Istorija filozofije

astronaut skaut

Iskusan
Poruka
5.445
Nepotrebno je da objašnjavam koliko je filozofija interesantna i inspirativna. Žao mi je što je nijesam studirao. Kao simpatizer, riješio sam da kao polaznu literaturu pročitam knjige o istoriji filozofije. Pročitao sam Gordnerov Sofijin svijet, Istoriju zapadne filozofije i Mudrost zapada od Rasela.
Možete li mi preporučiti još neku knjigu iz ove oblasti?
 
Nepotrebno je da objašnjavam koliko je filozofija interesantna i inspirativna. Žao mi je što je nijesam studirao. Kao simpatizer, riješio sam da kao polaznu literaturu pročitam knjige o istoriji filozofije. Pročitao sam Gordnerov Sofijin svijet, Istoriju zapadne filozofije i Mudrost zapada od Rasela.
Možete li mi preporučiti još neku knjigu iz ove oblasti?

Savetujem ti da citas filozofska dela kao polaznu literaturu umesto raznih istorija filozofije.

Pravi izvor zive vode je u mislima filozofa koje su oni direktno preneli na papir i koje su poklonili svima nama.
Vodu treba piti sa izvora, a ne posto je neko drugi stavio u usta i ispljunuo.
U istorijama filozofije neces naci misli filozofa ,vec misli nekih tumaca koji tim filozofima nisu ni do kolena. Koji su njihova dela citali , banalizovali, sve sto je vredno po pravilu nisu ni registrovali i pruzili nam karikaturu ...surogat koji nema veze sa uzvisenim mislima pravih filozofa.

Eto taj Rasel. Kvazifilzof -matematicar. Napisao Istoriju zapdane filozofije koja je potpuno nezasluzeno postala "klasik" i to kako. Pogledaj samo odeljak o Bergsonu. Tip koji Bergosnu nije ni do kolena nasao se da kritikuje na bezvezan nacin nesto sto ne razume.

Tako je i sa svima ostalim. Sofijin svet..jos jedan bestseler . Ali u tome nema filozofije to je komercijalizovana - banalizovana literatura.

Dakle filozofska dela a ne istorije filozofije!

Ako ti je bas do njih citaj istu pisanu od strane pravog genija Sopenhauera .
Sopenhauer je obradio istoriju filozofije u svojim Parergama i Paralipomenama 1...delu koje za ovih 200 godina nikada nije prevedeno na srpski jezik.
 
Nepotrebno je da objašnjavam koliko je filozofija interesantna i inspirativna. Žao mi je što je nijesam studirao. Kao simpatizer, riješio sam da kao polaznu literaturu pročitam knjige o istoriji filozofije. Pročitao sam Gordnerov Sofijin svijet, Istoriju zapadne filozofije i Mudrost zapada od Rasela.
Možete li mi preporučiti još neku knjigu iz ove oblasti?

Zavisi šta hoćeš da postigneš tim znanjem..Oziman je u pravu..ali doći do takvog
istinitog zaključka kakvog je on izveo iz svega pročitanog i savladanog, dug je put...:)

Ja sam igrom slučaja, bila prinudjena da "učim" filozofiju..bila je nedeljivi deo moje profesije..
..ali nisam nastavila..stala sam tamo gde se inače zastane nakon položenog
ispita...:mrgreen:

Ako te tematski baš zanima istorija filozofije, ja ti preporučujem filozofsku hrestomatiju..
..čini mi se da ima dvanaest delova i sadrži osnovne tj. klasične filozofske tekstove
od prvih početaka istorije filozofije do danas..

:cmok2:
 
Nepotrebno je da objašnjavam koliko je filozofija interesantna i inspirativna. Žao mi je što je nijesam studirao. Kao simpatizer, riješio sam da kao polaznu literaturu pročitam knjige o istoriji filozofije. Pročitao sam Gordnerov Sofijin svijet, Istoriju zapadne filozofije i Mudrost zapada od Rasela.
Možete li mi preporučiti još neku knjigu iz ove oblasti?


Svako ce ti ovde drugaciji predlog literature dati.To je i ljudski.Filozofija ne bi imala smisla ako bi svi isto mislili,i narocito,citali.
Ako ti je filozofija interesantna i inspirativna,onda je najbolje da sam odaberes sta ces citati.Sto god da izaberes da citas,neces pogresiti.Pogresices,mozda,ako ne citas.
 
Nepotrebno je da objašnjavam koliko je filozofija interesantna i inspirativna. Žao mi je što je nijesam studirao. Kao simpatizer, riješio sam da kao polaznu literaturu pročitam knjige o istoriji filozofije. Pročitao sam Gordnerov Sofijin svijet, Istoriju zapadne filozofije i Mudrost zapada od Rasela.
Možete li mi preporučiti još neku knjigu iz ove oblasti?

можеш и сад да студираш, да ти не буде жао.
коју год књигу читао, читаш себе.
да ти живот не прође залуд поради на смислу и сврси.
 
Svako ce ti ovde drugaciji predlog literature dati.To je i ljudski.Filozofija ne bi imala smisla ako bi svi isto mislili,i narocito,citali.
Ako ti je filozofija interesantna i inspirativna,onda je najbolje da sam odaberes sta ces citati.Sto god da izaberes da citas,neces pogresiti.Pogresices,mozda,ako ne citas.

Kakav je to savet ? :neutral:

Kao u filozofiji je svako delo vredno? Nije! Ima gomila sarlatana kojima je konsenzusom tkz. profesorske filozofije data tezina autoriteta a koji nemaju ni "f" od filozofskog u njima.

Pa kako se onda snaci?

Vrlo lako. Treba doci do tkz, "filozofskog razbora" do svojevrsnog uvida u idealnost opazajnog sveta. Doci do podele na pojavu i stvar po sebi na neposredan nacin. To je osnova, bez toga filozofija nije moguca.
A kada do toga dodjete lako cete prepoznati filozofa od onih drugih ma koliko da je tesko odelo autorieta koji je obukao.

Dakle, prvo i osnovno Dzordz Barkli. Najbolje njegov Dijalog ...Tri dijaloga izmadju Hilasa i Filonusa. Pa onda njegovo glavno delo " Rasprava o osnovnim principima ljudskog saznanja". Kada se pomocu toga dodje do filozofskog razbora, filozofija od tada pred covekom stoji kao otvorena knjiga. Predstoji samo istrazivanje i "obalacenje svadbenog odela" kako kaze Svedenborg.

Tu analogiju mozete videti ovde, ona moze jasno pokazati sta je zapravo cilj filozofa i filozofije.
Svedenborg i svadbeno ruho (sa mog bloga)
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10735
 
Poslednja izmena:
Kakav je to savet ? :neutral:

Kao u filozofiji je svako delo vredno? Nije! Ima gomila sarlatana kojima je konsenzusom tkz. profesorske filozofije data tezina autoriteta a koji nemaju ni "f" od filozofskog u njima.

Pa kako se onda snaci?

Vrlo lako. Treba doci do tkz, "filozofskog razbora" do svojevrsnog uvida u idealnost opazajnog sveta. Doci do podele na pojavu i stvar po sebi na neposredan nacin. To je osnova, bez toga filozofija nije moguca.
A kada do toga dodjete lako cete prepoznati filozofa od onih drugih ma koliko da je tesko odelo autorieta koji je obukao.

Dakle, prvo i osnovno Dzordz Barkli. Najbolje njegov Dijalog ...Tri dijaloga izmadju Hilasa i Filonusa. Pa onda njegovo glavno delo " Rasprava o osnovnim principima ljudskog saznanja". Kada se pomocu toga dodje do filozofskog razbora, filozofija od tada pred covekom stoji kao otvorena knjiga. Predstoji samo istrazivanje i "obalacenje svadbenog odela" kako kaze Svedenborg.

Tu analogiju mozete videti ovde, ona moze jasno pokazati sta je zapravo cilj filozofa i filozofije.
Svedenborg i svadbeno ruho (sa mog bloga)
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10735


Sta ga,bre,tupis,oziman?! Savet je pedagoski.Sad,sto ti glumis ovde filozofa ja ti ne mogu pomoci.Otvori ti temu za tvog Barlija,Berklija,kako vec (G.Berkeley),pa tamo da diskutujemo,bolje,da se svadjamo.A,sad,sto si ti laik u filozofiji-tu vec nista ne mogu.Lepo i jasno sam dao savet.Tvoje komplekse ostavi za sebe,moj "filozofe".I,po ko zna koji put ti kazem-ne strasi ljude (i zene,naravno-to naglasavam zbog "tvog" Sopenhauera,kome su psi bili vazniji od zena) da je filozofija nesto bogom dano,samo za,kao,izuzetne.

Za tu tvoju "filozofiju" jos je i Hegel (od koga ti,gle,bezis kao djavo od krsta ! ) dao pametan izraz - Philosophia teutonica .

I pusti coveka da cita sto sam misli da treba,dogmaticaru!
 
Sta ga,bre,tupis,oziman?! Savet je pedagoski.Sad,sto ti glumis ovde filozofa ja ti ne mogu pomoci.Otvori ti temu za tvog Barlija,Berklija,kako vec (G.Berkeley),pa tamo da diskutujemo,bolje,da se svadjamo.

Posto je Barkli temelj filozofije svaka tema koju sam otvorio na neki nacin je povezana sa njim tako da izvoli. Nema te nesto da diskutujes argumentima? Jedino sto umes je da dajes "znanja" raznih mutitelja vode... zato te izgleda i pogodila ova tema i moji postovi na njoj.

A,sad,sto si ti laik u filozofiji-tu vec nista ne mogu.

Ma nemoj ....laik. :)
Ono sto je za mene filozofija to ne mozes ni da zamislis.
Moj "filozofe"

Za tu tvoju "filozofiju" jos je i Hegel (od koga ti,gle,bezis kao djavo od krsta ! ) dao pametan izraz - Philosophia teutonica .

Mislis onaj za koga je Sopenhauer dao sasvim odgovarajuci opis?

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja ce nasem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s nasim vremenom. To je pseudofilozofija koja koci sve duhovne snage, zagusuje svako stvarno misljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuce mlacenje prazne slame.

Ko moze da cita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseca kao u ludnici - tamo i spada.

citat Sopenhauer

I pusti coveka da cita sto sam misli da treba,dogmaticaru!

Pa da. Pa da zavrsi kao ti. Da odmah uzme Hegela u ruke i defintivno odustane od filozofije pre nego sto je i poceo.
 
:eek:

Jesi li ti opet pijan ili sta? :dontunderstand:

Jesam ! Inace bi mi bilo ispod nivoa da polemisem sa tobom.Tako samo kad popijem.Ali i ovako pijan (dakle ne popio! -a moj tzv."filozofe",trebao si kroz istoriju filozofije da naucis,trezan,da vladas terminima!) znam da pogresno zavodis ljude.
Filozofija je,uvek,izbor ! I ovaj covek je pitao,a meni nije ni ovako pijanom jasno,sto se jedis (kurcis,tacnije,pod rizikom i da me ovde banuju!),kada coveku predlazem da cita ono sto sam misli da treba?! Ko je tebe uputio na Barklija,Sopenhauera...? Ili si (sto verujem) sam njih otkrio?
Nema smisla,cak i ovako pijan da ti kazem,da se na ovoj temi raspravljamo.Covek pitao,mi odgovorili.Sto si ti mene prozvao?! A,ja sam stara skola- nikad ne mogu da prihvatim nekog za filozofa kome je,recimo,jedan Hegel nepoznat.
To,prosto,ja ne mogu da razumem.

I da zakljucim.Stojim iza onoga sto sam rekao.Moj savet postavljacu teme je isti - citaj sto sam mislis da treba.Pusti nas,usput se izvinjavam zbog ovih polemika,ali cini mi se da to samo potvrdjuje moju tezu od jutros.
Vidis kako smo mi "filozofi" sujetni.
Citaj ti sta ti se svidja,kasnije ces vec sve razumeti. Sto god,ponavljam,citao iz filozofije,nece ti skoditi. Naprotiv. A,pusti nas sujetne. Samo citaj,vec ce to da te odvede na pravi put. Mislim,putovanje u filozofiji je uvek bilo vezano sa citanjem. Do koje knjige dodjes,citaj. Ja tako mislim. Zao mi je oziman sto ti tako ne mislis.Ali,vec sam rekao,tvoje filozofsko obrazovanje je ograniceno.Vala,bas mnogo.
 
Opet se izvinjavam postavljcu teme.Ali mozda i tu moze da se nesto nauci.Sujeta,cista sujeta,pa moram da kazem ozimanu da nisam znao da je Barklija,Berklija,kako vec,ovde postavio.Nista,dugujem ti oziman polemiku.Pod uslovom da je tema ovde.Mena blogovi ne interesuju. I,dok ovih dana malo steknem vreme.
 
Jesam ! Inace bi mi bilo ispod nivoa da polemisem sa tobom.Tako samo kad popijem.Ali i ovako pijan (dakle ne popio! -a moj tzv."filozofe",trebao si kroz istoriju filozofije da naucis,trezan,da vladas terminima!) znam da pogresno zavodis ljude.

A ja ako nesto mrzim to su pijane b....... Tako da kada se napijes radi vec sto pijandure rade a nemoj meni da se obracas sa visine ovde.

Filozofija je,uvek,izbor !

Filzofija nije izbor izmedju ponudjenog kao u samoposluzi... pa kako se kome svidi. Kao nema istine nigde...nego eto ....sta izabreses...zanimaj se.

Ako ti tako shvatas filozofiju zadrzi to za sebe. A ako nisi znao istina je samo jedna i svi traze tu JEDNU istinu. Neko je vidis za ova tri mileijuma istu nasao...neko joj se nije ni priblizio a to ne znaci da covek cita onog ko nije nasao vec onog ko jeste.

Nema smisla,cak i ovako pijan da ti kazem,da se na ovoj temi raspravljamo.Covek pitao,mi odgovorili.Sto si ti mene prozvao?! A,ja sam stara skola- nikad ne mogu da prihvatim nekog za filozofa kome je,recimo,jedan Hegel nepoznat.
To,prosto,ja ne mogu da razumem.

Pa da. Staroj skoli je jedini dozvoljeni filozof bio Marks pa samim tim i Hegel. Drugi nisu ni postojali.
Ako nisi obavesten davno je proslo vreme marksizma i njegovog dijalektickog materijalizma.
Vidis, meni je potpunuo neshvatljivo da neko ko pljuje po ljudima ovde i naziva ih "laicima" izgleda ne zna ni kako se BARKLI zove a kamoli njegovu filozofiju. Od Sopenhuera verovatno znas samo nesto iz istorija filozofije.jel tako?
A Hegel mi je poznat bas kao i tebi problem je jedino sto tu nema sta da se poznaje, tu nema znanja. Praznih pojmova ima ...priznajem ..ali ne i znanja.

Ali,vec sam rekao,tvoje filozofsko obrazovanje je ograniceno.Vala,bas mnogo.

To sto si "vec izneo vrati tamo odakle si ga izneo a pusti mene i moje filozofsko obrazovanje. To nije tvoj problem. Ko je tebi dao pravo ovde da procenjujes necije obarzovanje
Bolje se zapitaj kakvo je tvoje obrazovanje. Vezujes se za NIcea a neznas njegove osnovne pojmove, Njegovu osnovu....sta je apolonsko a sta dionisko. Jel ono dionisko bese "instikt". Je li to tvoje obrazovanje?
 
Poslednja izmena:
Sto se tice Barklija ? Kazes dugujes mi polemiku? :)
Kada otkrijes Barklija.... da malo polemises. :)

Pa imas moju temu bas o njemu: Zove se "Korelativnost subjekta i objekta". Da neces da dokazes postojanje objekta po sebi u toj polemici i osporis Barklijevu filozofiju? :hahaha:

U redu..pokusaj ...jedini je problem sto to nije hipoteza vec neposredna apodikticka istina. (nadam se da baratas terminima.. :neutral: )
 
Nema problema.Vidim nema te,oziman,otisao sam na tvoju temu.A zbunismo,oko nase sujete,coveka koji je otvorio temu.Dakle,oziman,idemo tamo. A i sada,pijan,savetujem postavljcu teme da ide za sobom.U filozofiji,pravoj,nije moguce drugacije.Slusaj astronaut skaute sta ti govori glava (i uslovno,srce) i citaj ono sto mislis da treba. U filozofiji,kao i u svemu,mozes da budes covek ako sledis sebe i svoj um. Svaka ce knjiga ti sama reci da li je za tebe. Znaces vec to i sam. Ono sto hocu da kazem-da te ove nase sujete ne obeshrabre. Uostalom,ovde i nema filozofa.Bar,pravih. A ti,ipak,citaj. Citaj...i doci ces do sustine...znaces to i sam.
 
Savetujem ti da citas filozofska dela kao polaznu literaturu umesto raznih istorija filozofije.

Pravi izvor zive vode je u mislima filozofa koje su oni direktno preneli na papir i koje su poklonili svima nama.
Vodu treba piti sa izvora, a ne posto je neko drugi stavio u usta i ispljunuo.


Znači li to da treba čitati isključivo originale a prevode nipošto?
Osim toga, zar nije važnija suština nego izvor?
 
Znači li to da treba čitati isključivo originale a prevode nipošto?
Osim toga, zar nije važnija suština nego izvor?

Filozofska dela nisu isto sto i poezija da bi prevod bio veliki problem. Nije neophodno citati filozofe u originalu vec sam napisao da treba citati filozofska dela. pa bila ona u originalu ili prevodu svejedno. A ono od cega treba bezati jesu razni tumaci koji bi da objasne "sta je neko hteo da kaze" kao da taj niej umeo da kaze sta je hteo. Pogledaj onu toliko hvaljenu Raselovu istoriju filozofije...koja je doticnom donela bogastvo i ime u filozofiji koje taj ne zasluzuje ni mrvicu.
Gomila nedotupavnih tumacenja misli genija kojima on nije ni do malog prsta na nozi.. i eto iz toga se "obrazuje" javnost koja bi htela da se zanima za filozofiju.
 
Filozofska dela nisu isto sto i poezija da bi prevod bio veliki problem. Nije neophodno citati filozofe u originalu vec sam napisao da treba citati filozofska dela. pa bila ona u originalu ili prevodu svejedno. A ono od cega treba bezati jesu razni tumaci koji bi da objasne "sta je neko hteo da kaze" kao da taj niej umeo da kaze sta je hteo. Pogledaj onu toliko hvaljenu Raselovu istoriju filozofije...koja je doticnom donela bogastvo i ime u filozofiji koje taj ne zasluzuje ni mrvicu.
Gomila nedotupavnih tumacenja misli genija kojima on nije ni do malog prsta na nozi.. i eto iz toga se "obrazuje" javnost koja bi htela da se zanima za filozofiju.

где ге се ко окрене, само себе види...
 

Back
Top