Ne bi bilo rata da Alija nije mutio !

Istrebljivac arhaizma

Aktivan član
Poruka
1.562
Zamolio bih da se tema ne prebacuje na Politiku pošto je tamo nepoželjna, zato je selim u Natrprirodne pojave.

Otvaram "Novosti" i ne mogu da poverujem, u stvari to sam negde predosećao da se Raša loži na paganizam, ali nisam mislio da će ovako otvoreno da prizna. Valjda kad ga pritisnu muke čovek se otvori pa iskaže sve ono što ne bi u regularnim okolnostima.

http://www.novosti.rs/code/navigate...a Alija nije mutio&kword_add=radovan karadzic

* Da li je ideja da budete doktor Dragan Dabić vaša?

- Moje ime je u slovenskoj mitologiji epikleza, prizivanje boga Daboga, hromog Dabe, pa sam tako, šale radi, izabrao prezime. Radnu verziju komedije „Sitovacija“ potpisivao sam kao Daba Šon, a to ime krije i mogućnost čitanja Da, baš on, kao što i „Sitovacija“ krije više čitanja: Sit ovacija, Sit ova CI(J)A - itd. Besposlen pop jariće krsti.

Dabog je bio u staroslovenskoj mitologiji CRNOBOG, BOG PODZEMLJA koji je imao sličnosti sa ĐAVOLOM, zove se HROMI jer šepa na jednu nogu i ide u pratnji VUKOVA; VUKODLAKA i VAMPIRA.
Drago mi je da je i Raša potvrdio da je pagan, a već smo imali na forumu jedan manji rat sa neopaganima, vukodlacima, badnjacima, vilama, jednorozima... I tada sam naglasio da paganska vera vodi u nacionalni egoizam i graniči se sa fašizmom. Ko je pravi vernik i ko stvarno veruje, kao BILJANA PLAVŠIĆ koja je pravi vernik, taj se pre ili kasnije POKAJE za svoje grehe. Biljana Plavšić se pokajala i izdržala kaznu i to je pravi Hrišćanski gest.

610x.jpg
 
da vidimo kakav je taj Dabog sa kojim se Raša identifikovao:

----------------------------------------------------
Функције Дабогове многобројне су. Он је, као што смо видели, бог вукова, и ова његова функција није без извесног мистичног значаја, утолико што су вуци инкарнације душа, па карактеришу Дабога као хтонично божанство. Извесне мистичне примесе могло би бити, као што смо горе (глава 3) видели, и у Дабоговој функцији бога ситне стоке; он је био њен господар и заштитник свакако још врло давно, још у свом териоморфном, вучјем облику: наиме, не може бити случајно што се и у естонским и у летонским и руским легендама често прича како је у старим временима вук био чобанин овцама.

Велики бог мртвих, пре но што је постао антропоморфан, имао је животињски облик. Он је, као што смо видели, замишљан у облику вука. Као што је германски Водан био у једно око слеп, тако је и наш sumus deus, замишљан као хром. Ту карактеристичну црту задржао је он и доцније, када је антропоморфизиран („хроми Даба“); и ова његова особина аутентична је и врло стара: није случајно што се још у руским легендама за најстаријег вука каже да је хром

----------------------------------

ČIST OKULTIZAM! z:hm:
 
Дабог (Дајбог, Дажбог, Даждбог) је словенски бог који даје живот Земљи, јер је истовремено бог Сунца (сунчеве топлоте) и кише који су најважнији услови за опстанак људи. Он је истовремено и бог подземног света и родоначелник Словена (људи). Дабог је према усамљеном тумачењу Веселина Чајкановића био и врховни бог Срба.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Дабог



Moj komentar bio bi izlishan.......................:zimag:
 
1. Gde si ti video PRAVOG vernika da se šegači sa verom?
2. Naravno da neće otvoreno da prizna da veruje u Daboga - Crnoboga, ali iz rečenice provejava poštovanje prema paganskom "bogu" tame i podzemlja. Kada bi rekao da stvarno veruje u Daboga bio bi izbačen iz Crkve.
3. Šala kod intelektualaca (Karadzić je diplomirani psihijatar) nije isto što i šala kod običnog sveta, jer takva šala poseduje i ozbiljnu poruku, kod intelektualca nije ništa samo šala i samo zbilja - već je sve izmešano, + Karadzicu je kao psihijatru dobro poznata Jungova teorija o kolektivnom nesvesnom, arhetipskom, i dobro zna zašto je uzeo pseudonim po paganskom Dabogu, nije Raša neki naivan šaljivdzija kao što ga ti zamišljaš, prepreden je to kurjak.
4. On je poslednjih nekoliko godina živeo od BAJANJA i VRAČANJA, mogao je da odabere neki drugi identitet, ali očigledno da mu OKULTIZAM jako prija.
 
Interesantno je da je Zoran Djindjic uveo VERONAUKU u škole (posle 50 godina komunističkog ateizma) i da je završio gradnju Svetosavskog hrama, da je obnavljao crkve širom Srbije, a vi više MRZITE Zorana, a branite Radovana koji ume samo da ratuje i da se kune u paganske bogove. Kako to? :( Objasnite mi? Prosto mi se plače kada znam šta je Zoran sve uradio za Srbiju a vi ga smatrate gorim od nekog paganskog šarlatana optuženog za zločin genocida. Ne razumem, ali moliću se za vas.
 
Дејан Ајдачић
Симболи словенских неопаганских организација

http://www.rastko.rs/rastko/delo/11949

Крајем 20. века незадовољство одређеног броја људи постојећим религијама, проузроковало је, с једне стране, обраћање новим или туђим религиозним покретима, али је, с друге стране, потреба за вером у разним крајевима света довела и до повратка старој, предачкој, такозваној етничкој религији. У словенском свету је на темељима таквог расположења настало више мањих група „словенске”, „родовске” или „родне вере” које се враћају прехришћанским веровањима и практикују паганске обреде Словена. Како стара вера у великој мери није сачувана, ни у записима, ни у живој традицији, вође и идеолози „родне вере” су приступили „обнови” вере старих Словена попуњавањем празнина, путем компилирања паганских елемената народних култура са неаутентичним „реконструкцијама” Велесове књиге Јурија Мирољубова и његових следбеника.
 

Back
Top