Naš minimalac 155, Slovenački 562 €

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
Apropo teske ekonomske situacije u zemljama EU koje grcaju u recesiji,
dodushe nepovoljna statistika i po ekonomski ucinak Vlade Srbije,:think:
ali i jos jedan podsetnik da sami nista ne mozemo da uradimo i da sto pre hvatamo prikljucak sa razvijenim zemljama Evrope.





Naš minimalac 155, slovenački 562 €
13. februar 2010. | 00:12 | Izvor: Novosti


Beograd -- Prema poslednjim podacima, za drugu polovinu 2009. godine, minimalna zarada u Srbiji iznosi 15.138 dinara ili oko 155 evra.


To znači da se po radnom satu (ukupno 174 časova mesečno) plaćalo 87 dinara bruto. Ova cena rada važila je i u prethodnom šestomesečnom periodu, iako po zakonu treba da se dva puta godišnje usklađuje.

Zahtev reprezentativnih sindikata da se ovaj iznos prošle godine uveća minimalno za 3,5 odsto kako bi se sačuvala njena realna vrednost i kupovna moć, tada je odbijen. Za prvo polugođe ove godine još nije utvrđena najniža zarada.

Minimalac u Sloveniji 562 evra

Minimalna zarada u Sloveniji povećana je za 22 odsto i sada dostiže 562 evra! Gotovo kao dve prosečne srpske zarade ili oko četiri naša minimalca. Za zemlju koja ima jaku privredu i prosečnu zaradu od oko hiljadu evra, kao što je Slovenija, to je uobičajeno usklađivanje sa rastom troškova života.


Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), nedavno su, na osnovu ekonomskih pokazatelja, predložili da najniža cena rada za period januar-juni 2010. bude 100 dinara po satu. Taj iznos minimalne zarade uvećan je za planirani rast potrošačkih cena i troškova života u ovoj godini.

„Najniži iznos minimalne zarade za period januar-jun 2010. godine, koji se može prihvatiti po radnom satu je 92 dinara, što preračunato na mesec dana iznosi 16.008 dinara. To je rast od 5,75 odsto, a učešće u minimalnoj potrošačkoj korpi dostiže 70,26 odsto“, kažu predstavnici sindikata.

Ali, dogovor još nije postignut, i o minimalnoj ceni rada raspravljaće se na narednoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta. Ekonomisti smatraju da vrednost minimalne zarade treba da se usklađuje sa kretanjem BDP po stanovniku, a ne isključivo na osnovu rasta troškova života.

Loša ekonomska politika i prevelika javna potrošnja javnog sektora iskuljučivi su krivci za ovakvo stanje u privredi, dodaju stručnjaci. Analiza celokupnog stanja privrede u zemlji, međutim, pokazuje da nema prostora za bilo kakvo povećanje zarada, i da bi one morale da se prilagode kretanjima u privredi. Prošle godine proizvodnja je pala 12,6 osto, broj zaposlenih je smanjen za 5,1 osto, a zarade u privredi snižene su 8,6 odsto.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=02&dd=13&nav_id=410892
 
Poslednja izmena:
1918 godine , Slvenke su dolazile da rade u Beograd po kucama . Slovenija je bila izrazito siromasna .
Digli smo ih , pa sad mogu da rade sta oce . Ne znam samo , zasto je Slovenija uporediva sa Srbijom , obzirom da ih ima 1, 5 miliona a Srba ima 8 .
To se ne upredjuje . Ako bas oces da uporedjujes , onda je mnogo relevantnije i postenije da uporedis Srbiju i Bugarsku . Ili Srbiju i Madjarsku .
To je korektnije , i manje glupo .
 
1918 godine , Slvenke su dolazile da rade u Beograd po kucama . Slovenija je bila izrazito siromasna .
Digli smo ih , pa sad mogu da rade sta oce . Ne znam samo , zasto je Slovenija uporediva sa Srbijom , obzirom da ih ima 1, 5 miliona a Srba ima 8 .
To se ne upredjuje . Ako bas oces da uporedjujes , onda je mnogo relevantnije i postenije da uporedis Srbiju i Bugarsku . Ili Srbiju i Madjarsku .
To je korektnije , i manje glupo .


Mislis da nije relevantno uporedjvati zemlju od 2 miliona stanovnika sa nekom od 6 miliona!?

Moze biti da si u pravu:think:

Izgleda da nikakva prednost nije imati mnogomilionsku ali neefikasnu drzavu i ekonomiju u njoj?!
 
1918 godine , Slvenke su dolazile da rade u Beograd po kucama . Slovenija je bila izrazito siromasna .
Digli smo ih , pa sad mogu da rade sta oce . Ne znam samo , zasto je Slovenija uporediva sa Srbijom , obzirom da ih ima 1, 5 miliona a Srba ima 8 .
To se ne upredjuje . Ako bas oces da uporedjujes , onda je mnogo relevantnije i postenije da uporedis Srbiju i Bugarsku . Ili Srbiju i Madjarsku .
To je korektnije , i manje glupo .

Zaboravio si da kazes da su svajcarci prije 200 godina dolazili u Srbiju da cuvaju ovce.
A sada imaju Milka cokoladu.
 
Mislis da nije relevantno uporedjvati zemlju od 2 miliona stanovnika sa nekom od 6 miliona!?

Moze biti da si u pravu:think:

Izgleda da nikakva prednost nije imati mnogomilionsku ali neefikasnu drzavu i ekonomiju u njoj?!

Nije relevantno uporedjivati zamlju od 1,5 miliona stanovnika , sa drzavom od 8-9 miliona , sem ako nisi zlonameran .
Jedna od glavnih dzokera Slovenackog uspeha lezi bas u srpskom trazistu i u cinjenici da su sttrahovito nagradjeni od strane Nemacke , za razaranje Jugoslavije .
S druge strane , mora se reci da su oni uspesni i zbog toga sto nikad nisu imali komunizam , za razliku od nas .
Za njih su , odlikom Tito - kardelj , vazili drugi zakoni , u odnosu na Srbiju . Naravno , oi su adekvatno iskoristili tih 60 godina nase okupacije za svoj napredak .
 
Apropo teske ekonomske situacije u zemljama EU koje grcaju u recesiji,
dodushe nepovoljna statistika i po ekonomski ucinak Vlade Srbije,:think:
ali i jos jedan podsetnik da sami nista ne mozemo da uradimo i da sto pre hvatamo prikljucak sa razvijenim zemljama Evrope.


Па то ми тебе да питамо, твоји су на власти!?!?!?


Још један доказ пропасти европејских снага.
Дакле ово је само доказ њиховог лоповлука.
ДЕСЕТ ГОДИНА су на власти а ситуација је све гора и гора.

ЗА ДЕСЕТ ГОДИНА Румунија, Мађарска, Чешка, Словачка су изградиле своје економије на ниво који је далеко већи од нашег данашњег- а демократе ус за даест година до темеља попљачкале Србију.

Дошли су на власт 2000 године и до данас, 2010 ми би смо требали да будемо тамо где су Чешка, Мађарска, Румунија биле 2001 године (код њих се власт променила 1991)

дакле ово са кризом, па транзицијом је чиста лаж- ни једна транзиција не траје ДЕЦЕНИЈУ!
 
Visine plata nemaju veze stim dal si u evropskoj uniji ili ne . primer bugarska i rumunija . Mnogo je bitnije uredjenje unutar same drzave.
slovenci i da nisu u evropskoj uniji bi imali isto takve plate, zasto ?
vredan narod ,imaju jaku proizvodnju , brendove ,nemaju lopove u vlasti,smanjena korupcija i birokratija.

ja neznam kako se ljudi zanose, udjes u EU i sve je reseno,blagostanje.
 
Nije sarkazam vec istina.
Potrazi vec negdje informacije. Zaista, svajcarci su dolazili u Srbiju da cuvaju ovce jer je tadasnja Srbija bila naprednija od nje.

Svajcarska je , pre svega vestacka drzava , koja je nastala dogovorom careva i Kraljeva . teren nije u opste izabran slucajno . Svako je damo po malo od onoga sto je smatrao svojim , a jedan od vaznijih parametara je bio to sto je tamo vladao Kalvinizam , pa je to podrucje bilo prakticno idealno za jednu experimentalnu vceestacku , anacionalnu drzavu , koja ce se vestacki odrzavati , zarad potrebe svih tih , cesto zaracenih strana. Jedan od retkih uspesnih eksperimenata te vrste. Svajcarska je Gradjanska Drzava , dok je Slovenija Nacionalna . I to , izrazito nacionalna .
 
Vjerovatno je u Svajcarskoj bolje nego u Srbiji.
Svajcarska je , pre svega vestacka drzava , koja je nastala dogovorom careva i Kraljeva . teren nije u opste izabran slucajno . Svako je damo po malo od onoga sto je smatrao svojim , a jedan od vaznijih parametara je bio to sto je tamo vladao Kalvinizam , pa je to podrucje bilo prakticno idealno za jednu experimentalnu vceestacku , anacionalnu drzavu , koja ce se vestacki odrzavati , zarad potrebe svih tih , cesto zaracenih strana. Jedan od retkih uspesnih eksperimenata te vrste. Svajcarska je Gradjanska Drzava , dok je Slovenija Nacionalna . I to , izrazito nacionalna .
Molim te navedi mi period u kojem je Srbija dozivjela svoj pun preporod i procvat?
Svajcarska jeste multietnicka drzava u kojoj su ravnopravni jezici Francuski, Italijanski, Njemacki.
Slovenija jeste nacionalna ali je zivot u Sloveniji bolji nego je u Srbiji. Ipak...oni su clanovi EU.
 
Visine plata nemaju veze stim dal si u evropskoj uniji ili ne . primer bugarska i rumunija . Mnogo je bitnije uredjenje unutar same drzave.
slovenci i da nisu u evropskoj uniji bi imali isto takve plate, zasto ?
vredan narod ,imaju jaku proizvodnju , brendove ,nemaju lopove u vlasti,smanjena korupcija i birokratija.

ja neznam kako se ljudi zanose, udjes u EU i sve je reseno,blagostanje.

lepo si poceo da analiziras kakav su narod slovenci. nastavi.
pogledaj od kakvog se naroda sastoji slovenacka nacija. kakve su karakteristike tog naroda?
 
lepo si poceo da analiziras kakav su narod slovenci. nastavi.
pogledaj od kakvog se naroda sastoji slovenacka nacija. kakve su karakteristike tog naroda?

od kakvog se sastoji naroda??? ja kazem objektivno kako je tamo,da su radni, jesu.da su iskorenili korupciju , jesu . da su posteni ,jesu .

A kakvi su u dusi ,zlonamerni ,emotivci,osetljivi, strogi,losi,dobri to je drugo i nema veze sa ekonomijom .
 
Vjerovatno je u Svajcarskoj bolje nego u Srbiji.

Molim te navedi mi period u kojem je Srbija dozivjela svoj pun preporod i procvat?
Svajcarska jeste multietnicka drzava u kojoj su ravnopravni jezici Francuski, Italijanski, Njemacki.
Slovenija jeste nacionalna ali je zivot u Sloveniji bolji nego je u Srbiji. Ipak...oni su clanovi EU.

Pa sad , sam kvalitet zivota je veoma kopmpleksna stvar . Sam zivot u Sloveniji , po meni nije bolji ,nego u Srbiji . Ja nikad ne bi otiso da zivim tamo , veruj mi . Na kvalitet zivota , po meni utice mnog stvari . Ne samo primanja .
Srbija je Multi-etnicka drzava, koje je i prirodna i koju je su organziovali Srbi . Tu je i razlika , jer Svajcarsku nisu organizovali nikakvi Svajcarsci , ko sto verovatno znas .
Sam zivot u Sloveniji , po meni nije bolji , nego u Srbiji . Ja nikad ne bi otiso da zivim tamo , veruj mi .
Sam procvat Srbije , tesko je definisati . Ja mislim da je u moderno vreme , Srbija imala najveci uspon od 1903 , do 1914 godine .
 
1918 godine , Slvenke su dolazile da rade u Beograd po kucama . Slovenija je bila izrazito siromasna .
Digli smo ih , pa sad mogu da rade sta oce . Ne znam samo , zasto je Slovenija uporediva sa Srbijom , obzirom da ih ima 1, 5 miliona a Srba ima 8 .
To se ne upredjuje . Ako bas oces da uporedjujes , onda je mnogo relevantnije i postenije da uporedis Srbiju i Bugarsku . Ili Srbiju i Madjarsku .
To je korektnije , i manje glupo .

A seća li se neko kada se ovde pričalo kako će se oni pokajnički vratiti i tražiti da jedu. I slične gluposti. Uvek se nešto kur.imo i obavezno na kraju pljuga.
 
1918 godine , Slvenke su dolazile da rade u Beograd po kucama . Slovenija je bila izrazito siromasna .
Digli smo ih , pa sad mogu da rade sta oce . Ne znam samo , zasto je Slovenija uporediva sa Srbijom , obzirom da ih ima 1, 5 miliona a Srba ima 8 .
To se ne upredjuje . Ako bas oces da uporedjujes , onda je mnogo relevantnije i postenije da uporedis Srbiju i Bugarsku . Ili Srbiju i Madjarsku .
To je korektnije , i manje glupo .

slo su paraziti sfrj, dobro su se naplatili i u eu za rasturanje sfrj

ali, kad su tako ekonomski 'uspesni' sto ne rade biznis po austriji i nemackoj, a ne po bazniji, kosvu i drugim vukojebinama

samo nama da dodje prva srpska realna vlada, ima da prdnu u cabar, ne moze to da mala i beznacajna zemlja ekspolatise balkan
 
lepo si poceo da analiziras kakav su narod slovenci. nastavi.
pogledaj od kakvog se naroda sastoji slovenacka nacija. kakve su karakteristike tog naroda?

Ja ne vidim razlog , da se bas Slovenija uzima u obzir , al eto . Pre svega , Slovenci vole svoju drzavu i to si od reda .
Tu je razlika ogromna . Oni nikad nisu dozvolili da se Srpski proizvodi pojave u prodajui kod njih . A drzavu , koju su dobili na mufte , vole iznad svega .
gorenje nije nista kvalitetnije od LG, Zanusi , ili Candi , ali ni u jednom Slovenackom domu nema nicega druhgog , do Gorenja .

Ni Srbio nisu lenji . Samo e Srbima 50 godina bilo potpno zabranjeno , oni sto je Slovencima bilo i te kako dozvoljeno , pa cak i pomagano Slovenackim rukovodstvom ./
 
La%20Vita.jpeg


Pijem i ove La Vitine sokove od breskve i ako su malo...
ma dobri su oni, odlicni . Cijena 40 centi za litru!
 
A seća li se neko kada se ovde pričalo kako će se oni pokajnički vratiti i tražiti da jedu. I slične gluposti. Uvek se nešto kur.imo i obavezno na kraju pljuga.

Pa lepo su ove nase komunjare jele go...na . A nisu racunale na to da ce sve da bude isfinansirano od strane Nemacke i Austrije . A cim se malko situacija smirila , eto Slovenaca u Srbiji . Oni su vlasnici 2000 preduzeca u Srbiji .
 

Back
Top