je Austrougarskoj najvise odgovaralo da ih smjesti.
Nista drugo. Nema tu mjesta ni za romantiku ni za misterije.

A sto su ovi djetici pametni ,ko kamen kad bacish u Morachu :mrgreen:
Od kad austro-ugarska 1402 -e godine???
 
Poslednja izmena:
Срби су ба староседеоци Босне, били, јесу и биће. А у Крајну су се насељавали у договору са хабзбуршким царевима као граничари ради одбрана од упада Турака. Ваљда су аустријанци знали да су Хрвати сека персе па су звали Србе да им бране границу.
 
Zato sto nisu mogli da biraju dje ce. Prosto i jasno.
Nije to bio izlet pa "e sad cemo malo ovamo" Nego jedino dje su mogli. Tj dje su ih Austrougari pustili i dje je Austrougarskoj najvise odgovaralo da ih smjesti.
Nista drugo. Nema tu mjesta ni za romantiku ni za misterije.

Misliš, carina, ovo-ono?

Ne, mislim da nisi u pravu.

Turci su došli preko Mađarske do Beča. Tako da je njima odgovarao bilo koji položaj da smjeste Srbe.

Migracija je bilo iz cijele Srbije i mene zanima ta logika koja ih je potjerala u bosanska brda, umjesto u vojvođansku ravnicu.
 
Kako je lepaaaaaaa ova nemachka karta :mrgreen:
Pazi kako su oni u 1402-u uneli "Deutsches Reich" , a tada ih nije bilo ni u jajima :hahaha:
P.S
Toliko o izvoru te karte!!!

Па како није
Постојало је и било је претендет да обнови Западно Римско Царство.


КАКВЕ ОВА ТЕМА ИМА ВЕЗЕ СА ПОЛИТИКОМ?????
 
Svima nam je više manje poznata priroda srpsko-hrvatskog problema i ovo nije tema u kojoj želim o tome raspravljati.

Mene muči jedno drugo pitanje.

Ovo je karta Europe 1402. godine.

screenhunter01may182232.gif


Pred turskim osvajanjima i zulumom srpski narod se povlačio preko Bosne do Hrvatske, sve do krajeva koje danas nazivamo Krajina, zapadna Slavonija, ...

U to doba, do i nakon pada Smedereva 1459. godine, u Bosni su također bili prisutni Turci, a nakon pada Bosne 1462. i tamo je ista nevolja za neislamske narode.

Zanima me vaše mišljenje zbog čega Srbi nisu, kao što je to Čarnojević učinio, migrirali preko Save u ravnicu i daleko lakšim putem se sklonili od Turaka, nego su išli preko bosanskih vrleti u Liku, Baniju i druge pripizdine?


Okaci kartu, a i tezu macku o rep !:hahaha::hahaha::hahaha:

ISTINITA TI JE KOLIKO SU I CRNOGORCI NACIJA !:rtfm::rtfm::rtfm:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Misliš, carina, ovo-ono?

Ne, mislim da nisi u pravu.

Turci su došli preko Mađarske do Beča. Tako da je njima odgovarao bilo koji položaj da smjeste Srbe.

Migracija je bilo iz cijele Srbije i mene zanima ta logika koja ih je potjerala u bosanska brda, umjesto u vojvođansku ravnicu.

1402. године нису постојали услови за неко озбиљније насељавање Војводиме,
због великог обима падавина и мочварног земљишта на овом терену...
Озбиљније насељавање Војводине почиње негде око 1770 године,
кад га насељавају подунавске Швабе из Горње Весталије и Рајне,
али их је велики број умро од маларије а доста их се вратио у постојбину.
Јес сад задовољан?
;)
 
Poslednja izmena:
Срби су ба староседеоци Босне, били, јесу и биће. А у Крајну су се насељавали у договору са хабзбуршким царевима као граничари ради одбрана од упада Турака. Ваљда су аустријанци знали да су Хрвати сека персе па су звали Србе да им бране границу.

Upravo tako....i uglavnom su Srbi iz Bosne i Dalmacije ti koji su naseljavali Liku,Baniju,Kordun.....a Srbi iz Srbije su isli preko Save.

Znam gomilu ljudi koji su poreklom iz Hrvatske a koji su malo kopali po svom poreklu i svi su iskopali da su iz BiH ili Dalmacije a u sustini Lika i te ostale vukoj.ebine (kako postavljac kaze) su bile slabo naseljene oblasti.
 
Poslednja izmena:
Срби су ба староседеоци Босне, били, јесу и биће. А у Крајну су се насељавали у договору са хабзбуршким царевима као граничари ради одбрана од упада Турака. Ваљда су аустријанци знали да су Хрвати сека персе па су звали Србе да им бране границу.

Jeste, kako nije! :hahaha:

Ali dobro, to je tvoje mišljenje i poštujem. :ok:
 
Upravo tako....i uglavnom su Srbi iz Bosne i Dalmacije ti koji su naseljavali Liku,Baniju,Kordun.....a Srbi iz Srbije su isli preko Save.

Znam gomilu ljudi koji su poreklom iz Hrvatske a koji su malo kopali po svom poreklu i svi su iskopali da su iz BiH ili Dalmacije a u sustini Lika i te ostale vukoj.ebine kako postavljac kaze su bile slabo naseljene oblasti.

То је тачно. Босна је одавно била пуна Срба православаца, а Даламција је имала мало православаца али доста Срба католика.

Jeste, kako nije! :hahaha:

Ali dobro, to je tvoje mišljenje i poštujem. :ok:

Изрази се, консолидуј, призови памети. Шта није, износим ти историјске чињенице а не мишљење.
 
Misliš, carina, ovo-ono?

Ne, mislim da nisi u pravu.

Turci su došli preko Mađarske do Beča. Tako da je njima odgovarao bilo koji položaj da smjeste Srbe.

Migracija je bilo iz cijele Srbije i mene zanima ta logika koja ih je potjerala u bosanska brda, umjesto u vojvođansku ravnicu.

Део Срба који је кренуо на Север, нису пошли са намером да се задржавају
у том делу, већ да би лакше дошли до Русије....
И један део је остао ту, док је други наставио свој пут....
На крају крајева....све можеш лепо прочитати у књизи СЕОБЕ....
;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top