Demencija

Mojoj svekrvi prvi put poziv za komisiju za tuđu negu i pomoć stigao je na adresu doma , koju smo dali kod podnošenja zahteva ,ali pre nedelju dana doslo je nesto na njeno ime na adresu kuce , dok smo mi otišli tamo i pogledali sanduče ( tamo niko ne zivi više) to se vratilo. I sad pretpostavili smo da je nesto vezano za tu tuđu negu i pomoć , pitali na Novom Beogradu gde je bila na pregledu da li su oni nesto slali - i saznali da oni nisu , ali su slali iz drugog njihovog odeljenje , negde kod Nemanjine , sreća da sam i tamo otišla da se raspitam sad u Petak ujutru pre posla - e pa moramo da je dovedemo na pregled sad u Utorak ... Naravno da nikog nije bilo briga sto su poslali poziv na adresu na kojoj nikog nema,
Pa bar ćemo otići na pregled :)
Kako vi rešavate adresu na kojoj su prijavljene vaše majke ? Mi ćemo tu kuću prodati , krenuli smo u tom pravcu , a nije mi palo na panmet -da li da je prijavljujemo u domu , ili na našu adresu ?
 
Mojoj svekrvi prvi put poziv za komisiju za tuđu negu i pomoć stigao je na adresu doma , koju smo dali kod podnošenja zahteva ,ali pre nedelju dana doslo je nesto na njeno ime na adresu kuce , dok smo mi otišli tamo i pogledali sanduče ( tamo niko ne zivi više) to se vratilo. I sad pretpostavili smo da je nesto vezano za tu tuđu negu i pomoć , pitali na Novom Beogradu gde je bila na pregledu da li su oni nesto slali - i saznali da oni nisu , ali su slali iz drugog njihovog odeljenje , negde kod Nemanjine , sreća da sam i tamo otišla da se raspitam sad u Petak ujutru pre posla - e pa moramo da je dovedemo na pregled sad u Utorak ... Naravno da nikog nije bilo briga sto su poslali poziv na adresu na kojoj nikog nema,
Pa bar ćemo otići na pregled :)
Kako vi rešavate adresu na kojoj su prijavljene vaše majke ? Mi ćemo tu kuću prodati , krenuli smo u tom pravcu , a nije mi palo na panmet -da li da je prijavljujemo u domu , ili na našu adresu ?

Kada sam ja slala zahtev Komisji, stiglo je na kucnu adresu. Posle kada je vise puta slao Dom, stizalo je kod njih. Ne znam da li treba u zahtevu navesti striktno adresu. Sve zavisi I od sluzbenika u pisarnici, A obicno su postavljeni tako sto su usli na mala vrata.
 
Meni deluje kao krajnji bezobrazlik :ljutko:


Od neuropsihijatra oije ovo: Lorazepam, Sermion, cavinton i Madopar. Sad kad razmislim, moguce je da joj je drhtanje pocelo kada je pocela da pije cavinton. Njoj je Cavinton ranije odgovarao, a sada, u kombinaciji sa svim ovim mopguce da nije dobro :think:
Cak i taj Lorazepam, u vreme kad je bila zdravija meni se cini da joj nesto nije odgovarao. Mada sam je tada mnogo rddje vidjala.
Ovih dana nisam imala vremena ni za svojen zdravlje ni za nista pa nisam ni mogla da je vodim kod lekara, na zalost najranije krajem sledece nedelje, osim ako ne bude nesto hitno :(

Mozda treba smanjiti lekove za cirkulaciju-demenciju. A mozda je I Lorazepam uyiman dugo pa organizam trazi vece doze. Vrlo brzo dolazi do navikavanja na Lorazepam. Moja mama je Cavintom pila prve godine. Kada sam je odvela kod drugog psihijatra, jer njen je bio na odmoru, ovaj je ispisao gomilu recepata sa tim Sermionom I ostalim. Sacekala sam da se vrati doktorica sa odmora. Mama je stabilizovala za to vreme samo uz Cavinton I vitamin E. Njena doktorica je dala komentar da je ta kolicina lekova kao kada bi gadjali musicu iz topa. To sam vec pominjala na ovom forumu. E sad mama od pre 3 godine pije dve vrste lekova za demenciju - Nemdatine I Donacept. Treba pratiti posebno svakog pacijenta. A I sam tok bolesti. Razliciti su I stavovi doktora. Moras da se drzis njenje doktorice I da je obavestavas kada zapazis nesto novo u ponasanju. Nije lako...

- - - - - - - - - -

Nije, ali je taj poziv poslat na moju adresu, na njeno ime (a ona uopšte nije prijavljena na moju adresu), pa su valjda računali da niko neće primiti poziv i organizovati odlazak na komisiju. I bez realnog roka od dve nedelje koji je rečeno da postoji.
Jel tebi to što se desilo, ukupna priča, deluje kao nešto što je normalno i bez krajnjih nepoštenih namera ? Pogotovo što neodazivanje povlači automatsko ukidanje dodatka za tuđu negu i pomoć.

Strasno! Ta administracija I bezobrazluk moze nekom da zagorca I tako problematicnu situaciju. Ja bih otisla tamo I napravila scenu, trazila sefa... Dooobro, to sam ja.:) Ti ne moras tako, Ali svakako moras da odreagujes da ne bi doslo do ukidanja tudje nege. Gospode! Ne smem ni da mislim na to. Uobicajeno niko ne bi pretpostavio da ce da naprave takav haos. Ali, eto ima budala... Kada je Dom slao zahtev, nisam morala da je pojavljujem. Ali ja nisam oduzela mami poslovnu sposobnost, tako da ne znam kako to ide. Naravno da bih u tom slucaju insistirala da prisustvujem. I mislim da bi trebalo da obaveste staratelja.
 
Ja sam mamu morala da pripremim direktno pre ulaska na komisiju. Stvari stoje tako da se kod nas taj novac dobija samo za skroz nepokretne i slepe. Čoveku bez noge su oduzeli nedavno pravo jer je u stanju sa štakama da dođe do wc-a. Dakle, pre ulaska u ordinaciju sam joj rekla da ne sme da kaže da može da hoda uz pomoć hodalice (a može dvadesetak koraka najviše što je njima dovoljno da je odbiju). Da sam joj to rekla dan dva ranije, pitanje je da li bi se ona toga setila, jer , kao što znate, i demencija je boleština koja je stalno prisutna.
Lepo je sarađivala sa mnom i nije pričala da hoda. Oni već imaju istorijat da tri godine ne može da stoji pa je ovo bilo rutinski,gotovo za par minuta. Mada, i dalje se ne zna dok ne dobijemo rešenje....
Na demenciju je malo ko uspeo da dobije tuđu negu, to joj nisu ni proveravali ovaj put, a prošle godine je bila u baš jako lošem stanju kad je bila,pričala je da ima 150 godina, da je došla peške (a bila je na nosilima), nije znala koja je godina, dan, koja je koja ruka, nije mogla da pipne svoj nos...pa su pet napisali kontrola za godinu dana. Mini mental test joj je tada bio 8, a sada 18.
 
Ja sam mamu morala da pripremim direktno pre ulaska na komisiju. Stvari stoje tako da se kod nas taj novac dobija samo za skroz nepokretne i slepe. Čoveku bez noge su oduzeli nedavno pravo jer je u stanju sa štakama da dođe do wc-a. Dakle, pre ulaska u ordinaciju sam joj rekla da ne sme da kaže da može da hoda uz pomoć hodalice (a može dvadesetak koraka najviše što je njima dovoljno da je odbiju). Da sam joj to rekla dan dva ranije, pitanje je da li bi se ona toga setila, jer , kao što znate, i demencija je boleština koja je stalno prisutna.
Lepo je sarađivala sa mnom i nije pričala da hoda. Oni već imaju istorijat da tri godine ne može da stoji pa je ovo bilo rutinski,gotovo za par minuta. Mada, i dalje se ne zna dok ne dobijemo rešenje....
Na demenciju je malo ko uspeo da dobije tuđu negu, to joj nisu ni proveravali ovaj put, a prošle godine je bila u baš jako lošem stanju kad je bila,pričala je da ima 150 godina, da je došla peške (a bila je na nosilima), nije znala koja je godina, dan, koja je koja ruka, nije mogla da pipne svoj nos...pa su pet napisali kontrola za godinu dana. Mini mental test joj je tada bio 8, a sada 18.

Hej, draga, divna je vest da se stanje tvoje mame popravilo. Ali i dalje ne razumem da ocekuju da se neko sa tom dijagnozom oporavi do te mere da mu ne treba tudja pomoc i nega- To nije normalno! Da li su clanovi komisije samo drzavni izvrsioci ili su toliko bezosecajni ili skupljaju poene... ma uzas...Potpuno te razumem za potrebe pripreme tvoje mame. Hvataju se za sitnice koje im sluze kao opravdanje. A nas dovode u ocaj. Pored svega sto prozivljavamo...
 
Vezano za pelene... Jedva dobih uput za fizijatra... Za neurologa kaze izabrani lekar ako nadje termin...Toliko nerazumevanja i nezainteresovanosti da sam im pozelela da se licno sretnu sa ovom problematikom, da osete kroz sta se prolazi pa ce mozda drugim ocima gledati na sve... Toliko ubedjivanja da je uzaludan pokusaj, da nema pravo dementna osoba iako sam joj pomenula tamo neki clan gde stoji da osoba koja ne kontrolise sfinkere i koja ima nevoljno praznjenje ima pravo na pelene... Pa u takvom je stanju da nema osecaj ni za sta, na zalost. Drugo, da li su osobe kojima je odobrena tudja nega, oslobodjene placanja participacije? Ocajna sam...
 
Vezano za pelene... Jedva dobih uput za fizijatra... Za neurologa kaze izabrani lekar ako nadje termin...Toliko nerazumevanja i nezainteresovanosti da sam im pozelela da se licno sretnu sa ovom problematikom, da osete kroz sta se prolazi pa ce mozda drugim ocima gledati na sve... Toliko ubedjivanja da je uzaludan pokusaj, da nema pravo dementna osoba iako sam joj pomenula tamo neki clan gde stoji da osoba koja ne kontrolise sfinkere i koja ima nevoljno praznjenje ima pravo na pelene... Pa u takvom je stanju da nema osecaj ni za sta, na zalost. Drugo, da li su osobe kojima je odobrena tudja nega, oslobodjene placanja participacije? Ocajna sam...

Mislim da je potrebna dijagnoza Alzhajmer. Proveri sa neuropsihijatrom. Svaki lekar bi trebalo to da zna.I naravno da ti pomogne.
 
Nena964,
Ako ti fizijatar ne prepise pelene, traži uput za urologa. Reci da mama ima inkontinenciju I da hoćeš da nađete uzrok tome pa ako je moguce da se leči.
Mojoj mami je urolog predložio operaciju, ona je odmah pristala, posle malo odbila.
Urolog je ovako napisao :
Zbog psihičkog statusa pacijentkinja ne bi podnosila kateter, pa je potrebno prepisati sledujući broj pelena.
To je 60 kom mesečno. Često je to malo, ali bolje ista nego nista.
Ne bi trebalo da plaća participaciju i učešće ako prima tuđu negu, tako je nekad bilo, sada ne znam, moja mama je nije dobila jer je pokretna, a ja nemam vremena do jeseni da ponovo pokušam.
Ja moju mamu nisam stigla da vodim kod lekara, radila sam od jutra do sutra. A ona za to vreme nije imala mira, zivkala me na posao svako malo...
 
Vezano za pelene... Jedva dobih uput za fizijatra... Za neurologa kaze izabrani lekar ako nadje termin...Toliko nerazumevanja i nezainteresovanosti da sam im pozelela da se licno sretnu sa ovom problematikom, da osete kroz sta se prolazi pa ce mozda drugim ocima gledati na sve... Toliko ubedjivanja da je uzaludan pokusaj, da nema pravo dementna osoba iako sam joj pomenula tamo neki clan gde stoji da osoba koja ne kontrolise sfinkere i koja ima nevoljno praznjenje ima pravo na pelene... Pa u takvom je stanju da nema osecaj ni za sta, na zalost. Drugo, da li su osobe kojima je odobrena tudja nega, oslobodjene placanja participacije? Ocajna sam...

Da li ste uspeli da se izborite?

- - - - - - - - - -

Nena964,
Ako ti fizijatar ne prepise pelene, traži uput za urologa. Reci da mama ima inkontinenciju I da hoćeš da nađete uzrok tome pa ako je moguce da se leči.
Mojoj mami je urolog predložio operaciju, ona je odmah pristala, posle malo odbila.
Urolog je ovako napisao :
Zbog psihičkog statusa pacijentkinja ne bi podnosila kateter, pa je potrebno prepisati sledujući broj pelena.
To je 60 kom mesečno. Često je to malo, ali bolje ista nego nista.
Ne bi trebalo da plaća participaciju i učešće ako prima tuđu negu, tako je nekad bilo, sada ne znam, moja mama je nije dobila jer je pokretna, a ja nemam vremena do jeseni da ponovo pokušam.
Ja moju mamu nisam stigla da vodim kod lekara, radila sam od jutra do sutra. A ona za to vreme nije imala mira, zivkala me na posao svako malo...

Draga, da li se mama malo smirila? Da li ste isle kod specijaliste ovih dana?

- - - - - - - - - -

Mojoj svekrvi prvi put poziv za komisiju za tuđu negu i pomoć stigao je na adresu doma , koju smo dali kod podnošenja zahteva ,ali pre nedelju dana doslo je nesto na njeno ime na adresu kuce , dok smo mi otišli tamo i pogledali sanduče ( tamo niko ne zivi više) to se vratilo. I sad pretpostavili smo da je nesto vezano za tu tuđu negu i pomoć , pitali na Novom Beogradu gde je bila na pregledu da li su oni nesto slali - i saznali da oni nisu , ali su slali iz drugog njihovog odeljenje , negde kod Nemanjine , sreća da sam i tamo otišla da se raspitam sad u Petak ujutru pre posla - e pa moramo da je dovedemo na pregled sad u Utorak ... Naravno da nikog nije bilo briga sto su poslali poziv na adresu na kojoj nikog nema,
Pa bar ćemo otići na pregled :)
Kako vi rešavate adresu na kojoj su prijavljene vaše majke ? Mi ćemo tu kuću prodati , krenuli smo u tom pravcu , a nije mi palo na panmet -da li da je prijavljujemo u domu , ili na našu adresu ?

Kakav je ishod? Da li je to bila komisija za tudju negu?
 
...ta komisija ja katastrofalno spora....bar po onome sto se meni desilo.....
..zove brat pre par dana da kaze da je mama dobila tudju negu i pomoc, a ona je preminula skoro pre 4 meseca :besna:

...sramota sta se radi...:poludeo:
 
...ta komisija ja katastrofalno spora....bar po onome sto se meni desilo.....
..zove brat pre par dana da kaze da je mama dobila tudju negu i pomoc, a ona je preminula skoro pre 4 meseca :besna:

...sramota sta se radi...:poludeo:

O Boze, zalosti... Proverite datum na resenju. Mozda mozete da dobijete retroaktivno novac, ako ste u situaciji da ste se zaduzili oko nege I sahrane. A to sve kosta mnogo.
 
Nismo jos dobili nikakvo obavestenje, Bila je na pregeldu kod njihovih lekara za vid. , komisija za tuđu negu i pomoć.

Zar oni ne uvazavaju nalaz specijaliste, vec mora neko iz komisije da proveri? Mislila sam da je to rutina na komisiji, posto vec imaju sve nalaze. Mojoj mami kataraktu nisu priznali kao razlog za dodelu nege. A vidim da u Zakonu stoji nepokretnost I ostecen vid za tudju negu.
 
Zar oni ne uvazavaju nalaz specijaliste, vec mora neko iz komisije da proveri? Mislila sam da je to rutina na komisiji, posto vec imaju sve nalaze. Mojoj mami kataraktu nisu priznali kao razlog za dodelu nege. A vidim da u Zakonu stoji nepokretnost I ostecen vid za tudju negu.

Moja svekrva im je već jednom bila , odnela nalaze , posle su je zvali na pregled kod njihovih očnih lekara , nije katarakta u pitanju , to je operisala, već drugi problem sa vidom , vrlo specifičan i retko se desava . Vidi krupnije obrise i kontraste , ne razlikuje vise ni boje.
 
Moja svekrva im je već jednom bila , odnela nalaze , posle su je zvali na pregled kod njihovih očnih lekara , nije katarakta u pitanju , to je operisala, već drugi problem sa vidom , vrlo specifičan i retko se desava . Vidi krupnije obrise i kontraste , ne razlikuje vise ni boje.

Onda ce svekrva sigurno dobiti pozitivno resenje. Mislim da imate pravo I na uvecanu tudju negu, koja se dobija nakon resenja o tudjoj nezi. O tome se raspitajte u socijalnom, kada se zavrsi sa prvom komisijom za tudju negu. Uvecana tudja nega dodeljuje se ako je 70 I vise procenata ostecenje nekog organa ili zbirno dva ili triorgana, ali da jedan nije manji od 30 posto. Tako nesto su mi objasnili prosle godine za mamu. Ali nisam pokusavala, jer kada sam pricala sa maminom doktoricom, nismo mogli da skupimo te procente.
 
....imamo pravo retroaktivno par dana samo.....

...uzasni su...:(

Mozda treba pricati sa nekim pravnikom. To je van pameti!!! Trebalo bi da imamo svog licnog advokata I knjigovodju da bismo ostvarivali sva prava. Proveri ti to ipak. Postoji rok za zalbu, a nisam cula za
rok kada premine korisnik. Ako na resenju stoji neki datum unazad, ne vidim odakle im pravo da ne isplate. Niste vi krivi sto administracija ne zavrsava procedure na vreme, pa tek nakon par meseci dodje resenje I to sa datumom unazad. Porodica je sve vreme morala da vodi racuna o nekom kome je vec dodeljena tudja nega. Zapravo ste vec ostvarili pravo, dok ste trosili novac I snalazili se I mozda I zaduzivali. Ma ovo je ludnica...
 
Nena964,
Ako ti fizijatar ne prepise pelene, traži uput za urologa. Reci da mama ima inkontinenciju I da hoćeš da nađete uzrok tome pa ako je moguce da se leči.
Mojoj mami je urolog predložio operaciju, ona je odmah pristala, posle malo odbila.
Urolog je ovako napisao :
Zbog psihičkog statusa pacijentkinja ne bi podnosila kateter, pa je potrebno prepisati sledujući broj pelena.
To je 60 kom mesečno. Često je to malo, ali bolje ista nego nista.
Ne bi trebalo da plaća participaciju i učešće ako prima tuđu negu, tako je nekad bilo, sada ne znam, moja mama je nije dobila jer je pokretna, a ja nemam vremena do jeseni da ponovo pokušam.
Ja moju mamu nisam stigla da vodim kod lekara, radila sam od jutra do sutra. A ona za to vreme nije imala mira, zivkala me na posao svako malo...

Da li postoji mogucnost da je neko obilazi u toku dana? Bar jednom na sat dva? Mojoj mami je to mnogo znacilo dok je bila u stanu. Odredila sam da to bude u podne, kako bi proverila da li je popila jutarnju terapiju, u prisustvu gerontodomacice bi popila podnevnu, a spakovala bi za vece. Ja sam zvala I preko telefona govorila kada treba da uzme kutijicu na kojoj pise jutro I vece da bi popila u tom momentu. Tako sam imala neku kontrolu da li pije redovno lekove. Dok je moglo tako da funkcionise. Gerontodomacica bi usput proverila I da li je mama nesto skuvala ili bi dosla bas kada mama sprema rucak, pa su nekada I zajedno rucale. Mislim da ce tvoja mama biti sve nervoznija I nesigurnija. Naravno, obraca se tebi kojoj najvise veruje. Ali neces moci ni ti, a pogotovo ce uticati na tvoju mamu prepustenost da sama nesto uradi. U mom slucaju je uz pomoc gerontodomacice trajalo godinu dana. Moja mama je pocela da dozivljava svoj stan kao nepoznato mesto... nije se vise snalazila u njemu... krenula je da trazi *svoju kucu*-pretpostavljam prostor gde se nekada osecala sigurnom I gde se snalazila.
 
Dobila uput na jedvite jade za urologa... Za neurologa nisam nemaju termine...U startu lekar opste praks - nema pravo. Pitam kako vojni osiguranik sa istom dijagnozom ima pravo a obični smrtnici nemaju? nema odgovora. tata juče imao moždani udar posledica jednostrana paraliza... Još mi sada neurolog prepiše Bilobil intense 120 mg čija je cena oko 18 evra... Očajna sam jer nisam u mogućnosti da mu sve to obezbedim... Ima li ko iskustva sa ovim lekom? Alternativna medicina I teška demencija...
 
Dobila uput na jedvite jade za urologa... Za neurologa nisam nemaju termine...U startu lekar opste praks - nema pravo. Pitam kako vojni osiguranik sa istom dijagnozom ima pravo a obični smrtnici nemaju? nema odgovora. tata juče imao moždani udar posledica jednostrana paraliza... Još mi sada neurolog prepiše Bilobil intense 120 mg čija je cena oko 18 evra... Očajna sam jer nisam u mogućnosti da mu sve to obezbedim... Ima li ko iskustva sa ovim lekom? Alternativna medicina I teška demencija...

Da li si probala da trazis dodatnu negu, novcani dodatak na tudju negu? Mozda u socijalnom mozes da dobijes neku pomoc. Slazem se sa Beket da treba otici kod boljeg neurologa. Zar samo ginko I sl. nakon sloga?!Mene su upucivali na Malu rusku apoteku u Beogradu. Imaju I sajt I mogucnost konsultacija sa dezurnim doktorom. Ovo ti kazem u slucaju da I drugi neurolog ne ukljuci medikamentnu terapiju.
 
Gledam cene tog Bilobila u inostranstvu. U Poljskoj pakovanje od 60 kapsula košta oko 6 evra.
Ama nije to ni bitno. Za sve to što je u slobodnoj prodaji lekari mogu dati preporuku, ali valjda su dužni da izaberu od liste dotiranih lekova i napišu recept!
Ponekad mi se čini da su u dosluhu sa proizvođačima i distributerima tih preparata... Nisam sklona paranoji, ali zna se gde živimo.
 
Moja mama pije Neurozan. Sastav je jako dobar. Nije jeftino, ali primetila sam da joj je poboljsavao stanje konstantno. I psihicko I fizicko. I lakse je prebrodila virus zimus I bolje komuniciramo, raspolozenje se popravilo, cak je dobila I snagu da ustaje -doduse tesko I jedva ponekad, a meni I to nesto znaci... U jednom trenutku se povecao B12 u organizmu, pa smo pravili pauzu, a sada pije svaki treci dan. Neophodno je stalno pracenje pritiska I krvne slike I secera... nivelisanje lekove... I Bozija pomoc
 
A ja ću poludeti. Ne zbog bolesti, s tim sam se odavno pomirila, nego zbog administrativnih procedura. Sledećeg meseca neću moći da podignem maminu penziju, kartica istekla, a banka mi traži NOVO punomoćje. Nema šanse, ova ni kašiku ne može da drži u ruci, a gde sad da se potpiše... Stara papirna lična karta naravno ne važi, iako je bila "trajna". Znam, treba "oduzimanje poslovne sposobnosti", ali i to košta. Ne samo para, nego i živaca. Država u međuvremenu uvela javne beležnike, oni imaju velika ovlašćenja, ne znam ni sama da li smem da se upuštam u sve to bez advokata.
 

Back
Top